Příjem ze zahraničí a jeho zdanění

Dobrý den, rád bych se zeptal na řešení mé budoucí situace ve smyslu zdanění a daňové rezidentury. Jsem státním občanem ČR. V současné době mám trvalé bydliště i práci zde v ČR a žádné příjmy ze zahraničí. Od léta však budu pracovat na živnostenský list jako konzultant pro firmu sídlící ve Švýcarsku. Trvalé bydliště budu mít stále zde v ČR, ale většinu roku budu bydlet v SRN. Značnou část roku budu denně dojíždět do Švýcarska, kde budu vykonávat práci konzultanta. Navíc bude součástí mé práce cestování po celé Evropě a poskytování konzultací na různých místech. Je možné, že více než 183 dní se budu alespoň část dne vyskytovat v SRN i ve Švýcarsku. V ČR budu méně než 183 dnů. Je možné všechny příjmy danit pouze zde v ČR jako příjem ze zahraničí? Nebo je nutné se k dani přihlásit i jinde (SRN?, Švýcarsko?)? Je možné platit nadále zdravotní a sociální pojištění zde v ČR a využívat Evropskou kartu pojištěnce pro čerpání zdravotní péče i v Evropě (i mimo EU)? Děkuji moc za odpověď, Honza

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2012 8:50

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. V tomto případě je především potřeba určit Váš daňový domicil a to dle daňových zákonů všech zúčastněných států (Švýcarsko, SRN, ČR případně i jiné). Pokud budete považován a daňového rezidenta dvou nebo dokonce i všech tří států (v ČR např. z důvodu bydliště), o rezidenci se definitivně rozhodne dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi těmito státy (ČR-SRN, ČR-Švýcarsko, SRN-Švýcarsko). Např. ve smlouvě mezi ČR a SRN (a taky mezi ČR a Švýcarskem) problematiku rezidence řeší čl.4. Dle této konkrétní smlouvy se stanoví rezidence v tom státě kde máte stálý byt (definice viď FAQ dotazy). Pokud vyhodnotíte existenci stálého bytu v obou státech, budete považován za rezidenta toho státu ke kterému budete mí užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmu). Pokud není rozhodnuto o rezidenci ani na základě tohoto kritéria (středisko životních zájmů v obou státech) testuje se obvyklé zdržování se atd.
Pokud budete ve výsledku považován za daňového rezidenta ČR, je možné všechny příjmy zdanit na území ČR za předpokladu že Vám na území SRN nebo Švýcarska nevznikne stálá provozovna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (u ČR-SRN a ČR-Švýcarské smlouvy je to čl.5). V případě vzniku stále provozovny zdaníte v státě kde je umístěna (existuji i tzv. službová stálá provozovna) všechny příjmy, které jsou jejím prostřednictvím generovány. Ve státě své rezidence následně zdaníte své celosvětové příjmy a dvojí zdanění vyloučíte ve svém daňovém přiznání (prostým zápočtem daně resp. vynětím příjmů).
Pro účely sociálního a zdravotního pojištění bude potřeba určit Vaši příslušnost k předpisům jednoho z výše uvedených států, v souladu s Nařízením Rady (ES) č.883/2004. Dle pravidel tohoto nařízení se účastníte SP a ZP ve státě bydliště, pouze pokud v tomto státě vykonáváte podstatnou část své výdělečné činnosti. Podstatná část činnosti je definovaná alespoň 25% pracovní doby resp. 25% své odměny. Není-li splněna podmínka podstatného výkonu činnosti v ČR, účastníte se SP a ZP ve státě sídla svého zaměstnavatele. Jak vidíte, problematika mezinárodního zdanění a sociálního zabezpečení je značně komplikovaná. V poradně není prostor na analýzu všech možností a variant. A přitom každá změna resp. doplnění informace může znamenat diametrálně odlišný výsledek! Pro přesné stanovení a optimalizaci Vašich daňových a odvodových povinností Vám proto doporučuji obrátit se na daňového poradce. V této souvislosti Vám ráda nabídnu svoje služby.

11. 2. 2012 23:18

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Cena práce je (ne)srovnatelná s EU

5. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Cena práce je (ne)srovnatelná s EU

I když jsou náklady na práci v ČR relativně nízké, ve srovnání s Německem a Rakouskem pětinové, nelze opomíjet, že výplata mzdy je ze strany státu nadprůměrně zatížena, zvlášť na straně zaměstnavatelů. Jak jsou na tom jiní členové EU z řad starých i nových zemí?

Nejste si jisti v akciových kramflecích?

29. 9. 2004 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Nejste si jisti v akciových kramflecích?

Slova jako akcie a dividenda se v dnešní době skloňují ve všech pádech. Víme ale všichni, co se pod těmito termíny skrývá, jak je to se zdaněním výnosů z prodeje akcií a výplaty dividend nebo s jakými druhy těchto cenných papírů se můžeme setkat?

Firma 'dobrý občan'

27. 9. 2004 | Simona Ely Plischke | 1 komentářů

Firma 'dobrý občan'

Podnikatelé a firmy vynakládají na sponzorské dary nemalé peníze, někdy jde až o několik desítek milionů ročně. Ne vždy se ovšem snaží zviditelnit své jméno. Koho a proč sponzorují?

