Umělec+paypal

Dobrý den, je mi 22 let,jsem student VŠ.Skládám hudbu,ale nejsem nikde registrován jako umělec,coby hudebník.Spousta počinů už mi minulý rok vyšla.Vydavatel mi výdělek zasílá na paypal a zde je nutno asi podotknout,že všechny příchozí platby na paypal jsou ze zahraničí.Zajímá mě,jak to chodí v této problematice ohledně daní.K příjmům nedocházelo každý měsíc.Také mě zajímá,jestli se zálohy od vydavatele v závislosti na dílo berou také jako příjmy,nebo dary,protože zde se nejedná o výdělek z vzniklých prodejů díla. Děkuji předem za odpověď

Otázku poslal/a:  , 8. 2. 2011 9:30

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví a autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému jsou příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o daních z příjmů, pokud tato činnost není vykonávána v zaměstnaneckém nebo obdobném poměru. Pokud vykonáváte veškerou činnost pouze na území České republiky, všechny Vaše příjmy budou podléhat zdanění v České republice bez ohledu na to, kam svá díla prodáváte a odkud Vám příjmy plynou. Pokud nejste zároveň zaměstnancem a Váš celkový příjem přesáhne 15 000 Kč v kalendářním roce, vznikne Vám povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pokud máte příjmy v cizí měně, příjmy přepočítáte kurzem, který najdete v pokynu Generálního finančního ředitelství, který je vždy vydáván na začátku kalendářního roku za rok předchozí. Do příjmů zahrnete i platby přijaté jako zálohy. Pokud nevedete účetnictví, můžete k příjmům uplatnit výdaje na dosažení, zajištění a udržení Vašich příjmů ve skutečné výši, nebo můžete uplatnit výdaje paušálem ve výši 40 % příjmů. Daň se vypočítá jako 15% z příjmů po odpočtu výdajů. Uplatníte si roční slevu na dani na poplatníka a roční slevu na dani na studenta (dokud budete splňovat podmínky pro uplatnění této slevy - tedy student do 26 let) a odvedete daň po odpočtu slev, která Vám vyjde. Pokud Vám vyjde daň vyšší než 30 000 Kč, budete povinen v průbehu roku odvádět zálohy na daň z příjmů.
Výše uvedené příjmy podléhají také pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Pokud jste student, v roce zaájení činnosti nemáte povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění. Do 1 měsíce ode dne podání daňového přiznání máte povinnost podat přehled o příjmech a výdajích své zdravotní pojišťovně. Zaplatit nedoplatek na zdravotním pojištění však musíte již do 8 dnů od podání daňového přiznání. V přehledu si vypočtete výši měsíčních záloh na zdravotní pojištění a tyto zálohy začnete platit poprvé za měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích.
Co se týče pojistného na důchodové pojištění, jako student budete považován za osobu samostatně výdělečně činnou, která provozuje vedlejší výdělečnou činnost (pokud se dobrovolně nepřihlásíte k nemocenského pojištění). Pokud se jako OSVČ vykonávající vedlejčí činnost dobrovolně nepřihlásíte ani k důchodovému pojištění, v prvním roce nebudete mít povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Do 1 měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání, budete mít povinnost podat přehled o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud Vaše příjmy po odpočtu výdajů nepřesáhnou rozhodnou částku (za rok 2010 je to 56 901 Kč), nebudete povinně účasten důchodového pojištění, nebudete muset pojistné na důchodové pojištění platit a nebudete muset odvádět zálohy na důchodové pojištění. Pokud byste se však stal OSVČ vykonávající hlavní činnost (např. byste přestal být studentem), stanete se osobou povinně účastnou důchodového pojištění a budete mít povinnost začít platit zálohy na důchodové pojištění.

20. 2. 2011 7:48

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

15. 11. 2004 | Martin Podávka | 221 komentářů

Kombinovaná hypotéka: jiný pohled, stejná odpověď

Kombinaci hypotéky a kapitálového životního pojištění jsme se rozhodli rozebrat ze všech možných stran. Dnes jsme pro vás připravili výpočty, přesněji porovnání výhodnosti kombinované hypotéky a standardního splácení hypotečního úvěru spojeného s rizikovým pojištěním. Výsledek? Poměrně jednoznačný.

