PPM z HPP a na MD a RP OSVČ, zaměstnání partnera

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s placením povinných záloh na zdravotní a sociální v případě, že živnost mám jako vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku? Je to tak, že sociální se neplatí a zdravotní poj. až podle výše skutečného příjmu za daný rok ve výši 6,75% ze zisku (nebo příjmu??)? V případě, že výdělek (tedy zisk po odečtení paušálních výdajů) nepřesáhne 15000/rok, co jsem povinna z jaké částky odvést? Je možnost, aby přítel žijící se mnou ve společné domácnosti (stejný TP) ve svém volném čase vykonával danou činnost místo mě? Práci bych samozřejmě fakturovala svým jménem, jen by ji prováděl on. Jde to bez pracovního vztahu mezi mnou a partnerem? Je jinak zaměstnaný na HPP. V případě, že to není možné, můžu jej zaměstnat na DPP/DPČ? Musí to někam hlásit a co jsem já povinna za něj odvádět? Dejme tomu, že bych mu dala např. 400,-/měsíčně. Našla jsem pouze informaci, že se NESMÍ zaměstnat manžel/ka, v případě partnera to možné je? Ideální případ by samozřejmě byl, kdyby mohl práci vykonávat i bez "papíru". Pokud pobírám RP a budu zároveň na vedlejší činnost podnikat (soc a zdr. zálohově platit tedy nebudu), můžu nastoupit do práce na HPP? Jak a co bych v tomto případě platila já, co zaměstnavatel? Příjmy z SVČ budou minimální, zisk (po odečtení paušálem) max. 10tis. Za odpověď a Váš čas předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 14. 8. 2013 16:41

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Detailní informace týkající se placení odvodů ZP a SP v průběhu pobírání rodičovského příspěvku (tzn. jako OSVČ vedlejší) najdete ve FAQ dotazech. Svého přítele, nikoliv manžela, můžete zaměstnat na vedlejší pracovní poměr nebo na DPP resp. DPČ . Tímto způsobem Vám může s Vaším podnikáním vypomáhat. Výkon závislé práce jinak, než v pracovněprávním vztahu je nelegální. Dohoda o provedení práce (DPP) do částky 10 tis. Kč za měsíc včetně nepodléhá platbám odvodů. Pokud Váš přítel podepsal „Prohlášení“ u svého hlavního zaměstnavatele, ze mzdy mu srazíte a FÚ odvedete srážkovou daň v sazbě 15% ze superhrubé mzdy, tzn. z příjmu 400,- Kč/měsíc. V tomto případě máte povinnost se zaregistrovat, u svého místně příslušného správce daně, jako plátce srážkové daně a jednou ročně podávat „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“. Pokud se svým přítelem uzavřete DPČ na stejnou částku, zaplatíte rovněž jenom srážkovou daň, odměna z DPČ do částky 2.500,- Kč za měsíc odvodům nepodléhá. Výše popsaná varianta je výhodná, pokud si budete uplatňovat výdaje z podnikání v prokazatelné výši, odměna DPP/DPČ včetně pojistného placeného zaměstnavatelem, je považovaná za daňově uznatelný výdaj. Jinou možností, jak převést na vypomáhajícího přítele část svých příjmů, je využití institutu spolupracující osoby. Zákon o daních z příjmů umožňuje příjmy dosažené při podnikání rozdělit na spolupracující osoby (mimo manžela, tady je procento vyšší), žijící s podnikatelem v jedné domácnosti tak, aby jejich podíl na společných příjmech a výdajích činil v úhrnu nejvýše 30 %; přitom částka připadající v úhrnu na spolupracující osoby, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 180 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 15 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce. Pro účely SP a ZP je Váš spolupracující přítel považován za OSVČ, se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (registrace u CSSZ a ZP, podávání přehledů, placení záloh a pojistného…atd.). Zahájení výdělečné činnosti - spolupráce je Váš přítel povinen oznámit i svému místně příslušnému FÚ a dále mu vzniká obecná povinnost podávat každoročně daňová přiznání k DPFO.
Pokud budete, při rodičovské dovolené, zaměstnaná na HPP a současně OSVČ, v zaměstnání budete platit odvody v plné výši a bez omezení. Jako OSVČ zůstanete i nadále OSVČ „vedlejší“.

