student a daně, ZP, SP, odečty

Dobrý den, můj dotaz je trochu komplikovanější, vzhledem k pracovní situaci: 1) Jsem studentem denního studia VŠ (v červenci mi bude 25 let). 2) V roce 2010 jsem měla u jednoho zaměstnavatele nejdříve DPP a následně DPČ. Zde nemám podepsané prohlášení a mé příjmy byly kromě měsíců 1, 5, 9 vždy nižší než 5 000 Kč. V přehledu příjmů za rok 2010 mi byly zohledněny jen tyto příjmy, které přesáhly 5 000 Kč/měsíčně. Ostatní příjmy se prý nezapočítávají do příjmů (a zaplacených daní) za rok 2010??? 3) Dále jsem měla po celý rok 2010 DPČ u druhého zaměstnavatele, kde mám podepsané prohlášení (uplatňuji zde slevu na poplatníka a na studenta) a mé měsíční příjmy jsou zde vždy vyšší než 5 000 Kč. 4) Od ledna do června jsem měla DPP u třetího zaměstnavatele, kde jsem měsíčně vydělala vždy více než 5 000 Kč. Zde také nemám podepsané prohlášení. Daňové přiznání za rok 2010 si podávám sama, protože uplatňuji odečet na úroky z hypotéky a proto je mi divné, proč se příjmy do 5 000 Kč/měsíčně z prvního zaměstnání nezapočítávají? Zaplatila jsem na nich přeci srážkovou daň 15%... Mohli byste mi ještě poradit, co je nutné, kterému zaměstnavateli doložit a kde mám co podepsat, aby pro mě byly výhody co největší? Takto mi připadá, že jen všude platím SP, ZP a daně z výdělku a výhody moc nikde nevidím. :-( V roce 2011 mi zůstanou již pouze dva zaměstnavatelé, kde u prvního jsou příjmy cca 3 - 6 tis. Kč a u druhého vždy vyšší než 6 tis. Kč. Moc děkuji za vysvětlení a za jakékoliv rady, co je pro mě jako pro studenta nejvýhodnější! Prosím o radu, co si.

Otázku poslal/a:  , 10. 2. 2011 12:56

Na otázku odpovídá:

Harnol & Partners, s.r.o., Veronika Najmanova

Dobrý den,
když u zaměstnavatele vyplníte a podepíšete prohlášení poplatníka (růžový formulář), zaměstnavatel Vám bude uplatňovat měsíčně slevy na dani - základní slevu na dani na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, a ve Vašem případě (pokud vyplníte oddíl I. část 2 písm. b) prohlášení) ještě slevu na dani na studenta. Slevu na dani na studenta VŠ můžete uplatňovat do 26 let, po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do dovršení věku 28 let. Prohlášení můžete mít v jednom měsíci podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele.
Příjmy vyplacené zaměstnavatelem, u kterého nemáte podepsané prohlášení poplatníka (růžový formulář), jsou po zvýšení o případné pojistné hrazené zaměstnavatelem (ve Vašem případě u DPČ)zdaněny srážkovou daní, pokud jejich úhrnná výše před zvýšením u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Srážková daň je konečná a tyto příjmy se již neuvádí do ročního zúčtování ani do daňového přiznání. Vzhledem k tomu, že jste měla v roce 2010 příjmy od více zaměstnavatelů najednou, máte povinnost podat daňové přiznání. Do příjmů podle §6 zákona o daních z příjmů napíšete součty všech částek, které budete mít v potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Uplatníte zaplacené úroky z hypotéky, slevy na dani (na poplatníka a na studium), vyplníte zaplacené zálohy dle potvrzení o zdanitelných příjmech a nakonec ještě vyplníte žádost o vrácení přeplatku na dani na poslední straně přiznání dole. Originály potvrzení o zdanitelných příjmech jsou přílohou přiznání.

