zdanění nepravidelného příjmu muzikanta (lidová hudba)

Dobrý den, prosím o radu a doporučení. Dle kterého paragrafu (zda §7 nebo §10) se má posoudit příležitostný nepravidelný příjem lidového muzikanta za produkci lidové hudby, v případě ročního příjmu do 20 tisíc korun! Musí se podat daňové přiznání? Je nutné rovněž podat přiznání u sociální a zdravotní pojišťovny? Muzikant je v trvalém pracovním poměru v jiném oboru s příjmem. Děkuji, Radim.

Otázku poslal/a:  , 12. 6. 2012 22:46

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Podle § 10 zákona o daních z příjmů se za ostatní příjmy považují příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9. Patří sem i příjmy z příležitostných činností. Pokud Vaše příjmy lidového umělce nenaplňující znaky závislé činnosti (§6-pracovní nebo obdobný poměr), je potřeba zkoumat, zda se jedná resp. nejedná o příjem podle § 7 tj. příjem z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti. Podle pokynu GFŘ D-6 k § 7 se za příjmy podle tohoto ustanovení se považují příjmy z činností vykonávaných na základě povolení, registrace nebo jiného souhlasu příslušného orgánu, pokud je ho k výkonu takové činnosti třeba. To znamená, že pokyn připouští zařadit do této kategorie i příjmy z činnosti, které nevyžadují povolení nebo registraci. Příjem umělce je možné posoudit dle § 7 odst. 2 písm. b), jako příjem z nezávislého povolání, tj. povolání, které není ani živností ani podnikáním podle zvláštního předpisu. Bohužel, právní předpisy neobsahují legální definici nezávislého povolání. Vychází se proto podpůrně z § 22 odst. 1 písm. f) ZDP, dle kterého lze za nezávislá povolání považovat např. výkonné umělce, sportovce, jejich trenéry, rozhodčí, artisty apod. Činnost nezávislého umělce může být považována za činnost tzv. samostatně výdělečnou, pokud je vykonávaná samostatně. Nejedná se tedy o podnikání dle jeho definice v živnostenském zákoně resp. zvláštním předpisu, kterého typickým znakem je soustavnost. Z uvedeného dovozuji, že příjem umělce bude zdaňován podle § 7 odst. 2 písm. b) ZDP (a proto bude podléhat SP a ZP), bez ohledu na to, zda je činnost umělce vykonávána soustavně. Výklady v této oblasti bohužel nejsou jednotné, někteří kolegové zvažují také zařazení příjmu do § 10 odst. 1 písm. a) (tzn. příjmy z příležitostných činností). V případě tohoto posouzení by se ale muselo prokazatelně jednat o skutečně ojedinělou příležitostnou činnost. Pokud ale umělec vykonává činnost sice na nepravidelné bázi ale opakovaně (více než 2 krát), doporučovala bych spíše zdanění dle § 7 ZDP. K přesnému posouzení, mi bohužel chybí bližší okolnosti celého případu. Obecně není povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob poplatník, který má příjmy podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více zaměstnavatelů, pokud podepsal u všech na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani a nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. Limit pro osvobození 20 tis. Kč se uplatní pouze na příjmy z příležitostných činností (§10) a ne příjmy z nezávislého povolání (§7).

16. 6. 2012 10:08

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Je správné snižovat sazbu daně pro lidi z nízkými příjmy?

23. 7. 2009 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Je správné snižovat sazbu daně pro lidi z nízkými příjmy?

Sociální demokraté zveřejnili předvolební program. Mimo jiné chtějí zvýšit daňovou sazbu lidem s příjmy nad sto tisíc. Pokud to bude možné, chtějí naopak snížit sazbu pro nízkopříjmové skupiny. Jenže ty daň často neplatí už teď. Co si o tomto návrhu myslíte?

Zvrat: Daně si odepíšete i po druhé změně hypotéky

13. 7. 2009 | Petr Kučera

Zvrat: Daně si odepíšete i po druhé změně hypotéky

Lidé, kteří refinancují hypotéku, pravděpodobně nepřijdou o daňové výhody. Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že připraví novelu zákona o daních z příjmů. Ještě před měsícem přitom ministerstvo trvalo na názoru, že daňový odpočet není při druhém refinancování možný a nevidělo ani důvod ke změně zákona.

Na jaké finanční či naturální náhrady mají poslanci nárok?

9. 7. 2009 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Na jaké finanční či naturální náhrady mají poslanci nárok?

Poslanci pobírají základní hrubý plat přes 60 tisíc korun. K příplatkům za funkce mají nárok i na paušální náhrady, jako třeba náklady na reprezentaci či leteckou dopravu v ČR. Náhrady nejsou kontrolované a někteří je využívají na úhradu jiných věcí. Mají na to právo nebo by to tak být nemělo a je třeba kontrola? Měli by poslanci vůbec náhrady dostávat? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních.

