zdravotni pojisteni

Vázená Ing. Barbora Krížová, ziji od roku 2001 v cizine a platila jsem si pojisteni nekdy do roku 2003-4. Kazdopádne jsem ho prestala platit v dobe, kdy nebylo povinné. A odhlasovat se také nemuselo. Pokud si dobre vzpomínám.. Od té doby jsem nebyla v cechách déle jak pár hodin. A bohuzel az dnes ctu o zdrav.pojistení, ze je povinné. Behem mého zivota v cizine jsem se pred pár lety vdala za cizince. Mám trvalý pobyt v cechách-obcanský prukaz. Ale v cizine mám také prihlásené bydlení. Jedná se o nemecko, kde platím(e) s nemeckým manzelem spolecné dane. Nezávisle na tom, si tento rok budu delat testy pro nemecké obcanství, kvuli pasu. Tím si odhlásím automaticky trvalé bydliste v cechách. Myslím, ze mi ale ceské obcanství tak nebo tak automaticky zustavá. Muzete mi prosím poradit, jaké kroky by jste mi po prectení doporucovala kvuli povinnému zdravotnímu pojistení? Nebo-li jaká situace je pro mne? Vázená Ing. Barbora Krížová, psala jsem 25.4.2013 ve 12.25hod. Tak máma mi s tátou uz zkontrolovali moji situaci rovnou radeji na uradech, jak sociální, tak zdravotní. A mám/bylo vsechno v porádku. Az se jednou vrátím zít do cech, mohu se opet prihlásit. A v placení pokracovat. Mám-li dane spolecné s manzelem v nemecku, co pak vsechno budu muset, u zdrav. poj. jednou az se vrátím, popr. dolozit? A jak pak dlouho zpetne? Predem dekuji za odpoved. Predem dekuji.

Otázku poslal/a:  , 25. 4. 2013 12:25

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Po vstupu ČR do EU (1. 5. 2004) jsou na našem území přímo účinné nařízení EU, včetně těch, které se týkají sociálního a zdravotního pojištění. Podle čl. 11 Nařízení ES č. 883/2004 podléháte právním předpisů upravujícím výše uvedenou oblast pouze v jediném členském státě EU. Pokud jste zaměstnaná, resp. vykonáváte samostatně výdělečnou činnost jenom na území Německa, máte povinnost platit zdravotní a sociální pojištění jenom na tomto území a to v souladu s německou legislativou. Pokud Vás v SRN vyživuje manžel, budete tam rovněž pojištěna z důvodu svého bydliště (středisko životních zájmů). Pokud ale máte na území ČR trvalý pobyt, jste i nadále považována za českého pojištěnce podle § 2 českého Zákona č. 48/1997 Sb. Proto by od Vás zdravotní pojišťovna mohla vyžadovat doplacení pojistného. Z uvedeného důvodu Vám doporučuji svoje působení/bydliště a pojištění v SRN prokázat. Požadavky zdravotních pojišťoven se můžou lišit, VZP např. vyžaduje potvrzení zahraniční pojišťovny, u níž jste byla v SRN pojištěna, nebo doklad vystavený německým úřadem práce (potvrzení dob pojištění pro účely dávek v nezaměstnanosti). Účast v zahraničním systému je možné rovněž doložit předložením dokladu o odvádění daní (pokud jsou v SRN sociální dávky hrazeny z daní), popřípadě i předložení výplatních pásek, ze kterých by vyplývalo odvádění příspěvků do německého systému sociálního zabezpečení. Z dokladů vždy musí vyplývat skutečná délka trvání výdělečné činnosti v SRN a tím i podléhání tamním předpisům o sociálním a zdravotním pojištění. Právo předepsat dlužné pojistné se v ČR promlčuje za 10 let ode dne jeho splatnosti (§16 Zákona č.592/1992 Sb.).

1. 5. 2013 9:35

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

3. 10. 2006 | Roman Stuchlík | 2 komentáře

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

Riziko zpronevěry je u investic do otevřených podílových fondů sníženo na minimum. Zásluhu na tom má oddělení majetku investora od majetku investiční společnosti. Šance, že se peníze "někde ztratí", se blíží nule. Čím to je? Co se stane, když se investiční společnost, broker či depozitář dostanou do ekonomických problémů? A jak je možné, že u některých obchodníků s cennými papíry lidé přišli o peníze?

Odměňování v ČR: dlouhé dovolené za dlouhé neschopenky?

21. 9. 2006 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Odměňování v ČR: dlouhé dovolené za dlouhé neschopenky?

Průměrná doba trvání jedné nemoci se v ČR blíží neuvěřitelným 35 dnům. Není divu, že se s absencemi pracovníků snaží firmy bojovat, jak to jde. Na druhou stranu ale většina firem poskytuje všem svým zaměstnancům 5 týdnů placené dovolené. Jak je to s dalšími zaměstnaneckými benefity a růstem mezd? Která odvětví a v jakých regionech platí nejvíce? A proč přestávají existovat 13. a 14. platy?

Investiční pobídky: může být státní úředník dokonalejší než trh?

19. 9. 2006 | Lukáš Marek | 15 komentářů

Investiční pobídky: může být státní úředník dokonalejší než trh?

Vznik každé investice vždy zároveň znamená zánik investice jiné. Nejde jen o to zvolit investici výnosnou, jde o to zvolit tu nejvýnosnější. Trh vybírá investice, které samozřejmě realizuje jinak než státní úředník. Kdo rozhoduje lépe?

