Příjem ze zahraničí a jeho zdanění

Dobrý den, rád bych se zeptal na řešení mé budoucí situace ve smyslu zdanění a daňové rezidentury. Jsem státním občanem ČR. V současné době mám trvalé bydliště i práci zde v ČR a žádné příjmy ze zahraničí. Od léta však budu pracovat na živnostenský list jako konzultant pro firmu sídlící ve Švýcarsku. Trvalé bydliště budu mít stále zde v ČR, ale většinu roku budu bydlet v SRN. Značnou část roku budu denně dojíždět do Švýcarska, kde budu vykonávat práci konzultanta. Navíc bude součástí mé práce cestování po celé Evropě a poskytování konzultací na různých místech. Je možné, že více než 183 dní se budu alespoň část dne vyskytovat v SRN i ve Švýcarsku. V ČR budu méně než 183 dnů. Je možné všechny příjmy danit pouze zde v ČR jako příjem ze zahraničí? Nebo je nutné se k dani přihlásit i jinde (SRN?, Švýcarsko?)? Je možné platit nadále zdravotní a sociální pojištění zde v ČR a využívat Evropskou kartu pojištěnce pro čerpání zdravotní péče i v Evropě (i mimo EU)? Děkuji moc za odpověď, Honza

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2012 8:50

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. V tomto případě je především potřeba určit Váš daňový domicil a to dle daňových zákonů všech zúčastněných států (Švýcarsko, SRN, ČR případně i jiné). Pokud budete považován a daňového rezidenta dvou nebo dokonce i všech tří států (v ČR např. z důvodu bydliště), o rezidenci se definitivně rozhodne dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi těmito státy (ČR-SRN, ČR-Švýcarsko, SRN-Švýcarsko). Např. ve smlouvě mezi ČR a SRN (a taky mezi ČR a Švýcarskem) problematiku rezidence řeší čl.4. Dle této konkrétní smlouvy se stanoví rezidence v tom státě kde máte stálý byt (definice viď FAQ dotazy). Pokud vyhodnotíte existenci stálého bytu v obou státech, budete považován za rezidenta toho státu ke kterému budete mí užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmu). Pokud není rozhodnuto o rezidenci ani na základě tohoto kritéria (středisko životních zájmů v obou státech) testuje se obvyklé zdržování se atd.
Pokud budete ve výsledku považován za daňového rezidenta ČR, je možné všechny příjmy zdanit na území ČR za předpokladu že Vám na území SRN nebo Švýcarska nevznikne stálá provozovna dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění (u ČR-SRN a ČR-Švýcarské smlouvy je to čl.5). V případě vzniku stále provozovny zdaníte v státě kde je umístěna (existuji i tzv. službová stálá provozovna) všechny příjmy, které jsou jejím prostřednictvím generovány. Ve státě své rezidence následně zdaníte své celosvětové příjmy a dvojí zdanění vyloučíte ve svém daňovém přiznání (prostým zápočtem daně resp. vynětím příjmů).
Pro účely sociálního a zdravotního pojištění bude potřeba určit Vaši příslušnost k předpisům jednoho z výše uvedených států, v souladu s Nařízením Rady (ES) č.883/2004. Dle pravidel tohoto nařízení se účastníte SP a ZP ve státě bydliště, pouze pokud v tomto státě vykonáváte podstatnou část své výdělečné činnosti. Podstatná část činnosti je definovaná alespoň 25% pracovní doby resp. 25% své odměny. Není-li splněna podmínka podstatného výkonu činnosti v ČR, účastníte se SP a ZP ve státě sídla svého zaměstnavatele. Jak vidíte, problematika mezinárodního zdanění a sociálního zabezpečení je značně komplikovaná. V poradně není prostor na analýzu všech možností a variant. A přitom každá změna resp. doplnění informace může znamenat diametrálně odlišný výsledek! Pro přesné stanovení a optimalizaci Vašich daňových a odvodových povinností Vám proto doporučuji obrátit se na daňového poradce. V této souvislosti Vám ráda nabídnu svoje služby.

11. 2. 2012 23:18

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

10. 3. 2011 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

Ponechme teď stranou, zda je vládou navržená penzijní reforma správná, či nikoliv. Jedno je jisté – ať už je jakákoliv, vláda rozhodně nezvládla první fázi komunikace reformy se širokou veřejností. Jediné, co si ze zamýšlené reformy lid doposud odnesl, je zdražování v důsledku sjednocení sazeb DPH.

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

10. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 55 komentářů

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

Důchodová reforma dál vyvolává emoce. Nečekaně se do ní pustil i prezident Klaus, kritika znovu zaznívá i od Věcí veřejných. Poslanec za ČSSD a hejtman David Rath dokonce vyhrožuje, že když se dostane sociální demokracie k moci, úspory v soukromých penzijních fondech znárodní.

