student VŠ - 27 let , nezaměstnaný...

[Zdravím Vás, rád bych pracoval, ale zatím jsem nenarazil na pracovní příležitost, kde by mi vyšli vstříc zároveň se školou (chci ji dokončit). Nezbývá mi nic jiného než se odhlásit z úřadu práce a chodit na brigády a platit si sám zdravotní a sociální pojištění... Zajímalo by mne, jestli se zdravotní pojištění platí: - i u Dohody o provedení práce? - i u práce na částečný úvazek? Popřípadě, co byste mi v této situaci poradili či doporučili? Předem děkuji za názory.]

Otázku poslal/a:  , 6. 2. 2011 3:06

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,

každý, kdo má na území České republiky trvalý pobyt, je účasten veřejného zdravotního pojištění. Toto ovšem neplatí pro důchodové pojištění. Důchodové pojištění si můžete platit dobrovolně, tato doba se Vám potom započítá do doby potřebné pro nárok na důchod. Pokud by Vás ale mělo placení důchodového pojištění neúměrně zatěžovat, zvažte možnost si jej neplatit, dokud nedostudujete. Na více informací se můžete zeptat u své místně příslušné správy sociálního zabezpečení.
Příjmy z dohody o provedení práce nezakládají účast na zdravotním pojištění ani sociálním zabezpečení, pojistné se z těchto příjmů neplatí. U práce na částečný úvazek záleží na smlouvě a na měsíčním příjmu - zdravotní pojištění z dohody o pracovní činnosti a pracovní smlouvy, pokud zaměstnanec vykonává činnosti nepravidelně, se odvádí pouze v měsících, kdy Váš příjem přesáhne 2 000 Kč, pojistné na sociální zabezpečení se odvádí, pokud Vaše dohoda o pracovní činnosti/pracovní smlouva zakládá účast na nemocenském pojištění. Záleží, zda se jedná o zaměstnání malého rozsahu (= v dohodě o pracovní činnosti/pracovní smlouvě je sjednán měsíční příjem do 2 000 Kč nebo není sjednán vůbec). Při zaměstnání malého rozsahu jste pojištěn (tedy pojistné se platí) pouze v měsících, ve kterých Váš příjem přesáhne 2 000 Kč. Pokud se nejedná o zaměstnání malého rozsahu, jste pojištěn (tedy pojistné se platí) po celou dobu trvání smlouvy/dohody.
Pokud byste tedy měl jen příjmy z dohody o provedení práce v jakékoli výši nebo příjmy z dohody o pracovní činnosti (nebo pracovní smlouvy, ale činnosti vykonáváte pro zaměstnavatele nepravidelně) do 2 000 Kč za měsíc, budete považován za osobu bez zdanitelných příjmů pro účely zdravotního pojištění a musíte měsíčně odvádět pojistné z minimální mzdy (v roce 2011 1080 Kč). Pokud byste měl příjmy, které zakládají účast na zdravotním pojištění, nemohl byste být považován za osobu bez zdanitelných příjmů a Váš zaměstnavatel by byl povinen odvádět z Vašich příjmů pojistné na zdravotní pojištění minimálně z minimální mzdy. Pokud by Váš měsíční příjem nedosahoval minimální mzdy, zaměstnavatel Vám navíc strhne rozdíl mezi vypočteným pojistným a pojistným z minimální mzdy a odvede ho zdravotní pojišťovně.

12. 2. 2011 9:27

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Očima expertů: Bankovní daň jako past na voliče?

24. 2. 2017 | Ondřej Tůma | 48 komentářů

Očima expertů: Bankovní daň jako past na voliče?

Zdaníme banky, ty beztak vydělávají až moc. Navíc z nich spousta peněz odtéká do zahraničí. Premiér Bohuslav Sobotka má jasno v tom, jak zaujmout voliče. Co jeho nápadu říkají ekonomové?

Daň z příjmů: Kdo musí v roce 2017 podat daňové přiznání

22. 2. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Daň z příjmů: Kdo musí v roce 2017 podat daňové přiznání

První díl daňového seriálu: kdo v roce 2017 povinně podává daňové přiznání a kdo může zůstat v klidu? Poradíme. A nabízíme přehlednou aplikaci, která daňové přiznání vyplní za vás.

Kdo zaplatí daň uvalenou na banky? Banky ne...

20. 2. 2017 | Jan Traxler | 27 komentářů

Kdo zaplatí daň uvalenou na banky? Banky ne...

Bankovní daň je nesmysl. Může především dobře posloužit v předvolební kampani. A ano, může přinést i nějaké peníze do rozpočtu. Nenechte se ale mýlit: než je tam banky nasypou, vyberou je od nás. Daňový systém je džungle, která nepotřebuje nové přírůstky, ale radikální prořezávku. Zjednodušení, zpřehlednění a ze všeho nejvíc stabilitu.

Opakem je jen schvalování úniků. S šéfem Finanční správy o EET

18. 2. 2017 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Opakem je jen schvalování úniků. S šéfem Finanční správy o EET

Celý národ ví, že se u nás zatajují tržby. Daňové a účetní povinnosti podnikatelů by zkrátka měly být transparentní, říká v pokračování rozhovoru o elektronické evidenci tržeb šéf Finanční správy Martin Janeček. Opakem je prý jen schvalování daňových úniků.

