Příjem ze zahraničí a jeho zdanění

Dobrý den, rád bych se zeptal na řešení mé budoucí situace ve smyslu zdanění a daňové rezidentury. Jsem státním občanem ČR. V současné době mám trvalé bydliště i práci zde v ČR a žádné příjmy ze zahraničí. Od léta však budu pracovat na živnostenský list jako konzultant pro firmu sídlící ve Švýcarsku. Trvalé bydliště budu mít stále zde v ČR, ale většinu roku budu bydlet v SRN. Značnou část roku budu denně dojíždět do Švýcarska, kde budu vykonávat práci konzultanta. Navíc bude součástí mé práce cestování po celé Evropě a poskytování konzultací na různých místech. Je možné, že více než 183 dní se budu alespoň část dne vyskytovat v SRN i ve Švýcarsku. V ČR budu méně než 183 dnů. Je možné všechny příjmy danit pouze zde v ČR jako příjem ze zahraničí? Nebo je nutné se k dani přihlásit i jinde (SRN?, Švýcarsko?)? Je možné platit nadále zdravotní a sociální pojištění zde v ČR a využívat Evropskou kartu pojištěnce pro čerpání zdravotní péče i v Evropě (i mimo EU)? Děkuji moc za odpověď, Honza

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2012 8:50

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. V tomto případě je především potřeba určit Váš daňový domicil a to dle daňových zákonů všech zúčastněných států (Švýcarsko, SRN, ČR případně i jiné). Pokud budete považován a daňového rezidenta dvou nebo dokonce i všech tří států (v ČR např. z důvodu bydliště), o rezidenci se definitivně rozhodne dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi těmito státy (ČR-SRN, ČR-Švýcarsko, SRN-Švýcarsko). Např. ve smlouvě mezi ČR a SRN (a taky mezi ČR a Švýcarskem) problematiku rezidence řeší čl.4. Dle této konkrétní smlouvy se stanoví rezidence v tom státě kde máte stálý byt (definice viď FAQ dotazy). Pokud vyhodnotíte existenci stálého bytu v obou státech, budete považován za rezidenta toho státu ke kterému budete mí užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmu). Pokud není rozhodnuto o rezidenci ani na základě tohoto kritéria (středisko životních zájmů v obou státech) testuje se obvyklé zdržování se atd.
Pokud budete ve výsledku považován za daňového rezidenta ČR, je možné všechny příjmy zdanit na území ČR za předpokladu že Vám na území SRN nebo Švýcarska nevznikne stálá provozovna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (u ČR-SRN a ČR-Švýcarské smlouvy je to čl.5). V případě vzniku stále provozovny zdaníte v státě kde je umístěna (existuji i tzv. službová stálá provozovna) všechny příjmy, které jsou jejím prostřednictvím generovány. Ve státě své rezidence následně zdaníte své celosvětové příjmy a dvojí zdanění vyloučíte ve svém daňovém přiznání (prostým zápočtem daně resp. vynětím příjmů).
Pro účely sociálního a zdravotního pojištění bude potřeba určit Vaši příslušnost k předpisům jednoho z výše uvedených států, v souladu s Nařízením Rady (ES) č.883/2004. Dle pravidel tohoto nařízení se účastníte SP a ZP ve státě bydliště, pouze pokud v tomto státě vykonáváte podstatnou část své výdělečné činnosti. Podstatná část činnosti je definovaná alespoň 25% pracovní doby resp. 25% své odměny. Není-li splněna podmínka podstatného výkonu činnosti v ČR, účastníte se SP a ZP ve státě sídla svého zaměstnavatele. Jak vidíte, problematika mezinárodního zdanění a sociálního zabezpečení je značně komplikovaná. V poradně není prostor na analýzu všech možností a variant. A přitom každá změna resp. doplnění informace může znamenat diametrálně odlišný výsledek! Pro přesné stanovení a optimalizaci Vašich daňových a odvodových povinností Vám proto doporučuji obrátit se na daňového poradce. V této souvislosti Vám ráda nabídnu svoje služby.

