student a daně, ZP, SP, odečty

Dobrý den, můj dotaz je trochu komplikovanější, vzhledem k pracovní situaci: 1) Jsem studentem denního studia VŠ (v červenci mi bude 25 let). 2) V roce 2010 jsem měla u jednoho zaměstnavatele nejdříve DPP a následně DPČ. Zde nemám podepsané prohlášení a mé příjmy byly kromě měsíců 1, 5, 9 vždy nižší než 5 000 Kč. V přehledu příjmů za rok 2010 mi byly zohledněny jen tyto příjmy, které přesáhly 5 000 Kč/měsíčně. Ostatní příjmy se prý nezapočítávají do příjmů (a zaplacených daní) za rok 2010??? 3) Dále jsem měla po celý rok 2010 DPČ u druhého zaměstnavatele, kde mám podepsané prohlášení (uplatňuji zde slevu na poplatníka a na studenta) a mé měsíční příjmy jsou zde vždy vyšší než 5 000 Kč. 4) Od ledna do června jsem měla DPP u třetího zaměstnavatele, kde jsem měsíčně vydělala vždy více než 5 000 Kč. Zde také nemám podepsané prohlášení. Daňové přiznání za rok 2010 si podávám sama, protože uplatňuji odečet na úroky z hypotéky a proto je mi divné, proč se příjmy do 5 000 Kč/měsíčně z prvního zaměstnání nezapočítávají? Zaplatila jsem na nich přeci srážkovou daň 15%... Mohli byste mi ještě poradit, co je nutné, kterému zaměstnavateli doložit a kde mám co podepsat, aby pro mě byly výhody co největší? Takto mi připadá, že jen všude platím SP, ZP a daně z výdělku a výhody moc nikde nevidím. :-( V roce 2011 mi zůstanou již pouze dva zaměstnavatelé, kde u prvního jsou příjmy cca 3 - 6 tis. Kč a u druhého vždy vyšší než 6 tis. Kč. Moc děkuji za vysvětlení a za jakékoliv rady, co je pro mě jako pro studenta nejvýhodnější! Prosím o radu, co si.

Otázku poslal/a:  , 10. 2. 2011 12:56

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta VŠ můžete uplatňovat do 26 let, po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Příjmy vyplacené zaměstnavatelem, u kterého nemáte podepsané prohlášení poplatníka (růžový formulář), jsou po zvýšení o případné pojistné hrazené zaměstnavatelem (ve Vašem případě u DPČ)zdaněny srážkovou daní, pokud jejich úhrnná výše před zvýšením u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Srážková daň je konečná a tyto příjmy se již neuvádí do ročního zúčtování ani do daňového přiznání. Vzhledem k tomu, že jste měla v roce 2010 příjmy od více zaměstnavatelů najednou, máte povinnost podat daňové přiznání. Do příjmů podle §6 zákona o daních z příjmů napíšete součty všech částek, které budete mít v potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Uplatníte zaplacené úroky z hypotéky, slevy na dani (na poplatníka a na studium), vyplníte zaplacené zálohy dle potvrzení o zdanitelných příjmech a nakonec ještě vyplníte žádost o vrácení přeplatku na dani na poslední straně přiznání dole. Originály potvrzení o zdanitelných příjmech jsou přílohou přiznání.

S Vaším rozložením příjmů máte pro rok 2011 dvě možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 3 - 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého vyššího příjmu budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete mít podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů u prvního zaměstnavatele bude v měsících, kdy si vyděláte méně než 5 000 Kč, odvedena konečná srážková daň a v ostatních měsících odvedena zálohová daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku. Pokud si žádný měsíc nevyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale budete si moci u svého druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování a uplatnění úroků z hypotéky. Pokud si byť jen v jednom měsíci vyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, budete mít povinnost podat daňové přiznání. V něm opět zohledníte pouze příjmy, z nichž byla odvedena záloha na daň, protože srážková daň (z příjmů do 5 000 Kč/měsíc bez podepsaného prohlášení) je konečná.
Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

13. 2. 2011 3:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Daň z nemovitosti: kolik zaplatíte v roce 2018

29. 11. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Daň z nemovitosti: kolik zaplatíte v roce 2018

Jak se počítá daň z nemovitosti a jak vysoké jsou koeficienty, které výši daně ovlivňují?

Daň z nemovitosti za rok 2018. Přiznání podejte do konce ledna

28. 11. 2017 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Daň z nemovitosti za rok 2018. Přiznání podejte do konce ledna

Daň z nemovitých věcí se na rozdíl od jiných daní přiznává a platí předem. Daňové přiznání za rok 2018 je třeba odevzdat do konce ledna. Máme pro vás formuláře a užitečné rady.

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

15. 11. 2017 | Petra Dlouhá

Doplňkové penzijní spoření: když ho chcete zabalit. V pravý čas i předčasně

Praktický přehled, jak vypovědět nové penzijko. A o co přijdete, když peníze vyberete brzy.

