Příjem ze zahraničí a jeho zdanění

Dobrý den, rád bych se zeptal na řešení mé budoucí situace ve smyslu zdanění a daňové rezidentury. Jsem státním občanem ČR. V současné době mám trvalé bydliště i práci zde v ČR a žádné příjmy ze zahraničí. Od léta však budu pracovat na živnostenský list jako konzultant pro firmu sídlící ve Švýcarsku. Trvalé bydliště budu mít stále zde v ČR, ale většinu roku budu bydlet v SRN. Značnou část roku budu denně dojíždět do Švýcarska, kde budu vykonávat práci konzultanta. Navíc bude součástí mé práce cestování po celé Evropě a poskytování konzultací na různých místech. Je možné, že více než 183 dní se budu alespoň část dne vyskytovat v SRN i ve Švýcarsku. V ČR budu méně než 183 dnů. Je možné všechny příjmy danit pouze zde v ČR jako příjem ze zahraničí? Nebo je nutné se k dani přihlásit i jinde (SRN?, Švýcarsko?)? Je možné platit nadále zdravotní a sociální pojištění zde v ČR a využívat Evropskou kartu pojištěnce pro čerpání zdravotní péče i v Evropě (i mimo EU)? Děkuji moc za odpověď, Honza

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2012 8:50

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. V tomto případě je především potřeba určit Váš daňový domicil a to dle daňových zákonů všech zúčastněných států (Švýcarsko, SRN, ČR případně i jiné). Pokud budete považován a daňového rezidenta dvou nebo dokonce i všech tří států (v ČR např. z důvodu bydliště), o rezidenci se definitivně rozhodne dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi těmito státy (ČR-SRN, ČR-Švýcarsko, SRN-Švýcarsko). Např. ve smlouvě mezi ČR a SRN (a taky mezi ČR a Švýcarskem) problematiku rezidence řeší čl.4. Dle této konkrétní smlouvy se stanoví rezidence v tom státě kde máte stálý byt (definice viď FAQ dotazy). Pokud vyhodnotíte existenci stálého bytu v obou státech, budete považován za rezidenta toho státu ke kterému budete mí užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmu). Pokud není rozhodnuto o rezidenci ani na základě tohoto kritéria (středisko životních zájmů v obou státech) testuje se obvyklé zdržování se atd.
Pokud budete ve výsledku považován za daňového rezidenta ČR, je možné všechny příjmy zdanit na území ČR za předpokladu že Vám na území SRN nebo Švýcarska nevznikne stálá provozovna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (u ČR-SRN a ČR-Švýcarské smlouvy je to čl.5). V případě vzniku stále provozovny zdaníte v státě kde je umístěna (existuji i tzv. službová stálá provozovna) všechny příjmy, které jsou jejím prostřednictvím generovány. Ve státě své rezidence následně zdaníte své celosvětové příjmy a dvojí zdanění vyloučíte ve svém daňovém přiznání (prostým zápočtem daně resp. vynětím příjmů).
Pro účely sociálního a zdravotního pojištění bude potřeba určit Vaši příslušnost k předpisům jednoho z výše uvedených států, v souladu s Nařízením Rady (ES) č.883/2004. Dle pravidel tohoto nařízení se účastníte SP a ZP ve státě bydliště, pouze pokud v tomto státě vykonáváte podstatnou část své výdělečné činnosti. Podstatná část činnosti je definovaná alespoň 25% pracovní doby resp. 25% své odměny. Není-li splněna podmínka podstatného výkonu činnosti v ČR, účastníte se SP a ZP ve státě sídla svého zaměstnavatele. Jak vidíte, problematika mezinárodního zdanění a sociálního zabezpečení je značně komplikovaná. V poradně není prostor na analýzu všech možností a variant. A přitom každá změna resp. doplnění informace může znamenat diametrálně odlišný výsledek! Pro přesné stanovení a optimalizaci Vašich daňových a odvodových povinností Vám proto doporučuji obrátit se na daňového poradce. V této souvislosti Vám ráda nabídnu svoje služby.

11. 2. 2012 23:18

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

10. 1. 2012 | Tomáš Prouza | 10 komentářů

Vyšší daně? Ano, ale víme k čemu?

Ministr Kalousek v neděli varoval před nutností omezovat výdaje a zvyšovat daně. V dnešní ekonomické situaci je to pochopitelný krok a každý rozumný politik ho jistě podpoří. Teoreticky správný a potřebný krok ale bude mít smysl jen v případě, že se neprovede typicky po česku.

Začínáme podnikat: Daně, zejména z příjmů

9. 1. 2012 | Michal Chleboun

Začínáme podnikat: Daně, zejména z příjmů

V minulé kapitole jsme načali téma daní a řekli jsme si něco o části peněz, které si stát nechá zaplatit za to, že nás nechá směřovat k prvnímu milionu. Daň z přidané hodnoty, spotřební a silniční daně, byly brnkačka proti tomu, co budeme probírat dnes – proti dani z příjmů. Přidáme ještě daň z nemovitosti a něco málo o daních obecně.

Rána pod pás z ministerstva financí: sjednocení DPH na 19 %! A už od poloviny roku

5. 1. 2012 | Michal Chleboun | 34 komentářů

Rána pod pás z ministerstva financí: sjednocení DPH na 19 %! A už od poloviny roku

Od navýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty uběhlo jen několik dní a už se otevřeně mluví o tom, že pro letošek nebude konečné! Voliče je totiž uprostřed volebního období třeba sedřít z kůže – možná do příštích voleb zapomenou, jaké kejkle „pravicová vláda“ prováděla za uplynulé čtyři roky.

