taxislužba

Dobrý den, potřebovala bych poradit při vedení daňové evidence pro fyzickou OSVČ - Silniční motorová doprava - taxislužba. 1. když platí silniční daň, znamená to, že auto kterým taxislužbu (i osobní provoz) provozuje vstupuje do obchodního majetku nebo ho tam musí sám zařadit. Tím pádat vykázat knihu majetku? 2. když budu počítat za každý km 3,70 kč, tak to bude výdaj? Můžu dát do výdajů i účtenky za naftu? 3. počítají se jen obsazené nebo i neobsazené kilometry? 4. Výdaje vynaložené před založením ŽL jsou výdaj nebo je musím odečíst od zakladu daně? 5. jaký paušál na "Silniční motorová doprava - taxislužba" můžete popř. napsat nějaký odkaz na toto téma. Děkuji moooooc za odpověď

Otázku poslal/a:  , 8. 2. 2012 11:15

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Daňová povinnost k silniční dani není vázaná na zařazení automobilu do obchodního majetku. Podstatné je, že automobil používáte k podnikaní a jste poplatníkem silniční daně (nejčastěji provozovatel MV). Pokud automobil zahrnete do obchodního majetku, můžete si buď: 1.1. uplatňovat prokazatelné výdaje na automobil (PHM, parkovné, pojistné, opravy atd) a odpisy automobilu resp. alikvotní částku výdajů na leasing resp. nájemné u operativního nájmu. K prokázaní výdajů za PHM je, kromě jiného, potřeba vést knihu jízd. V tomto případě platí nutnost krácení výdajů při částečném užívaní automobilu pro soukromé účely.
Nebo si můžete uplatnit 1.2. paušální výdaje za PHM včetně výdajů na krátkodobé parkování (5 tis. Kč/měsíc bez nutnosti jejich prokazování tj pokud nejste plátce DPH kniha jízd není nutná) + ostatní výdaje se uplatní do daňových nákladů v prokázané výši. Jedná se zejména o výdaje na opravu a údržbu automobilu, silniční daň, dálniční známka, pojištění, stálé parkování atd. V tomto případě si můžete také uplatnit odpisy motorového vozidla resp. alikvotní částku leasingu, nájemné. Upozorňuji ale, že v případě částečného používání automobilu pro soukromou potřebu, je potřeba prokazatelné výdaje i odpisy krátit o 20% (§ 25 odst.1 písm. x) a § 28 odst. 6 Zákona o daních z příjmů) a paušál se uplatní ve snížené výši 4 tis. Kč/měsíc. Tento způsob uplatnění výdajů je výhodný pokud neprojezdíte měsíčná více než uvedenou částku (upraveno v §24 odst. 2 písm. zt) a násl. ZDP).
Pokud automobil nebudete mít zahrnutý v obchodním majetku můžete si uplatnit jako výdaje :
1.1. sazbu základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované pohonní látky dle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP . Pro stanovení výdajů za spotřebované pohonné hmoty lze použít ceny stanovené vyhláškou MPSVaR. Můžete ale použít i ceny vyšší, které jste následně povinen doložit doklady o jejich nákupu. V tomto případě si už žádné další výdaje v souvislosti s automobilem nemůžete uplatnit. Na prokázání uvedených náhrad je nutné vést knihu jízd.
1.2. nebo si budete uplatňovat paušální výdaje obdobně jako v bodě 1.2.. v krácené výši 4 tis. Kč za měsíc a sazbu základní náhrady. Náhradu za spotřebované pohonní látky resp. bločky za benzín už v tomto případě není možné uplatnit. Není možné si uplatnit ani další prokazatelné výdaje, jsou už zahrnuty v sazbě základní náhrady. V tomto případě je nutné vést knihu jízd.
U bezúplatně vypůjčeného vozidla (např. od rodinných příslušníků) bude daňově účinným výdajem pouze náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty, paušál ani sazbu základní náhrady není možné uplatnit.
Uplatnění paušálního výdaje za dopravu není možné v průběhu roka střídat s jiným režimem.
Co se týče obsazenosti kilometrů, pokud jsou neobsazené kilometry projeté v rámci pracovní cesty (třeba za klientem, nebo v rámci jiných povinností souvisejících s podnikáním), je možné je uplatnit.
Výdaje vynaložené na zásoby a jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž jste zahájil činnost, se v souladu s § 5 odst. 7 ZDP odpočítají od Vašeho základu daně v prvním roce podnikání. Pokud se nemýlím, silniční automobilová doprava je koncesovaná živnost (a ne řemeslní), proto se na ní uplatní paušální výdaj ve výši 60 % (§7 odst.7 ZDP). Toto jsou ale jenom velmi stručné a zjednodušené informace s ohledem na kapacitu poradny. Rozhodně doporučuji problematiku podrobně nastudovat v zákoně (alespoň zmíněné ustanovení), který je, dle mého názoru, jediným zaručeným zdrojem. Nejlepší by ale bylo obrátit se na kvalifikovaného daňového poradce, který Vám zodpoví všechny dotazy a poradí s nastavením daňové optimalizace hned od počátku podnikání. V tomto případě se investice určitě vyplatí.

