taxislužba

Dobrý den, potřebovala bych poradit při vedení daňové evidence pro fyzickou OSVČ - Silniční motorová doprava - taxislužba. 1. když platí silniční daň, znamená to, že auto kterým taxislužbu (i osobní provoz) provozuje vstupuje do obchodního majetku nebo ho tam musí sám zařadit. Tím pádat vykázat knihu majetku? 2. když budu počítat za každý km 3,70 kč, tak to bude výdaj? Můžu dát do výdajů i účtenky za naftu? 3. počítají se jen obsazené nebo i neobsazené kilometry? 4. Výdaje vynaložené před založením ŽL jsou výdaj nebo je musím odečíst od zakladu daně? 5. jaký paušál na "Silniční motorová doprava - taxislužba" můžete popř. napsat nějaký odkaz na toto téma. Děkuji moooooc za odpověď

Otázku poslal/a:  , 8. 2. 2012 11:15

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Daňová povinnost k silniční dani není vázaná na zařazení automobilu do obchodního majetku. Podstatné je, že automobil používáte k podnikaní a jste poplatníkem silniční daně (nejčastěji provozovatel MV). Pokud automobil zahrnete do obchodního majetku, můžete si buď: 1.1. uplatňovat prokazatelné výdaje na automobil (PHM, parkovné, pojistné, opravy atd) a odpisy automobilu resp. alikvotní částku výdajů na leasing resp. nájemné u operativního nájmu. K prokázaní výdajů za PHM je, kromě jiného, potřeba vést knihu jízd. V tomto případě platí nutnost krácení výdajů při částečném užívaní automobilu pro soukromé účely.
Nebo si můžete uplatnit 1.2. paušální výdaje za PHM včetně výdajů na krátkodobé parkování (5 tis. Kč/měsíc bez nutnosti jejich prokazování tj pokud nejste plátce DPH kniha jízd není nutná) + ostatní výdaje se uplatní do daňových nákladů v prokázané výši. Jedná se zejména o výdaje na opravu a údržbu automobilu, silniční daň, dálniční známka, pojištění, stálé parkování atd. V tomto případě si můžete také uplatnit odpisy motorového vozidla resp. alikvotní částku leasingu, nájemné. Upozorňuji ale, že v případě částečného používání automobilu pro soukromou potřebu, je potřeba prokazatelné výdaje i odpisy krátit o 20% (§ 25 odst.1 písm. x) a § 28 odst. 6 Zákona o daních z příjmů) a paušál se uplatní ve snížené výši 4 tis. Kč/měsíc. Tento způsob uplatnění výdajů je výhodný pokud neprojezdíte měsíčná více než uvedenou částku (upraveno v §24 odst. 2 písm. zt) a násl. ZDP).
Pokud automobil nebudete mít zahrnutý v obchodním majetku můžete si uplatnit jako výdaje :
1.1. sazbu základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované pohonní látky dle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP . Pro stanovení výdajů za spotřebované pohonné hmoty lze použít ceny stanovené vyhláškou MPSVaR. Můžete ale použít i ceny vyšší, které jste následně povinen doložit doklady o jejich nákupu. V tomto případě si už žádné další výdaje v souvislosti s automobilem nemůžete uplatnit. Na prokázání uvedených náhrad je nutné vést knihu jízd.
1.2. nebo si budete uplatňovat paušální výdaje obdobně jako v bodě 1.2.. v krácené výši 4 tis. Kč za měsíc a sazbu základní náhrady. Náhradu za spotřebované pohonní látky resp. bločky za benzín už v tomto případě není možné uplatnit. Není možné si uplatnit ani další prokazatelné výdaje, jsou už zahrnuty v sazbě základní náhrady. V tomto případě je nutné vést knihu jízd.
U bezúplatně vypůjčeného vozidla (např. od rodinných příslušníků) bude daňově účinným výdajem pouze náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty, paušál ani sazbu základní náhrady není možné uplatnit.
Uplatnění paušálního výdaje za dopravu není možné v průběhu roka střídat s jiným režimem.
Co se týče obsazenosti kilometrů, pokud jsou neobsazené kilometry projeté v rámci pracovní cesty (třeba za klientem, nebo v rámci jiných povinností souvisejících s podnikáním), je možné je uplatnit.
Výdaje vynaložené na zásoby a jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž jste zahájil činnost, se v souladu s § 5 odst. 7 ZDP odpočítají od Vašeho základu daně v prvním roce podnikání. Pokud se nemýlím, silniční automobilová doprava je koncesovaná živnost (a ne řemeslní), proto se na ní uplatní paušální výdaj ve výši 60 % (§7 odst.7 ZDP). Toto jsou ale jenom velmi stručné a zjednodušené informace s ohledem na kapacitu poradny. Rozhodně doporučuji problematiku podrobně nastudovat v zákoně (alespoň zmíněné ustanovení), který je, dle mého názoru, jediným zaručeným zdrojem. Nejlepší by ale bylo obrátit se na kvalifikovaného daňového poradce, který Vám zodpoví všechny dotazy a poradí s nastavením daňové optimalizace hned od počátku podnikání. V tomto případě se investice určitě vyplatí.