Mění se životní minimum, příspěvek na bydlení a živobytí, podmínky pro získání přídavku na dítě a porodného. Aktualizujeme kalkulačky!

5. 1. 2012 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Mění se životní minimum, příspěvek na bydlení a živobytí, podmínky pro získání přídavku na dítě a porodného. Aktualizujeme kalkulačky!

1. ledna se zvýšilo životní a existenční minimum. Částka životního minima slouží k výpočtu řady dávek a nároku na ně. Aktualizovali jsme pro vás příslušné kalkulačky. Od výše životního minima se odvíjí také suma, která zůstane z výplaty dlužníkům, kteří zažádají o osobní bankrot, a suma, již jim nesmí zabavit exekutor.

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

2. 1. 2012 | Dušan Šídlo, Ondřej Tůma | 4 komentáře

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které nás od ledna čekají.

Systém D: když selhávají vlády, pouštějí se do práce dobrodruzi

23. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Systém D: když selhávají vlády, pouštějí se do práce dobrodruzi

Co má společného nigerijský obchodník s naftovými generátory a český bezďák tlačící do sběru kolečko šrotu? Nepřátelé státu, kteří ho ale zároveň nahrazují tam, kde přestává fungovat.

Očima expertů: České silnice jsou tragické. A ještě si za ně připlatíme!

23. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: České silnice jsou tragické. A ještě si za ně připlatíme!

Jízda po některých úsecích českých dálnic je jen pro otrlé. Přesto si za tento „komfort“ budeme muset připlatit. Přečtěte si, co si o zdražování dálniční známky myslí ekonomové Jan Procházka a Petr Weigl, šéf Transparency International David Ondráčka či podnikatel Tomio Okamura.

Ceny pohonných hmot na maximu. Šetříme!

21. 12. 2011 | Jindřich Hradecký | 15 komentářů

Ceny pohonných hmot na maximu. Šetříme!

Čeští řidiči zažívají depresivní konec roku. Stát zdraží dálniční známky, silnice opraví pomaleji, než zamýšlel, a k dovršení všeho se platí víc u stojanů čerpacích stanic. Za ceny paliv zdaleka nemůže jen cena ropy. Přes polovinu seberou daně a Česko v nich patří u pohonných hmot k rekordmanům.

Začínáme podnikat: Zakládáme společnost s ručením omezeným

12. 12. 2011 | Michal Chleboun | 1 komentářů

Začínáme podnikat: Zakládáme společnost s ručením omezeným

Kdo se nechce spolehnout na služby specialisty a nekoupí již existující firmu nebo si ji nenechá založit na míru, může ji založit sám. Ukážeme vám, že to není nic složitého. Stačí jen dodržet postup, v němž na sebe jednotlivé kroky navazují, a věnovat celému procesu čas. I když od doby, co je firma založena, až do okamžiku, kdy vznikne (o tom, jaký je v tom rozdíl, si přečtěte níž), uběhne několik týdnů, většinu času se naštěstí nebudete muset věnovat administrativě. Podstatnou část této doby zaberou lhůty, které mají jednotlivé úřady na to, aby se vyjádřily nebo vystavily potřebná potvrzení.

Choď míň do práce, zkrať si plat, posílíš stát! Co si o tom myslíte?

8. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 31 komentářů

Choď míň do práce, zkrať si plat, posílíš stát! Co si o tom myslíte?

Ekonomové NERVu navrhují v případě hluboké finanční krize zkrátit pracovní týden. A v patřičném poměru také ořezat mzdy. Co by to znamenalo pro stát, co pro firmy a co pro jejich zaměstnance? A můžou nám něco takového vůbec nařizovat?

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Vydupej si ve večerce doklad, vyhraj milion. Proč účtenková loterie nedorazila do Evropy

2. 12. 2011 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Vydupej si ve večerce doklad, vyhraj milion. Proč účtenková loterie nedorazila do Evropy

Na Tchaj-wanu už 60 let bojují proti daňovým únikům originálním způsobem: v televizi losují výherní účtenky.

Ceny aut: doma nejlíp!

30. 11. 2011 | Jindřich Hradecký | 2 komentáře

Ceny aut: doma nejlíp!

I když prodejci stále upozorňují, že ceny nových vozů se v Česku dotkly dna a budou stoupat, statistiky mluví jinak: jdou naopak pořád dolů.

PayPal pro začátečníky. Jak platit (a být placeni) nejoblíbenější virtuální peněženkou

25. 11. 2011 | Michal Kašpárek | 308 komentářů

PayPal pro začátečníky. Jak platit (a být placeni) nejoblíbenější virtuální peněženkou

Nevyplňujte na internetu pořád dokola svou adresu a číslo kreditky, chraňte svoje peníze před hackery a nakupujte levné zboží ze zahraničí.

Začínáme podnikat: Daňová optimalizace zblízka

22. 11. 2011 | Michal Chleboun | 1 komentářů

Začínáme podnikat: Daňová optimalizace zblízka

Na rozdíl od zaměstnanců v pracovním poměru, za které většinu daní a částek sociálního a zdravotního pojištění vypočítají a odvedou zaměstnavatelé, jsou podnikatelé zajistit si veškeré úkony s tím spojené sami. V mnoha případech k tomu samozřejmě využívají specialisty – účetní, mzdové účetní, daňové poradce aj. Na druhou stranu jim ale tato povinnost poskytuje i určité výhody, protože mohou tzv. daňově optimalizovat. Pozor, není to ovšem synonymum pro daňové úniky. Takové téma do naší knihy nepatří, a nebudeme mu proto věnovat pozornost.

Stránka 64/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services