Dodatečný přehled pojištění za rok 2010

Dobrý den, jsem OSVČ a uplatňuji výdaje procentem. V 12/2010 jsem přerušila podnikání a dosud jsem je neobnovila. V 12/2010 mi zůstala pohledávka, která mi byla zaplacena v 01/2011. Chápu dobře, že tuto pohledávku jsem podle §23 odst 8 měla zahrnout již do přiznání 2010? A pokud teď budu podávat přiznání dodatečné, musím podat i opravný přehled na SP a ZP, nebo pro účely pojištění příjem vykazuji až podle skutečné platby, tj. za rok 2011? Děkuji

Otázku poslal/a:  , 1. 3. 2012 7:19

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Pokud jste přerušila podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost a nezahájila ji do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2010, vznikla Vám povinnost zvýšit svůj základ daně za rok 2010 (§ 23 odst. 8 bod 3 Zákona o daních z příjmů) o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem. Pokud jste tak neučinila, máte povinnost podat za rok 2010 dodatečné daňové přiznání a to do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste pochybení zjistila (§ 141 odst.1 Daňového řádu).
V souladu s § 3a Zákona č. 592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění platném k 31.12.2010, je vyměřovacím základem pro účely zdravotního pojištění u OSVČ 50 % z příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Tento základ daně se uvádí i v přehledu OSVČ a počítá se z něho roční výše pojistného. Zvýšení základu daně z titulu přerušení podnikání není výdajem, ale úpravou základu daně dle § 23 odst.8 ZDP. Do vyměřovacího základu se dodaněná pohledávka promítne až v době, kdy dojde k její úhradě.. Při podání dodatečného daňového přiznání proto nemusíte podávat opravný přehled pro účely zdravotního pojištění. .
Co se týče sociálního pojištění, v souladu s § 5b Zákona č.589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti platném k 31.12.2010 je vyměřovacím základem OSVČ částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů. V tomto případě se tedy úprava základu daně o pohledávku do přehledu OSVČ za rok 2010 měla zahrnout a proto bude potřeba podat přehled opravný. Opravní přehled jste povinna podat do 8 dnů ode dne, kdy jste se o pochybení dozvěděla. V opravném přehledu uvedete novou výši daňového základu. Částku rozdílu mezi pojistným, které máte podle opravného přehledu zaplatit, a pojistným, které jste původně zaplatila jste povinna doplatit do 8 dnů ode dne podání opravného přehledu. Nová výše záloh se platí od kalendářního měsíce, v němž jste podala opravný přehled. Opravný přehled se podává na tiskopisu pro podání přehledu a uvádí se také důvod pro jeho předložení.

6. 3. 2012 8:48

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Zvýšení výdajových paušálů podnikatelům pomůže

12. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Zvýšení výdajových paušálů podnikatelům pomůže

Ministerský návrh na zvýšení procenta pro uplatnění výdajů paušálem nikomu neuškodí a mnoha lidem pomůže. Paušální výdaje totiž prakticky eliminují kontroly finančních úřadů, náročné na čas a především nervy. Pro podnikatele jsou obecně významným zjednodušením. Podívejme se na klady úpravy, upozorněme ale také na možné problémy.

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Státem podporovaný vklad s více než 100% úrokem

9. 9. 2005 | Karel Doležal | 48 komentářů

Státem podporovaný vklad s více než 100% úrokem

Chcete vložit 16 900 Kč na měsíční vkladový účet, který má výnos 115 % až 205 % p.a.? Že jde o nějaký podivný obchod? Nikoli, tento produkt nabízejí renomované peněžní instituce a vysoké zhodnocení vám přiteče přímo z finančního úřadu. Zajímá vás, jak lehce zneužitelné je penzijní připojištění?

Banky před konkurencí nechráníme, říká Prouza

8. 9. 2005 | Jiří Šedivý | 8 komentářů

Banky před konkurencí nechráníme, říká Prouza

Ve druhém díle vašeho rozhovoru s Tomášem Prouzou se mimo jiné dozvíte, proč si nemyslí, že by ministerstvo zvyšovalo regulaci bankovního trhu. Dozvíte se, jak se dívá na současné úrokové sazby a že považuje konkurenci EU pro náš trh za neomezenou.

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele II.

2. 9. 2005 | Eva Marzini | 20 komentářů

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele II.

Návrh na zvýšení výdajových paušálních odpočtů z příjmu vypadá jako konečně podaná ruka podnikatelům ze strany státu. Je to tak ale doopravdy? Kdo by na změně zákona vydělal a kdo naopak? Jak vypadá srovnání ročních výdajů s uplatněním nových paušálů a bez nich? Spočítali jsme to.

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele

1. 9. 2005 | Eva Marzini | 16 komentářů

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele

Na první pohled se zdá, že návrh na zvýšení výdajových paušálních odpočtů z příjmu je konečně vstřícným krokem vlády k podnikatelům. Opravdu si ale podnikatelé přilepší? Například Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR tomu nevěří. Komu se tedy změna vyplatí a kdo si spíše pohorší?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Ministerská lupa nad čtenářskou bankovní reformou

16. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Ministerská lupa nad čtenářskou bankovní reformou

Návrh Ministerstva financí na změnu podmínek v bankovním sektoru nezůstal námi ani našimi čtenáři nepovšimnut. Vašich názorů a připomínek na to, co vás pálí a jak byste to řešili, se nám sešlo opravdu hodně. Předložili jsme je Ministerstvu financí. Náměstek ministra Tomáš Prouza připojil k vašim návrhům své komentáře.

Jak a proč optimalizovat důchodové pojištění u státu?

10. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 22 komentářů

Jak a proč optimalizovat důchodové pojištění u státu?

Jak vydělat na penzijním systému, resp. jak ho zneužít? Není nic jednoduššího. Stát nás k tomu totiž chybným nastavením několika parametrů přímo vybízí. Vracíme se k tématu, o kterém jsme psali již před rokem, bohužel se totiž za tu dobu nic k lepšímu nezměnilo.

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Neefektivní a nespravedlivá daň z nemovitosti

8. 8. 2005 | Pavel Kohout | 63 komentářů

Neefektivní a nespravedlivá daň z nemovitosti

Dala základ vzniku chudinských čtvrtí, např. Harlemu a Bronxu, a rozvoji squattingu. Neodpovídá kritériím optimální daně. Proč je složitá, nákladná, nespravedlivá a nejvíce nenáviděná a její podíl na příjmech členských států OECD dlouhodobě klesá? Podívejme se na odvrácené stránky daně z nemovitosti, její historii i současnost.

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem

2. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 106 komentářů

Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem

U všech daní můžeme zpochybňovat jejich existenci. Některé jsou nespravedlivé, jiné nadbytečné, další jsou vhodnější než jiné. Existuje ale jedna výjimka, daň z nemovitostí. Ta je logická, oprávněná a potřebná a v ČR by jako jediná měla být podstatně zvýšena. A my bychom ji měli platit rádi.

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

22. 7. 2005 | Zdeněk Holásek | 65 komentářů

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

Začátkem července vstoupil v účinnost zákon o registračních pokladnách. Tato norma nejenom že nebude účinným nástrojem v boji proti daňovým únikům. Některé její pasáže jsou navíc skutečnými "skvosty", bohužel jedna z dalších nepříliš potěšujících ukázek tvořivosti našich zákonodárců.

Stránka 99/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services