student a daně, ZP, SP, odečty

Dobrý den, můj dotaz je trochu komplikovanější, vzhledem k pracovní situaci: 1) Jsem studentem denního studia VŠ (v červenci mi bude 25 let). 2) V roce 2010 jsem měla u jednoho zaměstnavatele nejdříve DPP a následně DPČ. Zde nemám podepsané prohlášení a mé příjmy byly kromě měsíců 1, 5, 9 vždy nižší než 5 000 Kč. V přehledu příjmů za rok 2010 mi byly zohledněny jen tyto příjmy, které přesáhly 5 000 Kč/měsíčně. Ostatní příjmy se prý nezapočítávají do příjmů (a zaplacených daní) za rok 2010??? 3) Dále jsem měla po celý rok 2010 DPČ u druhého zaměstnavatele, kde mám podepsané prohlášení (uplatňuji zde slevu na poplatníka a na studenta) a mé měsíční příjmy jsou zde vždy vyšší než 5 000 Kč. 4) Od ledna do června jsem měla DPP u třetího zaměstnavatele, kde jsem měsíčně vydělala vždy více než 5 000 Kč. Zde také nemám podepsané prohlášení. Daňové přiznání za rok 2010 si podávám sama, protože uplatňuji odečet na úroky z hypotéky a proto je mi divné, proč se příjmy do 5 000 Kč/měsíčně z prvního zaměstnání nezapočítávají? Zaplatila jsem na nich přeci srážkovou daň 15%... Mohli byste mi ještě poradit, co je nutné, kterému zaměstnavateli doložit a kde mám co podepsat, aby pro mě byly výhody co největší? Takto mi připadá, že jen všude platím SP, ZP a daně z výdělku a výhody moc nikde nevidím. :-( V roce 2011 mi zůstanou již pouze dva zaměstnavatelé, kde u prvního jsou příjmy cca 3 - 6 tis. Kč a u druhého vždy vyšší než 6 tis. Kč. Moc děkuji za vysvětlení a za jakékoliv rady, co je pro mě jako pro studenta nejvýhodnější! Prosím o radu, co si.

Otázku poslal/a:  , 10. 2. 2011 12:56

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta VŠ můžete uplatňovat do 26 let, po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Příjmy vyplacené zaměstnavatelem, u kterého nemáte podepsané prohlášení poplatníka (růžový formulář), jsou po zvýšení o případné pojistné hrazené zaměstnavatelem (ve Vašem případě u DPČ)zdaněny srážkovou daní, pokud jejich úhrnná výše před zvýšením u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Srážková daň je konečná a tyto příjmy se již neuvádí do ročního zúčtování ani do daňového přiznání. Vzhledem k tomu, že jste měla v roce 2010 příjmy od více zaměstnavatelů najednou, máte povinnost podat daňové přiznání. Do příjmů podle §6 zákona o daních z příjmů napíšete součty všech částek, které budete mít v potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Uplatníte zaplacené úroky z hypotéky, slevy na dani (na poplatníka a na studium), vyplníte zaplacené zálohy dle potvrzení o zdanitelných příjmech a nakonec ještě vyplníte žádost o vrácení přeplatku na dani na poslední straně přiznání dole. Originály potvrzení o zdanitelných příjmech jsou přílohou přiznání.

S Vaším rozložením příjmů máte pro rok 2011 dvě možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 3 - 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého vyššího příjmu budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete mít podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů u prvního zaměstnavatele bude v měsících, kdy si vyděláte méně než 5 000 Kč, odvedena konečná srážková daň a v ostatních měsících odvedena zálohová daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku. Pokud si žádný měsíc nevyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale budete si moci u svého druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování a uplatnění úroků z hypotéky. Pokud si byť jen v jednom měsíci vyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, budete mít povinnost podat daňové přiznání. V něm opět zohledníte pouze příjmy, z nichž byla odvedena záloha na daň, protože srážková daň (z příjmů do 5 000 Kč/měsíc bez podepsaného prohlášení) je konečná.
Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

13. 2. 2011 3:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky

18. 10. 2013 | Michal Kašpárek | 20 komentářů

Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky

Tak jako multivitamíny nenahradí pestrou stravu, ani volební kalkulačka nemůže dobře poradit Růženkám spícím od posledních voleb.

Očima expertů: Jak moc Česku škodí daňové ráje?

18. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Jak moc Česku škodí daňové ráje?