S Vaším rozložením příjmů máte pro rok 2011 dvě možnosti:
1) Pokud budete mít podepsané prohlášení u prvního zaměstnavatele, z příjmu 3 - 5 000 Kč/měsíc nebudou po uplatnění slev na dani odváděny žádné zálohy na daň (avšak každý měsíc zůstane část slev na dani neuplatněna). Z druhého vyššího příjmu budou odváděny zálohy na daň bez uplatnění jakýchkoli slev. Po skončení kalendářního roku budete povinna podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Do přiznání zahrnete příjmy z obou úvazků, uplatníte si slevy na dani a pokud nemáte jiné příjmy, vznikne Vám přeplatek na dani, který Vám bude vrácen.
2)Pokud budete mít podepsané prohlášení u druhého zaměstnavatele, z příjmů u druhého zaměstnavatele budou odvedeny zálohy na daň po uplatnění slev a z příjmů u prvního zaměstnavatele bude v měsících, kdy si vyděláte méně než 5 000 Kč, odvedena konečná srážková daň a v ostatních měsících odvedena zálohová daň. Sazba srážkové daně je stejná jako sazba použitá pro výpočet záloh na daň s tím rozdílem, že srážková daň je konečná a nelze proti ní po skončení roku uplatnit slevy na dani, které nebyly uplatněny v průběhu roku. Pokud si žádný měsíc nevyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, nevznikne Vám povinnost podat daňové přiznání, ale budete si moci u svého druhého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování a uplatnění úroků z hypotéky. Pokud si byť jen v jednom měsíci vyděláte u prvního zaměstnavatele více než 5 000 Kč, budete mít povinnost podat daňové přiznání. V něm opět zohledníte pouze příjmy, z nichž byla odvedena záloha na daň, protože srážková daň (z příjmů do 5 000 Kč/měsíc bez podepsaného prohlášení) je konečná.
Pokud zvolíte možnost 1), budete mít nižší měsíční čistý příjem, ale po podání přiznání se Vám přeplatek na dani vrátí. Pokud zvolíte možnost 2), budete mít vyšší měsíční čistý příjem, ale nižší roční čistý příjem než v možnosti 1) po započtení přeplatků z daňového přiznání/ročního zúčtování.

13. 2. 2011 3:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Den daňové svobody bude letos dřív, stát nás přesto přijde draho

27. 5. 2011 | František Mašek | 2 komentáře

Den daňové svobody bude letos dřív, stát nás přesto přijde draho

Podle Liberálního institutu letos robotujeme na stát o tři dny méně než loni. Den daňové svobody, kdy máme pomyslně vyděláno na daně a začínáme pracovat pro sebe, připadá na 15. června. Pokud udržíme deficit na výši naplánované ministerstvem financí, mohl by napřesrok být ještě dřív.

Důchodová reforma: koho bude bolet hlava po mejdanu?

26. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 10 komentářů

Důchodová reforma: koho bude bolet hlava po mejdanu?

Pro navrhovanou důchodovou reformu se vžil název „mejdan bankovních domů“. V pondělí představené návrhy zákonů naznačují, že nepůjde o rychlou bujarou pitku, ale spíš o dlouhou hostinu. A ty, kteří špatně zváží svůj vstup do systému a chování v něm, čeká při odchodu do důchodu velmi slušná kocovina.

Kolik peněz mají brát poslanci?

26. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 37 komentářů

Kolik peněz mají brát poslanci?

Když loni parlament schválil zákon o snížení platů ústavních činitelů a soudců o 5 %, měli asi poslanci a senátoři pocit, že jdou při šetření příkladem. Někteří ale netušili, že hlasovali i pro zdanění svých náhrad. Nyní to chtějí „napravit“. Jak se mají určovat platy ústavních činitelů a kolik mají činit?

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

25. 5. 2011 | František Mašek | 28 komentářů

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

Beze změn v průběžném pilíři penzijního systému budou Češi narození v letech 1980 až 2008 platit na důchod několikrát víc, než kolik jim na něm pak stát vyplatí. Studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu doporučuje tyto náklady rozložit mezi více generací, včetně současných důchodců.

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

20. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

Google minulý týden představil převratné notebooky. Potvrzují, že se nenápadně, ale výrazně mění způsob, jakým za počítače a software platíme.

Než vám vláda zatlačí oči! Odbory varují před horory

19. 5. 2011 | František Mašek | 23 komentářů

Než vám vláda zatlačí oči! Odbory varují před horory

Všechno špatně! Zpátky na stromy, začněme znovu! Podobný závěr je nejspíš přehnaný, odbory však označují chystané reformy za „zákeřné“ a chystají kvůli nim v sobotu 21. května v Praze s některými občanskými iniciativami velkou demonstraci. Mají ale odbory jasnou představu, jak reformy udělat jinak?