11. 2. 2012 23:18

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Trnitá je cesta daně na finanční úřad. Dorazí ta vaše?

18. 2. 2005 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Trnitá je cesta daně na finanční úřad. Dorazí ta vaše?

Drobná chyba v údajích při platbě daně může vést k sankcím vyplývajícím z jejího pozdního odvodu. Připravili jsme pro vás podrobný návod pro poukazování peněz finančnímu či celnímu úřadu, který využijete při platbě všech daní kdykoli v průběhu roku.

Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

17. 2. 2005 | Ludmila Řezníčková | 14 komentářů

Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

Nedávno se rozpoutala diskuse nad smyslem poskytování sociálních dávek, nad tím komu jsou adresovány a zda jsou poskytovány v dostatečné výši. Impuls k tomu zavdala vláda, která představila věcný záměr zákona o hmotné nouzi a zároveň připravovanou novelizaci zákona o životním minimu. Co přinese? Některé důsledky jsme propočítali.

Na berňák po internetu

16. 2. 2005 | Jiří Šedivý | 37 komentářů

Na berňák po internetu

Letos můžete poprvé podat řádné daňové přiznání k dani z příjmů elektronickou formou. Víte, co k tomu potřebujete, kam zajít, co vás čeká, nemine a kolik to bude stát? Máte již svůj elektronický podpis?

Nabídka ETF je stále pestřejší

16. 2. 2005 | Richard Koza | 7 komentářů

Nabídka ETF je stále pestřejší

Exchange Traded Funds získávají stále větší oblibu investorů a obchodníků po celém světě. Velmi žádanou se v poslední době stala oblast fondů nemovitostí a konečně se objevil i dlouho očekávaný "Zlatý ETF". Možností je ale mnohem víc, některé jsou skutečně zajímavé a neotřelé.

Každoroční daňový kolotoč nabírá na rychlosti

15. 2. 2005 | Lucie Aschenbrennerová | 25 komentářů

Každoroční daňový kolotoč nabírá na rychlosti

Ačkoliv do posledního března zbývá ještě dost času, určitě nebude na škodu začít se přiznáním k dani z příjmů zabývat dříve. Vysvětlíme vám, co je nově zavedený "minimální základ daně" a poradíme, jak přiznání správně vyplnit a daň v pořádku odvést.

S pochodní do daňového bludiště

14. 2. 2005 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

S pochodní do daňového bludiště

Začali jste podnikat, zdědili louku, prodali chatu či jinak nastoupili do daňového kolotoče? Víte, co dál? Na který úřad a do kdy se jít přiznat? Co dělat, když zjistíte, že jste odevzdali daňové přiznání s chybou? Dlužíte státu, nebo jste k němu byli naopak zbytečně štědří? Úvodní článek našeho nového tematického speciálu, Průvodce daňovými povinnostmi za rok 2004, vám poradí.

Jak průhledné jsou sliby stavebních spořitelen?

11. 2. 2005 | Jiří Šedivý | 20 komentářů

Jak průhledné jsou sliby stavebních spořitelen?

Očekávaná novela stavebního spoření by měla pomoci narovnat postavení klientů vůči stavebním spořitelnám, jde o zejména o zpřehlednění poplatkové politiky. Mnozí klienti by letos s uzavřením spoření počkali, až vstoupí novela v platnost, aby měli své jisté. Některé spořitelny chtějí předejít propadu obchodů a nabízejí nové podmínky již teď, ale někde jde opravdu jen o známé "když ptáčka lapají..."

Novou strategií před USA, nebo do solidární chudoby?

11. 2. 2005 | Dan Vořechovský | 9 komentářů

Novou strategií před USA, nebo do solidární chudoby?