11. 2. 2012 14:28

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Nešťastní pravicoví voliči, Zemanem se střelíte do kolena

18. 1. 2013 | Michal Kašpárek | 13 komentářů

Nešťastní pravicoví voliči, Zemanem se střelíte do kolena

Jednotné evropské daně a centrální vláda, hon na nepracující rentiéry, propagace principů kolektivní viny a ohýbání ústavy, jak se to hodí. To je skutečný Miloš Zeman.

Boj o slevu na dani: bič na pracující důchodce, nebo na Kalouska? Co si o tom myslíte?

17. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Boj o slevu na dani: bič na pracující důchodce, nebo na Kalouska? Co si o tom myslíte?

Ministr Kalousek chce dát důchodcům, těm pracujícím, přes prsty. Zákon se totiž obcházet nemá. A důchodci chtějí dát přes prsty Kalouskovi. V zákonech totiž díry být nemají a diskriminovat seniory se nemá už vůbec. Jablkem sváru je škrtnutá daňová sleva. Úlohu rozhodčího nejspíš převezme Ústavní soud. Co si o tom myslíte vy?

Daňové přiznání 2013: Daň z příjmu fyzických osob, díl druhý: co můžete z daní odečíst

16. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 35 komentářů

Daňové přiznání 2013: Daň z příjmu fyzických osob, díl druhý: co můžete z daní odečíst

V prvním díle seriálu, který jsme věnovali daňovému přiznání za rok 2012, jste se dočetli, kdo všechno musí přiznání k dani z příjmu letos odevzdat a co všechno v něm vlastně musíte „přiznat“. Dnes si připomeneme, co si můžete z daní odečíst. Jako bonus přinášíme aktualizovanou daňovou kalkulačku.

OSVČ: minimální daně a odvody vám můžou zavařit při žádosti o hypotéku

10. 1. 2013 | Václav Valášek | 19 komentářů

OSVČ: minimální daně a odvody vám můžou zavařit při žádosti o hypotéku

Slasti a strasti podnikání, co se týká nároků na nemocenské a jiné dávky dávky, jsme probrali. Podívali jsme se také na vyhlídky na výši důchodu. Pokud se podnikatel spolehne na stát, ale zároveň hledí co nejvíc šetřit na odvodech, není to veselá podívaná. Naštěstí má dost možností, jak se připravit. Minimální daně a odvody můžou ale podnikateli zavařit i jinde: když se uchází o hypotéku. Existuje obrana?

Daňové přiznání 2013. Daň z příjmů fyzických osob, díl první: kdo se musí přiznat

9. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 38 komentářů

Daňové přiznání 2013. Daň z příjmů fyzických osob, díl první: kdo se musí přiznat

Březen se blíží, a tak je čas začít si chystat růžový formulář k dani z příjmu. Jako každoročně vám i letos všechno usnadníme: připomeneme pravidla, upozorníme na novinky, poskytneme daňový formulář i kalkulačku, na které si můžete výši daně vypočítat. První díl našeho školení o dani z příjmu v roce 2013 je tu.

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

3. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

Rok 2013 začal a jedno je jisté: naše peněženky dostanou zabrat. Kvůli zvýšení DPH podraží téměř všechno. Kromě toho ale stoupnou také ceny energií, dopravy a cigaret. Startuje druhý pilíř penzijní reformy a platí nová pravidla exekucí. O tom všem (i mnohém dalším) v následujícím přehledu.

Daně definitivně porostou, prezident podepsal balíček

23. 12. 2012 | Jiří Hovorka, Radek Pecák | 12 komentářů

Daně definitivně porostou, prezident podepsal balíček

Prezident republiky Václav Klaus zavedení vládního daňového balíčku nezdrží. Jak informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat, prezident v pátek podepsal čtyři zákony.

