student a daně, ZP, SP, odečty

Dobrý den, můj dotaz je trochu komplikovanější, vzhledem k pracovní situaci: 1) Jsem studentem denního studia VŠ (v červenci mi bude 25 let). 2) V roce 2010 jsem měla u jednoho zaměstnavatele nejdříve DPP a následně DPČ. Zde nemám podepsané prohlášení a mé příjmy byly kromě měsíců 1, 5, 9 vždy nižší než 5 000 Kč. V přehledu příjmů za rok 2010 mi byly zohledněny jen tyto příjmy, které přesáhly 5 000 Kč/měsíčně. Ostatní příjmy se prý nezapočítávají do příjmů (a zaplacených daní) za rok 2010??? 3) Dále jsem měla po celý rok 2010 DPČ u druhého zaměstnavatele, kde mám podepsané prohlášení (uplatňuji zde slevu na poplatníka a na studenta) a mé měsíční příjmy jsou zde vždy vyšší než 5 000 Kč. 4) Od ledna do června jsem měla DPP u třetího zaměstnavatele, kde jsem měsíčně vydělala vždy více než 5 000 Kč. Zde také nemám podepsané prohlášení. Daňové přiznání za rok 2010 si podávám sama, protože uplatňuji odečet na úroky z hypotéky a proto je mi divné, proč se příjmy do 5 000 Kč/měsíčně z prvního zaměstnání nezapočítávají? Zaplatila jsem na nich přeci srážkovou daň 15%... Mohli byste mi ještě poradit, co je nutné, kterému zaměstnavateli doložit a kde mám co podepsat, aby pro mě byly výhody co největší? Takto mi připadá, že jen všude platím SP, ZP a daně z výdělku a výhody moc nikde nevidím. :-( V roce 2011 mi zůstanou již pouze dva zaměstnavatelé, kde u prvního jsou příjmy cca 3 - 6 tis. Kč a u druhého vždy vyšší než 6 tis. Kč. Moc děkuji za vysvětlení a za jakékoliv rady, co je pro mě jako pro studenta nejvýhodnější! Prosím o radu, co si.

Otázku poslal/a:  , 10. 2. 2011 12:56

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta VŠ můžete uplatňovat do 26 let, po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Příjmy vyplacené zaměstnavatelem, u kterého nemáte podepsané prohlášení poplatníka (růžový formulář), jsou po zvýšení o případné pojistné hrazené zaměstnavatelem (ve Vašem případě u DPČ)zdaněny srážkovou daní, pokud jejich úhrnná výše před zvýšením u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Srážková daň je konečná a tyto příjmy se již neuvádí do ročního zúčtování ani do daňového přiznání. Vzhledem k tomu, že jste měla v roce 2010 příjmy od více zaměstnavatelů najednou, máte povinnost podat daňové přiznání. Do příjmů podle §6 zákona o daních z příjmů napíšete součty všech částek, které budete mít v potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Uplatníte zaplacené úroky z hypotéky, slevy na dani (na poplatníka a na studium), vyplníte zaplacené zálohy dle potvrzení o zdanitelných příjmech a nakonec ještě vyplníte žádost o vrácení přeplatku na dani na poslední straně přiznání dole. Originály potvrzení o zdanitelných příjmech jsou přílohou přiznání.

S Vaším rozložením příjmů máte pro rok 2011 dvě možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 3 - 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého vyššího příjmu budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete mít podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů u prvního zaměstnavatele bude v měsících, kdy si vyděláte méně než 5 000 Kč, odvedena konečná srážková daň a v ostatních měsících odvedena zálohová daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku. Pokud si žádný měsíc nevyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale budete si moci u svého druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování a uplatnění úroků z hypotéky. Pokud si byť jen v jednom měsíci vyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, budete mít povinnost podat daňové přiznání. V něm opět zohledníte pouze příjmy, z nichž byla odvedena záloha na daň, protože srážková daň (z příjmů do 5 000 Kč/měsíc bez podepsaného prohlášení) je konečná.
Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

13. 2. 2011 3:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Kolik zaplatíme v budoucnu za bydlení

4. 11. 2003 | Martin Zika | 11 komentářů

Kolik zaplatíme v budoucnu za bydlení

Problematice budoucího vývoje cen nemovitostí se na stránkách Peníze.CZ věnujeme dlouhodobě. Tentokrát jsme se zeptali několika specialistů, co podle jejich názoru máme očekávat v horizontu 2 a 5 let.

Quo vadis, investore?

4. 11. 2003 | Josef Stoulil | 6 komentářů

Quo vadis, investore?

