Daň z pronájmu družstevního bytu

Dotazy k přiznání daně z příjmu za pronájem družstevního bytu. 1. Stanovení výše příjmu Při pronájmu družstevního bytu platím jako pronajimatel stavebnímu bytovému družstvu tzv. nájemné, jehož předpis obsahuje položky zahrnující jednak provozní náklady na bydlení (podíl na pojištění a daň z nemovitosti, správní poplatek, zálohy na teplo, vodu, osvětlení a úklid spol. prostor, provoz domu), dále pak příspěvky do fondů oprav (domu,bytu,balkonu) a případně podíl na splacení úvěrů (výstavba, rekonstrukce). Od podnájemce bytu pak dostanu dohodnutou částku za podnájem, ze které zaplatím stavebnímu bytovému družstvu nájemné dle předpisu nájemného a zůstatek je mým příjmem. K přiznání daně z pronájmu bytu je rozhodující výše mého příjmu z pronájmu za rok, která by měla být vyšší než 15 000.- Kč. Původně jsem se domníval, že výši příjmu z podnájmu lze určit z rozdílu příjmu od podnájemce a zaplaceného nájemného stavebnímu bytovému družstvu. Z článků uveřejněných v tisku jsem se však dověděl, že při stanovení příjmu za podnájem nemohu některé položky uvedeného předpisu od obdržené částky za podnájem odečíst. Jedná se zejména o příspěvky do fondu oprav a podíly na případných úvěrech, které prý nejsou provozními náklady podnájmu (nesouvisí s opravami bytu). To by pak znamenalo, že i při stejné výši mnou placeného nájemného a přijaté částky za podnájem (nulový příjem) bych v případě výše uvedených nezapočtených položek převyšujících mezní hranici 15000.- Kč musel podat daňové přiznání. Jak se tedy správně stanoví příjem z pronájmu družstevního bytu? 2. Registrační povinnost Jako poplatník daně mám registrační povinnost u FÚ a to do 30 dnů ode dne, kdy začnu pobírat příjem. Na začátku pronájmu si však nedokážu přesně určit, zda splním povinnost k přiznání daně (příjem převyšující 15000 Kč). V průběhu roku dochází ke změnám v předpisu nájemného a tím i zaplacené částky stavebnímu bytovému družstvu. Jakému postihu se vystavím, pokud řádně podám daňové přiznání bez předchozí registrace u FÚ?

Otázku poslal/a: Roman Vrána, 8. 1. 2011 7:10

Na otázku odpovídá:

Fučík & partneři, s.r.o., Kateřina Hrůzová

Dobrý den,

1. Jako výdaje lze zahrnout veškeré výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Daňově uznatelným výdajem je zejména nájemné, pojištění bytu, daň z nemovitostí, správní poplatky, apod. Úhrady za služby, jako je teplo, voda , elektřina apod. nejsou podle § 686 občanského zákoníku součástí úhrady nájemného, a tudíž se do příjmů z pronájmu nezahrnují. Příjmem podle § 9 ZDP je nájemné bez těchto služeb. Výše nájemného by však měla být jednoznačně uvedena v nájemní smlouvě. Příspěvek do fondu oprav skutečně nelze považovat za daňový výdaj. Jedná se v podstatě o dlouhodobou zálohu na financování případných oprav, apod. v budoucnu. V okamžiku platby není zřejmé, na co bude částka použita, zda na opravy nebo technické zhodnocení nemovitosti. Druhou možností je uplatnit výdaje ve výši 30 % z příjmů. Přesáhnou-li Vaše příjmy 15 000 Kč za rok, jste povinen podat daňové přiznání. V daňovém přiznání však můžete uplatnit slevu na poplatníka, která pro rok 2010 činí 24 840 Kč.

2. Registrační povinnost má daňový subjekt, který obdrží povolení nebo získá oprávnění vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, jež jsou předmětem daně, a to do 30 dnů. Pronájem není živností, tudíž není zapotřební živnostenský list ani jiné povolení či oprávnění, pokud však neposkytujete spolu s pronájmem další služby (např. snídaně, apod.). Na základě této skutečnosti se Vás pak registrační povinnost netýká, tudíž Vám žádný postih nehrozí a vy podáte řádně daňové přiznání za rok 2010 do konce března 2011 (případně června 2011, zpracovává-li přiznání daňový poradce).

11. 1. 2011 7:57

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

26. 12. 2020 | Petr Kučera | 42 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to bude až 83 016 korun. S pěti dětmi mohou nově dostat až 107 220 korun.

Daně prudce klesnou. Spočítejte si, kolik vám zůstane

22. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 46 komentářů

Daně prudce klesnou. Spočítejte si, kolik vám zůstane

Poslanci definitivně prosadili největší daňovou změnu za poslední roky. Superhrubá mzda skončí, sazba přitom nestoupne. Veřejné rozpočty to připraví o 100 miliard ročně.

Peníze místo stravenek. Paušál prošel, takhle má fungovat

22. 12. 2020 | Petr Kučera | 123 komentářů

Peníze místo stravenek. Paušál prošel, takhle má fungovat

Poslanci schválili stravenkový paušál. Nejde o žádné „rušení stravenek“ a s nimi souvisejících daňových výhod. Naopak: Na zvýhodnění nově dosáhnou i zaměstnanci, kteří ho doteď nemají.

