Daňový odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, Potřebuji poradit v souvislosti s uplatněním nároku na odpočet úroku z hypotečního úvěru V roce 2006 jsem koupil prostřednictvím hypotečního úvěru byt, který jsem záhy začal užívat k trvalému bydlení. Od začátku jsem uplatňoval nárok na odpočet úroků z úvěru z daňového základu. V listopadu 2011 jsem koupil rodinný dům. V lednu 2012 jsem přesunul zástavní právo z původně koupeného bytu, ke kterému byl vázán hypoteční úvěr, na rodinný dům. V březnu 2012 jsem byt (již bez zástavy) prodal a z výnosu financoval rekonstrukci rodinného domu. Z bytu jsem se odstěhoval do nájemního bytu. Na původní adrese prodaného bytu mám stále uvedeno trvalé bydliště. V říjnu 2012 jsem hypoteční úvěr nefinancoval u jiné banky za výhodnějších podmínek. Účel v úvěrové smlouvě je definován takto: „…refinancování úvěrů u jiné banky nebo stavební spořitelny, které byly poskytnuty výhradně na bydlení.“ V lednu 2013 plánuji dokončení rekonstrukce rodinného domu, ke kterému je nyní vázán hypoteční úvěr a vázne na něm také zástavní právo banky. Otázka: 1)Mění se nějak má práva a povinnosti v souvislosti s uplatňováním daňového odpočtu úroků z úvěru za rok 2012. Mohu odpočet uplatnit za rok 2012? Jak to bude v dalších letech? 2)Ke kterému datu nejdříve/nejpozději musím mít trvalé bydliště v nemovitosti, která je předmětem úvěru, jehož úroky uplatňuji v daňovém odpočtu? Kdy je případná změna trvalého bydliště nejvýhodnější? 3)Musím o této nové situaci zvlášť informovat finanční úřad? Děkuji za rady. K.

Otázku poslal/a:  , 12. 10. 2012 11:37

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Od základu daně se odečte částka, která se rovná úrokům zaplaceným ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření, úrokům z hypotečního úvěru poskytnutého bankou nebo pobočkou zahraniční banky anebo zahraniční bankou, sníženým o státní příspěvek poskytnutý podle zvláštních právních předpisů, jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou, bankou nebo pobočkou zahraniční banky v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem, a použitým na financování bytových potřeb (§15 odst. 3 a 4 ZDP). Podle pokynu GFŘ č. D-6 k § 15 odst. 5 Zákona o daních z příjmů se za bytovou potřebu považuje i splácení úvěru na splácení následných hypotečních úvěrů, či úvěrů na stavební spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb. Refinancování úvěru u jiné banky tedy není považováno za porušení podmínek pro uplatnění úroků z úvěru jako nezdanitelné části základu daně.
Domnívám se (z dotazu to ale není zcela zřejmé), že po prodeji bytu v roce 2012 a zrušení původní úvěrové smlouvy, jste uzavřel novou úvěrovou smlouvu na financování koupě domu. Za bytovou potřebu je, pro účely výše uvedeného odpočtu považována i koupě rodinného domu včetně rozestavěné stavby tohoto domu. Odpočet úroků ze základu daně je ale možný pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu jste dům vlastnil a současně užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. V roce nabytí vlastnictví je podmínka vlastnictví považována za splněnou, pokud jste dům vlastnil ke konci zdaňovacího období. Co se týče užívání domu k bydlení, v případě rozestavěné stavby postačuje tuto podmínku splnit až po kolaudaci/oznámení stavby. Dle Vašich informací a za předpokladu splnění výše uvedených, jako dalších podmínek uvedených v § 15 odst. 3 a 4 ZDP, si můžete, za rok 2012 uplatnit nárok na odpočet zaplacených úroků z úvěru na dům. Trvalé bydliště je pro tyto účely bezpředmětné. Finančnímu úřadu/svému zaměstnavateli je potřeba předložit kopii nové úvěrové smlouvy, je to povinná příloha k daňovému přiznání k DPFO/ročnímu zúčtování záloh na DZČ.

18. 10. 2012 14:31

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

30. 11. 2005 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

Němci nechtějí ekonomické reformy, mladí nezaměstnaní Francouzi se bouří a Evropská centrální banka se snaží nalézt výmluvu pro zvýšení úrokových sazeb. Pro euroskeptiky nic nového, ekonomika eurozóny je, a bude, v mizerné kondici. Kdyby se ale pozorně podívali z jiného úhlu, spařili by zcela jiný, podstatně radostnější obrázek, píše The Economist.

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

23. 11. 2005 | Roman Stuchlík, Milan Šmíd | 9 komentářů

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

Za posledních deset let "ukradla" inflace českým občanům 35 % neinvestovaných úspor. Obrana proti tomuto "zloději" je jediná – investovat. Přinášíme výpočty reálného zhodnocení v jednotlivých typech investic a údaje o tom, jak inflace poškozuje všechny, kteří neinvestují.

Neviditelné zvyšování daní

21. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 9 komentářů

Neviditelné zvyšování daní

Sazby daně z příjmu fyzických osob se nezvyšují, přesto platíme na daních stále víc. Nejen nominálně, ale i procentuálně. Jak je to možné? Podívejme se, co s našimi daněmi udělalo "zakonzervování" daňových pásem a odčitatelných položek a jak se na čistých příjmech podepsala inflace.

