Daňoví rezidenti / nerezidenti

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda zaměstnanec - cizinec, který v minulém roce pracoval první čtyři měsíce ve státě, kde byl daňovým rezidentem (řekněme Němec v SRN) a poté se přemístil do ČR, kde následně začal pracovat a odvádět zde v ČR daně, může požádat o roční zúčtování zaměstnavatele a jak se k této věci přistupuje z hlediska daní? Děkuji.

Otázku poslal/a:  , 5. 2. 2012 16:59

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Nejdříve je potřeba určit daňovou rezidenci zaměstnance. Ta se určí dle § 2 Zákona č.586/1992 Sb. o daních z příjmů a obdobného ustanovení v německých daňových předpisech. Dle českého Zákona o daních z příjmů je kritériem především bydliště resp. obvyklé zdržování se (alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce). Pod pojmem bydliště se myslí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat. Jedná se o byt, který je poplatníkovi kdykoliv k dispozici podle jeho potřeby, ať již vlastní či pronajatý. Tento byt může být poplatníkem pronajat jiné osobě formou, která umožňuje podle potřeby poplatníka obnovení jeho užívání poplatníkem bez prodlevy. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, tj má-li zde rovněž manželku, děti, či zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity (podnikání, zaměstnání).
Pokud je zaměstnanec současně považován za daňového rezidenta obou států (dle obou národních daňových zákonů) rezidence se určí dle čl. 4 (daňový domicil) smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi SRN a ČR, která je daňovým zákonům obou zemí nadřazena.
Pokud je tedy zaměstnanec považován, dle výše uvedených kritérií, za rok 2011 za německého daňového rezidenta, je povinen zdanit své celosvětové příjmy v SRN dle německých daňových zákonů. To znamená, včetně příjmů ze zaměstnání v ČR. Pokud zaměstnanci vznikne v Německu povinnost podat daňové přiznání, domnívám se, že český zaměstnavatel nemá právo provést mu v ČR roční zúčtování záloh. Uvedené plyne z § 38ch odst. 1 Zákona o daních z příjmů.
Další z možností je, že zaměstnanec bude dle výšeuvedeného považován za českého daňového rezidenta. V tomto případě poplatníkovi vznikne povinnost přiznat v ČR své celosvětové příjmy, včetně těch ze zaměstnání v SRN. Tyto příjmy se ale v ČR vyjímají ze zdanění dle §38f odst. 4 Zákona o daních z příjmů a čl.23 odst.2 písm. a), vynětí se provede v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob, které je zaměstnanec povinen v ČR podat. Český zaměstnavatel tedy nemá právo zaměstnanci vykonat roční zúčtování záloh.Další možností je, že bude zaměstnanec považován za část roka za daňového rezidenta ČR a za část roka za daňového rezidenta SRN. Jedině v tomto případě by ročné zúčtování záloh českým zaměstnavatelem připadalo do úvahy. Z výšeuvedeného je zřejmé, že způsob zdanění zaměstnance závisí od více faktorů a okolností, především od určení daňové rezidence, což není jednoduchou záležitostí.

8. 2. 2012 20:53

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Vstup do EU nepřežije 90 % kampeliček, říká Zeman

24. 3. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Vstup do EU nepřežije 90 % kampeliček, říká Zeman

Před několika dny jsme vám umožnili ptát se na vše, co se týká družstevního záložnictví, dlouholetého člena představenstva České asociace záložen. Jak se Pavel Zeman vypořádal s vašimi dotazy, si můžete přečíst v dnešním článku.

Život na dluh: lákavý, ale nebezpečný

23. 3. 2004 | Kristýna Havligerová | 2 komentáře

Život na dluh: lákavý, ale nebezpečný

Půjčovat si na nákup zboží je dnes zcela standardním jevem. Stále více spotřebitelů si sjednává spotřební úvěry, kupuje zboží na splátky, koupi bytů hradí hypotékou a auta kupuje na leasing. Svět dluhů ale umí být i nebezpečný.

Evropská unie: na růžích ustláno

23. 3. 2004 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Evropská unie: na růžích ustláno

Evropská unie je z hlediska ekonomického rozvoje druhořadou zónou, severoamerická a asijskopacifická se rozvíjejí mnohem dynamičtěji, přičemž příčin zaostalosti "starého" kontinentu není málo. Po přistoupení nás tak čeká lože vystlané okvětními lístky, ale i pichlavým trním.

Co s českým kapitálovým trhem III.

23. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Co s českým kapitálovým trhem III.

Kapitálový trh ČR nepodporuje rozvoj podnikání, jeho infrastruktura je nepřehledná a neefektivní, legislativní rámec dosud nedává dostatečný prostor pro další rozvoj. Co zamýšlí Komise a Burza? Seznamte se s plánovanými opatřeními podrobněji.

