Vrácení daní

Dobrý den, rád bych si ujasnil problematiku daní u studenta, který pracuje na dohodu o provedení práce. Od června mám brigádu, kde se měsíční výdělek pohybuje vždy do 10 000Kč. Zjistil jsem, že na červen mi na účet přistála odměna 3 400, na kterou byla uplatněna 15% srážková daň. Při nástupu na brigádu jsem podepisoval papír, že jsem student. Teď mě zajímá: 1) Jak tuto daň dostanu zpátky? 2) Jak zajistím to, aby mi žádné daně zaměstnavatel nesrážel a na konci měsíce jsem vždy dostal celou odměnu bez odečtení 15%? Myslím, že jako student s tímto výdělkem mám mít různé slevy na dani, takže daň nakonec vyjde nulová. 3) Vím, že se ještě podepisuje jakési "Prohlášení poplatníka k dani", které mi zajistí, že tyto daně neplatím. To se tuším musí stihnout do 30 dnů od začátku brigády. Pokud ho podepsané nemám, jak poté zajistit vrácení daní? Děje se tak až na konci roku? Jakou formou to udělám? Sám si vyhotovím přiznání nebo to může udělat i zaměstnavatel? Do kdy tak učinit? Dál se vše (možná) komplikuje tím, že v červenci jsem měl ještě jednu brigádu, také na dohodu o provedení práce s celkovou odměnou 2600Kč. Jak obě brigády skloubit dohromady tak, aby mi byli všechny daně vráceny? Také mě ještě zajímá, co se stane v případě, že překročím 300h/ročně u dohody o provedení práce? Započítává se do toho součet obou mých brigád? Nebo je to 300 hodin na každou dohodu o provedení práce? Pokud přejdu na dohodu a pracovní činnosti, jsou u ní stejné daňové výhody pro studenta jako u dohody o provedení práce? Pokud ne, co je jinak? Snad se zeptám ještě takto: do nějaké částky cca 190 000Kč/rok jako student neplatím žádné daně. Přesně toho chci využít, až v druhé řadě mi jde o to, dostávat každý měsíc odměnu nezdaněnou. Nakonec mě zajímá, zdali máte nějaký zdroj/učebnici/seminář v dostupné ceně/cokoliv, kde celou tuhle problematiku pochytím? Přijde mi, že na internetu jsou informace tak rozkouskované, že ve spojení s komplikovaností a různými výjimkami se v tom nevyznám. Jenže tím pak nastávají přesně tyhle situace, kdy můžu přicházet o peníze a to nechci. Děkuju.

Otázku poslal/a:  , 9. 8. 2013 14:49

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Pokud jste u svého zaměstnavatele podepsal „Prohlášení“, nemá legální právo Vám srazit srážkovou daň podle zvláštní sazby daně (§6 odst. 4 ZDP). Pokud jste „Prohlášení“ nepodepsal, můžete tak učinit dodatečně a to nejpozději do 15. 2. 2014, kdy současně požádáte svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh na daň. Pokud bude výsledkem ročního zúčtování přeplatek daně, zaměstnavatel Vám peníze vrátí. Pokud jste měl současně další DPP do částky 2.600 Kč, daň Vám zřejmě byla uplatněna srážkou. Současný stav zákona (§ 38d odst. 4 se stavem do 31 .12 .2014) neumožňuje zahrnout oba příjmy do daňového přiznání a uplatnit si u správce daně nárok na vrácení přeplatku. Sražená daň z druhé DPP Vám bohužel vrácena nebude. V souladu s § 75 Zákoníku práce, rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná pro téhož zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Za porušení výše uvedeného hrozí zaměstnavateli sankce. Zásady zdaňování příjmů z dohody o provedení práce a z dohody o pracovní činnosti jsou identické. Bohužel, žádnou odbornou literaturu Vám nemůžu doporučit, jako jediný zaručený zdroj informací používám téměř výhradně zákony. Kvalitní semináře uspořádává Komora daňových poradců, viď www.kdpcr.cz. Pokud si při základu daně 190 tis. Kč uplatníte u zaměstnavatele v ročním zúčtování resp. ve vlastním daňovém přiznání slevu na poplatníka a na studenta, žádnou daň nebudete platit. Ano, pro tyto účely se zhruba jedná o limitní částku.

17. 8. 2013 14:27

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

5. 4. 2006 | Dana Chytilová | 18 komentářů

Na novou podobu zdaňování příjmů a majetku počkejte do léta, říká Trezziová

Jasná, jednoznačná a srozumitelná úprava daňových zákonů? V budoucnosti prý realita. Penále za dodatečné daňové přiznání kvůli přechodu na paušál? Realita, jenže s "ale". Ministerstvo financí penále sice vyžaduje, ale zároveň doporučilo správcům daně, aby případné žádosti o jeho prominutí byly vyřizovány kladně. Toto a mnohé další najdete v odpovědích Dany Trezziové na vaše otázky.

