student a daně, ZP, SP, odečty

Dobrý den, můj dotaz je trochu komplikovanější, vzhledem k pracovní situaci: 1) Jsem studentem denního studia VŠ (v červenci mi bude 25 let). 2) V roce 2010 jsem měla u jednoho zaměstnavatele nejdříve DPP a následně DPČ. Zde nemám podepsané prohlášení a mé příjmy byly kromě měsíců 1, 5, 9 vždy nižší než 5 000 Kč. V přehledu příjmů za rok 2010 mi byly zohledněny jen tyto příjmy, které přesáhly 5 000 Kč/měsíčně. Ostatní příjmy se prý nezapočítávají do příjmů (a zaplacených daní) za rok 2010??? 3) Dále jsem měla po celý rok 2010 DPČ u druhého zaměstnavatele, kde mám podepsané prohlášení (uplatňuji zde slevu na poplatníka a na studenta) a mé měsíční příjmy jsou zde vždy vyšší než 5 000 Kč. 4) Od ledna do června jsem měla DPP u třetího zaměstnavatele, kde jsem měsíčně vydělala vždy více než 5 000 Kč. Zde také nemám podepsané prohlášení. Daňové přiznání za rok 2010 si podávám sama, protože uplatňuji odečet na úroky z hypotéky a proto je mi divné, proč se příjmy do 5 000 Kč/měsíčně z prvního zaměstnání nezapočítávají? Zaplatila jsem na nich přeci srážkovou daň 15%... Mohli byste mi ještě poradit, co je nutné, kterému zaměstnavateli doložit a kde mám co podepsat, aby pro mě byly výhody co největší? Takto mi připadá, že jen všude platím SP, ZP a daně z výdělku a výhody moc nikde nevidím. :-( V roce 2011 mi zůstanou již pouze dva zaměstnavatelé, kde u prvního jsou příjmy cca 3 - 6 tis. Kč a u druhého vždy vyšší než 6 tis. Kč. Moc děkuji za vysvětlení a za jakékoliv rady, co je pro mě jako pro studenta nejvýhodnější! Prosím o radu, co si.

Otázku poslal/a:  , 10. 2. 2011 12:56

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta VŠ můžete uplatňovat do 26 let, po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Příjmy vyplacené zaměstnavatelem, u kterého nemáte podepsané prohlášení poplatníka (růžový formulář), jsou po zvýšení o případné pojistné hrazené zaměstnavatelem (ve Vašem případě u DPČ)zdaněny srážkovou daní, pokud jejich úhrnná výše před zvýšením u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Srážková daň je konečná a tyto příjmy se již neuvádí do ročního zúčtování ani do daňového přiznání. Vzhledem k tomu, že jste měla v roce 2010 příjmy od více zaměstnavatelů najednou, máte povinnost podat daňové přiznání. Do příjmů podle §6 zákona o daních z příjmů napíšete součty všech částek, které budete mít v potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Uplatníte zaplacené úroky z hypotéky, slevy na dani (na poplatníka a na studium), vyplníte zaplacené zálohy dle potvrzení o zdanitelných příjmech a nakonec ještě vyplníte žádost o vrácení přeplatku na dani na poslední straně přiznání dole. Originály potvrzení o zdanitelných příjmech jsou přílohou přiznání.

S Vaším rozložením příjmů máte pro rok 2011 dvě možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 3 - 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého vyššího příjmu budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete mít podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů u prvního zaměstnavatele bude v měsících, kdy si vyděláte méně než 5 000 Kč, odvedena konečná srážková daň a v ostatních měsících odvedena zálohová daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku. Pokud si žádný měsíc nevyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale budete si moci u svého druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování a uplatnění úroků z hypotéky. Pokud si byť jen v jednom měsíci vyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, budete mít povinnost podat daňové přiznání. V něm opět zohledníte pouze příjmy, z nichž byla odvedena záloha na daň, protože srážková daň (z příjmů do 5 000 Kč/měsíc bez podepsaného prohlášení) je konečná.
Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

13. 2. 2011 3:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Dorazí vaše peníze na finanční úřad?

2. 3. 2004 | Simona Ely Plischke

Dorazí vaše peníze na finanční úřad?

Drobná chyba v údajích při platbě daně může vést k sankcím vyplývajícím z jejího pozdního odvodu. Připravili jsme pro vás podrobný návod pro poukazování peněz finančnímu úřadu, který využijete při platbě všech daní kdykoli v průběhu roku.

Leasing včera, dnes a zítra

26. 2. 2004 | Jiří Hrstka | 6 komentářů

Leasing včera, dnes a zítra

Malý růst poskytnutých leasingových úvěrů, znatelný nárůst spotřebitelských úvěrů a podstatný růst splátkového prodeje. Leasing ztrácející svoji atraktivitu, zejména z důvodu legislativních omezení. Tyto a mnohé další závěry zveřejnila Asociace leasingových společností ČR.

Nepotřebuješ podporu? Máš ji mít!

26. 2. 2004 | Martin Zika | 16 komentářů

Nepotřebuješ podporu? Máš ji mít!

