student plus dva castecne uvazky

Dobrý den, můj dotaz je poněkud komplikovanější: 1. V současné době mi je 25 let. Jsem studentkou prezenční formy doktorského studia na CVUT (tedy pobírám měsíční stipendium 5000 Kč). Zároveň mi byl nabídnut částečný úvazek (0.2 úvazku) na fakultě, který jsem přijala. Podepsala jsem na fakultě růžový papír a můj měsíční příjem je cca 4200 Kč čistého (tedy 5000 Kč hrubého měsíčně) - mám zvýhodněné studentské daňové zvýhodnění. 2. Naskytla se mi možnost přijmout druhý částečný úvazek (časově budu bez problému oba úvazky stíhat). Zde mi nabídli 15000 Kč hrubého. Nástup je od července 2011 (smlouva bude podepsána až do července 2012, tedy na 1 rok). Podmínkou je začít studovat dálkově ještě jednu vysokou školu (dálkové studium, 1 den v měsíci výuka). Ráda bych se tedy zeptala, jak to udělat, aby to pro mě bylo finančně co nejvýhodnější? Napadlo mě ukončit růžový papír na fakultě do června 2011 a od července 2011 ho uplatnit v druhém zaměstnání. Je to možné? Bude to pro mě výhodné? V druhém zaměstnání mi přece nabízí trojnásobně vyšší plat. 3. Avšak v únoru 2012 (tedy cca 1/2 roku po začátku druhého úvazku) mi bude 26 let. Tedy nemohu už dále uplatňovat studentské zvýhodněné daňové zvýhodnění (růžový papír). Budu však stále pracovat v obou zaměstnáních na částečný úvazek (podmínky se nemění, v první práci budu mít 5000 Kč, v druhé 15000 Kč hrubého). Co mám dělat potom? Budou za mě oba zaměstnavatelé platit sociální a zdravotní? Jak to udělat, aby tomu tak nebylo? Jinak studentkou prezenční formy studia budu i nadále (a tedy budu stále pobírat doktorské stipendium 5000 Kč, jen mi už bude 26 let, tedy už za mě stát neplatí sociální a zdravotní pojištění). Dále budu studovat dálkově ještě onu druhou školu (viz bod 2.). Prosím o radu. Hledala jsem na různých fórech, avšak odpověď na můj problém jsem nikde nenašla. Srdíčným pozdravem Monika

Otázku poslal/a: Monika Krůželová, 2. 2. 2011 1:01

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
předpokládám, že do konce roku 2011 budete mít pouze příjmy, které jste zmínila v dotazu.
Když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta můžete uplatňovat po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Předpokládám, že na obou fakultách Vám byla nabídnuta pracovní smlouva. S Vaším rozložením příjmů máte 2 možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého příjmu 15 000 Kč/měsíc budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete od července uplatňovat slevy na dani jen u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů 5 000 Kč/měsíc bude prvním zaměstnavatelem odvedena srážková daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku (zejména slevy z části roku, kdy jste měla pouze jeden příjem ve výši 5 000 Kč/měsíc). Na druhou stranu, pokud nemáte jiné příjmy, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale mohla byste druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování.

Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

Stipendia z prostředků vysokých škol jsou osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

Oba výše uvedené příjmy podléhají pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - část za Vás hradí zaměstnavatel a část je strhávána z Vaší hrubé mzdy. Po dosažení věku 26 let za Vás stát přestane platit zdravotní pojištění, ale pokud budete mít výše uvedené příjmy, žádnou změnu nezaznamenáte. Pokud byste však ani v jednom zaměstnání nedosáhla na minimální mzdu, která je nyní 8 000 Kč/měsíc, byl by Vám z příjmů u jednoho ze zaměstnavatelů navíc strháván rozdíl mezi pojistným na zdravotní pojištění vypočteným z Vaší skutečné hrubé mzdy a minimální mzdy.

4. 2. 2011 11:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Mýty dneška o bydlení

26. 2. 2003 | Petr Vykoukal | 77 komentářů

Mýty dneška o bydlení

S bydlením je v našich myslích spojena řada mýtů, které jsou považovány za nevyvratitelné fakty. Mnoho z nás je například přesvědčeno o tom, že platit nájem je vyhazování peněz z okna, že lepší je koupit si bydlení na hypotéku... Je tomu však skutečně tak?

Fondy peněžního trhu se zabydlují v cizině

19. 2. 2003 | Tomáš Mergl | 2 komentáře

Fondy peněžního trhu se zabydlují v cizině

Pro fondy peněžního trhu nastalo obtížné období. Úrokové sazby jsou na nejnižší úrovni v historii a důležitou roli začíná hrát zdanění kapitálových výnosů. Z toho mají šanci vytěžit nové fondy od HVB a České spořitelny, které jsou založeny v zahraničí.

Životní pojistka na každé poště

3. 2. 2003 | Dušan Hradil | 7 komentářů

Životní pojistka na každé poště

O výhodnosti investice do životního pojištění chce své klienty přesvědčit i Poštovní spořitelna. Dnešním dnem totiž odstartovala prodej jednoduchých pojistných certifikátů. Má její nabídka šanci na úspěch?

