Umělec+paypal

Dobrý den, je mi 22 let,jsem student VŠ.Skládám hudbu,ale nejsem nikde registrován jako umělec,coby hudebník.Spousta počinů už mi minulý rok vyšla.Vydavatel mi výdělek zasílá na paypal a zde je nutno asi podotknout,že všechny příchozí platby na paypal jsou ze zahraničí.Zajímá mě,jak to chodí v této problematice ohledně daní.K příjmům nedocházelo každý měsíc.Také mě zajímá,jestli se zálohy od vydavatele v závislosti na dílo berou také jako příjmy,nebo dary,protože zde se nejedná o výdělek z vzniklých prodejů díla. Děkuji předem za odpověď

Otázku poslal/a:  , 8. 2. 2011 9:30

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví a autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému jsou příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o daních z příjmů, pokud tato činnost není vykonávána v zaměstnaneckém nebo obdobném poměru. Pokud vykonáváte veškerou činnost pouze na území České republiky, všechny Vaše příjmy budou podléhat zdanění v České republice bez ohledu na to, kam svá díla prodáváte a odkud Vám příjmy plynou. Pokud nejste zároveň zaměstnancem a Váš celkový příjem přesáhne 15 000 Kč v kalendářním roce, vznikne Vám povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pokud máte příjmy v cizí měně, příjmy přepočítáte kurzem, který najdete v pokynu Generálního finančního ředitelství, který je vždy vydáván na začátku kalendářního roku za rok předchozí. Do příjmů zahrnete i platby přijaté jako zálohy. Pokud nevedete účetnictví, můžete k příjmům uplatnit výdaje na dosažení, zajištění a udržení Vašich příjmů ve skutečné výši, nebo můžete uplatnit výdaje paušálem ve výši 40 % příjmů. Daň se vypočítá jako 15% z příjmů po odpočtu výdajů. Uplatníte si roční slevu na dani na poplatníka a roční slevu na dani na studenta (dokud budete splňovat podmínky pro uplatnění této slevy - tedy student do 26 let) a odvedete daň po odpočtu slev, která Vám vyjde. Pokud Vám vyjde daň vyšší než 30 000 Kč, budete povinen v průbehu roku odvádět zálohy na daň z příjmů.
Výše uvedené příjmy podléhají také pojistnému na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Pokud jste student, v roce zaájení činnosti nemáte povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění. Do 1 měsíce ode dne podání daňového přiznání máte povinnost podat přehled o příjmech a výdajích své zdravotní pojišťovně. Zaplatit nedoplatek na zdravotním pojištění však musíte již do 8 dnů od podání daňového přiznání. V přehledu si vypočtete výši měsíčních záloh na zdravotní pojištění a tyto zálohy začnete platit poprvé za měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích.
Co se týče pojistného na důchodové pojištění, jako student budete považován za osobu samostatně výdělečně činnou, která provozuje vedlejší výdělečnou činnost (pokud se dobrovolně nepřihlásíte k nemocenského pojištění). Pokud se jako OSVČ vykonávající vedlejčí činnost dobrovolně nepřihlásíte ani k důchodovému pojištění, v prvním roce nebudete mít povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Do 1 měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání, budete mít povinnost podat přehled o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud Vaše příjmy po odpočtu výdajů nepřesáhnou rozhodnou částku (za rok 2010 je to 56 901 Kč), nebudete povinně účasten důchodového pojištění, nebudete muset pojistné na důchodové pojištění platit a nebudete muset odvádět zálohy na důchodové pojištění. Pokud byste se však stal OSVČ vykonávající hlavní činnost (např. byste přestal být studentem), stanete se osobou povinně účastnou důchodového pojištění a budete mít povinnost začít platit zálohy na důchodové pojištění.

20. 2. 2011 7:48

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Byt za 853 Kč měsíčně?

28. 5. 2004 | Pavel Řehulka | 17 komentářů

Byt za 853 Kč měsíčně?

Nedávno jsme nakousli problém, zda je možné jen s průměrnými příjmy investovat do nemovitostí. Hypotetický příklad ukazoval, že to možné je; tentokrát jsme pro vás ale připravili skutečný příběh se skutečnými osobami i čísly.

ČR má nejvyšší sociální pojištění z nových členů EU

27. 5. 2004 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

ČR má nejvyšší sociální pojištění z nových členů EU

Nejvyšší sociální pojištění jako součást nákladů na pracovní sílu v EU má Francie. Ovšem z nových členů je na nepříliš lichotivém prvním místě Česká republika spolu se Slovenskem, jak ukázala studie KPMG.

Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?

26. 5. 2004 | Martin Zika | 8 komentářů

Zákon o DPH: ví ministerstvo, co říká?

Úředníci ministerstva financí nám odpověděli i na pochybnosti týkající se pasáží o zdaňování staveb, záloh a zamezení možnosti vrácení daně u peněz z EU v novém zákoně o DPH . Daňového poradce ale jejich odpovědi mírně řečeno nepřesvědčily.

