Daň z příjmu z FVE v režimu Zelených bonusů a odpisy zařízení

Dobrý den, mám dotaz ohledně danění příjmů z FVE. Nechal jsem si nainstalovat v roce 2009 FVE elektrárnu na střechu rodinného domu. Licenci jsem získal k 30.12.2009. Fakturovat jsem začal až v roce 2010 v režimu Zelených bonusů. Mám zisk cca 50 000 Kč. Další podnikání nemám a jsem zaměstnanec. Zajímalo by mě, jestli je pro mě výhodnější uplatnit daňové přiznání 5+1 roků nebo zda se mám daňových přiznání vzdát a uplatňovat již za rok 2010 odpisy. Četl jsem totiž jeden článek a tam bylo uvedeno, že pokud uplatním daňové přiznání, které prý jsou po novele už pouze na rok 2010, pak nebudu již v následujících letech moci uplatňovat odpisy vůbec. Co je na tom pravdy? Případně co mohu odečíst kromě zařízení FVE? Předem děkuji za odpověď. Zástěra.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 6:09

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

V případě, že pro zdaňovací období 2010 využijete poslední možnosti osvobodit příjmy z provozu solárních zařízení, budou pro toto zdaňovací období veškeré vámi evidované související náklady daňově neuznatelné. Co se týče odpisů solárního zařízení, zákon o daních z příjmů až do 31.12.2010 stanovil pouze možnost tyto odpisy uplatnit, nejednalo se o povinnost. V případě, že poplatníci využili možnosti své příjmy osvobodit, bylo pro ně výhodnější odpisování zahájit až po uplynutí tzv. daňových prázdnin.

Od 1.1.2011 bylo do zákona o daních z příjmů přidáno nové ustanovení, které zavádí povinnost odpisovat hmotný majetek využívaný k výrobě elektřiny ze slunečního záření (SKP 31.10, 31.20 nebo 32.10) – jedná se o technologickou část solárního zařízení (nikoli stavební část). Tato technologická část byla dříve odepisována ve 2. či 3. odpisové skupině s dobou odpisování na 5-10 let, nyní dochází k prodloužení doby odpisování na 240 měsíců (20 let). Poplatník má nově povinnost zahájit odpisování počínaje následujícím měsícem po měsíci, v němž byly splněny podmínky pro odpisování (tj. po uvedení zařízení do stavu způsobilého obvyklému užívání), navíc toto odpisování nelze přerušit. Přechodná ustanovení novely dále řeší situaci, kdy poplatník zahájil odpisování solárního zařízení již před 1.1.2011 (nutnost prodloužení celkové doby odepisování na 240 měsíců). Obecně se ustanovení zákona o daních z příjmů ve znění účinném od 1.1.2011 použijí poprvé pro zdaňovací období, které započalo v roce 2011. Nikde tedy není uvedeno, že by v případě nezahájení odpisování technologické části solárního zařízení do 31.12.2010 nebylo možné odpisy tohoto zařízení následně vůbec uplatnit.

Za rok 2010 můžete naposledy využít možnost osvobození příjmů z provozu solárního zařízení, s tím, že odpisování tohoto zařízení nemáte povinnost zahájit. Za rok 2011 budete mít povinnost zahájit odepisování u výše zmiňované technologické části zařízení a příjmy z provozu solárního zařízení budete muset zdanit platnou sazbou daně z příjmů. Kromě odpisů solárního zařízení si jako daňový náklad můžete uplatnit např. náklady na údržbu, veškerou administrativu a související poplatky včetně např. odvodu z elektřiny vyrobené ze slunečního záření u zdrojů s instalovaným výkonem větším než 30 kW ve výši 28%, pokud se Vás týká.

Závěrem bychom chtěli upozornit, že problematika stanovení odpisů solárního zařízení vybudovaného na střeše rodinného domu je sama o sobě složitá a výkladově nejasná. Doporučujeme proto obrátit se na daňového poradce přímo, aby detailně prozkoumal související daňovou legislativu.

12. 1. 2011 10:05

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Slevy na dani přehledně: Kolik smíte odečíst za rok 2017

8. 3. 2018 | Petra Dlouhá

Slevy na dani přehledně: Kolik smíte odečíst za rok 2017

Až budete podávat daňové přiznání za loňský rok, nezapomeňte uplatnit všechny daňové slevy, na které máte nárok. Máme pro vás přehled pravidel. Od loňska jsou změny.

Daňové přiznání za rok 2017. Jak srazit základ daně a platit míň

5. 3. 2018 | Petra Dlouhá

Daňové přiznání za rok 2017. Jak srazit základ daně a platit míň

Daň z příjmů se počítá ze základu daně. A ten si můžete snížit, pokud víte, jaké odpočty se dají uplatnit. Od loňska je hodně novinek. Nabízíme pravidla srozumitelně a na jednom místě.

Očima expertů: Zvýší daňový balíček ceny nájmů?

2. 3. 2018 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Očima expertů: Zvýší daňový balíček ceny nájmů?

