student plus dva castecne uvazky

Dobrý den, můj dotaz je poněkud komplikovanější: 1. V současné době mi je 25 let. Jsem studentkou prezenční formy doktorského studia na CVUT (tedy pobírám měsíční stipendium 5000 Kč). Zároveň mi byl nabídnut částečný úvazek (0.2 úvazku) na fakultě, který jsem přijala. Podepsala jsem na fakultě růžový papír a můj měsíční příjem je cca 4200 Kč čistého (tedy 5000 Kč hrubého měsíčně) - mám zvýhodněné studentské daňové zvýhodnění. 2. Naskytla se mi možnost přijmout druhý částečný úvazek (časově budu bez problému oba úvazky stíhat). Zde mi nabídli 15000 Kč hrubého. Nástup je od července 2011 (smlouva bude podepsána až do července 2012, tedy na 1 rok). Podmínkou je začít studovat dálkově ještě jednu vysokou školu (dálkové studium, 1 den v měsíci výuka). Ráda bych se tedy zeptala, jak to udělat, aby to pro mě bylo finančně co nejvýhodnější? Napadlo mě ukončit růžový papír na fakultě do června 2011 a od července 2011 ho uplatnit v druhém zaměstnání. Je to možné? Bude to pro mě výhodné? V druhém zaměstnání mi přece nabízí trojnásobně vyšší plat. 3. Avšak v únoru 2012 (tedy cca 1/2 roku po začátku druhého úvazku) mi bude 26 let. Tedy nemohu už dále uplatňovat studentské zvýhodněné daňové zvýhodnění (růžový papír). Budu však stále pracovat v obou zaměstnáních na částečný úvazek (podmínky se nemění, v první práci budu mít 5000 Kč, v druhé 15000 Kč hrubého). Co mám dělat potom? Budou za mě oba zaměstnavatelé platit sociální a zdravotní? Jak to udělat, aby tomu tak nebylo? Jinak studentkou prezenční formy studia budu i nadále (a tedy budu stále pobírat doktorské stipendium 5000 Kč, jen mi už bude 26 let, tedy už za mě stát neplatí sociální a zdravotní pojištění). Dále budu studovat dálkově ještě onu druhou školu (viz bod 2.). Prosím o radu. Hledala jsem na různých fórech, avšak odpověď na můj problém jsem nikde nenašla. Srdíčným pozdravem Monika

Otázku poslal/a: Monika Krůželová, 2. 2. 2011 1:01

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
předpokládám, že do konce roku 2011 budete mít pouze příjmy, které jste zmínila v dotazu.
Když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta můžete uplatňovat po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Předpokládám, že na obou fakultách Vám byla nabídnuta pracovní smlouva. S Vaším rozložením příjmů máte 2 možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého příjmu 15 000 Kč/měsíc budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete od července uplatňovat slevy na dani jen u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů 5 000 Kč/měsíc bude prvním zaměstnavatelem odvedena srážková daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku (zejména slevy z části roku, kdy jste měla pouze jeden příjem ve výši 5 000 Kč/měsíc). Na druhou stranu, pokud nemáte jiné příjmy, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale mohla byste druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování.

Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

Stipendia z prostředků vysokých škol jsou osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

Oba výše uvedené příjmy podléhají pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - část za Vás hradí zaměstnavatel a část je strhávána z Vaší hrubé mzdy. Po dosažení věku 26 let za Vás stát přestane platit zdravotní pojištění, ale pokud budete mít výše uvedené příjmy, žádnou změnu nezaznamenáte. Pokud byste však ani v jednom zaměstnání nedosáhla na minimální mzdu, která je nyní 8 000 Kč/měsíc, byl by Vám z příjmů u jednoho ze zaměstnavatelů navíc strháván rozdíl mezi pojistným na zdravotní pojištění vypočteným z Vaší skutečné hrubé mzdy a minimální mzdy.

4. 2. 2011 11:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Respirátory budou i v červnu bez DPH

31. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Respirátory budou i v červnu bez DPH

Respirátory kategorie FFP2 a vyšší jsou až do konce června osvobozené od daně z přidané hodnoty. Prodloužení prominutí této daně schválila vláda.

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

26. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

25. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

Na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2020 zbývá poslední den. Prodloužená lhůta končí v úterý 1. června, pokud přiznání podáte elektronicky. 

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

23. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

Daně jste přiznali, teď je čas na přehledy. Letos s mimořádnými covidovými položkami. Projděte si průvodce pro živnostníky a další podnikatele.

Přehledy OSVČ. Do kdy letos vyřídit sociální a zdravotní pojištění

11. 5. 2021 | Petr Kučera

Přehledy OSVČ. Do kdy letos vyřídit sociální a zdravotní pojištění

Daňové přiznání za rok 2020 v papírové podobě jste měli podat nejpozději 3. května. Když ho pošlete elektronicky, máte čas do 1. června. Ale jak je to letos s přehledy sociálního a zdravotního pojištění OSVČ?

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

7. 5. 2021 | Ondřej Tůma | 118 komentářů

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

Zdanění nemovitého majetku v Česku patří ve srovnání s Evropou spíš k nižším. A protože se placení daně z nemovitosti těžko vyhýbá, je vysoce pravděpodobné, že bude patřit ke kandidátům na doplňování rozpočtu. Je vůbec reálné, aby k jejímu zvýšení v dohledné době nedošlo? Ať už u vesla bude kdokoli…

Takhle vám daň nevrátí. Finanční správa varuje před podvodem

3. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Takhle vám daň nevrátí. Finanční správa varuje před podvodem

Finanční správa upozorňuje na phishingovou kampaň, která zneužívá její jméno a logo. Podvodníci se vydávají za pracovníky finančního úřadu a slibují vrácení daňového přeplatku, chtějí se tak dostat k osobním datům napadených lidí.

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

1. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

Do kdy je opravdu potřeba podat přiznání k dani z příjmů za rok 2020? Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Tady je přehled.

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

27. 4. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna, schválili poslanci.

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

22. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

Finanční správa začíná rozesílat složenky k platbě daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení je do konce května. Kdo má daň vyšší jak 5000 korun, může si platbu rozpůlit a pak musí do konce května poslat jen první splátku.

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 7 komentářů

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test. Dnes se zaměříme hlavně na podrobnosti týkající se určení pořizovací ceny a směnného kurzu. Stále zůstáváme u fyzických osob, které nevedou účetnictví a nezahrnuly cenné papíry do svého obchodního majetku. Autorkou textu je Lucie Kretková, daňová poradkyně advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. 

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

Kvůli epidemii bylo letos na přiznání k dani k nemovitostí o dva měsíce víc času. Teď už ale opravdu musíte. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte ani letos.

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle ohlasů čtenářů a zkušeností pracovníků finančních úřadů.

Stránka 14/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta Money Bank od července vylepšila svůj prémiový účet Gold. Klienti nově získají...více

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Podívejte se, kolik lidí má v jednotlivých obcích exekuce nebo prochází oddlužením.

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Plánovaný konec řetězce Electro World a jeho přechod pod dříve konkurenční Datart se blíží....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services