Není důvod pro výjimky! S šéfem Finanční správy o EET

16. 2. 2017 | Ondřej Tůma | 25 komentářů

Není důvod pro výjimky! S šéfem Finanční správy o EET

Farmářské trhy, řemeslníci nebo snad e-shopy? Podle ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka není pro výjimky z elektronické evidence tržeb žádný důvod.

Autorské honoráře v roce 2017: Kolik odvedete, kolik dostanete

26. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Autorské honoráře v roce 2017: Kolik odvedete, kolik dostanete

Máte příjmy z autorských honorářů a nevíte, jak na daň z příjmů a povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění? Poradíme.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2017: Přehled a kalkulačka odvodů

25. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 60 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2017: Přehled a kalkulačka odvodů

Za jakých podmínek můžete v roce 2017 pracovat na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti? Jak budete příjem danit, kolik zaplatíte na zdravotním a sociálním pojištění? Máme pro vás kalkulačku aktualizovanou pro letošní rok a přehled všeho důležitého.

Očima expertů: Paušály, nebo slevu? Daňové dilema OSVČ končí

20. 1. 2017 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Paušály, nebo slevu? Daňové dilema OSVČ končí

Změny, které přinese nový daňový balíček, se budou týkat i živnostníků. Zejména těch, kteří při počítání daně uplatňují výdaje procentem z příjmů, takzvaným výdajovým paušálem. Jak se na novinky dívají osobnosti ze světa financí?

Kalkulačka čisté mzdy 2017: Kolik vám dají. A kolik ukrojí odvody

19. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Kalkulačka čisté mzdy 2017: Kolik vám dají. A kolik ukrojí odvody

Máme pro vás šikovnou mzdovou kalkulačku – vypočítá čistou, hrubou i superhrubou mzdu. Ukáže, kolik vám z příjmu měsíčně ukrojí daně a odvody. Zaměstnavateli zase snadno spočítá, kolik za jednoho člověka se vším všudy zaplatí.

Přiznejte do konce ledna. Silniční daň 2017: Pravidla, formuláře, kalkulačka.

3. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Přiznejte do konce ledna. Silniční daň 2017: Pravidla, formuláře, kalkulačka.

Každý, kdo používá auto k podnikání nebo provozuje velký nákladní vůz, musí platit silniční daň. Daňové přiznání za loňský rok je třeba podat do konce ledna. Máme pro vás přehled všeho, co potřebujete o silniční dani vědět, čerstvé formuláře daňového přiznání a kalkulačku, která silniční daň vypočítá.

Paušální daň: Zbaví vás daňového přiznání, kontrol z berňáku i EET

2. 1. 2017 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Paušální daň: Zbaví vás daňového přiznání, kontrol z berňáku i EET

Paušální daň z příjmů platí asi padesát podnikatelů. Teď se začíná víc propagovat, podmínky mají zmírnit. Hlavní výhody paušální daně: odpadá povinnost podávat daňové přiznání, snižuje riziko daňových kontrol a může vás ušetřit EET. Nevýhoda: má i spodní hranici, jestli vyděláváte málo, prodraží se.

Za chléb hry. Účtenková loterie začne příští rok

28. 12. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Za chléb hry. Účtenková loterie začne příští rok

Zvýšení efektivity evidence tržeb a podpora řádného výběru daní. Ministerstvo financí si od účtenkové loterie slibuje mnohé. A proto slibuje i zákazníkům – každý rok výhry za 65 milionů korun. Jenže v praxi se bude vyhrávat spíš jen pár stovek.

Stravování a prodej potravin: Kdy naskočit do EET

22. 12. 2016 | Vlasta Holéciová

Stravování a prodej potravin: Kdy naskočit do EET

Od kdy my? Otázka, která pronásleduje řadu podnikatelů od chvíle, kdy začlo být jasné, že EET vážně bude. V první fázi jdou na holení stravovací a ubytovací služby. Jenže – je stravovací služba, když tetovací salon prodá čekajícímu zákazníkovi lahev koly? Finanční správa nabídla návod. Komplikovaný a málo srozumitelný. Přečetli jsme ho za vás a nabízíme verzi pro obyčejné lidi.

Zaměstnanecké bonusy: Vzít příspěvek na penzijko, nebo na životní pojištění?

20. 12. 2016 | Lukáš Škopek | 11 komentářů

Zaměstnanecké bonusy: Vzít příspěvek na penzijko, nebo na životní pojištění?

No samozřejmě, že si vás zaměstnavatel váží. Jste přece borci. A tak vám nabízí peníze. Aby z nich polovičku nespolkl erár, nedá vám je k výplatě, ale nabízí příspěvek na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, anebo na životní pojištění. Po čem sáhnout, kdy a proč?

Paralelní Polis: EET je nemorální

15. 12. 2016 | Josef Tětek | 90 komentářů

Paralelní Polis: EET je nemorální

Prvního prosince byla na občany České republiky uvalena elektronická evidence tržeb. Většina drobných podnikatelů se podřídila, někteří skončili. Hrstka se rozhodla zákon ignorovat.

Stránka 37/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services