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

19. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 50 komentářů

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

Odbory tvrdě brojí proti reformám. Chystají varovnou stávku a nevylučují další radikální akce. V případě daňové reformy jsou proti dalšímu zvýhodňování OSVČ a mluví o nepřípustnosti švarcsystému. Jenže jeho omezení by mohlo znamenat rázný nástup nezaměstnanosti.

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

17. 5. 2011 | Petra Dusová | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec soukromé firmy či osoba samostatně výdělečně činná. Máme rovné šance, nebo je někdo nespravedlivě zvýhodněn?

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

17. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

Výsledky loňských voleb řada lidí oslavovala, protože Česká republika měla konečně silnou vládu s atraktivním programem úspor a boje proti korupci a dostatečná většina v parlamentu dávala naději na rychlý průběh změn.

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

10. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 6 komentářů

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

Když vláda oznamovala zvýšení daně z přidané hodnoty, ospravedlňovala ho důchodovou reformou. Navýšení DPH prý mělo financovat výpadek příjmů průběžného důchodového systému. Celkově měla nová sazba přinést do státní pokladny zhruba 22 miliard korun.

Podnikáte a stěhovali jste se? Pražská sociálka vám nachystá projížďku na úředním šimlovi!

9. 5. 2011 | František Mašek | 2 komentáře

Podnikáte a stěhovali jste se? Pražská sociálka vám nachystá projížďku na úředním šimlovi!

Říká se, že je lepší vyhořet než se stěhovat. V Praze to platí dvojnásob. Pokud podnikáte, místní sociálka vám stěhování pěkně osladí. Normálně je každý rád, když mu dáváte peníze. Ne tak zde, když chcete uhradit nedoplatek v hotovosti. Na to rovnou zapomeňte! Nebo si aspoň nazujte turistickou obuv.

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu

7. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu

Jeden z mýtů o digitálních médiích říká, že srazí cenu i kvalitního obsahu kamsi k nule, v případě knih do řádu desetikorun. E-booky přitom stojí skoro stejně, a někdy dokonce více než tištěné knihy. Nehoráznost? Má to přinejmenším čtyři rozumné důvody.

Neprůhledné triky bank: levná hypotéka vás může přijít draho

26. 4. 2011 | Tomáš Prouza | 12 komentářů

Neprůhledné triky bank: levná hypotéka vás může přijít draho

Jaro je vždy pro řadu lidí impulzem pro přemýšlení o novém bydlení. Letos však hypoteční sezónu už o dva měsíce dříve odstartovaly vládní plány na navyšování daní a rušení daňových odpočtů. Každý si tak velmi rychle spočítal, že masivní zvýšení DPH jeho nový byt či dům výrazně prodraží.

Daň z kafkovské hodnoty

22. 4. 2011 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Daň z kafkovské hodnoty

DPH napařená na balíky ze zahraničních e-shopů měla pomoci rozpočtu. Státu ale nula od nuly pojde, protože na její výběr musí nabírat nové úředníky. S těmi vás mimochodem čeká složitá komunikace. A když budete chtít zjistit, kdo tuhle novotu vymyslel a odsouhlasil, pohoříte.

Jan Švejnar: Reforma penzí by měla být razantnější

14. 4. 2011 | František Mašek | 22 komentářů

Jan Švejnar: Reforma penzí by měla být razantnější

Pád vlády by byl velký problém, doufám ale, že penzijní reforma odložena nebude. Její hlavní myšlenky a propočty se totiž dělaly již za ministra Sobotky, který je nyní šéfem sociální demokracie. Na její podobě by se měly dohodnout všechny hlavní politické strany. Proto není důležité, kdo je v opozici a kdo vládne, říká v rozhovoru pro Peníze.cz ekonom Jan Švejnar.

Stránka 68/127

Partner sekce

Harnol & Partners, s.r.o.

Harnol & Partners, s.r.o.

Společnost Harnol & Partners, s.r.o. je evidována v seznamu Komory daňových poradců České republiky. Jedná se o mladou společnost, která navazuje na dlouholetou praxi svých zakladatelů. Poskytuje komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích obchodu a služeb. S klienty komunikujeme i v angličtině, němčině a polštině.

Za poradnu odpovídají:

Veronika Najmanova

Radoslav Harnol

http://harnol.cz/index.php

Partnerem poradny od: 1.2.2011

Aktuální články

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services