Jsou zaměstnanecké výhody pro zaměstnance?

24. 9. 2004 | Petr Šafránek | 33 komentářů

Jsou zaměstnanecké výhody pro zaměstnance?

Rozšířenou formou zaměstnaneckých výhod se staly příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnancům. Praxe ale bohužel často ukazuje, že zaměstnavatelé se snaží zejména o vytěžení maxima pro sebe či obchodní zástupce finančních institucí, a výhody pro zaměstnance tak zůstávají na posledním místě.

Čistá mzda tvoří pouhou polovinu nákladů na práci

22. 9. 2004 | Jiří Šedivý | 21 komentářů

Čistá mzda tvoří pouhou polovinu nákladů na práci

Náklady na práci jednoho zaměstnance, to nejsou jenom jeho mzda a zákonné pojištění, ale řada dalších nezbytných výdajů. Je u nás práce drahá, nebo levná? Jaké jsou podíly nemzdových nákladů, tedy odvodů do zákonných fondů, státní kasy a dobrovolných výdajů?

Rovný důchod: snižte povinné odvody

22. 9. 2004 | Petr Mach | 53 komentářů

Rovný důchod: snižte povinné odvody

Všichni lidé by měli mít právo sami rozhodnout, jak se svými penězi naloží. Jen tak lze dosáhnout spravedlnosti poskytnutím svobody volby všem. Rovný důchod, systém připravený Centrem pro ekonomiku a politiku, zajišťuje, že stát přebírá odpovědnost za určitý standard a na poplatnících nechává zajištění se nad tuto úroveň. Jak by tento systém fungoval?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

16. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 95 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem II.

Přečtěte si dokončení včera publikovaného prvního dílu návrhu reformy. Přinese navrhovaný systém nějaké ztráty, a pokud ano, jaké? Mělo by být kapitálové spoření povinné, či nikoliv? Jak vyřešit problémy ohrožených skupin a jaké má vlastně výhody a nevýhody smíšený systém?

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

15. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 39 komentářů

Reforma penzí nemusí být hra s nulovým součtem

Výsledkem reformy penzí by měl být smíšený systém, sestávající z paušálního státního důchodu a toho, co si každý naspořil ve fondu. Standardně se počítá s tím, že se do systému nejprve zapojí pouze mladí, to ale přináší významné problémy. Lepším řešením se jeví zapojení naopak pouze starších, významným plusem je pak flexibilita reformy.

Jak zvolit favorita mezi penzijními fondy

14. 9. 2004 | Lev Dvorok | 43 komentářů

Jak zvolit favorita mezi penzijními fondy

V začátcích penzijního připojištění se mohli zájemci rozhodovat jenom podle penzijních plánů, dobrého jména fondu, kapitálové síly a podobných ukazatelů. Jenže penzijní připojištění u nás existuje už dost dlouho na to, aby jednotlivé fondy ukázaly, jak umí zhodnocovat svěřené peníze.

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

10. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 64 komentářů

Domek nebo les, pro stát zdroj peněz

Každoročně vybírá stát od vlastníků staveb a pozemků daň z nemovitostí. A protože vlastnit dům, pole nebo les není nic neobvyklého, nebude na škodu, když si o této dani řekneme něco více.

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

9. 9. 2004 | James Hyzl Martin Kulhavý Jiří Rusnok | 52 komentářů

Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému II.

Přečtěte si dokončení návrhu penzijní reformy, jehož první díl jsme publikovali včera. Jak by měl podle autorů celý systém přesně fungovat? Kolik budou lidé do systému odvádět v závislosti na počtu dětí v rodině? Jakou základní penzi nám tento systém zajistí? Pomůže vyřešit rostoucí zadlužení penzijního systému?

Ve švédském registru najdeš vše

8. 9. 2004 | Kristýna Havligerová | 8 komentářů

Ve švédském registru najdeš vše

Ve Švédsku obsahuje databáze s osobními údaji o občanech mnohem více údajů než u nás, například identifikační číslo, hodnotu majetku nebo výši zaplacených daní. Pojďme se podívat, jak vypadá registr podle švédského receptu.

Škromach a Tlustý říkají totéž

7. 9. 2004 | Kateřina Havlíčková | 10 komentářů

Škromach a Tlustý říkají totéž

Sečteme-li daňový odpočet na dítě a přídavky, zjistíme, že celková částka této "státní podpory" dětí s rostoucí výší příjmu u všech typů rodin neklesá, ale doslova "hopsá" nahoru dolů, a to víceméně bez ohledu na skutečnou potřebnost rodiny. Nový návrh ministra Škromacha může být přínosem, navíc se zdá, že by znamenal prakticky totéž, co chce opozice.

Jak vyděláváme pro státní kasu

3. 9. 2004 | Vendula Hilkovičová | 16 komentářů

Jak vyděláváme pro státní kasu

Každý měsíc se nám naše mzda či plat sníží nejen o daň z příjmů, ale i o zdravotní a sociální pojištění. Víte však, kdo musí tato pojištění platit, jak se vypočítá jejich výše a o jak velkou část mzdy vlastně pravidelně přicházíme? Jestli ne, čtěte dál.

Stránka 106/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services