Jak velký problém představují pro Česko daňové ráje? Přečtěte si odpovědi ekonomů Aleše Michla a Oldřicha Rejnuše, předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Tomio Okamura a Úsvit

17. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Tomio Okamura a Úsvit

Tomio Okamura chce měnit politický systém, to asi víme všichni. Těžko říct, jestli na to jeho hnutí bude mít dost sil. Jeden každý jeho případný poslanec ale bude denně spolurozhodovat o tom, kam nasměrujeme české hospodářství. Jak stát naloží s penězi, které si od nás bere, kolik a komu vlastně bude brát. A komu a proč dávat. Jaké jsou ekonomické postoje Úsvitu?

Práce, brigáda a podnikání při studiu. Jaká jsou pravidla?

17. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Práce, brigáda a podnikání při studiu. Jaká jsou pravidla?

Peníze.cz přinášejí další díl seriálu o pravidlech přivýdělku. Tentokrát pro studenty. Chcete si při studiu přivydělat, nechat se zaměstnat nebo se vrhnout do podnikání? Vše důležité o pravidlech, se kterými budete muset vy (i váš případný zaměstnavatel) počítat, se dozvíte v následujícím přehledu.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Zdeněk Štengl a Zemanovci

16. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Zdeněk Štengl a Zemanovci

Strana práv občanů – Zemanovci sice už chvíli existuje, snad ale nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že většina z nás zná z jejího programu jediný cíl. A to ten, kterého již bylo dosaženo: dostat muže, jehož jméno si vetkla do názvu na Hrad. Náš volební dotazník zjišťuje, jaké jsou ekonomické postoje SPOZ a jejího nepříliš viditelného předsedy.

Stavební spořitelny přežily klinickou smrt

16. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Stavební spořitelny přežily klinickou smrt

Někdo považuje stavební spoření za produkt, který pomáhá zlepšovat bytový fond a učí Čechy dlouhodobě šetřit. Pro jiné je to naopak relikt minulosti, který by měl stát přestat podporovat. Změní něco volby?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

15. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Pavel Bělobrádek a KDU-ČSL

Zkoumáme ekonomické postoje stran ucházejících se o vaši přízeň v předčasných volbách. Přeskočili jsme několik kandidátů, kteří podle předvolebních průzkumů nejsou kandidáty vážnými, a dostáváme se k číslu jedenáct, což je KDU-ČSL, strana, která v minulých volbách do Sněmovny propadla. Podaří se jí comeback? A jak by pak chtěla hospodařit s vašimi penězi?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Martin Kuba a ODS

14. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Martin Kuba a ODS

Předvolební průzkumy nevěstí druhdy nejsilnější politické straně hlásící se v Česku k pravici nic moc dobrého. Jaké je ekonomické smýšlení ODS model 2013? Pokračujeme v naší sérii předvolebních dotazníků a za ODS odpovídá úřadující předseda Martin Kuba.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jana Bobošíková a Hlavu vzhůru

11. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jana Bobošíková a Hlavu vzhůru

Poslední víkend tohoto měsíce se vydáme k volebním urnám. V předvolebním dotazníku zkoumáme ekonomické postoje kandidujících stran. Dnes jsme se ptali Jany Bobošíkové z volebního bloku Hlavu vzhůru.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Miroslav Kalousek a TOP 09

10. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Miroslav Kalousek a TOP 09

Už jen něco přes dvě neděle zbývá do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Mohlo by se zdát zbytečné ptát se čerstvého exministra financí, jak by rád hospodařil – když to máme v živé paměti. Ale za optání jeden nic nedá.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

9. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

Poslední říjnový víkend nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Po Janu Mládkovi z ČSSD a Petru Machovi ze Strany svobodných občanů odpovídá Ivan Bartoš, předseda českých pirátů.

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité o pravidlech přivýdělku, zaměstnání a podnikání v důchodu najdete v následujícím přehledu.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Petr Mach a Strana svobodných občanů

8. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Petr Mach a Strana svobodných občanů

Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Po Janu Mládkovi z favorizované ČSSD odpovídá na náš dotazník Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

7. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Peníze.cz přichystaly rychlý ekonomicko-finanční dotazník pro strany, které se ucházejí o vaše hlasy – a které chtějí rozhodovat o vašich penězích. Komu svěříte svůj hlas a co to bude znamenat pro vaši tobolku? První je na řadě – s volebním číslem jedna – favorizovaná ČSSD.

Super, ale na prd? Babiš má s podporou inovací pravdu

4. 10. 2013 | Michal Kašpárek | 36 komentářů

Super, ale na prd? Babiš má s podporou inovací pravdu

Kvalifikovaná pracovní místa najdete spíš v koncernech než pidifirmách – a podpora inovací má v Česku zatím jen mlhavé výsledky.

Stránka 53/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services