Následováním tzv. Lisabonské strategie by ekonomika Evropy měla dohnat ekonomiku USA do roku 2010. Podle ordinovaných receptů ovšem vaříme chudší a chudší polévku. Evropský "premiér" proto představil vlastní plán na "zaručený úspěch". Skutečně něco vyřeší, nebo jsou to jen další planá hesla?

Události uplynulého měsíce: leden

4. 2. 2005 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: leden

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Island: země ohně, ledu a optimálních penzí

4. 2. 2005 | Pavel Kohout | 109 komentářů

Island: země ohně, ledu a optimálních penzí

V České republice bude v první polovině 40. let připadat jeden pracující na jednu osobu starší 65 let. Státy kontinentální Evropy na tom kvůli štědrým průběžným systémům nejsou o moc lépe. Přesto najdeme evropský stát, jehož penzijní systém je téměř dokonalý, vypravme se společně na Island.

Za kolik letos domov můj?

28. 1. 2005 | Simona Ely Plischke

Za kolik letos domov můj?

Pořídili jste si loni nový byt, přistavěli patro na svém domku, zdědili chatu, dostali pozemek? Prostě nabyli nějakou nemovitost nebo tu, kterou vlastníte, stavebními úpravami pozměnili? Pak nezapomeňte do pondělí 31. ledna podat přiznání k dani z nemovitostí. Poradíme vám jak na to a vysvětlíme i několik nových úprav, které nám pro letošní rok přichystali zákonodárci.

Zaměstnanci a OSVČ: nespravedlnost odvodů a dávek

24. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 43 komentářů

Zaměstnanci a OSVČ: nespravedlnost odvodů a dávek

Aby byl vyměřovací základ na sociální a zdravotní pojištění pro zaměstnance a OSVČ stejný, musel by být pro OSVČ počítán jako zhruba 74 % rozdílu mezi příjmy a výdaji. Letos je to ovšem 45 %, v příštím roce pak 50 %. Jsou ale současné sazby pro podnikatele skutečně výhoda? A jaké nespravedlnosti systém přináší?

Jak zhodnotit víno, obrazy či známky?

21. 1. 2005 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Jak zhodnotit víno, obrazy či známky?

Chcete investovat a tradiční finanční produkty jsou pro vás nudné? Pěkný peníz, který navíc nepodléhá dani z příjmu, do vaší kapsy může nalít třeba víno. Několik návštěv galerií či aukcí obrazů vás může zlákat investovat do umění, vsadit můžete na zvučná jména nebo na nadějné mladé umělce. Možností jsou ale třeba i známky. Víte, jak na to a co očekávat?

Společně zdanit, či spolupracovat?

17. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 28 komentářů

Společně zdanit, či spolupracovat?

Rodiny s dětmi, kde je alespoň jeden z manželů osobou samostatně výdělečně činnou, mají nově o jedno rozhodování navíc: zvolit možnost společného zdanění, nebo být spolupracujícími osobami. Podívejme se na výhody a úskalí výpočtu a odvodu daní podle těchto systémů. Ovlivní totiž i výši důchodů či přídavků na dítě.

Důchodci na prahu roku 2005

13. 1. 2005 | Ludmila Řezníčková, Kateřina Havlíčková | 7 komentářů

Důchodci na prahu roku 2005

Vláda se na začátku roku snaží podnikat líbivé kroky. Vedle zvýšení minimální mzdy či životního minima došlo také na důchody. Změna se ale jinak dotkne penzistů "nováčků" a jinak těch, kteří již několik důchodů dostali. O kolik si kdo přilepší?

Stránka 103/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Nových fastfoodů se nebojíme. Burger Kingu přilákají zákazníky, věří šéf marketingu

Nových fastfoodů se nebojíme. Burger Kingu přilákají zákazníky, věří šéf marketingu

Popeyes, Five Guys nebo Wendy's. Do Česka míří další fastfoodové značky. Nebude už tu...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services