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

3. 3. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Češi obvykle vyplňují daňové přiznání na poslední chvíli, což je letos do 1. dubna. Finanční úřady navíc od ledna bez pokuty tolerují, když to bude o pět pracovních dnů později. Kromě finančních úřadů a pošt, kde to bývá s velkou frontou, můžete podat daňové přiznání elektronicky.

Kolik bude stát ropa? A proč na tom vydělá stát!

3. 3. 2011 | František Mašek | 4 komentáře

Kolik bude stát ropa? A proč na tom vydělá stát!

Nepokoje v arabských zemích, hlavně v Libyi vyhnaly opět ceny ropy velmi vysoko. To má přirozeně vliv na ceny benzínu a dalších pohonných hmot. V ČR reagují hlavně na růst či pokles cen ropy typu Brent, a to obvykle s týdenním zpožděním. Na své si přitom přijde i stát – DPH a spotřební daň tvoří kolem 55 % ceny benzínu.

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

3. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 39 komentářů

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

Penzijní reforma vyvolala v Česku velký rozruch, vlnu kritiky za nedomyšlenost a obavy z toho, že stát využil reformu důchodů ke zvýšení daní, zejména DPH. Přinesl ale i jednu poměrně nosnou myšlenku - možnost, aby děti podpořili částí svého výdělku penzi svých rodičů.

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

1. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 19 komentářů

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

Do startu důchodové reformy zbývají ještě skoro dva roky, ale vládě se během týdne úspěšně podařilo zklamat a naštvat i ty, kteří by jinak reformu ze všech sil podporovali.

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

25. 2. 2011 | Tomáš Prouza

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

Pokud chci, aby mi někdo věřil, neměl bych mu lhát. A pokud chci něčí důvěru, měl bych mu odkrýt karty. Vláda bohužel při představení důchodové reformy porušila obě základní pravidla a výrazně tak omezila naději na to, že lidé navrženou reformu přijmou.

Daně 2010: Neplatíte víc, než skutečně musíte?

25. 2. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Daně 2010: Neplatíte víc, než skutečně musíte?

Většina daňových odpočtů či slev, které můžete využít při vyúčtování daně z příjmů fyzických osob za rok 2010, zůstává prakticky stejná jako loni. Platí to i o té nejdůležitější, která činí 24 840 korun na daňového poplatníka. Víte, o co si můžete snížit daně, které máte platit?

Michal Kašpárek: Jak jsem potkal vaši zdaněnou matku

25. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 42 komentářů

Michal Kašpárek: Jak jsem potkal vaši zdaněnou matku

Pravicové strany osolí daně tak moc, že Česko úrovní některých z nich předežene socialistické severské země. A mnoha voličům donedávna opakujícím mantry Vlastimila Tlustého se to líbí. Vysvětlení najdeme – v sitkomu.

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

24. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

Chystaná penzijní reforma má sice na první pohled poměrně přesné kontury, řada otázek však zůstává nezodpovězena. Budou například výdaje na transformaci důchodového systému skutečně uhrazeny z příjmů, které přinese sjednocení DPH na 20 procent? A nebylo by lepší zvolit jiný způsob financování této reformy?

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

23. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

Máme před sebou rok boje o penzijní reformu. Na co si dát pozor, abychom nenaletěli? A co všechno nám ještě vláda neřekla?

Kdo jde do důchodu po 30. září, nemusí se prý bát nižší penze

23. 2. 2011 | František Mašek | 7 komentářů

Kdo jde do důchodu po 30. září, nemusí se prý bát nižší penze

Návrh důchodové reformy, schválený minulý týden, se již v zásadě nemá měnit, říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Řada detailů ovšem stále není zcela jasná, což vyvolává spekulace. Kdo půjde do důchodu letos v říjnu, neměl by mít podle Drábka kvůli změně pravidel o něco nižší důchod, jak se původně předpokládalo.

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

22. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

Zatímco někteří slaví, že po letech diskusí konečně máme na stole větší úpravu penzijního systému (i když do skutečné reformy mají navržené změny ještě hodně daleko), jiní se ptají, jak dlouho změny vydrží. Tedy pokud se vůbec uvedou v život.

Slovenská penzijní reforma a český patvar

21. 2. 2011 | Luboš Palata | 6 komentářů

Slovenská penzijní reforma a český patvar

Česká atmosféra kolem penzijní reformy v ničem nepřipomíná nadšení a naděje, s nimiž se před pěti lety pustilo do změny svého penzijního systému Slovensko.

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

21. 2. 2011 | Aleš Tůma | 10 komentářů

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

Vláda se rozhodla zvýšit DPH na naprostou většinu potravin - problém penzí tím bude jednou pro vždy vyřešen!

Stránka 70/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Aplikace Revolut zavádí novou funkci nazvanou Ochrana majetku. Díky biometrické identifikaci...více

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services