student plus dva castecne uvazky

Dobrý den, můj dotaz je poněkud komplikovanější: 1. V současné době mi je 25 let. Jsem studentkou prezenční formy doktorského studia na CVUT (tedy pobírám měsíční stipendium 5000 Kč). Zároveň mi byl nabídnut částečný úvazek (0.2 úvazku) na fakultě, který jsem přijala. Podepsala jsem na fakultě růžový papír a můj měsíční příjem je cca 4200 Kč čistého (tedy 5000 Kč hrubého měsíčně) - mám zvýhodněné studentské daňové zvýhodnění. 2. Naskytla se mi možnost přijmout druhý částečný úvazek (časově budu bez problému oba úvazky stíhat). Zde mi nabídli 15000 Kč hrubého. Nástup je od července 2011 (smlouva bude podepsána až do července 2012, tedy na 1 rok). Podmínkou je začít studovat dálkově ještě jednu vysokou školu (dálkové studium, 1 den v měsíci výuka). Ráda bych se tedy zeptala, jak to udělat, aby to pro mě bylo finančně co nejvýhodnější? Napadlo mě ukončit růžový papír na fakultě do června 2011 a od července 2011 ho uplatnit v druhém zaměstnání. Je to možné? Bude to pro mě výhodné? V druhém zaměstnání mi přece nabízí trojnásobně vyšší plat. 3. Avšak v únoru 2012 (tedy cca 1/2 roku po začátku druhého úvazku) mi bude 26 let. Tedy nemohu už dále uplatňovat studentské zvýhodněné daňové zvýhodnění (růžový papír). Budu však stále pracovat v obou zaměstnáních na částečný úvazek (podmínky se nemění, v první práci budu mít 5000 Kč, v druhé 15000 Kč hrubého). Co mám dělat potom? Budou za mě oba zaměstnavatelé platit sociální a zdravotní? Jak to udělat, aby tomu tak nebylo? Jinak studentkou prezenční formy studia budu i nadále (a tedy budu stále pobírat doktorské stipendium 5000 Kč, jen mi už bude 26 let, tedy už za mě stát neplatí sociální a zdravotní pojištění). Dále budu studovat dálkově ještě onu druhou školu (viz bod 2.). Prosím o radu. Hledala jsem na různých fórech, avšak odpověď na můj problém jsem nikde nenašla. Srdíčným pozdravem Monika

Otázku poslal/a: Monika Krůželová, 2. 2. 2011 1:01

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
předpokládám, že do konce roku 2011 budete mít pouze příjmy, které jste zmínila v dotazu.
Když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta můžete uplatňovat po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Předpokládám, že na obou fakultách Vám byla nabídnuta pracovní smlouva. S Vaším rozložením příjmů máte 2 možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého příjmu 15 000 Kč/měsíc budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete od července uplatňovat slevy na dani jen u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů 5 000 Kč/měsíc bude prvním zaměstnavatelem odvedena srážková daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku (zejména slevy z části roku, kdy jste měla pouze jeden příjem ve výši 5 000 Kč/měsíc). Na druhou stranu, pokud nemáte jiné příjmy, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale mohla byste druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování.

Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

Stipendia z prostředků vysokých škol jsou osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

Oba výše uvedené příjmy podléhají pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - část za Vás hradí zaměstnavatel a část je strhávána z Vaší hrubé mzdy. Po dosažení věku 26 let za Vás stát přestane platit zdravotní pojištění, ale pokud budete mít výše uvedené příjmy, žádnou změnu nezaznamenáte. Pokud byste však ani v jednom zaměstnání nedosáhla na minimální mzdu, která je nyní 8 000 Kč/měsíc, byl by Vám z příjmů u jednoho ze zaměstnavatelů navíc strháván rozdíl mezi pojistným na zdravotní pojištění vypočteným z Vaší skutečné hrubé mzdy a minimální mzdy.

4. 2. 2011 11:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

25. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

Mezi příjmy, které se počítají pro nárok na porodné, patří od ledna i rodičovský příspěvek. Naopak u daňové slevy na manželku či manžela se nic nemění.