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

4. 4. 2006 | Miroslav Škaloud | 5 komentářů

S deregulací nájemného je nutné začít, přestože zákon obsahuje chyby

Senátor Miroslav Škaloud poukazuje na některé aspekty nedávno schváleného zákona o deregulaci. Tvrdí například, že soudy budou mít mnohem větší prostor pro rozhodování v případě smluvní nedohody. Také upozorňuje na zavedení nových příspěvků na bydlení, které jsou podle něj vhodnější než většina plošných subvencí. A polemizuje s názorem Petra Sunegy ze Sociologického ústavu, podle něhož může být odstranění místně obvyklého nájemného do jisté míry nebezpečné.

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

3. 4. 2006 | Kateřina Havlíčková | 45 komentářů

Vyplatí se pracovat? Sociální systém podporuje past chudoby

Lidé s nízkými příjmy, zejména mají-li děti, dostávají vyšší dávky, než je jejich reálně dosažitelný pracovní příjem. Když pracovat začnou, jsou až do určité výše příjmu zdaněni prakticky 100% sazbou. Zvýšení příjmu totiž může způsobit odebrání dávek, a tedy propad čistého příjmu rodiny o několik tisíc. Motivace pracovat je tak nulová. Podrobili jsme český systém daní a dávek metodě METR.

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

31. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 13 komentářů

Dodatečné daňové přiznání: dělá si z nás Ministerstvo financí legraci?

Je odpoledne posledního dne, do kdy můžete bez sankce odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2005. A Ministerstvo financí se konečně rozhodlo vydat svůj oficiální postoj k dodatečnému přiznání za rok 2004 z důvodu přechodu na paušál. Nelze to už nazvat ani reakcí "za 5 minut dvanáct", to už je prostě pozdě! Navíc se úředníci rozhodli nám penále u dodatečných daňových přiznání neodpustit.

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

30. 3. 2006 | Dana Chytilová | 41 komentářů

Zemní plyn, nebo tepelné čerpadlo? Kolik můžete ušetřit?

Jaký je rozdíl v cenách při vytápění tepelným čerpadlem, plynem nebo elektřinou? Kdy požádat o dotaci na tepelné čerpadlo? Tématu jsme se již věnovali, dnes však nahlédneme pod pokličku energií očima Asociace pro využití tepelných čerpadel. Ta nechala porovnat náklady pro tři různě velké rodinné domy.

Ptejte se Dany Trezziové!

29. 3. 2006 | Dana Chytilová | 8 komentářů

Ptejte se Dany Trezziové!

Komunikovat s finančním úřadem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Dostávat od různých úřadů stejné informace, tedy alespoň částečně sjednotit jejich postupy? Zavolat na informační linku, když si nevíte rady? Tyto a mnohé další změny chystá daňová správa v rámci projektu její modernizace. Její členkou je i Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí, která dnes čeká na vaše dotazy či náměty.

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

29. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 8 komentářů

Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

Bill Gates plánoval dobročinnost až na stáří. Při čtení zprávy Světové banky se ale s filantropií rozhodl nemeškat a nasadil tak super bohatým vysokou "charitativní laťku". Podle magazínu The Economist se totiž novodobí majetní musí snažit dostat nejen na list miliardářů, ale také na list filantropů. Kdo, proč a kolik na charitu věnuje? A jak k dobročinnosti přistupují různé země a různá náboženství?

Jak správně zdanit autorský honorář?

28. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Jak správně zdanit autorský honorář?

Víte, jakým způsobem zdaňovat autorské honoráře za příspěvky do elektronických médií? Zákon o dani z příjmů a autorský zákon si odporují, Ministerstvo kultury se odkazuje na Ministerstvo financí a to, jak to vypadá, tzv. vaří z vody. Podle "daňařů" Komora daňových poradců vydala neoficiální stanovisko, podle Komory to je ale zase věc jednotlivých poradců. Jak to tedy je s 10% srážkovou daní a internetem?

Daně: naposledy vybíráme z poradny

27. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Daně: naposledy vybíráme z poradny

Do tohoto pátku musí mnozí z nás odevzdat daňové přiznání a odvést daň z příjmu. Času mnoho nezbývá, přesto se na nás stále valí nové a nové dotazy související s touto daňovou povinností. Většina z nich se týká i dalších poplatníků, naposledy tedy vybíráme to nejdůležitější z daňové poradny. Pokud ještě nemáte ve všem jasno, využijte příležitosti.

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Stránka 93/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Pro podnikatele bývá stěžejní, jak rychle peníze dostane. „Potřebuje například využít...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services