PPM z HPP a na MD a RP OSVČ, zaměstnání partnera

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s placením povinných záloh na zdravotní a sociální v případě, že živnost mám jako vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku? Je to tak, že sociální se neplatí a zdravotní poj. až podle výše skutečného příjmu za daný rok ve výši 6,75% ze zisku (nebo příjmu??)? V případě, že výdělek (tedy zisk po odečtení paušálních výdajů) nepřesáhne 15000/rok, co jsem povinna z jaké částky odvést? Je možnost, aby přítel žijící se mnou ve společné domácnosti (stejný TP) ve svém volném čase vykonával danou činnost místo mě? Práci bych samozřejmě fakturovala svým jménem, jen by ji prováděl on. Jde to bez pracovního vztahu mezi mnou a partnerem? Je jinak zaměstnaný na HPP. V případě, že to není možné, můžu jej zaměstnat na DPP/DPČ? Musí to někam hlásit a co jsem já povinna za něj odvádět? Dejme tomu, že bych mu dala např. 400,-/měsíčně. Našla jsem pouze informaci, že se NESMÍ zaměstnat manžel/ka, v případě partnera to možné je? Ideální případ by samozřejmě byl, kdyby mohl práci vykonávat i bez "papíru". Pokud pobírám RP a budu zároveň na vedlejší činnost podnikat (soc a zdr. zálohově platit tedy nebudu), můžu nastoupit do práce na HPP? Jak a co bych v tomto případě platila já, co zaměstnavatel? Příjmy z SVČ budou minimální, zisk (po odečtení paušálem) max. 10tis. Za odpověď a Váš čas předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 14. 8. 2013 16:41

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Detailní informace týkající se placení odvodů ZP a SP v průběhu pobírání rodičovského příspěvku (tzn. jako OSVČ vedlejší) najdete ve FAQ dotazech. Svého přítele, nikoliv manžela, můžete zaměstnat na vedlejší pracovní poměr nebo na DPP resp. DPČ . Tímto způsobem Vám může s Vaším podnikáním vypomáhat. Výkon závislé práce jinak, než v pracovněprávním vztahu je nelegální. Dohoda o provedení práce (DPP) do částky 10 tis. Kč za měsíc včetně nepodléhá platbám odvodů. Pokud Váš přítel podepsal „Prohlášení“ u svého hlavního zaměstnavatele, ze mzdy mu srazíte a FÚ odvedete srážkovou daň v sazbě 15% ze superhrubé mzdy, tzn. z příjmu 400,- Kč/měsíc. V tomto případě máte povinnost se zaregistrovat, u svého místně příslušného správce daně, jako plátce srážkové daně a jednou ročně podávat „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“. Pokud se svým přítelem uzavřete DPČ na stejnou částku, zaplatíte rovněž jenom srážkovou daň, odměna z DPČ do částky 2.500,- Kč za měsíc odvodům nepodléhá. Výše popsaná varianta je výhodná, pokud si budete uplatňovat výdaje z podnikání v prokazatelné výši, odměna DPP/DPČ včetně pojistného placeného zaměstnavatelem, je považovaná za daňově uznatelný výdaj. Jinou možností, jak převést na vypomáhajícího přítele část svých příjmů, je využití institutu spolupracující osoby. Zákon o daních z příjmů umožňuje příjmy dosažené při podnikání rozdělit na spolupracující osoby (mimo manžela, tady je procento vyšší), žijící s podnikatelem v jedné domácnosti tak, aby jejich podíl na společných příjmech a výdajích činil v úhrnu nejvýše 30 %; přitom částka připadající v úhrnu na spolupracující osoby, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 180 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 15 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce. Pro účely SP a ZP je Váš spolupracující přítel považován za OSVČ, se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (registrace u CSSZ a ZP, podávání přehledů, placení záloh a pojistného…atd.). Zahájení výdělečné činnosti - spolupráce je Váš přítel povinen oznámit i svému místně příslušnému FÚ a dále mu vzniká obecná povinnost podávat každoročně daňová přiznání k DPFO.
Pokud budete, při rodičovské dovolené, zaměstnaná na HPP a současně OSVČ, v zaměstnání budete platit odvody v plné výši a bez omezení. Jako OSVČ zůstanete i nadále OSVČ „vedlejší“.

24. 8. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

25. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

Mezi příjmy, které se počítají pro nárok na porodné, patří od ledna i rodičovský příspěvek. Naopak u daňové slevy na manželku či manžela se nic nemění.