Tak jednoduchý, že se nestačíte divit. S EET pomůže nový formulář

21. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tak jednoduchý, že se nestačíte divit. S EET pomůže nový formulář

Finanční správa výrazně zjednodušila formulář pro zvláštní režim evidence tržeb.

Daně už vyřídíte online, schválili poslanci. Mění termín i sankce

13. 2. 2020 | Petr Kučera

Daně už vyřídíte online, schválili poslanci. Mění termín i sankce

Daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Na přiznání dostanete víc času, vrácení přeplatku se můžete dočkat i dřív než doteď. Slibuje to novela, kterou schválili poslanci.

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

10. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 222 komentářů

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře České republiky se ozvali proti možnému navýšení odvodů na sociální pojištění. S tím počítá návrh důchodové reformy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

7. 2. 2020 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 268 komentářů

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

Ptáme se odborníků, kde vezmeme peníze na budoucí penze. Ať projde návrh důchodové komise v jakékoli podobě. Anebo když neprojde. Porostou daně?

Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář

5. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář

Formulář má kolem 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Čeká na menší podnikatele, kteří se chtějí vyhnout elektronickému evidování tržeb.

Pivo do džbánu je extrém, reaguje úřad na devět variant DPH

5. 2. 2020 | Petr Kučera | 84 komentářů

Pivo do džbánu je extrém, reaguje úřad na devět variant DPH

Podnikatelé se budou muset od května vypořádat s devíti různými možnostmi, jak odvést daň z přidané hodnoty (DPH) u piva. Na komplikaci názorně upozornila tabulka, která se rozšiřuje na sociálních sítích a jejíž pravdivost ministerstvo financí nevyvrátilo.

Místo EET papír. Malí podnikatelé mohou žádat o výjimku

31. 1. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 18 komentářů

Místo EET papír. Malí podnikatelé mohou žádat o výjimku

Od začátku února mohou podnikatelé, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb, začít žádat o zvláštní režim evidence. Jde o novou možnost pro malé podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a roční obrat do 600 tisíc korun. Díky zvláštnímu režimu zůstanou podnikatelé v off-line světě a mohou evidovat tržby v klasické papírové podobě na speciálních účtenkách.

Daň z nemovitostí 2020. Na přiznání zbývá poslední den

31. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Daň z nemovitostí 2020. Na přiznání zbývá poslední den

Týká se přiznání k dani z nemovitých věcí i vás? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Desítkám tisíc pokladních certifikátů k EET končí platnost

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka

Desítkám tisíc pokladních certifikátů k EET končí platnost

Finanční správa upozorňuje podnikatele zapojené do elektronické evidence tržeb na možné vypršení platnosti certifikátu pro jejich pokladny.

Zaplať stovku a máš klid. Schillerová dokončila paušální daň pro OSVČ

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 62 komentářů

Zaplať stovku a máš klid. Schillerová dokončila paušální daň pro OSVČ

Ministerstvo financí dokončilo konkrétní návrh na zavedení takzvaného paušálního režimu daně pro živnostníky a další OSVČ.

Autorské honoráře 2020. Jak na daně a odvody

30. 1. 2020 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Autorské honoráře 2020. Jak na daně a odvody

Jak se letos daní autorské honoráře a kolik padne na zdravotní a sociální pojištění? Tady je přehled pravidel.

Firem s vlastníkem z daňového ráje rekordně ubylo

21. 1. 2020 | Jiří Hovorka

Firem s vlastníkem z daňového ráje rekordně ubylo

Ze zemí s daňovým zvýhodněním bylo na konci loňského roku ovládáno 12 102 českých firem. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je to o 703 firem méně než na konci roku 2018. V destinacích považovaných za daňový ráj je tak aktuálně nejméně českých firem za posledních devět let.

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

20. 1. 2020 | Petr Kučera

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

Pátek 31. ledna je posledním dnem pro podání a zaplacení daně silniční za rok 2019. Nejpozději ke stejnému datu je také nutné daň zaplatit, upozorňuje Finanční správa.

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

19. 1. 2020 | Jakub Zámiš | 2 komentáře

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

Vlastníte-li byt, dům či pozemek, daň z nemovitosti vás nemine. Kdo k ní musí podat přiznání a kdy kolik zaplatí?

Stránka 23/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services