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

11. 11. 2004 | Lucie Aschenbrennerová | 20 komentářů

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

Máte někdy pocit, že z nás úřady jen zbytečně tahají peníze? Přestáváte se ve změti nejrůznějších poplatků orientovat? Nový zákon o správních poplatcích navíc služby úřadů ještě zdražuje. Co vlastně jsou a k čemu slouží správní poplatky?

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

4. 11. 2004 | Petr Šafránek | 1 komentářů

Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp

Máte-li doma více starších smluv o stavebním spoření, je nejvyšší čas na rozhodnutí, na kterou z nich čerpat státní podporu podle "starých", výhodnějších pravidel. Jak to udělat, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

3. 11. 2004 | Richard Koza | 22 komentářů

Podle čeho nakupovat a prodávat akcie

Otázka v titulku by se mohla také nazvat otázkou za všechny peníze, neboť ten, kdo ovládá umění vhodně nakoupit a ve správný čas prodat akcie na burze, se určitě stane milionářem. Nejen ve zmíněných dvou základních dotazech však spočívá umění správného investování. Dobrý investor zná i pojmy jako míra rizika, správa peněz a čtení grafů.

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

29. 10. 2004 | Simona Ely Plischke | 17 komentářů

Krach pojišťovny aneb nebuďme opilí jistotou

Víte, co se stane v případě, kdy pojišťovna neustojí své ztráty? Říkáte si, že má-li česká dcera silnou zahraniční matku, je vše, a tedy i vaše pojistka a peníze na ní, "v suchu"? Pak radši přehodnoťte své názory.

Nejvyšší výnosy nabízí stát

26. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Nejvyšší výnosy nabízí stát

Neexistuje u nás výnosnější produkt než příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnance. Onu výnosnost ovšem nezajišťuje samotný produkt, ale nepřímá státní podpora, která nemá obdoby.

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

20. 10. 2004 | Petr Šafránek | 103 komentářů

Proč nechci hypotéku s kapitálovou životní pojistkou

Financování bydlení pomocí hypotečního úvěru s odloženou splátkou jistiny v kombinaci s kapitálovou životní pojistkou je často prezentováno jako velmi výhodné. Pojďme se proto podrobněji podívat na argumenty, které jsou klientům předkládány. Zjistíme, že jsou obvykle pouze "zastírací", protože tato kombinace nesplňuje základní podmínku výhodnosti.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

18. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění? II.

Co nám prostřednictvím zákonů vzkazuje stát? Máme chodit co nejdříve do předčasného důchodu. Také klidně pracovat načerno a nechat se evidovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Anebo se "hodit marod", kdykoli se nám to hodí, ale to není všechno. Nevěříte? Pak si přečtěte druhý díl pátečního článku.

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

15. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 32 komentářů

Vyplatí se vám státní důchodové pojištění?

Jak vydělat na penzijním systému, resp. jak ho zneužít? Není nic jednoduššího. Stát nás k tomu totiž chybným nastavením několika parametrů přímo vybízí.

Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?

14. 10. 2004 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Zprostředkovatel-odborník neodborným poradcem?

Myslíte si, že investiční zprostředkování a investiční poradenství je jedno a to samé? Mýlíte se. Pokud vám produkt nabídne investiční zprostředkovatel, nejedná se automaticky o investičního poradce. Přestože ale podmínky poskytování těchto služeb zákon významně odlišuje, dochází v praxi k jejich prolínání. A to může působit velké komplikace zprostředkovatelům i klientům.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

6. 10. 2004 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Mzdy rostou pomaleji, notebooků se ale rozdává víc

České firmy se učí odměňovat své zaměstnance zejména podle výkonu, častěji tedy vyplácejí jednorázové odměny za nadstandardní úkoly, "rozdávají" více mobilů, aut či příspěvků na penzijní připojištění a zároveň odpouštějí od 13. platů. Růst mezd v ČR navíc v posledních letech neustále klesá. Jaké jsou u nás trendy v odměňování?

Stránka 105/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Celkový počet poboček letos výrazně stoupl díky startu nové banky. Míst, kde narazíte...více

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

Začleňování e-shopů CZC.cz a Mall.cz pod polské online tržiště Allegro postoupilo do další...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services