Vrácení daní

Dobrý den, rád bych si ujasnil problematiku daní u studenta, který pracuje na dohodu o provedení práce. Od června mám brigádu, kde se měsíční výdělek pohybuje vždy do 10 000Kč. Zjistil jsem, že na červen mi na účet přistála odměna 3 400, na kterou byla uplatněna 15% srážková daň. Při nástupu na brigádu jsem podepisoval papír, že jsem student. Teď mě zajímá: 1) Jak tuto daň dostanu zpátky? 2) Jak zajistím to, aby mi žádné daně zaměstnavatel nesrážel a na konci měsíce jsem vždy dostal celou odměnu bez odečtení 15%? Myslím, že jako student s tímto výdělkem mám mít různé slevy na dani, takže daň nakonec vyjde nulová. 3) Vím, že se ještě podepisuje jakési "Prohlášení poplatníka k dani", které mi zajistí, že tyto daně neplatím. To se tuším musí stihnout do 30 dnů od začátku brigády. Pokud ho podepsané nemám, jak poté zajistit vrácení daní? Děje se tak až na konci roku? Jakou formou to udělám? Sám si vyhotovím přiznání nebo to může udělat i zaměstnavatel? Do kdy tak učinit? Dál se vše (možná) komplikuje tím, že v červenci jsem měl ještě jednu brigádu, také na dohodu o provedení práce s celkovou odměnou 2600Kč. Jak obě brigády skloubit dohromady tak, aby mi byli všechny daně vráceny? Také mě ještě zajímá, co se stane v případě, že překročím 300h/ročně u dohody o provedení práce? Započítává se do toho součet obou mých brigád? Nebo je to 300 hodin na každou dohodu o provedení práce? Pokud přejdu na dohodu a pracovní činnosti, jsou u ní stejné daňové výhody pro studenta jako u dohody o provedení práce? Pokud ne, co je jinak? Snad se zeptám ještě takto: do nějaké částky cca 190 000Kč/rok jako student neplatím žádné daně. Přesně toho chci využít, až v druhé řadě mi jde o to, dostávat každý měsíc odměnu nezdaněnou. Nakonec mě zajímá, zdali máte nějaký zdroj/učebnici/seminář v dostupné ceně/cokoliv, kde celou tuhle problematiku pochytím? Přijde mi, že na internetu jsou informace tak rozkouskované, že ve spojení s komplikovaností a různými výjimkami se v tom nevyznám. Jenže tím pak nastávají přesně tyhle situace, kdy můžu přicházet o peníze a to nechci. Děkuju.

Otázku poslal/a:  , 9. 8. 2013 14:49

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Pokud jste u svého zaměstnavatele podepsal „Prohlášení“, nemá legální právo Vám srazit srážkovou daň podle zvláštní sazby daně (§6 odst. 4 ZDP). Pokud jste „Prohlášení“ nepodepsal, můžete tak učinit dodatečně a to nejpozději do 15. 2. 2014, kdy současně požádáte svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh na daň. Pokud bude výsledkem ročního zúčtování přeplatek daně, zaměstnavatel Vám peníze vrátí. Pokud jste měl současně další DPP do částky 2.600 Kč, daň Vám zřejmě byla uplatněna srážkou. Současný stav zákona (§ 38d odst. 4 se stavem do 31 .12 .2014) neumožňuje zahrnout oba příjmy do daňového přiznání a uplatnit si u správce daně nárok na vrácení přeplatku. Sražená daň z druhé DPP Vám bohužel vrácena nebude. V souladu s § 75 Zákoníku práce, rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná pro téhož zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Za porušení výše uvedeného hrozí zaměstnavateli sankce. Zásady zdaňování příjmů z dohody o provedení práce a z dohody o pracovní činnosti jsou identické. Bohužel, žádnou odbornou literaturu Vám nemůžu doporučit, jako jediný zaručený zdroj informací používám téměř výhradně zákony. Kvalitní semináře uspořádává Komora daňových poradců, viď www.kdpcr.cz. Pokud si při základu daně 190 tis. Kč uplatníte u zaměstnavatele v ročním zúčtování resp. ve vlastním daňovém přiznání slevu na poplatníka a na studenta, žádnou daň nebudete platit. Ano, pro tyto účely se zhruba jedná o limitní částku.