Jak bydlet za peníze ze státní kasy

22. 3. 2004 | Vendula Hilkovičová

Jak bydlet za peníze ze státní kasy

Státní podpora – sousloví, při jehož vyslovení se většině z nás vybaví příspěvek od státu pro stavební spoření. To je ale jen jeden z možných nástrojů, které stát používá. Jaké další formy státní podpory bydlení existují a jak je lze získat?

Zhubnou se špeky i daně?

19. 3. 2004 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Zhubnou se špeky i daně?

Jsme třetím nejobéznějším státem Evropy. Kila navíc přitom znamenají vyšší náklady pro zaměstnavatele i stát, neboť jsou častou příčinou nemocí a slabšího pracovního výstupu. Bude možné náklady na fitness aktivity odpočítávat z daňového základu?

Co s českým kapitálovým trhem II.

19. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Co s českým kapitálovým trhem II.

Nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu může znamenat snížení ekonomického potenciálu země a jeho nefunkčnost vést k podkapitalizování místních firem. Navíc hrozí odliv úspor do zahraničí. Je situace opravdu tak vážná?

Co s českým kapitálovým trhem I.

17. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Co s českým kapitálovým trhem I.

Role kapitálového trhu u nás zůstává nedoceněna, chybí nabídka investičních instrumentů, ale i poptávka po nich. Situaci nepomáhá ani rigidní právní prostředí a neexistence některých standardních institucí. Opatření, která by kapitálový trh měla vylepšit, jsou na obzoru. Budou účinná?

Ptejte se Pavla Zemana!

16. 3. 2004 | Vendula Hilkovičová | 30 komentářů

Ptejte se Pavla Zemana!

Kampeličky byly záměrně likvidovány kvůli záchraně krachující České spořitelny, říká bývalý člen představenstva České asociace záložen. Pokud vás zajímá jeho pohled na minulost, současnost nebo budoucnost spořitelních a úvěrových družstev, můžete se ho na cokoli zeptat.

Cashflow – pojďte si hrát

11. 3. 2004 | Miroslav Oupic | 34 komentářů

Cashflow –  pojďte si hrát

Proč získávat znalosti z účetnictví, investic a finančního plánování tradičným způsobem a ne zábavnou formou? Mohl by vás zaujmout nový výukový program, který je na hraní přímo založen, jde o novou stolní hru Cashflow.

Podniky v EU: ochrana životního prostředí se prodraží

10. 3. 2004 | Jan Heřman

Podniky v EU: ochrana životního prostředí se prodraží

Splnění požadavků EU na ochranu životního prostředí si ze strany podnikatelů vyžádá miliardové investice. Jde například o limity na emise do ovzduší nebo vod, povinnou recyklaci obalů nebo zpětný výkup a likvidaci použitých výrobků.

Kam s výplatou aneb proč živit běžné účty

8. 3. 2004 | Jan Rošťák | 16 komentářů

Kam s výplatou aneb proč živit běžné účty

Řešíte i vy měsíc co měsíc problém, jak naložit s výdělkem? Zaměstnavatel vám na účet pošle pravidelný obnos peněz a vy ho využijete na pokrytí obvyklých výdajů. Ale kam s tím, co zbude?

Budeme v roce 2050 bohatí?

5. 3. 2004 | Jiří Šedivý | 38 komentářů

Budeme v roce 2050 bohatí?

Jak by na tom v důsledku demografického vývoje byla Česká republika za 50 let, kdyby zůstaly parametry hospodářské politiky nezměněné? Ukazuje se, že její veřejné finance by byly neudržitelné.

Greenmailing: jak je to v zahraničí

5. 3. 2004 | Miroslav Nosáľ | 81 komentářů

Greenmailing: jak je to v zahraničí

Greenmail není nic specificky českého. Na zahraničních trzích se vyskytuje již mnoho let a je jednou ze standardních finančních operací. Tedy alespoň pokud všichni dodržují pravidla.

Poplatky jsou oprávněné, říká Trávníček

3. 3. 2004 | Jiří Šedivý | 75 komentářů

Poplatky jsou oprávněné, říká Trávníček

Minulý týden jste se mohli na cokoli zeptat ředitele marketingu Českomoravské stavební spořitelny Rostislava Trávníčka. Dnes si můžete přečíst, jak s porcí vašich otázek naložil.

Stránka 111/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Drahé hypotéky? Protože se banky zbavily specialistů, říká obchodní ředitel Partners

Drahé hypotéky? Protože se banky zbavily specialistů, říká obchodní ředitel Partners

Proč hypotéky zlevňují o tolik pomaleji, než zdražovaly? A zlevní nakonec ještě letos,...více

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jackpot! Sólo těžař vytěžil blok. Deset let od smrti bitcoinové legendy, Musk podle soudu...více

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services