student plus dva castecne uvazky

Dobrý den, můj dotaz je poněkud komplikovanější: 1. V současné době mi je 25 let. Jsem studentkou prezenční formy doktorského studia na CVUT (tedy pobírám měsíční stipendium 5000 Kč). Zároveň mi byl nabídnut částečný úvazek (0.2 úvazku) na fakultě, který jsem přijala. Podepsala jsem na fakultě růžový papír a můj měsíční příjem je cca 4200 Kč čistého (tedy 5000 Kč hrubého měsíčně) - mám zvýhodněné studentské daňové zvýhodnění. 2. Naskytla se mi možnost přijmout druhý částečný úvazek (časově budu bez problému oba úvazky stíhat). Zde mi nabídli 15000 Kč hrubého. Nástup je od července 2011 (smlouva bude podepsána až do července 2012, tedy na 1 rok). Podmínkou je začít studovat dálkově ještě jednu vysokou školu (dálkové studium, 1 den v měsíci výuka). Ráda bych se tedy zeptala, jak to udělat, aby to pro mě bylo finančně co nejvýhodnější? Napadlo mě ukončit růžový papír na fakultě do června 2011 a od července 2011 ho uplatnit v druhém zaměstnání. Je to možné? Bude to pro mě výhodné? V druhém zaměstnání mi přece nabízí trojnásobně vyšší plat. 3. Avšak v únoru 2012 (tedy cca 1/2 roku po začátku druhého úvazku) mi bude 26 let. Tedy nemohu už dále uplatňovat studentské zvýhodněné daňové zvýhodnění (růžový papír). Budu však stále pracovat v obou zaměstnáních na částečný úvazek (podmínky se nemění, v první práci budu mít 5000 Kč, v druhé 15000 Kč hrubého). Co mám dělat potom? Budou za mě oba zaměstnavatelé platit sociální a zdravotní? Jak to udělat, aby tomu tak nebylo? Jinak studentkou prezenční formy studia budu i nadále (a tedy budu stále pobírat doktorské stipendium 5000 Kč, jen mi už bude 26 let, tedy už za mě stát neplatí sociální a zdravotní pojištění). Dále budu studovat dálkově ještě onu druhou školu (viz bod 2.). Prosím o radu. Hledala jsem na různých fórech, avšak odpověď na můj problém jsem nikde nenašla. Srdíčným pozdravem Monika

Otázku poslal/a: Monika Krůželová, 2. 2. 2011 1:01

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
předpokládám, že do konce roku 2011 budete mít pouze příjmy, které jste zmínila v dotazu.
Když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta můžete uplatňovat po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Předpokládám, že na obou fakultách Vám byla nabídnuta pracovní smlouva. S Vaším rozložením příjmů máte 2 možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého příjmu 15 000 Kč/měsíc budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete od července uplatňovat slevy na dani jen u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů 5 000 Kč/měsíc bude prvním zaměstnavatelem odvedena srážková daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku (zejména slevy z části roku, kdy jste měla pouze jeden příjem ve výši 5 000 Kč/měsíc). Na druhou stranu, pokud nemáte jiné příjmy, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale mohla byste druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování.

Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

Stipendia z prostředků vysokých škol jsou osvobozené od daně z příjmů fyzických osob.

Oba výše uvedené příjmy podléhají pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - část za Vás hradí zaměstnavatel a část je strhávána z Vaší hrubé mzdy. Po dosažení věku 26 let za Vás stát přestane platit zdravotní pojištění, ale pokud budete mít výše uvedené příjmy, žádnou změnu nezaznamenáte. Pokud byste však ani v jednom zaměstnání nedosáhla na minimální mzdu, která je nyní 8 000 Kč/měsíc, byl by Vám z příjmů u jednoho ze zaměstnavatelů navíc strháván rozdíl mezi pojistným na zdravotní pojištění vypočteným z Vaší skutečné hrubé mzdy a minimální mzdy.

4. 2. 2011 11:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

25. 7. 2019 | Petr Kučera

Daně jsou v Česku složité, prodělává na tom i stát

Výběr daní v Česku se sice v letech 2014 až 2017 zlepšil, lidem a firmám narůstají povinnosti a přibývá administrativní náročnost. Náklady kvůli tomu rostou i na straně státu. Daňová struktura je navíc stále složitá. Problémem je i silná závislost příjmů státu na ekonomickém růstu a velké daňové zatížení práce. Tak lze ve stručnosti shrnout zprávu, kterou dnes vydal Nejvyšší kontrolní úřad.