Nová pravidla výběru daní začnou platit v roce 2011

22. 6. 2009 | Petr Kučera

Nová pravidla výběru daní začnou platit v roce 2011

Dlouho očekávaný nový daňový řád, který má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků, začne být účinný až od roku 2011. Odložení účinnosti o jeden rok schválili poslanci minulou středu.

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

11. 6. 2009 | Petr Kučera | 6 komentářů

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

Zákon o dani z příjmu neumožňuje odpočet úroků z hypotéky, kterou se refinancuje úvěr, kterým se už dříve refinancovala původní hypotéka. Jenže finanční úřady zpravidla nepátrají po tom, o kolikáté refinancování vlastně jde a odpočet úroků uznávají.

Jak vám sníží příjmy narození dítěte. Spočítejte si to.

4. 6. 2009 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Jak vám sníží příjmy narození dítěte. Spočítejte si to.

Narození dítěte může slušně zahýbat s rodinným rozpočtem. Zejména u lidí s vyššími příjmy se příliv peněz během mateřské a rodičovské dovolené poměrně výrazně sníží. Připravili jsme proto kalkulačku, která vám ukáže, co s rodinnými příjmy narození potomka udělá.

Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet

28. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 32 komentářů

Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet

Ministerstvo financí bude muset tvrdě škrtat ve státních výdajích, aby udrželo schodek státního rozpočtu pod 200 miliardami korun. Jenže na více než 80 procent výdajů nesmí sáhnout. Kde by tedy měl nejvíce šetřit? Poraďte ministru financí a přečtěte si rady ostatních.

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

7. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 65 komentářů

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

Kvůli recesi se na daních vybere letos o 120 miliard korun méně, než se plánovalo. Příští rok bude sekyra 160 miliard. Záchrana státního rozpočtu povede přes bolestivé škrty, nebo zvyšování daní. Byli byste ochotni platit vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet? Napište, co si o tom myslíte.

Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.

21. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.

Darovací daň se platí i z bezúročné půjčky. Jde totiž o majetkový prospěch, který dlužníkovi vznikne, protože mu věřitel úroky promine. Daň obecně nemusí platit příbuzní dárce. S výpočtem daně vám nyní pomůže naše kalkulačka.

Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.

16. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.

Lákavý úrok v bance je přelud. Skutečný výnos je nižší, protože část úroku sebere stát srážkovou daní z příjmu. Další část výnosu a často i původního vkladu ukousne inflace. Spočítejte si, jakou kupní sílu budou mít vaše nynější úspory za pár let.

Daň z převodu nemovitosti: spočítejte si, kolik zaplatíte

14. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z převodu nemovitosti: spočítejte si, kolik zaplatíte

Daň z převodu nemovitosti se týká téměř všech, kteří prodávají, respektive kupují, nemovitosti, a to bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu či firmu. Na naší kalkulačce si teď můžete spočítat, kolik byste museli v případě prodeje domu či bytu odvést státu.

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

12. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ | 15 komentářů

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

Evropské vlády se dohodly, že na restaurace se nebude vztahovat základní sazba DPH, ale pouze sazba snížená. Ceny to ovšem nejspíš nesníží. Komu tedy změna v DPH pomůže? Napište, co si o tom myslíte, a přečtěte si mínění ostatních.

Jak firma pozná, komu má vyplatit dividendu

9. 3. 2009 | Petr Čermák | 1 komentářů

Jak firma pozná, komu má vyplatit dividendu

Denně na burzách změní majitele miliony cenných papírů. Přesto firmy mají dobrý přehled, kdo jejich akcie vlastní. Kdo je má i v rozhodný den pro nárok na dividendu, tomu firmy podíl na zisku vyplatí.

Komu pomůže odpuštění DPH u aut pro podnikatele?

5. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ | 16 komentářů

Komu pomůže odpuštění DPH u aut pro podnikatele?

Podnikatelé a firmy už si nebudou muset do osobních aut montovat mříže, aby si mohli uplatnit odpočet DPH. Prý to pomůže rozhýbat trh s auty. Může takové opatření pomoci české ekonomice? Napište, co si o tom myslíte a přečtěte si mínění ostatních.

Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním

23. 2. 2009 | Jan Lener

Do konce března lze žádat o hypotéku se starým daňovým přiznáním

Na přelomu března a dubna může správné načasování žádosti o hypotéku živnostníkům a lidem kombinujícím zaměstnání se samostatně výdělečnou činností, výrazně zvýšit šance na získání úvěru.

Stránka 75/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services