Důchodová reforma je na papíře. Tohle chce Maláčová

11. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 79 komentářů

Důchodová reforma je na papíře. Tohle chce Maláčová

Rovný důchod 10 000 korun pro každého, masivnější valorizace, bonus za vychované děti či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Tak vypadá ideální reforma podle ministryně práce a sociálních věcí.

Daňové změny ze Senátu. Spočítejte si, kolik dostanete

10. 12. 2020 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 4 komentáře

Daňové změny ze Senátu. Spočítejte si, kolik dostanete

Snížení daní nebude tak obří, jak schválili poslanci, přesto má být výrazné. Obce a kraje nepřijdou o tolik peněz. A na osvobození prodeje cenných papírů se nic nezmění.

Podnikatelé se můžou začít hlásit k paušální dani

8. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Podnikatelé se můžou začít hlásit k paušální dani

Podnikatelé se mohou začít hlásit k takzvané paušální dani. Finanční správa spustila v pondělí 7. prosince 2020 registraci. K paušální dani se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do jednoho milionu korun. Přihlásit se k tomuto režimu na příští rok půjde do 11. ledna 2021.

Sociální pojištění OSVČ 2021. Zálohy rostou nejmíň za pět let

8. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Sociální pojištění OSVČ 2021. Zálohy rostou nejmíň za pět let

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2021? Tady je přehled.

Zaplať stovku a máš klid. Paušální daň pro OSVČ prošla

1. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 127 komentářů

Zaplať stovku a máš klid. Paušální daň pro OSVČ prošla

Poslanci definitivně schválili návrh na paušální daň pro OSVČ. Využití nového systému bude dobrovolné, podnikatelům může přinést výhody i nevýhody.

Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

1. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

Dámské menstruační pomůcky by mohly být od příštího roku levnější. Ministerstvo financí navrhuje přesun dámských vložek, tampónů, kalíšků a dalších menstruačních pomůcek do nejnižší sazby DPH, tedy z 21 na 10 %.

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

27. 11. 2020 | Jiří Hovorka, Ondřej Tůma | 34 komentářů

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Jak se za čtyři roky fungování osvědčila elektronická evidence tržeb? A má smysl ji za dva roky resuscitovat, nebo spíš zaslouží poslední ránu z milosti?

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

25. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 16 komentářů

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

Zahodit a napsat celý znovu. Tak by podle Michala Jelínka z poradenské skupiny V4 Group bylo nejlepší naložit se zákonem o daních z příjmů. „Podnikatelské prostředí potřebuje stabilní daňový systém. Jeho neustálé změny, v horším případě navíc pouze dočasné, firmy nesmyslně zatěžují,“ říká v rozhovoru, který se týká nejen čerstvě schváleného balíčku.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 31 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Daně prudce klesnou. Spočítejte si, kolik dostanete

20. 11. 2020 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 95 komentářů

Daně prudce klesnou. Spočítejte si, kolik dostanete

Superhrubá mzda zřejmě skončí, sazba 15 procent zůstane. Největší daňovou změnu za poslední roky prosadilo hnutí ANO díky ODS, veřejné rozpočty nakonec připraví o 130 miliard ročně.

Kdo zaplatí vládní dárky? Daň z nemovitostí může stoupnout

16. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Kdo zaplatí vládní dárky? Daň z nemovitostí může stoupnout

Až stát začne hledat peníze pro děravé rozpočty, může se velmi rychle zaměřit na majitele nemovitostí. Vedle prostého zvýšení současných daní hrozí nechtěná pozornost i těm, kdo vlastní víc bytů.

Babišova největší chyba. Hrátky se superhrubou mzdou očima expertů

13. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 64 komentářů

Babišova největší chyba. Hrátky se superhrubou mzdou očima expertů

Zrušit, nezrušit? Na dva roky, nebo navždy? A pokud se se superhrubou rozloučit, kde vzít peníze do už tak děravého státního rozpočtu?

Stránka 17/127

Partner sekce

Fučík & partneři, s.r.o.

Fučík & partneři, s.r.o.

Od roku 1994 pomáhá společnost Fučík & partneři, s.r.o. svým mezinárodním a domácím klientům rozvíjet jejich obchodní aktivity. Společnost poskytuje zejména externí zpracování účetnictví a mzdové agendy, daňové poradenství, auditové služby, podnikové poradenství a poradenství v oblasti mezinárodních účetních standardů, controllingu, fúzí a akvizic a likvidace firem, a to v češtině, slovenštině, angličtině a němčině. Základem a předností poskytovaných služeb je skloubení znalostí, vědomostí a zkušeností ve všech zahrnutých oblastech.

Za poradnu odpovídají:

Edita Ševcovicová

Tomáš Plešingr

Lída Malimánková

Ladislav Povr

Kateřina Hrůzová

Lída Štolbová

 Fučík & partneři, s.r.o.

http://www.fucik.cz

Partnerem poradny od: ledna 2010

Aktuální články

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta Money Bank od července vylepšila svůj prémiový účet Gold. Klienti nově získají...více

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Podívejte se, kolik lidí má v jednotlivých obcích exekuce nebo prochází oddlužením.

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services