Investovat do produktů českého bankovního sektoru za podmínek netransparentnosti, nízké likvidity a slabé efektivní návratnosti je víceméně spekulací. Jak se vyvíjí investiční prostředí ve Spojených státech a co může přinést rozšíření Evropské unie?

Fondy: pomůže snížení daní?

3. 11. 2003 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Fondy: pomůže snížení daní?

České investiční společnosti konečně dosáhly snížení daní fondů, ale ani to možná nezabrání odchodu většiny z nich do zahraničí. HVB představila strukturovaný dluhopis a HSBC zahajuje další tranši zajištěných fondů.

Stavební spoření: důkladně zvažte novou smlouvu

3. 11. 2003 | Petr Šafránek | 64 komentářů

Stavební spoření: důkladně zvažte novou smlouvu

V souvislosti se změnou podmínek stavebního spoření se prodejci snaží přesvědčit téměř každého, aby si nyní založil novou smlouvu ještě podle starých pravidel. To ale nemusí být výhodné pro všechny.

Nebojte se investičních bludů

31. 10. 2003 | Simona Ely Plischke | 14 komentářů

Nebojte se investičních bludů

Sousloví otevřený podílový fond působí negativně a čiší z něj potenciální tunel. Mezi investičními a podílovými fondy není rozdíl a v případě krachu investiční společnosti jí váš majetek propadne. Tyto a další podobné nesmysly vyplynuly z odpovědí našich čtenářů. Pojďme je tedy společně uvést na pravou míru...

Pomůže reforma snížit nezaměstnanost?

29. 10. 2003 | František Marek | 18 komentářů

Pomůže reforma snížit nezaměstnanost?

Vysoká cena práce v ČR je překážkou pro zaměstnávání lidí. Podnikatel má sice možnosti jak dát někomu práci tak, aby pro něj realizace zakázky neztratila smysl. Ne všechny, byť využívané, jsou ovšem legální.

Investujte na sekeru

23. 10. 2003 | Petr Vykoukal | 10 komentářů

Investujte na sekeru

Jedním z mála dostatečně likvidních segmentů českého akciového trhu je tzv. SPAD na pražské burze. Obchodování na něm ale menším investorům komplikuje požadavek na minimální obchodované množství - lot, kde nejmenší vyžaduje alespoň milion korun. S využitím úvěru si ale ve SPADu můžete zaobchodovat už s 200 000 Kč.

Češi chtějí bydlení vlastnit

20. 10. 2003 | Martin Zika | 34 komentářů

Češi chtějí bydlení vlastnit

Porostou v příštích dvou třech letech skutečně ceny nemovitostí, anebo naopak půjdou dolů? Proč si Češi tolik oblíbili hypotéky, přestože bydlení v nájmu se může z jistého pohledu jevit jako výhodnější? O těchto tématech diskutovali minulý týden odborníci.

Hypotéka a kapitálová životní pojistka: Ano, nebo ne?

16. 10. 2003 | Linda Fejtková | 56 komentářů

Hypotéka a kapitálová životní pojistka: Ano, nebo ne?

Otázka, zda je vhodné kombinovat hypotéku a kapitálovou životní pojistku, či ne, se pomalu stává finančním evergreenem. Dobereme se někdy konečného verdiktu? Do debaty se zapojila poradkyně ze společnosti OVB a své argumenty podepřela konkrétními výpočty.

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

30. 9. 2003 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Na půl nechtěné dítě aneb co vyvrhla sněmovna

Poslanci koaličních stran prosadili první kroky vládní reformy veřejných financí. Důsledky lze čekat na všech frontách: přiostří se v oblasti důchodů, nemocenských dávek nebo u stavebního spoření. Volněji by se pak mělo dýchat firmám, naopak živnostníkům některé zbrusu nové povinnosti přibudou.

Zrcadlo, zrcadlo, pověz, jak je moje firma úspěšná!

24. 9. 2003 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Zrcadlo, zrcadlo, pověz, jak je moje firma úspěšná!

Česko rozhodně není rájem podnikatelů, počínaje 25. zářím se ale má situace začít měnit k lepšímu. Právě u nás se totiž rozjíždí unikátní projekt, který má malým a střední firmám výrazně pomoci dostat se snadněji a levněji ke zdrojům financování. Vytrhne skutečně bolavý trn z paty?

DPH: držte si klobouky, jedeme z kopce!

24. 9. 2003 | Jiří Šedivý | 12 komentářů

DPH: držte si klobouky, jedeme z kopce!

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto novely zákona o dani z přidané hodnoty. Úspěch vlády otevřel nejen cestu ke schválení státního rozpočtu na příští rok, zároveň odstartoval reformu veřejných financí. Co ale udělá nový zákon s našimi peněženkami?

Stránka 114/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services