Finanční správa zasadila ránu Airbnb: daní se jako ubytovací služba

9. 11. 2017 | Ondřej Antoš, Daniel Kotula | 25 komentářů

Finanční správa zasadila ránu Airbnb: daní se jako ubytovací služba

Původně šlo o projekt takzvané sdílené ekonomiky: kdo má právě volný byt, může ho jednoduše nabídnout ke krátkodobému ubytování. V turisticky atraktivních lokalitách se ale z Airbnb rychle stala regulérní součást ubytovacího byznysu. Finanční správa teď dala jasně najevo, že na podnikání prostřednictvím Airbnb bude nahlížet jako na jakékoli jiné ubytovací služby.

Šest předvolebních ekonomických blábolů

17. 10. 2017 | Jan Traxler | 86 komentářů

Šest předvolebních ekonomických blábolů

Sleva na pojistném pro zaměstnance? Bezúročné půjčky na bydlení? Progresivní daň z příjmů? Podívejte se na vybrané nápady politiků, nad kterými ekonom zalomí rukama.

Volební speciál 2017: volební kalkulačka

12. 10. 2017 | redakce Peníze.CZ | 19 komentářů

Volební speciál 2017: volební kalkulačka

Který z lídrů třinácti nejsilnějších politických stran vidí daně, finance a hospodaření se státním rozpočtem stejně jako vy? Naše volební kalkulačka napoví.

Volební speciál 2017: odpovědi na všechny naše otázky

12. 10. 2017 | redakce Peníze.CZ

Volební speciál 2017: odpovědi na všechny naše otázky

Třináct dní, třináct předvolebních dotazníků. Zajímá vás, kdo chce zvednout daně bohatým, kdo chce zrušit EET a kdo chce ven z Evropské unie? Setřídili jsme odpovědi, abyste si mohli udělat přehled právě v otázkách, které vás nejvíc zajímají – a ty ostatní abyste mohlil snadno přeskočit.

Volební speciál 2017: Andrej Babiš a ANO 2011

11. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 14 komentářů

Volební speciál 2017: Andrej Babiš a ANO 2011

AKTUALIZOVÁNO. Od Andreje Babiše jsme původně dostali odpovědi ve formě pouhých ANO a NE. Přes několikeré sliby jeho týmu rozšířená verze odpovědí dorazila až po vydání článku. Doplňujeme je tedy se zpožděním, abyste věděli nejen co, ale také proč bude prosazovat pravděpodobný vítěz voleb.

Volební speciál 2017: Lubomír Zaorálek a ČSSD

10. 10. 2017 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Volební speciál 2017: Lubomír Zaorálek a ČSSD

Místo dosluhujícího předsedy Bohuslava Sobotky povede sociální demokraty do voleb Lubomír Zaorálek. Bude mít tato rošáda úspěch? Napovědět můžou i odpovědi v našem předvolebním dotazníku.

Volební speciál 2017: Miroslav Kalousek a TOP 09

9. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 46 komentářů

Volební speciál 2017: Miroslav Kalousek a TOP 09

Tradice, odpovědnost, prosperita – v roce 2010 to zabíralo výborně. V roce 2017 to podle průzkumů bude na vstup do Sněmovny taky stačit, ale už s odřenýma ušima. Máte šanci TOP 09 a s ní Miroslava Kalouska uchránit odřenin – nebo potopit. Důvody pro to, či ono možná najdete v dalším dílu našeho předvolebního dotazníku.

Volební speciál 2017: Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

6. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 6 komentářů

Volební speciál 2017: Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

Fotbal je hra, ve které se dvaadvacet hráčů honí za merunou a pak vyhrajou Němci. Volby jsou hra, ve které ať vyhraje kdokoli, do vlády jde s lidovci. Ani jedna věta není vždy pravdivá: i Německo prohrálo a někdy se vláda staví bez lidovců. Od roku 2010 dokonce tři roky nebyli v Parlamentu. Vrátil je tam Pavel Bělobrádek. Zde jsou jeho odpovědi na našich dvacet otázek.

Volební speciál 2017: Jan Farský a STAN

5. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 3 komentáře

Volební speciál 2017: Jan Farský a STAN

V dalším pokračování předvolebních dotazníků odpovídá volební leader hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský.

Volební speciál 2017: Petr Fiala a ODS

4. 10. 2017 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Volební speciál 2017: Petr Fiala a ODS

Občanští demokraté v čele s politologem Petrem Fialou se snaží o restart. Jak se popasovali s naším předvolebním dotazníkem?

Volební speciál 2017: Matěj Stropnický a Zelení

3. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 7 komentářů

Volební speciál 2017: Matěj Stropnický a Zelení

Jestli vás bolí hlava, bude to předvolební syndrom, únava z billboardů, televizních debat, výměn názorů na sociálních sítích, v práci i hostinci. Ještě chvilku ale vydržte, brzy „už to tam budete moct hodit“ tomu pravému. Snad vám v rozhodování pomůžou i naše předvolební dotazníky. Jsme s nimi těsně za půlkou a tentokrát odpovídá lídr Zelených Matěj Stropnický.

Volební speciál 2017: Ivan Bartoš a Piráti

2. 10. 2017 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 22 komentářů

Volební speciál 2017: Ivan Bartoš a Piráti

První půltucet předvolebních dotazníků uzavírá předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Stránka 34/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services