17. 8. 2013 14:27

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Opravte si panelák za státní a evropské peníze

23. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Opravte si panelák za státní a evropské peníze

Bydlíte v paneláku starším než zhruba 30 let? Pak vězte, že svoje "nejlepší léta" má váš dům již dávno za sebou a že je nejvyšší čas do něj investovat. Kde ale vzít statisíce či dokonce milióny? Možným řešením samozřejmě je si peníze na opravu půjčit, ovšem byl by hřích zároveň nevyužít některou ze státních dotací. Přinášíme vám jejich aktuální přehled, letos poprvé podala českým panelákům pomocnou ruku také Evropská unie. A pozor, program Ministerstva pro místní rozvoj pro obce končí už 30. března!

Lze vymýtit práci načerno?

22. 3. 2007 | Milan K. Osvaag | 12 komentářů

Lze vymýtit práci načerno?

Mnohem přísnější kontroly lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, i zaměstnavatelů, pomáhají zvyšovat cenu práce v místech, kde je největší nezaměstnanost. Práce načerno je ale stále mimořádně výhodná jak pro lidi v evidenci úřadů práce, tak pro firmy, které si je najímají a platí jim na ruku. Přičemž za ně nemusejí odvádět žádné poplatky státu. Stát se chystá problém řešit. Jak?

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

21. 3. 2007 | Kateřina Boušová

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

Jakým způsobem rodiče v Americe, Africe, Evropě nebo na Dálném východě učí svoje děti finanční zodpovědnosti? Které děti se učí utrácet a které naopak investovat? V jakém věku dětí rodiče s finanční výchovou začínají? Ve které zemi děti dostávají kapesné, aniž by "hnuli prstem", a které děti si naopak musejí každou "korunu" zasloužit?

Slovenská koruna nabrala dech. Co to znamená pro Slovensko, Česko a Maďarsko?

21. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Slovenská koruna nabrala dech. Co to znamená pro Slovensko, Česko a Maďarsko?

Slovenská koruna v pondělí prudce posílila a vůči euru se obchodovala na historických maximech. Pozornost investorů na sebe strhla poté, co EU v pátek schválila změnu centrální parity slovenské koruny v rámci systému ERM II. O co vůbec jde a jaké důsledky může mít současná situace pro české podniky a obyvatele či maďarskou ekonomiku? Proč vůbec slovenská koruna v poslední době tak posiluje? Jak její vývoj ovlivní českou korunu a maďarský forint?

Akcie: vývoj volatilní, přesto zavládla dobrá nálada

20. 3. 2007 | Pavel Slavík

Akcie: vývoj volatilní, přesto zavládla dobrá nálada

Pražská burza první polovinu týdne oslabovala, na týdenní dno se dostala ve středu. Ve čtvrtek a pátek vyrovnala ztráty jen částečně, index PX tedy zavíral o 1,9 % níže než před týdnem. Také hlavní americké indexy zakončily týden v červených číslech. Nedařilo se ani německým akciím, ty klesaly ve čtyřech z pěti obchodních seancí. Index ZEW ekonomické nálady ovšem překonal odhady ekonomů a dostal se na nejvyšší hodnotu od minulého července.

Daňová poradna: příjmy ze zahraničí

19. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 26 komentářů

Daňová poradna: příjmy ze zahraničí

Stále více lidí odjíždí na "pracovní zkušenou" do ciziny a naopak stále více cizinců rozšiřuje české pracovní řady. Jak je to s daněmi ze zahraničních příjmů a s odvody na zdravotní a sociální pojištění? A za jakých podmínek platí cizinci daně do českého rozpočtu? Kdy kdo platí "venku" a kdo kdy platí "doma"? Mohou daňoví nerezidenti uplatnit společné zdanění manželů?

Češi si druhé bydlení pořizují kvůli odpočinku, cizinci jako investici

16. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 6 komentářů

Češi si druhé bydlení pořizují kvůli odpočinku, cizinci jako investici

Druhé bydlení alias rekreační objekty jako jsou chaty a chalupy, ale nově i apartmány, v České republice dodnes "frčí". Co lidé od druhého bydlení ve 21. století očekávají? Které lokality jsou momentálně nejvíc v kurzu a proč? Kde se nejvíc staví? Kde jsou apartmány nejdražší, a kde naopak nejlevnější? Na kolik v průměru vyjde metr čtvereční? To vše i něco navíc se dozvíte v dnešním článku.

