Daň z příjmu z FVE v režimu Zelených bonusů a odpisy zařízení

Dobrý den, mám dotaz ohledně danění příjmů z FVE. Nechal jsem si nainstalovat v roce 2009 FVE elektrárnu na střechu rodinného domu. Licenci jsem získal k 30.12.2009. Fakturovat jsem začal až v roce 2010 v režimu Zelených bonusů. Mám zisk cca 50 000 Kč. Další podnikání nemám a jsem zaměstnanec. Zajímalo by mě, jestli je pro mě výhodnější uplatnit daňové přiznání 5+1 roků nebo zda se mám daňových přiznání vzdát a uplatňovat již za rok 2010 odpisy. Četl jsem totiž jeden článek a tam bylo uvedeno, že pokud uplatním daňové přiznání, které prý jsou po novele už pouze na rok 2010, pak nebudu již v následujících letech moci uplatňovat odpisy vůbec. Co je na tom pravdy? Případně co mohu odečíst kromě zařízení FVE? Předem děkuji za odpověď. Zástěra.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 6:09

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

V případě, že pro zdaňovací období 2010 využijete poslední možnosti osvobodit příjmy z provozu solárních zařízení, budou pro toto zdaňovací období veškeré vámi evidované související náklady daňově neuznatelné. Co se týče odpisů solárního zařízení, zákon o daních z příjmů až do 31.12.2010 stanovil pouze možnost tyto odpisy uplatnit, nejednalo se o povinnost. V případě, že poplatníci využili možnosti své příjmy osvobodit, bylo pro ně výhodnější odpisování zahájit až po uplynutí tzv. daňových prázdnin.

Od 1.1.2011 bylo do zákona o daních z příjmů přidáno nové ustanovení, které zavádí povinnost odpisovat hmotný majetek využívaný k výrobě elektřiny ze slunečního záření (SKP 31.10, 31.20 nebo 32.10) – jedná se o technologickou část solárního zařízení (nikoli stavební část). Tato technologická část byla dříve odepisována ve 2. či 3. odpisové skupině s dobou odpisování na 5-10 let, nyní dochází k prodloužení doby odpisování na 240 měsíců (20 let). Poplatník má nově povinnost zahájit odpisování počínaje následujícím měsícem po měsíci, v němž byly splněny podmínky pro odpisování (tj. po uvedení zařízení do stavu způsobilého obvyklému užívání), navíc toto odpisování nelze přerušit. Přechodná ustanovení novely dále řeší situaci, kdy poplatník zahájil odpisování solárního zařízení již před 1.1.2011 (nutnost prodloužení celkové doby odepisování na 240 měsíců). Obecně se ustanovení zákona o daních z příjmů ve znění účinném od 1.1.2011 použijí poprvé pro zdaňovací období, které započalo v roce 2011. Nikde tedy není uvedeno, že by v případě nezahájení odpisování technologické části solárního zařízení do 31.12.2010 nebylo možné odpisy tohoto zařízení následně vůbec uplatnit.

Za rok 2010 můžete naposledy využít možnost osvobození příjmů z provozu solárního zařízení, s tím, že odpisování tohoto zařízení nemáte povinnost zahájit. Za rok 2011 budete mít povinnost zahájit odepisování u výše zmiňované technologické části zařízení a příjmy z provozu solárního zařízení budete muset zdanit platnou sazbou daně z příjmů. Kromě odpisů solárního zařízení si jako daňový náklad můžete uplatnit např. náklady na údržbu, veškerou administrativu a související poplatky včetně např. odvodu z elektřiny vyrobené ze slunečního záření u zdrojů s instalovaným výkonem větším než 30 kW ve výši 28%, pokud se Vás týká.

Závěrem bychom chtěli upozornit, že problematika stanovení odpisů solárního zařízení vybudovaného na střeše rodinného domu je sama o sobě složitá a výkladově nejasná. Doporučujeme proto obrátit se na daňového poradce přímo, aby detailně prozkoumal související daňovou legislativu.

12. 1. 2011 10:05

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Očima expertů: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?

5. 4. 2013 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?

Bič na rozhazovačné choutky správců veřejných peněz: Návrh takzvané fiskální ústavy počítá se vznikem Národní rozpočtové rady, která se jim má dívat na prsty. Má takový úřad smysl? Zeptali jsme se Aleše Michla, Pavla Kohouta, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

4. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

Debata o parazitujících (?) živnostnících, kterou svým výrokem na sjezdu strany vyvolal stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, je bouřlivá. Potrefený se cítí leckdo, a tak se křičí zprava, zleva. V dnešním Co si o tom myslíte, bychom rádi dopřáli sluchu ještě jedné skupině zainteresovaných. Studenti živnostníci. Dvojnásobní paraziti! Nebo ne? Co si o tom myslíte?

Nové štítky, vyšší DPH: Kolik stojí letní pneumatiky?

2. 4. 2013 | Jindřich Hradecký | 7 komentářů

Nové štítky, vyšší DPH: Kolik stojí letní pneumatiky?

Ačkoliv výrobcům pneumatik vznikly nové povinnosti se štítkováním a zvedla se daň z přidané hodnoty, budeme letní pneumatiky, jejichž sezona právě začíná, kupovat levněji než dřív. Jak je to možné?