Tak jednoduchý, že se nestačíte divit. S EET pomůže nový formulář

21. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tak jednoduchý, že se nestačíte divit. S EET pomůže nový formulář

Finanční správa výrazně zjednodušila formulář pro zvláštní režim evidence tržeb.

Daně už vyřídíte online, schválili poslanci. Mění termín i sankce

13. 2. 2020 | Petr Kučera

Daně už vyřídíte online, schválili poslanci. Mění termín i sankce

Daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Na přiznání dostanete víc času, vrácení přeplatku se můžete dočkat i dřív než doteď. Slibuje to novela, kterou schválili poslanci.

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

10. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 222 komentářů

Nezvedejte nám daně, vzkazují Maláčové živnostníci

Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře České republiky se ozvali proti možnému navýšení odvodů na sociální pojištění. S tím počítá návrh důchodové reformy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

7. 2. 2020 | Gabriel Pleska, Ondřej Tůma | 268 komentářů

Kde vzít na spravedlivé důchody. Reforma očima expertů

Ptáme se odborníků, kde vezmeme peníze na budoucí penze. Ať projde návrh důchodové komise v jakékoli podobě. Anebo když neprojde. Porostou daně?

Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář

5. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář

Formulář má kolem 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Čeká na menší podnikatele, kteří se chtějí vyhnout elektronickému evidování tržeb.

Pivo do džbánu je extrém, reaguje úřad na devět variant DPH

5. 2. 2020 | Petr Kučera | 84 komentářů

Pivo do džbánu je extrém, reaguje úřad na devět variant DPH

Podnikatelé se budou muset od května vypořádat s devíti různými možnostmi, jak odvést daň z přidané hodnoty (DPH) u piva. Na komplikaci názorně upozornila tabulka, která se rozšiřuje na sociálních sítích a jejíž pravdivost ministerstvo financí nevyvrátilo.

Místo EET papír. Malí podnikatelé mohou žádat o výjimku

31. 1. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 18 komentářů

Místo EET papír. Malí podnikatelé mohou žádat o výjimku

Od začátku února mohou podnikatelé, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb, začít žádat o zvláštní režim evidence. Jde o novou možnost pro malé podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a roční obrat do 600 tisíc korun. Díky zvláštnímu režimu zůstanou podnikatelé v off-line světě a mohou evidovat tržby v klasické papírové podobě na speciálních účtenkách.

Daň z nemovitostí 2020. Na přiznání zbývá poslední den

31. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Daň z nemovitostí 2020. Na přiznání zbývá poslední den

Týká se přiznání k dani z nemovitých věcí i vás? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Desítkám tisíc pokladních certifikátů k EET končí platnost

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka

Desítkám tisíc pokladních certifikátů k EET končí platnost

Finanční správa upozorňuje podnikatele zapojené do elektronické evidence tržeb na možné vypršení platnosti certifikátu pro jejich pokladny.

Zaplať stovku a máš klid. Schillerová dokončila paušální daň pro OSVČ

30. 1. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 62 komentářů

Zaplať stovku a máš klid. Schillerová dokončila paušální daň pro OSVČ

Ministerstvo financí dokončilo konkrétní návrh na zavedení takzvaného paušálního režimu daně pro živnostníky a další OSVČ.

Autorské honoráře 2020. Jak na daně a odvody

30. 1. 2020 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Autorské honoráře 2020. Jak na daně a odvody

Jak se letos daní autorské honoráře a kolik padne na zdravotní a sociální pojištění? Tady je přehled pravidel.

Firem s vlastníkem z daňového ráje rekordně ubylo

21. 1. 2020 | Jiří Hovorka

Firem s vlastníkem z daňového ráje rekordně ubylo

Ze zemí s daňovým zvýhodněním bylo na konci loňského roku ovládáno 12 102 českých firem. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je to o 703 firem méně než na konci roku 2018. V destinacích považovaných za daňový ráj je tak aktuálně nejméně českých firem za posledních devět let.

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

20. 1. 2020 | Petr Kučera

Silniční daň je tu. Kdo musí podat přiznání a do kdy ji zaplatit

Pátek 31. ledna je posledním dnem pro podání a zaplacení daně silniční za rok 2019. Nejpozději ke stejnému datu je také nutné daň zaplatit, upozorňuje Finanční správa.

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

19. 1. 2020 | Jakub Zámiš | 2 komentáře

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

Vlastníte-li byt, dům či pozemek, daň z nemovitosti vás nemine. Kdo k ní musí podat přiznání a kdy kolik zaplatí?

Stránka 23/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services