Bez dotací ani ránu

15. 9. 2006 | Kateřina Havlíčková | 13 komentářů

Bez dotací ani ránu

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké důsledky by měla politika grantů, kdyby systém evropských dotací převzala podle unijního vzoru třeba právě vaše obec? Kateřina Havlíčkova ano. A představy to nejsou právě radostné.

Je český nemovitostní trh nafouknutou bublinou, které hrozí splasknutí?

13. 9. 2006 | Martin Zika | 52 komentářů

Je český nemovitostní trh nafouknutou bublinou, které hrozí splasknutí?

Co je hlavním motorem změn na nemovitostním trhu a co předchází jeho přehřátí? Jak je možné, že stagnují nájmy, přestože ceny nemovitostí rostou? K čemu jsou užitečné cenové indexy a který druh nemovitosti je nejjistější investicí? Na tyto a řadu dalších zajímavých otázek se pokoušeli odpovídat odborníci na nemovitostní trh v rámci diskuze, kterou minulý týden uspořádalo Stavební fórum.

Spotřebitelský leasing je klesající obor, který však bude žít dál

12. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 3 komentáře

Spotřebitelský leasing je klesající obor, který však bude žít dál

Zatímco celý obor leasingu se v roce 2005 po třech letech stagnace vrátil zpět na růstovou dráhu, spotřebitelský leasing byl naopak tím, který celkový růst "kazil". Hlavní příčinou bylo nejen zvýšení daně z přidané hodnoty, ale také změna spotřebitelských zvyklostí a odlišný přístup bank a dalších finančních institucí k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Evropa růžky oživení zastrčí, Americe může recese paradoxně pomoci

11. 9. 2006 | Simona Ely Plischke | 9 komentářů

Evropa růžky oživení zastrčí, Americe může recese paradoxně pomoci

Ekonomika eurozóny rostla v uplynulém čtvrtletí po dlouhé době rychleji než hospodářství USA, Británie i Japonska. Se zachováním obdobného růstu ale nepočítá např. magazín The Economist. Přečtěte si proč. Nahlédnout můžete také pod chladnoucí kotel ekonomiky americké. Dozvíte se, že recese může její hospodářství ovlivnit překvapivě pozitivním způsobem.

Státní důchodové pojištění: platit, nebo ne?

4. 9. 2006 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Státní důchodové pojištění: platit, nebo ne?

Víte přesně, jak spočítat důchod, co jsou redukční hranice a proč i na nich záleží? Proč je pro lidi s nízkými a středními příjmy státní důchodové pojištění velice výhodné? Proč je chyba, když si OSVČ, které mají možnost si vyměřovací základ určit, platí pouze zákonem stanovené minimum? Podívejme se na podmínky státního důchodového pojištění, jeho plusy a mínusy.

Události uplynulého měsíce: srpen

1. 9. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Společné zdanění manželů 2006: stále plné problémů a nesmyslů

22. 8. 2006 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Společné zdanění manželů 2006: stále plné problémů a nesmyslů

Úskalími společného zdanění se postupně prokousali občané i úřady, rok 2005 je uzavřen. Důsledky se ovšem promítají i do roku letošního, především v oblasti záloh na daň. Stačí totiž třeba, aby si matka na mateřské přivydělala pár tisíc Kč a už musí zaplatit zálohy z celé poloviny loňského společného příjmu. Nesmyslů je v platné úpravě standardně víc, podívejme se na ně a také na to, jak a jestli je lze řešit.

Texas aneb hodně ropy, nízké daně a levné nemovitosti

18. 8. 2006 | Simona Ely Plischke | 17 komentářů

Texas aneb hodně ropy, nízké daně a levné nemovitosti

Zdálo by se, že chladnoucí trh nemovitostí a vyšší ceny energií ekonomice země ublíží. Třeba v případě Texasu tomu ale tak není. Tomuto druhému nejlidnatějšímu státu USA se totiž daří velice dobře. Jak je to možné? Podívejme se, jak si vede stát, kde se těží ropa, nevybírá se žádná daň z příjmu a nepočítá se každý akr země.

Události uplynulého měsíce: červenec

4. 8. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Jak kvalitní je naše bydlení?

12. 7. 2006 | Kateřina Boušová | 18 komentářů

Jak kvalitní je naše bydlení?

Jaký je stav bytového fondu v České republice? Jak si stojíme ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi? Potřebujeme stavět další nové byty? Jak do vývoje zasáhli komerční poskytovatelé úvěrů na bydlení? O kolik víc platíme za bydlení v posledních deseti letech? Jak se vyvíjely úrokové sazby úvěrů?

Události uplynulého měsíce: červen

7. 7. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červen

Uteklo vám v červnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červnových událostí.

Slovenský tygr pod novým bičem zkrotne: reformy reforem

29. 6. 2006 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Slovenský tygr pod novým bičem zkrotne: reformy reforem

Smer, strana odštěpená z bývalé Komunistické strany Slovenska, jinak také vítěz slovenských voleb, včera večer oznámila, že vytvoří vládu s extrémně pravicovou SNS radikála Jána Sloty a Mečiarovým nacionalistickým HZDS. Co bude s úspěšnými reformami Dzurindova kabinetu, na jejichž adresu liberální ekonomové chválami nešetří, ale předseda Smeru je naopak tvrdě kritizuje? Co bude s ekonomikou a mezinárodními vztahy Slovenska vůbec?

Stránka 90/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Pro podnikatele bývá stěžejní, jak rychle peníze dostane. „Potřebuje například využít...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services