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

30. 3. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

První díl našeho rozhovoru s hlavním ekonomem dánské Saxo Bank sice skončil happy-endem a větou: „A všichni žijí šťastně až do smrti,“ jenže důvodů k radosti bylo pramálo. Dánská cesta plná státních regulací nedávala smysl ani Steenovi, ani mě. Pokusil jsem se mu popsat, proč se bojím, že naši politici inspiraci Dánskem berou opravdu vážně, když zvyšují DPH, zabíjejí drobné podnikání a chrlí koncepci za koncepcí. V tomto momentě můžeme na naše povídání znovu navázat Steenovou odpovědí...

Ani paraziti, ani sůl země. Ať živnostníci platí podobně jako zaměstnanci

29. 3. 2013 | Michal Kašpárek | 248 komentářů

Ani paraziti, ani sůl země. Ať živnostníci platí podobně jako zaměstnanci

Populistické recepty ODS ani ČSSD nefungují. Možnou cestou k narovnání pokřivených pravidel je zrušit živnostníkům výdajové paušály a naopak dovolit úlevy i zaměstnancům.

Očima expertů: Kalousek si brousí zuby na pojišťovny. Čeká je zvláštní daň?

29. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Kalousek si brousí zuby na pojišťovny. Čeká je zvláštní daň?

Ministerstvo financí se nedávno připomnělo zmínkou o zvláštní sektorové daní uvalené na pojišťovny. Přečtěte si, jak to komentují ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout, náměstek ministra financí Radek Urban, generální ředitel České pojišťovny Pavel Řehák a další osobnosti ze světa financí.

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

28. 3. 2013 | Tomáš Fürst | 14 komentářů

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

Na obou březích Atlantiku se nadělá spousta řečí o vzdělanostní společnosti a přechodu k ekonomice založené na službách s vysokou přidanou hodnotou. Tuto cestu za světlými zítřky s velkým zájmem pozoruji a k pevnějšímu kroku nabízím následující baladu o trenýrkovém království jménem Absurdistán.

Nevypadá jako bankrotující země. Ale je. Reportáž z Kypru

27. 3. 2013 | Luboš Palata | 14 komentářů

Nevypadá jako bankrotující země. Ale je. Reportáž z Kypru

Šest set tisíc Kypřanů musí vymyslet, čím se v příštích letech živit. Bez ohledu na unijní pomoc a odvrácení hrozby státního bankrotu Kypr definitivně končí jako kapesní bankovní velmoc.

Daně podle ČSSD: Tohle čeká „parazitující živnostníky“

24. 3. 2013 | Jiří Hovorka | 53 komentářů

Daně podle ČSSD: Tohle čeká „parazitující živnostníky“

Přinejmenším tisíce, ale spíše desítky tisíc korun na daních a odvodech si připlatí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a zaměstnanci s nadprůměrnými příjmy v příštích letech, pokud ČSSD prosadí své plány.

Očima expertů: Zdanění vkladů byl trest za nízké kyperské daně. Takže u nás nehrozí

22. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Očima expertů: Zdanění vkladů byl trest za nízké kyperské daně. Takže u nás nehrozí

Mohlo by ke zdanění bankovních vkladů dojít i v Česku? Kdy? Zeptali jsme se ekonomů Aleše Michla a Pavla Kohouta. Náměstka ministra financí Radka Urbana, zástupce ČNB Lubomíra Lízala a dalších osobností ze světa financí.

Komu se vyplatí daňový poradce

20. 3. 2013 | Martin Vlnas | 7 komentářů

Komu se vyplatí daňový poradce

Blíží se den podání daňového přiznání. Ne ovšem každému – ten, kdo se rozhodně využít služeb daňového poradce, má tříměsíční odklad. Stačí jen včas dodat finančnímu úřadu plnou moc, která poradce zplnomocní daně za vás vyřídit. V čem ale vlastně může daňový poradce pomoci? Zeptali jsme se Ing. Barbory Krížové, která na Peníze.cz vede Daňovou poradnu.

Tomáš Prouza: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je dluhová past!

19. 3. 2013 | Tomáš Prouza | 12 komentářů

Tomáš Prouza: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je dluhová past!

Škrtáme, škrtáme – a pořád se nemůžeme proškrtat k lepším hospodářským výsledkům. Škrtání bez hlubšího rozmyslu, pro škrtání samo a pro hezčí obrázek u ratingových agentur, k nim totiž prostě nevede.

Daňová optimalizace pro OSVČ a firmy

18. 3. 2013 | Michal Chleboun | 3 komentáře

Daňová optimalizace pro OSVČ a firmy

V článku o daňové optimalizaci pro fyzické osoby jste mohli získat přehled o všech obvyklých možnostech, jaké mají běžní plátci daní bez ohledu na to, zda se jedná o živnostníky, nebo zaměstnance. V tomto volném pokračování vám ukážeme, jak výhod snižování daňového základu využít v případě, že se jedná výlučně o podnikatele.

Hrst čísel k (ne)udržitelnosti prvního pilíře

12. 3. 2013 | Viola Baštýřová | 25 komentářů

Hrst čísel k (ne)udržitelnosti prvního pilíře

Letos narozené děti bude čekat důchod až v 73 letech. Člověk, který v roce 2013 dosáhne 30 let, bude odcházet do důchodu v 68 letech.

Daňová optimalizace pro fyzické osoby

11. 3. 2013 | Michal Chleboun | 8 komentářů

Daňová optimalizace pro fyzické osoby

Co obyčejným smrtelníkům často vadí na podnikatelích? Ne, není to závist, že ve většině případů vybudovali mnohem bytelnější hmotné statky. Závist už přece v našich zeměpisných šířkách dávno vyhynula. Lidem vadí, že podnikatelé daňově optimalizují.

Stránka 56/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services