Váš život v roce 2010

16. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 22 komentářů

Váš život v roce 2010

Máte představu, jak bude váš život vypadat v roce 2010? Automobil vám bude předčítat došlé e-maily a vy mu budete nahlas diktovat nejen odpovědi na maily, ale i příkazy kam jet. Možná ale chytí vir. Zaměstnavateli budete k dispozici i o víkendech, vaše děti budou používat PC již v první třídě. Videotelefon bude standardem. V autobusu se připojíte k internetu. Doma si zahrajete videohru, po které budete muset dohnat kyslíkový deficit a jít se napít. Nahlédněte prostřednictvím studie Pohled do budoucnosti společnosti Deloitte na svůj život za pár let.

Daňové přiznání: z jakých příjmů daň musíte a nemusíte platit

15. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 12 komentářů

Daňové přiznání: z jakých příjmů daň musíte a nemusíte platit

V jakém případě platíte daň z příjmu, který obdržíte za prodej auta, bytu, počítače nebo třeba houpačky po dětech? Jak se daní výhry v soutěžích či přijaté pojistné plnění? Co příjem z prodeje ovoce z vaší zahrádky? Nebo třeba prodej cenných papírů? Musíte platit minimální daň, když jste po přerušení podnikání loni živnost znovu obnovili? Máme pro vás mnoho dalších důležitých informací týkajících se daně z příjmu.

Akcie: hluboké propady vyrovnány

13. 3. 2007 | Pavel Slavík | 5 komentářů

Akcie: hluboké propady vyrovnány

Akciové burzy v Praze, Německu a v USA po výrazném poklesu z minulého týdne podstatným způsobem korigovaly, částečně či zcela tak vymazaly své ztráty. Co stálo za těmito výkony? A proč byl vývoj na maďarské burze opačný a index BUX o půl procenta oslabil?

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

13. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 4 komentáře

Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!

Hypoteční banky letos přicházejí i s takovými produkty, jejichž existence byla v České republice ještě před pár lety zcela nemyslitelná. Raiffeisenbank od března poskytuje tzv. variabilní hypotéku, jakýsi kontokorent zajištěný nemovitostí s rámcem až 5 miliónů korun. Vhodným investováním můžete na této hypotéce dokonce i vydělat. ČSOB zase k hypotéce nabízí fixaci úrokové sazby na libovolně dlouhou dobu, až 30 let. Pojďme si novinky představit detailněji.

Daňová poradna: společné zdanění manželů II.

12. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Daňová poradna: společné zdanění manželů II.

Můžete uplatnit výdaje paušálem ve společném zdanění manželů? Jak žádat o vrácení přeplatku, když jej vyčíslí oba manželé? Lze ve společném daňovém přiznání zohlednit pojistné na zdravotní pojištění osoby bez příjmů? Kdo může uplatnit daňovou ztrátu z předchozích let? Jaké daňové slevy můžete využít? Která daňová pásma se změnila? V naší poradně stále přibývají dotazy na společné zdanění manželů, podívejme se na další časté problémy.

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

9. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

Na koho se vztahuje tzv. minimální daň a kdo naopak minimálnímu základu daně nepodléhá? Lze výdaje paušálem uplatnit i na tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost? Jak do daňového přiznání zanést odvody na sociální a zdravotní pojištění? Můžete uplatnit odpočet úroků z úvěrů na bydlení také na nemovitost, kterou nevlastníte či pronajímáte? Jak zdanit zisky z prodeje akcií a podílových listů? Odpověď na tyto a mnohé další otázky získáte v následujícím textu.

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

8. 3. 2007 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Daňová poradna: zaměstnanci a daňové přiznání

Kdy musejí zaměstnanci sami podávat daňové přiznání? Kdy naopak mohou o roční zúčtování požádat svého zaměstnavatele? Jak je to s daňovým přiznáním, když jste na konci roku byli nezaměstnaní? Zrušili jste životní pojištění a nevíte, jak dodanit uplatněné odpočty z minulých let? Musíte kvůli uplatnění odpočtu úroků z úvěrů na bydlení podávat daňové přiznání sami? Za jaké podmínky nemusejí zaměstnanci danit dodatečné příjmy z pronájmu či jiných příjmů? Odpovíme vám nejen na tyto otázky.

Události uplynulého měsíce: únor

7. 3. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Stránka 85/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Aplikace Revolut zavádí novou funkci nazvanou Ochrana majetku. Díky biometrické identifikaci...více

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services