Ministerstvo financí chystá daňovou reformu. Ta by prý mohla výrazně zvednout daně z pronájmů. Přišlo by i zdražení nájmů?

Daně za rok 2017. Novinky ve výdajových paušálech a daňové evidenci

1. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Daně za rok 2017. Novinky ve výdajových paušálech a daňové evidenci

Výdaje se v daňovém přiznání odečítají buď paušály, nebo daňovou evidencí. Poradíme, jak na to. V paušálech jsou od loňska změny.

Kdo musí v roce 2018 podat daňové přiznání. A kdo ne

27. 2. 2018 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Kdo musí v roce 2018 podat daňové přiznání. A kdo ne

Kdo letos musí odevzdat přiznání k dani z příjmů a kdo zůstane ušetřen? Přehledně odpovíme v prvním díle daňového seriálu. Nabízíme také šikovnou daňovou aplikaci, která přiznání snadno a rychle vyplní.

Spolupracující osoba. Pomůže k nižším daním i pojistnému. Jak na to?

26. 2. 2018 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Spolupracující osoba. Pomůže k nižším daním i pojistnému. Jak na to?

Cesta, jak si smí podnikatel legálně snížit daně: udělá ze své ženy, muže, dítěte nebo jiného člena domácnosti spolupracující osobu. Přečtěte si, jak na to. A komu se to vyplatí.

Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

20. 2. 2018 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Daňová reforma vlády v demisi: změny pro zaměstnance i živnostníky

Ministerstvo financí nachystalo daňový balíček s novinkami pro zaměstnance i živnostníky. Účinný může být už od roku 2019. Máme pro vás přehled změn.

Očima expertů: Jak zkrotit Airbnb a ceny nájmů?

9. 2. 2018 | Ondřej Tůma | 99 komentářů

Očima expertů: Jak zkrotit Airbnb a ceny nájmů?

Tlačí služby sdílené ekonomiky, jako je Airbnb, nahoru ceny nájmů? Jak nastavit jejich pravidla? Nebo má už teď stát dostatečné možnosti pro dohled nad trhem krátkodobého ubytování? Dělat něco, nedělat nic? Přitvrdit?

Autorské honoráře v roce 2018. Daně a odvody

5. 2. 2018 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Autorské honoráře v roce 2018. Daně a odvody

Vyděláváte formou autorských honorářů? Máme pro vás přehled všeho důležitého pro rok 2018.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2018. Rady a kalkulačka

15. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 53 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2018. Rady a kalkulačka

Pracujete na dohodu? Máme pro vás souhrn pravidel. Naše kalkulačka – aktualizovaná pro rok 2018 – propočítá, kolik z měsíční odměny ukousnou odvody a kolik dostanete na ruku.

Kalkulačka silniční daně 2018. Přiznání podejte do konce ledna

10. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Kalkulačka silniční daně 2018. Přiznání podejte do konce ledna

Přiznání k silniční dani za loňský rok se podává do posledního ledna. Daň platí každý, kdo využívá auto v podnikání nebo provozuje velký náklaďák. Nabízíme kalkulačku, čerstvé formuláře i rady, jak postupovat.

Výpočet čisté mzdy v roce 2018: Kolik dostanete, kolik vám strhnou

8. 1. 2018 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Výpočet čisté mzdy v roce 2018: Kolik dostanete, kolik vám strhnou

Naše kalkulačka čisté mzdy, aktualizovaná pro rok 2018, přehledně vypočítá, kolik dostanete od zaměstnavatele na ruku a kolik z hrubé mzdy spolkne daň a povinné odvody. Funguje i obráceně: zaměstnavateli ukáže, na kolik ho zaměstnanec celkově přijde.

Kdy, jak a kolik si může vydělat nezaměstnaný

4. 1. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 8 komentářů

Kdy, jak a kolik si může vydělat nezaměstnaný

Není tajemství, že si nezaměstnaní registrovaní na úřadu práce k podpoře přivydělávají načerno. Když jim vyplácení podpory skončí, můžou si – s omezením – vydělávat i legálně. maximální odměna se sice zvyšuje, přesto ale bude přivýdělek méně výhodný.

Daň z nabytí nemovitých věcí: plátcům DPH vyměřoval berňák víc. Jak žádat o vrácení?

21. 12. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Daň z nabytí nemovitých věcí: plátcům DPH vyměřoval berňák víc. Jak žádat o vrácení?

Finanční úřady špatně vyměřovaly daň z nabytí nemovitosti v případech, kdy byl prodávající plátcem DPH. Teď budou přeplatky na dani vracet. Ovšem jen tomu, kdo si o vrácení řekne. Jak na to?

Očima expertů: Rok s EET. Co dál?

8. 12. 2017 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Očima expertů: Rok s EET. Co dál?

Minulý pátek uplynul přesně rok od chvíle, kdy se v Česku naostro rozjela elektronická evidence tržeb. Jak se systém osvědčil a jak by se s ním mělo naložit dál? Zeptali jsme se ekonomů, daňových poradců i zástupců podnikatelů a Ministerstva financí.

Stránka 33/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services