11. 2. 2012 14:28

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Respirátory budou i v červnu bez DPH

31. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Respirátory budou i v červnu bez DPH

Respirátory kategorie FFP2 a vyšší jsou až do konce června osvobozené od daně z přidané hodnoty. Prodloužení prominutí této daně schválila vláda.

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

26. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

25. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

Na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2020 zbývá poslední den. Prodloužená lhůta končí v úterý 1. června, pokud přiznání podáte elektronicky. 

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

23. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Jak vyplnit přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Návod pro OSVČ

Daně jste přiznali, teď je čas na přehledy. Letos s mimořádnými covidovými položkami. Projděte si průvodce pro živnostníky a další podnikatele.

Přehledy OSVČ. Do kdy letos vyřídit sociální a zdravotní pojištění

11. 5. 2021 | Petr Kučera

Přehledy OSVČ. Do kdy letos vyřídit sociální a zdravotní pojištění

Daňové přiznání za rok 2020 v papírové podobě jste měli podat nejpozději 3. května. Když ho pošlete elektronicky, máte čas do 1. června. Ale jak je to letos s přehledy sociálního a zdravotního pojištění OSVČ?

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

7. 5. 2021 | Ondřej Tůma | 118 komentářů

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

Zdanění nemovitého majetku v Česku patří ve srovnání s Evropou spíš k nižším. A protože se placení daně z nemovitosti těžko vyhýbá, je vysoce pravděpodobné, že bude patřit ke kandidátům na doplňování rozpočtu. Je vůbec reálné, aby k jejímu zvýšení v dohledné době nedošlo? Ať už u vesla bude kdokoli…

Takhle vám daň nevrátí. Finanční správa varuje před podvodem

3. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Takhle vám daň nevrátí. Finanční správa varuje před podvodem

Finanční správa upozorňuje na phishingovou kampaň, která zneužívá její jméno a logo. Podvodníci se vydávají za pracovníky finančního úřadu a slibují vrácení daňového přeplatku, chtějí se tak dostat k osobním datům napadených lidí.

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

1. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Jak na daňové přiznání. Návody, změny, termíny a časté chyby

Do kdy je opravdu potřeba podat přiznání k dani z příjmů za rok 2020? Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Tady je přehled.

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

27. 4. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna, schválili poslanci.

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

22. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

Finanční správa začíná rozesílat složenky k platbě daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení je do konce května. Kdo má daň vyšší jak 5000 korun, může si platbu rozpůlit a pak musí do konce května poslat jen první splátku.

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 7 komentářů

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test. Dnes se zaměříme hlavně na podrobnosti týkající se určení pořizovací ceny a směnného kurzu. Stále zůstáváme u fyzických osob, které nevedou účetnictví a nezahrnuly cenné papíry do svého obchodního majetku. Autorkou textu je Lucie Kretková, daňová poradkyně advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. 

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

Kvůli epidemii bylo letos na přiznání k dani k nemovitostí o dva měsíce víc času. Teď už ale opravdu musíte. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte ani letos.

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle ohlasů čtenářů a zkušeností pracovníků finančních úřadů.

Stránka 14/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services