student plus dva castecne uvazky

Dobrý den, můj dotaz je poněkud komplikovanější: 1. V současné době mi je 25 let. Jsem studentkou prezenční formy doktorského studia na CVUT (tedy pobírám měsíční stipendium 5000 Kč). Zároveň mi byl nabídnut částečný úvazek (0.2 úvazku) na fakultě, který jsem přijala. Podepsala jsem na fakultě růžový papír a můj měsíční příjem je cca 4200 Kč čistého (tedy 5000 Kč hrubého měsíčně) - mám zvýhodněné studentské daňové zvýhodnění. 2. Naskytla se mi možnost přijmout druhý částečný úvazek (časově budu bez problému oba úvazky stíhat). Zde mi nabídli 15000 Kč hrubého. Nástup je od července 2011 (smlouva bude podepsána až do července 2012, tedy na 1 rok). Podmínkou je začít studovat dálkově ještě jednu vysokou školu (dálkové studium, 1 den v měsíci výuka). Ráda bych se tedy zeptala, jak to udělat, aby to pro mě bylo finančně co nejvýhodnější? Napadlo mě ukončit růžový papír na fakultě do června 2011 a od července 2011 ho uplatnit v druhém zaměstnání. Je to možné? Bude to pro mě výhodné? V druhém zaměstnání mi přece nabízí trojnásobně vyšší plat. 3. Avšak v únoru 2012 (tedy cca 1/2 roku po začátku druhého úvazku) mi bude 26 let. Tedy nemohu už dále uplatňovat studentské zvýhodněné daňové zvýhodnění (růžový papír). Budu však stále pracovat v obou zaměstnáních na částečný úvazek (podmínky se nemění, v první práci budu mít 5000 Kč, v druhé 15000 Kč hrubého). Co mám dělat potom? Budou za mě oba zaměstnavatelé platit sociální a zdravotní? Jak to udělat, aby tomu tak nebylo? Jinak studentkou prezenční formy studia budu i nadále (a tedy budu stále pobírat doktorské stipendium 5000 Kč, jen mi už bude 26 let, tedy už za mě stát neplatí sociální a zdravotní pojištění). Dále budu studovat dálkově ještě onu druhou školu (viz bod 2.). Prosím o radu. Hledala jsem na různých fórech, avšak odpověď na můj problém jsem nikde nenašla. Srdíčným pozdravem Monika

Otázku poslal/a: Monika Krůželová, 2. 2. 2011 1:01

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
předpokládám, že do konce roku 2011 budete mít pouze příjmy, které jste zmínila v dotazu.
Když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta můžete uplatňovat po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Předpokládám, že na obou fakultách Vám byla nabídnuta pracovní smlouva. S Vaším rozložením příjmů máte 2 možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého příjmu 15 000 Kč/měsíc budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete od července uplatňovat slevy na dani jen u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů 5 000 Kč/měsíc bude prvním zaměstnavatelem odvedena srážková daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku (zejména slevy z části roku, kdy jste měla pouze jeden příjem ve výši 5 000 Kč/měsíc). Na druhou stranu, pokud nemáte jiné příjmy, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale mohla byste druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování.

Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

Stipendia z prostředků vysokých škol jsou osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

Oba výše uvedené příjmy podléhají pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - část za Vás hradí zaměstnavatel a část je strhávána z Vaší hrubé mzdy. Po dosažení věku 26 let za Vás stát přestane platit zdravotní pojištění, ale pokud budete mít výše uvedené příjmy, žádnou změnu nezaznamenáte. Pokud byste však ani v jednom zaměstnání nedosáhla na minimální mzdu, která je nyní 8 000 Kč/měsíc, byl by Vám z příjmů u jednoho ze zaměstnavatelů navíc strháván rozdíl mezi pojistným na zdravotní pojištění vypočteným z Vaší skutečné hrubé mzdy a minimální mzdy.

4. 2. 2011 11:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

24. 3. 2021 | Petr Kučera | 23 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

22. 3. 2021 | Petr Kučera

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

Finanční správa varuje před podvodnými e-maily, které zneužívají její jméno a logo. Vypadají jako výzva k vrácení částky v eurech, součástí je odkaz na vyplnění formuláře.

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

18. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro OSVČ

Čas na odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2020 se krátí. Přinášíme průvodce pro živnostníky a další podnikatele.