Hypotéka nebo překlenovací úvěr?

29. 1. 2003 | Martin Zika | 8 komentářů

Hypotéka nebo překlenovací úvěr?

Před několika dny jsme vás seznámili s novým překlenovacím úvěrem Stavební spořitelny České spořitelny. Nese název Maxi, a protože má parametry hypotéky, slíbili jsme vám jeho porovnání s tímto produktem. Tady je.

Kupte si dům na firmu

27. 1. 2003 | Petr Vykoukal

Kupte si dům na firmu

Podobně jako byt určený k bydlení můžete vlastnit přímo osobně nebo prostřednictvím družstva, také komerční nemovitosti nabízí několik možností vlastnictví, z nichž každá má opět svá pro i proti.

Nové trendy ve stavebním spoření?

24. 1. 2003 | Martin Zika | 11 komentářů

Nové trendy ve stavebním spoření?

Stavební spořitelna České spořitelny před několika dny představila nový překlenovací úvěr s názvem Maxi. Kromě toho, že jeho parametry jsou velmi zajímavé, s největší pravděpodobností zároveň přináší nový prvek do segmentu stavebního spoření.

Fondy 2002: Radostný pokles

23. 1. 2003 | Tomáš Skřivánek

Fondy 2002: Radostný pokles

Rok 2002 byl pro tuzemské podílové fondy mimořádně úspěšný. Celkový majetek spravovaný v otevřených fondech se zvýšil ze 64,1 na 99,9 miliardy korun. Majetek pod správou tak meziročně narostl o více než 50 procent a tempo růstu překonalo i ty nejoptimističtější prognózy.

Vlastní, nebo družstevní?

22. 1. 2003 | Petr Vykoukal | 5 komentářů

Vlastní, nebo družstevní?

Při koupi bytu se kromě řady různých obecných kritérií jako je cena či lokalita dostanete i před rozhodování, jestli koupit byt v osobním vlastnictví, či družstevní. Obojí má své plusy a mínusy a vy sami si musíte vybrat, které jsou pro vás důležitější.

Bushův balíček trhy nespasil

13. 1. 2003 | David Petráček

Bushův balíček trhy nespasil

Výsledek opatření zveřejněných prezidentem Bushem byl mizivý, jelikož je trh buď už absorboval, nebo ignoroval. Pozornost investorů se tedy obrátila na zveřejněné výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku.

Náhodně škrtat je špatné, říká finská specialistka

9. 1. 2003 | Martin Zika | 8 komentářů

Náhodně škrtat je špatné, říká finská specialistka

Debata o tom, jak uzdravit různými neduhy trpící veřejné finance, se rozběhla naplno. Například včera o návrhu reformy, který předložil ministr financí, začala jednat česká vláda. Na prosincové konferenci Euroforum nám k tomuto tématu krátký rozhovor poskytla Anne Brunila, náměstkyně ministra financí Finské republiky, která se podílela na úspěšně reformě veřejných financí ve své zemi.

Topíte se v penězích? Kupte si činžák!

3. 1. 2003 | Jiří Mikolášek | 16 komentářů

Topíte se v penězích? Kupte si činžák!

Poláčkovi, manželé ve středních letech s dvěma syny, vlastní činžovní dům v Praze 6. Dům si pořídili v roce 1978 za 118 000 Kčs, což bylo zhruba 80 průměrných platů nebo tři nové trabanty.

Co nás čeká v roce 2003

2. 1. 2003 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Co nás čeká v roce 2003

Benzín, plyn či nájemné bude stát víc, naopak elektřina zlevní. Stavební spoření má před sebou pravděpodobně poslední rok se státní podporou v současné podobě, v oblasti drobného bankovnictví očekáváme více kvality. Co dalšího nám přinese nový rok?

Cena ženy, aneb jak zvýšit HDP

31. 12. 2002 | Jiří Mikolášek | 1 komentářů

Cena ženy, aneb jak zvýšit HDP

Muž přijde z práce a unaven sedne do křesílka, načež přijde jeho žena, obdivně na něj pohlédne a v duchu pochválí za jeho celodenní starost o materiální blaho rodiny i státu, a přinese kávičku, po chvíli i večeři. Muž celý den tvoří HDP, platí daně – a žena je sociální parazit?

Lesk a bída hypotečních zástavních listů

17. 12. 2002 | Dušan Hradil

Lesk a bída hypotečních zástavních listů

Poměrně bezpečná investice, stabilní úrokové platby, možnost předčasného prodeje a osvobození od daně. Že by ideální investice? To sice ne, za zmínku však stojí. Hypoteční zástavní listy se představují.

Zítra už může být pozdě

4. 12. 2002 | Tomáš Skřivánek | 19 komentářů

Zítra už může být pozdě

Stát hospodaří se ztrátou, chystá se zvyšovat daně a škrtat ve výdajích. Jednou z prvních obětí restrikcí budou také finanční produkty se státní podporou. Dvanáct miliard korun, které stát letos vyplatí jako příspěvek na stavebním spoření, je na očích a láká ke snížení, stejně jako podpora penzijního připojištění nebo hypotečních úvěrů.

Stránka 118/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services