Stát vydává na podporu bydlení různými formami nemalé částky. Tyto peníze se ovšem ve většině případů dostanou do ruky těm, kteří je potřebují nejméně. Například regulované nájemné využívají téměř stejnou měrou jak nejchudší, tak i ti nejbohatší.

Podniky v EU: svoboda podnikání

25. 2. 2004 | Jan Heřman | 9 komentářů

Podniky v EU: svoboda podnikání

Omezení pro založení podniku v zahraničí pro české občany naším vstupem do EU skončí. Vyplatí se tedy registrovat firmu v jiném státu? Co všechno by to pro české podnikatele znamenalo a na co by si měli dát pozor?

Připraví vás pojišťovna v dobré víře o 11 tisíc?

11. 2. 2004 | Simona Ely Plischke | 15 komentářů

Připraví vás pojišťovna v dobré víře o 11 tisíc?

Nejednotný postup pojišťoven ve vystavování potvrzení pro daňový odpočet rozlousklo ministerstvo financí novým zákonem. Dvě změněná slova vnesla do problému jasno, některé pojištěné ovšem připravila o daňový odpočet až 11 000 Kč. Co a proč vedlo pojišťovny k nejednotnému postupu a kam se přiklonily autority?

Na leasing limit (ne)platí

10. 2. 2004 | Jiří Hrstka | 50 komentářů

Na leasing limit (ne)platí

Od Nového roku platí limit na daňově uznatelné náklady při nákupu osobního vozidla ve výši 900 tisíc Kč. Nepodnikáte, a proto si myslíte, že se vás to netýká? Omyl, tento předpoklad totiž platí jen do chvíle, než se rozhodnete financovat svůj vůz pomocí leasingu.

Výnosný kšeft zvaný konkurs?

9. 2. 2004 | Tomáš Prokop | 25 komentářů

Výnosný kšeft zvaný konkurs?

Konkursy jsou pro některé prokletím, ale pro některé zajímavým zdrojem slušných příjmů. Před necelým rokem vody rozvířil podivný konkurs Union banky, v pátek se o něco podobného pokusila IP banka.

Jak přežít na rodičovské

6. 2. 2004 | Ludmila Řezníčková | 44 komentářů

Jak přežít na rodičovské

Víte, co to je rodičovský příspěvek? Kdy na něj máte nárok, kolik peněz můžete získat a jak o něj požádat?

Životní pojištění na poště

5. 2. 2004 | Kristýna Havligerová | 2 komentáře

Životní pojištění na poště

Česká pošta nabízí kromě možnosti investovat prostřednictvím Poštovního investičního programu například i Kapitálové životní pojištění České pojišťovny. Vyzkoušeli jsme, zda pracovníci na pobočkách pošty umějí dobře vysvětlit, jak funguje tento poměrně složitý finanční produkt.

Podniky v EU: DPH čekají velké změny

4. 2. 2004 | Jan Heřman | 4 komentáře

Podniky v EU: DPH čekají velké změny

Jak budou čeští podnikatelé uplatňovat DPH při obchodu s členskými státy Unie a jaké přitom budou mít povinnosti? Jak si ověří, zda je jejich partner plátcem daně? Co všechno je čeká v souvislosti se všemi změnami u DPH?

Jak financovat bydlení?

2. 2. 2004 | Linda Fejtková | 21 komentářů

Jak financovat bydlení?

Nevíte, jaký způsob financování bydlení zvolit? Komplexně jsme porovnali úvěr ze stavebního spoření a hypotéku a pro větší názornost propočítali i konkrétní příklady splácení.

Podivná praxe pojišťoven

2. 2. 2004 | Petr Šafránek | 57 komentářů

Podivná praxe pojišťoven

Je velmi podivné, že pojišťovny vystavují svým klientům potvrzení pro odpočet zaplaceného pojistného podle různých pravidel. Který postup je správný, ptá se v dopise náměstkovi ministra financí Jaroslavu Šulcovi finanční poradce Petr Šafránek.

Podniky v EU: volný pohyb zboží

21. 1. 2004 | Jan Heřman | 1 komentářů

Podniky v EU: volný pohyb zboží

Vstup ČR do EU přinese podnikatelům kromě jiného odstranění veškerých cel a jiných tarifních omezení. Může se ale stát, že některé státy od nich budou požadovat jisté poplatky. Mají na to právo? Bude při převozu zboží přes hranice nutné vyplňovat nějaké dokumenty?

Investovat už lze i na poště

20. 1. 2004 | Kristýna Havligerová | 39 komentářů

Investovat už lze i na poště

Poštovní spořitelna přišla před několika dny s novinkou, díky níž můžete investovat do podílových fondů i na poště. Zjistili jsme, co všechno její nabídka obsahuje a také vyzkoušeli, jak se vlastně investuje na poštovním úřadu.

Bydlíš? Tedy plať!

19. 1. 2004 | Hana Mášová | 23 komentářů

Bydlíš? Tedy plať!

Kolik a co všechno musí člověk zaplatit za to, že vlastní nemovitost? Nezapomněli jste, že termín pro podání daňového přiznání je za dveřmi a že se poprvé od roku 2003 daňová povinnost vztahuje také na majitele bytů v osobním vlastnictví?

Stránka 112/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services