Neznalost neomlouvá. A už vůbec ne pojišťovny!

26. 5. 2004 | Vendula Hilkovičová | 1 komentářů

Neznalost neomlouvá. A už vůbec ne pojišťovny!

Pojišťovny musí svým klientům před uzavřením pojistné smlouvy poskytnout mnohem více informací než donedávna a navíc v předepsané formě. Tak jim to ukládá nový zákon. Jestli a v jaké míře pojišťovny dodržují jeho literu, jsme prověřovali redakčním testem.

Ušetřete na úrocích z úvěrů

21. 5. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Ušetřete na úrocích z úvěrů

Daňový základ si kromě jiného můžete snížit o úroky z úvěru, který je použit k financování bydlení. A nemusí to být jen úvěr ze stavebního spoření či hypotéka. O jaké jiné úvěry se jedná, jaké další podmínky musejí být splněny a kdo vůbec může tento odpočet uplatnit?

Černé na růžovém: společné zdanění manželů

21. 5. 2004 | Simona Ely Plischke | 64 komentářů

Černé na růžovém: společné zdanění manželů

Ministerstvo financí včera představilo základní principy nového zákona o daních z příjmů, díky kterému by rodiny měly od roku 2006 ušetřit na daních celkem šest miliard Kč ročně. Úprava zavádí společné zdanění manželů, roční slevu na dani 6 000 Kč na dítě a podnikatelům umožňuje zrychlení odpisování movitých věcí.

Sobotkova ruka nás hodlá šacovat dál

14. 5. 2004 | Jiří Šedivý | 27 komentářů

Sobotkova ruka nás hodlá šacovat dál

Už je to tady, stát zase zdražuje své služby. Proč ne, vždyť je to přece tak jednoduché, lidé je prostě musejí zaplatit, a kdyby snad nechtěli, tak jim úřadníček placený z jejich daní jednoduše neposlouží.

Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo II.

7. 5. 2004 | Martin Zika | 1 komentářů

Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo II.

Na ministerstvo financí jsme zaslali žádost o vysvětlení některých nejasností v zákoně o DPH. Přečtěte si druhou část odpovědí ministerstva a následný komentář daňového poradce.

Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo

5. 5. 2004 | Martin Zika | 4 komentáře

Zákon o DPH: jak odpovídá ministerstvo

Zaslali jsme ministerstvu financí žádost o vysvětlení některých nejasností v zákoně o DPH. Přečtěte si, jak ministerstvo na naše dotazy odpovědělo a jaký byl následný komentář daňového poradce.

Když onemocní podnikatel

29. 4. 2004 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Když onemocní podnikatel

Kdy je OSVČ povinna platit důchodové pojištění? Kdy má nárok na nemocenskou a kdy na peněžitou pomoc v mateřství? A kolik peněz může dostat?

Vysypme své kapsy potřetí

27. 4. 2004 | Simona Ely Plischke | 1 komentářů

Vysypme své kapsy potřetí

Daň z příjmu jsme odvedli, zdravotní pojištění doplatili, čeká nás ale ještě finále. S napřaženou rukou se blíží správa sociálního zabezpečení. Skoncujme tedy úspěšně s poslední odvodovou povinností za rok 2003. Máme pro vás několik praktických příkladů jak na to.

Chcete vilku ve Španělsku? Žádný problém!

22. 4. 2004 | Jiří Mikolášek | 23 komentářů

Chcete vilku ve Španělsku? Žádný problém!

Nákup zahraničních nemovitostí není v českém povědomí zrovna usazen, bere se spíše jako výraz podivínství horních deseti tisíc. Nicméně i tato praxe v ČR ožívá a například koupit apartmán ve Španělsku není nepřekonatelný problém.

Podniky v EU: jak ulovit dotaci

22. 4. 2004 | Jan Heřman | 3 komentáře

Podniky v EU: jak ulovit dotaci

Podnikatelé si po vstupu do EU mohou teoreticky sáhnout až na 32,2 miliardy korun. Příjem dotace je však administrativně velice náročný. Co vše musí podnikatel připravit, na koho se může obrátit a na co si dát pozor, aby byla žádost úspěšná?

Lidé v ČR byty vlastnit neumějí, říká Jiří Pácal

21. 4. 2004 | Martin Zika | 114 komentářů

Lidé v ČR byty vlastnit neumějí, říká Jiří Pácal

Před týdnem jste mohli Jiřímu Pácalovi pokládat dotazy z oblasti nemovitostí, financování bydlení či se ptát na problematiku Společenství vlastníků jednotek. Dnes si můžete přečíst, jak na vaše otázky odpověděl.

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

19. 4. 2004 | Jan Rošťák | 18 komentářů

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

Další alternativou pro uložení peněz, která stojí za zvážení, jsou fondy peněžního trhu. Jak fungují, kolik v nich můžete vydělat a kdy je nejlépe využít?

Stránka 109/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

Finanční skupina Partners oznámila, že splnila všechny podmínky České národní banky a...více

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Celkový počet poboček letos výrazně stoupl díky startu nové banky. Míst, kde narazíte...více

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services