Daňové povinnosti a možnosti odečítání pro živnostníka na VŠ

Dobrý den, studuji 2 ročník VŠ a zřídil jsem si živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb. Činnost jsem ještě nezahájil. Měsíční příjem očekávám nestabilní, zhruba v rozmezí 3 - 15 tisíc a beru to jenom jako přívydělek ke studiju. Chtěl bych se zeptat kolik budu muset odvádět na daních a kolik platit SP a ZP? Případně co vše si budu moci odečíst. Díky za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 10. 2010 10:42

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den, naše odpověď předpokládá, že Vám ještě nebylo 26 let. Zahájení podnikání je třeba oznámit do 8-mi dnů příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Rovněž je třeba zaregistrovat se k dani z příjmů fyzických osob. Toto vše lze provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.

Příjmy z podnikání studentů podléhají zdanění podle § 7 zákona o dani z příjmů jako Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Daňové přiznání budete povinen podat, pokud Vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhnou 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené, nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání budete povinen podat i pokud Vaše roční příjmy sice nepřesáhnou 15 000 Kč, ale vykážete daňovou ztrátu. Oproti příjmům podle § 7 lze uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdajový paušál (dle typu živnosti, ve Vašem případě 60 %). Student si může uplatnit ve svém přiznání k dani z příjmů mimo jiné slevy i slevu na studenta. Sleva na studenta lze uplatňovat až do dovršení věku 26 let, nebo až do dovršení věku 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání (za rok 2009 činí tato částka 4 020 Kč). Tato sleva na dani v poměrné výši 1/12 roční slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Podnikající student do 26 let je z hlediska zdravotního pojištění považován za státního pojištěnce - plátcem pojistného je stát. Vykonává tedy jako osoba samostatně výdělečně činná tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Netýká se jej minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Zdravotní pojištění platí jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů) a nemusí platit zálohy. Celé pojistné za aktuální rok zaplatí v dalším roce, po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ za předchozí rok. Přehledy se podávají zdravotní pojišťovně po podání přiznání k dani z příjmů za uplynulé účetní období nejpozději do 30 dubna. Pojistné na zdravotní pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je 50 % příjmu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

U pojistného na sociální zabezpečení je výdělečná činnost u studentů do 26 let brána rovněž jako vedlejší. Důchodové pojištění je tak do stanovené výše zisku, tzv. rozhodné částky, pouze dobrovolné. V roce 2010 činí rozhodná částka 56.901 Kč (za rok 2011 59.374 Kč). Rozhodná částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž OSVČ po celý měsíc nevykonávala vedlejší SVČ, a za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc OSVČ měla nárok na výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Po dosažení rozhodné částky je důchodové pojištění povinné a podnikající student je povinen začít platit zálohy. V dalších letech podnikání jsou výše záloh vypočítány z příjmů předchozího roku, minimální výše záloh je však vždy na každý rok stanovena. Roční vyúčtování plateb pojistného na důchodové pojištění se provádí po odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ (termín pro odevzdání přehledu je do 30.dubna dalšího roku). Každá OSVČ odvádí na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu. Roční vyměřovací základ pro odvod pojistného si OSVČ určuje sama. Nejnižší vyměřovací základ se stanoví jako 50 % příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti dosažených v kalendářním roce, za který se pojistné platí. Účast na nemocenském pojištění je u všech OSVČ dobrovolná a jeho výše činí 1,4 % z měsíčního základu.

4. 11. 2010 9:37

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

3. 2. 2012 | Rando Kabaj | 10 komentářů

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

Polemizovalo se. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, již sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

2. 2. 2012 | Rando Kabaj | 14 komentářů

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

Andor Jakab nechce doma v Maďarsku zaměstnávat lidi, protože státu musí za každého zaměstnaného občana vyplatit nájemné vyšší, než bude činit mzda onoho občana. Jeho rozhodnutí vzbudilo vášně i v Česku. A to nám po Maďarech nic není. Co potom vzbudí zpráva o nákladech na zaměstnávání u nás?