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

10. 11. 2005 | Miroslav Škaloud | 7 komentářů

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

Podle národního akčního plánu vlády nás čeká spousta rozumných reforem. Realita ale bohužel často vypadá jinak. Např. schodek rozpočtů má klesat, ve skutečnosti ale roste. Zvýšení investic do dopravní infrastruktury by bylo chvályhodné, kdyby ale kilometr české dálnice nestál dvakrát víc než jinde v Evropě, liberalizace pracovního trhu v podání ministerstva stěží jeho pružnosti pomůže. Obdobně lze zhodnotit další kapitoly, podívejme se na ně.

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

8. 11. 2005 | Matěj Šuster | 9 komentářů

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

Lidem se prý po chystaném zvýšení minimální mzdy vyplatí pracovat. Ale vyplatí se také zaměstnavatelům tyto lidi zaměstnat? Proč se je tedy nesnaží nalákat vyšší mzdou už teď? Důvodem zvyšování minimální mzdy je spíše ochrana fiskálních zájmů státu, tedy snaha snížit úniky příjmů z daní a pojistného.

Společné zdanění manželů: nechtějte slevu zadarmo!

8. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 44 komentářů

Společné zdanění manželů: nechtějte slevu zadarmo!

Minulý týden se v médiích objevila zpráva o tom, že společné zdanění manželů přinese kromě jiného statisícům rodin s malými dětmi povinnost shánět u bank půjčku na zaplacení daně, kterou jim finanční úřad o několik týdnů později vrátí. Je zřejmé, že zákon obsahuje jednu chybu a existuje jeden sporný výklad. A že řešení navrhované ministerstvem je absurdní.

Události uplynulého měsíce: říjen

4. 11. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Snížení daní, které možná právě vám daň zvýší

3. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 53 komentářů

Snížení daní, které možná právě vám daň zvýší

Novela zákona o daních z příjmů, kterou právě schválila sněmovna, je v médiích prezentována výhradně jako snížení daní. U osob se středními a vyššími příjmy ovšem v mnoha případech dochází ke zvýšení daní. O tom ale bohužel nikdo nemluví.

ODS nižší daně nechce

27. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 58 komentářů

ODS nižší daně nechce

"Když neušetří všichni, ať tedy nikdo, všem stejně," hlásá česká pravice. Že toto rovnostářství bychom čekali někde nalevo? Poslance ale zajímají voliči jenom v den voleb. Volební sliby i programy padnou, když jde o ambice a zviditelnění. Česká pravice si příliš zvykla kázat vodu.

Penzijní připojištění: pozor, stát dává, ale i bere

14. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 17 komentářů

Penzijní připojištění: pozor, stát dává, ale i bere

Říkali vám při uzavírání smlouvy, že peníze z penzijního fondu se nezdaňují? Vždycky tam nějaká daňová povinnost je. Na druhou stranu systém také využívá různých úlev. Přinášíme přehled kladů a záporů, které daňové předpisy související s penzijním připojištěním způsobují.

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Progresivní zdanění servírované jako rovná daň

6. 10. 2005 | Matěj Šuster | 46 komentářů

Progresivní zdanění servírované jako rovná daň

Málokdo si uvědomuje, že koncepce rovná daně s existencí nezdanitelného minima je ve skutečnosti progresivní zdanění. Ověřme si to na slovenském příkladu efektivního zdanění. Zároveň vyvraťme tvrzení, že vysoké mezní sazby daně z příjmu automaticky znamenají vysoké efektivní zdanění příjmu bohatých.

Jak zúročit 12 000 o desítky % p.a. na životní pojistce

4. 10. 2005 | Karel Doležal | 17 komentářů

Jak zúročit 12 000 o desítky % p.a. na životní pojistce

Víte, co umožňuje naše legislativa? Pomocí kombinace daňových odpočtů na životní pojištění a možnosti částečných odkupů úsporu na dani ve výši 54 000 až 115 200 Kč za 30 let. A to i v případě, kdy vám u pojišťovny leží jen 12 000 Kč a dalších 12 000 Kč každý rok vkládáte a vybíráte.

Jak za rozumnou cenu na internet?

22. 9. 2005 | Petr Vykoukal | 13 komentářů

Jak za rozumnou cenu na internet?

Pro mnoho z nás se internet stal nepostradatelným pomocníkem. Na otázku jak jej používat a přitom neplatit příliš, však stále neexistuje jednoduchá odpověď. Jaké tedy máme možnosti?

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

19. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

Minimální mzda, minimální daň a minimální odvody na pojistné jsou pro každého liberála zavrženíhodné. Jsou ale jednoznačně negativním prvkem? Český trh práce je bezpochyby nutné uvolnit, říká autorka článku, otázka však zní, jak to udělat. Jaký význam, účinnost a dopady podle ní mají tato tři "minima"? A jak je smysluplně upravit?

Stránka 98/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Celkový počet poboček letos výrazně stoupl díky startu nové banky. Míst, kde narazíte...více

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

CZC a Mall propouští polovinu lidí. E-shopy přecházejí pod Allegro

Začleňování e-shopů CZC.cz a Mall.cz pod polské online tržiště Allegro postoupilo do další...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services