zdravotni pojisteni

Vázená Ing. Barbora Krížová, ziji od roku 2001 v cizine a platila jsem si pojisteni nekdy do roku 2003-4. Kazdopádne jsem ho prestala platit v dobe, kdy nebylo povinné. A odhlasovat se také nemuselo. Pokud si dobre vzpomínám.. Od té doby jsem nebyla v cechách déle jak pár hodin. A bohuzel az dnes ctu o zdrav.pojistení, ze je povinné. Behem mého zivota v cizine jsem se pred pár lety vdala za cizince. Mám trvalý pobyt v cechách-obcanský prukaz. Ale v cizine mám také prihlásené bydlení. Jedná se o nemecko, kde platím(e) s nemeckým manzelem spolecné dane. Nezávisle na tom, si tento rok budu delat testy pro nemecké obcanství, kvuli pasu. Tím si odhlásím automaticky trvalé bydliste v cechách. Myslím, ze mi ale ceské obcanství tak nebo tak automaticky zustavá. Muzete mi prosím poradit, jaké kroky by jste mi po prectení doporucovala kvuli povinnému zdravotnímu pojistení? Nebo-li jaká situace je pro mne? Vázená Ing. Barbora Krížová, psala jsem 25.4.2013 ve 12.25hod. Tak máma mi s tátou uz zkontrolovali moji situaci rovnou radeji na uradech, jak sociální, tak zdravotní. A mám/bylo vsechno v porádku. Az se jednou vrátím zít do cech, mohu se opet prihlásit. A v placení pokracovat. Mám-li dane spolecné s manzelem v nemecku, co pak vsechno budu muset, u zdrav. poj. jednou az se vrátím, popr. dolozit? A jak pak dlouho zpetne? Predem dekuji za odpoved. Predem dekuji.

Otázku poslal/a:  , 25. 4. 2013 12:25

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Po vstupu ČR do EU (1. 5. 2004) jsou na našem území přímo účinné nařízení EU, včetně těch, které se týkají sociálního a zdravotního pojištění. Podle čl. 11 Nařízení ES č. 883/2004 podléháte právním předpisů upravujícím výše uvedenou oblast pouze v jediném členském státě EU. Pokud jste zaměstnaná, resp. vykonáváte samostatně výdělečnou činnost jenom na území Německa, máte povinnost platit zdravotní a sociální pojištění jenom na tomto území a to v souladu s německou legislativou. Pokud Vás v SRN vyživuje manžel, budete tam rovněž pojištěna z důvodu svého bydliště (středisko životních zájmů). Pokud ale máte na území ČR trvalý pobyt, jste i nadále považována za českého pojištěnce podle § 2 českého Zákona č. 48/1997 Sb. Proto by od Vás zdravotní pojišťovna mohla vyžadovat doplacení pojistného. Z uvedeného důvodu Vám doporučuji svoje působení/bydliště a pojištění v SRN prokázat. Požadavky zdravotních pojišťoven se můžou lišit, VZP např. vyžaduje potvrzení zahraniční pojišťovny, u níž jste byla v SRN pojištěna, nebo doklad vystavený německým úřadem práce (potvrzení dob pojištění pro účely dávek v nezaměstnanosti). Účast v zahraničním systému je možné rovněž doložit předložením dokladu o odvádění daní (pokud jsou v SRN sociální dávky hrazeny z daní), popřípadě i předložení výplatních pásek, ze kterých by vyplývalo odvádění příspěvků do německého systému sociálního zabezpečení. Z dokladů vždy musí vyplývat skutečná délka trvání výdělečné činnosti v SRN a tím i podléhání tamním předpisům o sociálním a zdravotním pojištění. Právo předepsat dlužné pojistné se v ČR promlčuje za 10 let ode dne jeho splatnosti (§16 Zákona č.592/1992 Sb.).

1. 5. 2013 9:35

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Zvýšení výdajových paušálů podnikatelům pomůže

12. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 27 komentářů

Zvýšení výdajových paušálů podnikatelům pomůže

Ministerský návrh na zvýšení procenta pro uplatnění výdajů paušálem nikomu neuškodí a mnoha lidem pomůže. Paušální výdaje totiž prakticky eliminují kontroly finančních úřadů, náročné na čas a především nervy. Pro podnikatele jsou obecně významným zjednodušením. Podívejme se na klady úpravy, upozorněme ale také na možné problémy.