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

16. 7. 2019 | Petr Kučera

České firmy mizí z daňových rájů, zůstává jich tam přes 12 000

V takzvaných daňových rájích – tedy státech s daňovým zvýhodněním – sídlí 12 400 českých firem. To je nejméně od roku 2011, kdy jich bylo 12 196. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. Nejvíc – 13 419 firem – jich tam v posledních letech sídlilo v roce 2015, od té doby zájem klesá. 

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

11. 7. 2019 | Jiří Hovorka

O 200 tisíc víc než loni. Finanční správa sečetla přiznání

Lidé a firmy letos odevzdali o 200 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů více než loni. Celkově Finanční správa eviduje za zdaňovací období roku 2018 více než 2,8 milionu odevzdaných daňových přiznání. Z tohoto počtu bylo 2,3 milionu od fyzických osob a 485 tisíc od osob právnických.

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

9. 7. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

Portál občana, nástroj pro usnadnění elektronické komunikace se státem, spustilo Ministerstvo vnitra loni v červenci. Podívali jsme se, jak si za rok fungování Portál vede.

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

8. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Počet nespolehlivých plátců DPH dál roste

V polovině letošního roku v České republice podnikalo 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádějí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 procent. Aktuálně se jedná o 6965 nespolehlivých plátců DPH a 11 277 nespolehlivých osob.

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

25. 6. 2019 | Pavel Jégl | 6 komentářů

Nemusí pršet. Stačí, když kápnou miliardy

Koaliční politici vymýšlejí způsoby, jak vám vytáhnout peníze z účtů, abyste se mohli mít líp. Tady jsou ty nejnovější. Nepřehlédli jste je?

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

21. 6. 2019 | Petr Kučera

Daňové přiznání přes internet: Portál začne fungovat do roka a půl

Online finanční úřad bude spuštěn ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, slíbila dnes ministryně financí Alena Schillerová. Projekt nazvaný Moje daně má umožnit komunikaci s finančními úřady stejně jednoduše jako v internetovém bankovnictví.

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

17. 6. 2019 | Petr Kučera | 20 komentářů

Schillerová schovala do balíčku další zdražení: Za zápis v katastru

Buď je inflace mnohokrát vyšší, než jsme si doteď mysleli. Nebo jednoduché oznámení zabere úředníkovi skoro celý den. Nevěříte? Nejspíš i proto se k takovým vysvětlením radši nikdo nehlásil.

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

10. 6. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Daň z nemovitosti v Praze stoupne až dvojnásobně

Pražský magistrát dal všem 57 městským částem možnost, aby si na svém území zvýšily daň z nemovitosti. Zatímco dosud je na celém území Prahy stejná, od začátku příštího roku by mohla být v různých částech hlavního města jiná. Informují o tom Hospodářské noviny.

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Změny v DPH: Klesne u služeb, piva i knížek bez papíru

Současně se startem zbývající vlny elektronické evidence tržeb (EET) se přesunou některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Schválili to dnes poslanci, když rozhodli o rozšíření EET (podrobnou zprávu jsme přinesli hned po schválení ve sněmovně).

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

7. 6. 2019 | Petr Kučera

Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

Do elektronické evidence tržeb (EET) se nebudou muset zapojit provozovatelé sociálních služeb. Návrh opoziční ODS totiž podpořila i vládní sociální demokracie. Společně s dalšími poslanci tak výjimka získala většinu, přestože hnutí ANO i komunisté byli proti.

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

5. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Společně proti podvodům u DPH. Česko se dohodlo s Německem

Česká republika uzavřela dohodu s Německem týkající se přímé přeshraniční výměny informací v oblasti daně z přidané hodnoty. Výměna informací bude probíhat mezi pracovišti finanční správy, která se nacházejí blízko hranic.

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

31. 5. 2019 | Petr Kučera

Dnes je poslední termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa připomíná, že 31. květen je poslední řádný termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky).

Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

30. 5. 2019 | Šárka Pelikánová | 12 komentářů

 Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?

Překvapení v daňovém balíčku: Část výhry odevzdáte státu

29. 5. 2019 | Petr Kučera | 36 komentářů

Překvapení v daňovém balíčku: Část výhry odevzdáte státu

Z výher nad 100 000 korun nově zaplatí daň i sami hráči. Ať už jde o Sportku, Fortunu, Účtenkovku, dostihy nebo kasino.

Stránka 28/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services