Nejlepší mozky

29. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Nejlepší mozky

Premiér Nečas nedávno pohovořil o tom, jak zjednoduší podnikatelům ouřadování. Tesat ta slova do kamene. A pak tím kamenem tlouct politiky do hlavy: ODS si dala třeba zjednodušení daňového přiznání do programu už před lety. Výsledek po pár rocích vládnutí? Nic se nezměnilo!

Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!

27. 1. 2012 | Michal Kašpárek | 9 komentářů

Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!

Autor žalozpěvu o maďarském úpadku by měl být za byrokracii a vysoké daně rád. Nebýt jich, neměl by se na co vymlouvat – a na svém vybájeném byznysu by pravděpodobně prodělal byt i kalhoty.

Daň z příjmů fyzických osob přehledně. A s kalkulačkou

25. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Daň z příjmů fyzických osob přehledně. A s kalkulačkou

Tedy daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob se snad ani přehledně popsat nedá. Březen, měsíc růžového formuláře, se blíží, takže nastal čas znovu se pustit do džungle daňových předpisů a zjišťovat, co ještě platí a co je zase letos jinak.

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

23. 1. 2012 | Andor Jakab | 11 komentářů

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

Musím se omluvit. Nedávno jsem zveřejnil článek s názvem Proč vás nezaměstnám. Byl to velmi hulvátský článek. Něco tak obhroublého zkrátka do slušné společnosti nepatří. A jako by to nestačilo, vykřikoval jsem navíc, že „bych nikdy nezaměstnal ženu“.

Švarcsystém připravuje stát o 90 procent příjmů. Díky paušálu

22. 1. 2012 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Švarcsystém připravuje stát o 90 procent příjmů. Díky paušálu

Přistoupit na švarcsystém se finančně vyplatí jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům.

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing, ani nic podobně pochybného. Dělali byste seriozní, náročnou práci, osm hodin denně, víkendy volné...

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

16. 1. 2012 | Michal Chleboun | 6 komentářů

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

Nejen daněmi živ je erár. K základním povinnostem podnikatele platí také přispívání na sociální systém a systém veřejného zdravotního pojištění. Podívejme se na to, co všechno je třeba udělat a na co musíte myslet, abyste se hned za startovní čárou podnikatelské dráhy nestali neplatiči.

Daň z nemovitosti

15. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ

Daň z nemovitosti

To, že se v našem komiksu daně objevují poněkolikáté, ještě neznamená, že je s nimi nějaká sranda!

Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá

15. 1. 2012 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá

Na podání přiznání k dani z nemovitostí zbývají tři týdny, termín i letos končí tradičně na konci ledna.

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

13. 1. 2012 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

Srdceryvný dopis malého podnikatele velkým pánům. Koho nedojmou statistiky české byrokracie, na toho uvnitř čeká roztomilé video malých lenochodů.

Očima expertů: Sjednocení DPH na 19 procentech? Nechte lidi chvilku vydechnout!

13. 1. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Sjednocení DPH na 19 procentech? Nechte lidi chvilku vydechnout!

Ministerstvo financí připustilo, že by mohlo ještě letos sjednotit DPH na 19 procentech. Co si o tom myslí Aleš Michl, Tomio Okamura, Petr Mach, Lukáš Kovanda a další oslovení odborníci?

Škola finanční gramotnosti: zaměstnanci, ohlídejte účetní a ušetřete na daních!

13. 1. 2012 | Roman Baroš | 3 komentáře

Škola finanční gramotnosti: zaměstnanci, ohlídejte účetní a ušetřete na daních!

Všichni platíme daně a všichni podáváme daňové přiznání. I když o tom někteří z vás ani nevědí, protože to za ně dělá zaměstnavatel. Na daních se dá i ušetřit – a mnohdy to nejsou malé peníze. Pojďme se naučit, jak na to.

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

12. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

Nejenom, že po vás stát chce, abyste řádně platili nemalé daně. Potřebuje vám při tom taky dát najevo, kdo je tu pán, že vy jste tu pro něj, ne on pro vás. Když uděláte chybu, pěkně vám v ní vymáchá čenich. Že tím riskuje, že příště už daně platit radši nebudete nebo budete platit jinde, to je mu vcelku fuk.

Stránka 63/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services