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Státem podporovaný vklad s více než 100% úrokem

9. 9. 2005 | Karel Doležal | 48 komentářů

Státem podporovaný vklad s více než 100% úrokem

Chcete vložit 16 900 Kč na měsíční vkladový účet, který má výnos 115 % až 205 % p.a.? Že jde o nějaký podivný obchod? Nikoli, tento produkt nabízejí renomované peněžní instituce a vysoké zhodnocení vám přiteče přímo z finančního úřadu. Zajímá vás, jak lehce zneužitelné je penzijní připojištění?

Banky před konkurencí nechráníme, říká Prouza

8. 9. 2005 | Jiří Šedivý | 8 komentářů

Banky před konkurencí nechráníme, říká Prouza

Ve druhém díle vašeho rozhovoru s Tomášem Prouzou se mimo jiné dozvíte, proč si nemyslí, že by ministerstvo zvyšovalo regulaci bankovního trhu. Dozvíte se, jak se dívá na současné úrokové sazby a že považuje konkurenci EU pro náš trh za neomezenou.

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele II.

2. 9. 2005 | Eva Marzini | 20 komentářů

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele II.

Návrh na zvýšení výdajových paušálních odpočtů z příjmu vypadá jako konečně podaná ruka podnikatelům ze strany státu. Je to tak ale doopravdy? Kdo by na změně zákona vydělal a kdo naopak? Jak vypadá srovnání ročních výdajů s uplatněním nových paušálů a bez nich? Spočítali jsme to.

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele

1. 9. 2005 | Eva Marzini | 16 komentářů

Vyšší paušály potěší jen některé podnikatele

Na první pohled se zdá, že návrh na zvýšení výdajových paušálních odpočtů z příjmu je konečně vstřícným krokem vlády k podnikatelům. Opravdu si ale podnikatelé přilepší? Například Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR tomu nevěří. Komu se tedy změna vyplatí a kdo si spíše pohorší?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Ministerská lupa nad čtenářskou bankovní reformou

16. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Ministerská lupa nad čtenářskou bankovní reformou

Návrh Ministerstva financí na změnu podmínek v bankovním sektoru nezůstal námi ani našimi čtenáři nepovšimnut. Vašich názorů a připomínek na to, co vás pálí a jak byste to řešili, se nám sešlo opravdu hodně. Předložili jsme je Ministerstvu financí. Náměstek ministra Tomáš Prouza připojil k vašim návrhům své komentáře.

Jak a proč optimalizovat důchodové pojištění u státu?

10. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 22 komentářů

Jak a proč optimalizovat důchodové pojištění u státu?

Jak vydělat na penzijním systému, resp. jak ho zneužít? Není nic jednoduššího. Stát nás k tomu totiž chybným nastavením několika parametrů přímo vybízí. Vracíme se k tématu, o kterém jsme psali již před rokem, bohužel se totiž za tu dobu nic k lepšímu nezměnilo.

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Neefektivní a nespravedlivá daň z nemovitosti

8. 8. 2005 | Pavel Kohout | 63 komentářů

Neefektivní a nespravedlivá daň z nemovitosti

Dala základ vzniku chudinských čtvrtí, např. Harlemu a Bronxu, a rozvoji squattingu. Neodpovídá kritériím optimální daně. Proč je složitá, nákladná, nespravedlivá a nejvíce nenáviděná a její podíl na příjmech členských států OECD dlouhodobě klesá? Podívejme se na odvrácené stránky daně z nemovitosti, její historii i současnost.

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem

2. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 106 komentářů

Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem

U všech daní můžeme zpochybňovat jejich existenci. Některé jsou nespravedlivé, jiné nadbytečné, další jsou vhodnější než jiné. Existuje ale jedna výjimka, daň z nemovitostí. Ta je logická, oprávněná a potřebná a v ČR by jako jediná měla být podstatně zvýšena. A my bychom ji měli platit rádi.

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

22. 7. 2005 | Zdeněk Holásek | 65 komentářů

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

Začátkem července vstoupil v účinnost zákon o registračních pokladnách. Tato norma nejenom že nebude účinným nástrojem v boji proti daňovým únikům. Některé její pasáže jsou navíc skutečnými "skvosty", bohužel jedna z dalších nepříliš potěšujících ukázek tvořivosti našich zákonodárců.

Stránka 99/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services