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro zaměstnance

13. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Daňové přiznání krok za krokem. Návod pro zaměstnance

Kdo si loni přivydělal při zaměstnání víc než 6000 korun (a nešlo o takzvaný příležitostný příjem do 30 000 korun), musí podat daňové přiznání. Poradíme, jak na to.

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

10. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Do kdy letos musím podat přiznání? Půjde to po internetu snadněji než dřív? Které daňové změny můžu využít už za rok 2020? Jak je s limitem na odpočet hypoték nebo darů? Máme odpovědi – i na další otázky.

Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

8. 3. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Daňové přiznání stačí později. Termín se prodlužuje

Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 stačí podat o měsíc později oproti standardnímu termínu. S prodloužením, které navrhla ministryně financí Alena Schillerová, dnes souhlasila vláda.

Daně zaplatíte kartou, slibuje Schillerová. O poplatcích teprve jedná

8. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Daně zaplatíte kartou, slibuje Schillerová. O poplatcích teprve jedná

Ministryně financí slibuje, že daně půjde konečně platit kartou. A to přesto, že ještě ani nezačalo výběrové řízení a ministerstvo nemá dohodu s kartovými asociacemi o snížení jedné části finálního poplatku.

Vyzkoušeli jsme Moje daně od Schillerové. Ani moderní, ani jednoduché

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Vyzkoušeli jsme Moje daně od Schillerové. Ani moderní, ani jednoduché

Finanční správa po mnoha letech příprav spustila portál Moje daně – první slovo je zkratkou MOderní a JEdnoduché. Splnění slibů o snadném přiznání je však pořád teprve na začátku. Konečně to jde online a vidíme i vlastní daňovou bilanci. Jenže základem je dvacet let starý systém, který nemyslí na běžného uživatele. Ptá se vás třeba, jestli uplatníte „zvýhodnění podle §35c“ – místo aby napověděl, že myslí „slevu na dítě“, nebo aspoň interaktivně odkázal na příslušný paragraf.

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

Lidé, kteří celý rok bydlí v rekreační nemovitosti, mají šanci na daňový odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Naději jim – za určitých podmínek – přináší čerstvé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Daňové slevy. Velký přehled, co si odečíst v přiznání

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Daňové slevy. Velký přehled, co si odečíst v přiznání

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2020? Kolik letos dělá základní sleva na poplatníka nebo daňový bonus na dítě? Tady je aktuální návod.

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

22. 2. 2021 | Petr Kučera | 1 komentářů

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

Jaká jsou pravidla pro odpočet úroků od základu daně? Od kdy platí nižší limit a pro koho? Komu může pomoct nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu? A jak se mění takzvaný časový test při prodeji nemovitostí? Tady jsou odpovědi.

Šéf účetního startupu Trivi: Online služby jsou na vzestupu jako nikdy

18. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentářů

Šéf účetního startupu Trivi: Online služby jsou na vzestupu jako nikdy

„Nápad na dobrý byznys se často rodí ze špatné zkušenosti,“ říká Juraj Cienik, šéf online účetní firmy Trivi. Startupu, který před pěti lety nabídl klientům služby účetních zcela „na dálku“. Dnes má tisícovku klientů z řad malých a středních firem.

Bez reforem klesnou důchody. Všem, varuje šéfka komise

16. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 61 komentářů

Bez reforem klesnou důchody. Všem, varuje šéfka komise

Danuše Nerudová předsedala důchodové komisi, která navrhla velkou změnu penzí. Jak se vyrovnává s kritikou, že připravená reforma nic neřeší? Jaký je podle ní rozdíl v přístupu ministryň Maláčové a Schillerové? Rektorka Mendelovy univerzity v rozhovoru také vysvětluje, proč je práce pro stát frustrující, a proč s ní přesto neskončí.

Jak na roční zúčtování. Daňový přeplatek v zaměstnání

9. 2. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Jak na roční zúčtování. Daňový přeplatek v zaměstnání

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Na co se při tom zaměřit?

Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

8. 2. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

Ostrý provoz projektu Moje daně začne 28. února. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že dnes zahájilo pilotní fázi pro zhruba 70 účastníků.

Stránka 15/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta vylepšila prémiový účet Gold. Má i lepší spoření

Moneta Money Bank od července vylepšila svůj prémiový účet Gold. Klienti nově získají...více

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Podívejte se, kolik lidí má v jednotlivých obcích exekuce nebo prochází oddlužením.

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Konec Electro Worldu se blíží. Vyčerpejte body, vyzývá

Plánovaný konec řetězce Electro World a jeho přechod pod dříve konkurenční Datart se blíží....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services