Tohle DPH ne! Šetříme, nakupujeme v cizině

21. 12. 2012 | redakce Peníze.CZ | 40 komentářů

Tohle DPH ne! Šetříme, nakupujeme v cizině

Nákupy v cizině se vyplatí, kvůli kvalitě a – kupodivu – i kvůli ceně. Na českých cenách se podepisuje také zvyšování DPH. Už vás české daně nebaví a radši byste je platili jinde? Vyfoťte sebe na nákupech za hranicemi, vyfoťte svůj nákup a řekněte nám, co bude v rozpočtu na příští rok chybět.

Pracující důchodci, pozor! Víme, jak za rok 2013 nepřijít o dvacet pět tisíc

19. 12. 2012 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 31 komentářů

Pracující důchodci, pozor! Víme, jak za rok 2013 nepřijít o dvacet pět tisíc

Poslanci (opět) schvalují novelu zákona o daních z příjmu. Účinná by měla být od začátku roku. Kromě jiného by znamenala konec daňové slevy na poplatníka pro pracující důchodce. A tedy téměř pětadvacetitisícovou ztrátu proti předchozím letům. Existuje ale jednoduchý a legální způsob, jak o peníze nepřijít.

Kam porostou ceny plynu v roce 2013

19. 12. 2012 | Michaela Divišová | 5 komentářů

Kam porostou ceny plynu v roce 2013

Stejně jako elektřina i plyn v příštím roce zdraží. Ceny plynu se domácnostem zvednou řádově o stokoruny až tisícikoruny. Přinášíme vám výpočty a srovnání nových cen u dominantních a alternativních dodavatelů.

Daň z nemovitosti 2013: podrobný přehled. A aktuální daňový formulář

14. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Daň z nemovitosti 2013: podrobný přehled. A aktuální daňový formulář

Na daňové přiznání času dost, říkáte si? Jak na které, říkáme my. Nezapomínejte, že přiznání k dani z nemovitosti musíte odevzdat už v lednu. Je tedy správný čas si připomenout vše důležité – včetně novinek, které nás u daně z nemovitosti a jejího přiznávání v roce 2013 čekají.

Testovali jsme nákup v zahraničí: Jeďte taky!

13. 12. 2012 | Michal Chleboun | 13 komentářů

Testovali jsme nákup v zahraničí: Jeďte taky!

Před několika dny jsme uskutečnili malý pokus a vydali se na cestu za nákupy ze samého středu Čech do Drážďan, abychom zjistili, co je pravdy na tom, že Němec se má – nakupuje za tvrdou měnu, a přitom jeho peněženka zůstává – když ne o poznání, tak alespoň o nějaký ten cent – bachratější.

Nemoci a úrazy. Jak se může jistit živnostník s minimální zálohou na sociální pojištění

12. 12. 2012 | Václav Valášek | 10 komentářů

Nemoci a úrazy. Jak se může jistit živnostník s minimální zálohou na sociální pojištění

Spočítali jsme to podnikatelům, kteří platí minimální zálohy na sociální pojištění. Bez ohledu na to, jestli je to u nich věc nutnosti, či volby. Strašili jsme nulovou nemocenskou, strašili jsme trpasličími důchody. Nejen starobními, ale i invalidními či pozůstalostními. A všechno to strašení bylo pravda! Dnes místo strašení přinášíme řešení.

Bez důchodu bos. Největší drsoň je český živnostník!

10. 12. 2012 | Václav Valášek | 62 komentářů

Bez důchodu bos. Největší drsoň je český živnostník!

Sociální pojištění minimální. Nemocenské být nemusí, takže žádné. Soukromé pojištění? Vyhazování peněz. Český živnostník na sobě umí ušetřit. A že v důchodu bude bez důchodu? V nemoci bez peněz? Kdo by si s tím lámal hlavu...

Pavel Kohout: Ne víc, než vybereme

8. 12. 2012 | Martin Vlnas | 18 komentářů

Pavel Kohout: Ne víc, než vybereme

Podle chybných pravidel vznikají špatná rozhodnutí. Pokud například platí pravidlo, že schodek do tří procent HDP je v pohodě, pak schodek bude. Svou novou knihu ekonom Pavel Kohout nazval Úsvit. Optimisticky. Věří, že jeho návrh nové české ústavy je základem systému lepších pravidel.

Stránka 58/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services