24. 8. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Restaurace: Zdražíme. Kvůli evidenci tržeb

29. 11. 2015 | Peter Gabaľ | 67 komentářů

Restaurace: Zdražíme. Kvůli evidenci tržeb

Tři čtvrtiny restaurací údajně kvůli elektronické evidenci tržeb v příštím roce zdraží.

Jak na kontrolní hlášení plátců DPH. Praktické rady

25. 11. 2015 | Ondřej Lichnovský | 38 komentářů

Jak na kontrolní hlášení plátců DPH. Praktické rady

Média plní přestřelky na téma elektronické evidence tržeb, jejíž spuštění se prozatím odkládá, a zatím je blíž a blíží první leden. Datum, po kterém budou všichni plátci DPH muset začít odevzdávat kontrolní hlášení. Podnikatelům přinášíme praktický seznam rad, jak se na toto navýšení administrativních povinností s tvrdými sankcemi přichystat.

Ze života: Prodej zděděné nemovitosti: Těžká zkouška pro příbuzenské vztahy

18. 11. 2015 | Vladimír Zuzák | 1 komentářů

Ze života: Prodej zděděné nemovitosti: Těžká zkouška pro příbuzenské vztahy

Ideální počet vlastníků je lichý a tři jsou moc. Jenže jakmile se má nabýt nemovitost v dědickém řízení, skončíte často s příbuznými jako spoluvlastníci. Jak to udělat, aby vzájemné neshody nezablokovaly prodej?

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

13. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 70 komentářů

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří už mají děti odrostlé, budou naopak platit víc. Je to fér? A bude se rodit víc dětí, jak předpokládá důchodová komise, která návrh iniciovala?

Evidence tržeb přešlapuje ve Sněmovně

4. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Evidence tržeb přešlapuje ve Sněmovně

V Poslanecké sněmovně se chystá závěrečná bitva o zákon o elektronické evidenci tržeb. Jakou bude mít nakonec podobu? Koho a kdy se bude týkat povinnost reportovat tržby on-line? A na kolik peněz projekt vyjde?

Očima expertů: Kdo máš tlustý pas, nechoď mezi nás! Danit nezdravé potraviny?

23. 10. 2015 | Ondřej Tůma | 36 komentářů

Očima expertů: Kdo máš tlustý pas, nechoď mezi nás! Danit nezdravé potraviny?

Milujete sladké? Bič na vás! Rádi si pochutnáte na grilované klobáse, škvarkové placce nebo slaďoučkém koblížku? Odnaučí vás to daň z cukru a tuku. A když neodnaučí, aspoň bude víc peněz na vaše léčení. Co na to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, kuchař Roman Vaněk, dietoložka Kateřina Cajthamlová, ekonom Aleš Michl a další osobnosti?

Evidence tržeb je odvárek. Podnikatelé se chystají na kontrolní hlášení DPH

15. 10. 2015 | Jolana Pražáková | 21 komentářů

Evidence tržeb je odvárek. Podnikatelé se chystají na kontrolní hlášení DPH

Z elektronické evidence tržeb je mediální superstar. Sami podnikatelé ale s většími obavami čekají zavedení kontrolních měsíčních hlášení DPH. Jednak pro ně můžou mít horší dopady, jednak vědí, že od ledna už se prostě naostro hlásí, bez výmluv. Kdežto evidování tržeb se zatím zas o další kousek odkládá.

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

14. 10. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

Očima expertů: Patří budoucnost elektromobilům? Měl by jim pomáhat stát?

25. 9. 2015 | Ondřej Tůma | 30 komentářů

Očima expertů: Patří budoucnost elektromobilům? Měl by jim pomáhat stát?

Budou elektromobily vládnout našim silnicím? Brzy? Měli bychom přechod na technologii nezávislou na nerostných zdrojích z politicky neklidných regionů zkusit uspíšit nějakou státní podporou. Aspoň morální? Ptáme se ministra dopravy Dana Ťoka, viceprezidenta autoklubu ČR Jana Šťovíčka, zástupců automobilek, ekonomů a dalších odborníků.

Daňová blamáž za 4,5 miliardy

23. 9. 2015 | Ondřej Lichnovský | 23 komentářů

Daňová blamáž za 4,5 miliardy

Počátkem září Finanční správa ČR s pompou hlásí úspěch v boji s karuselovými podvody. Údajná škoda 4,5 miliardy korun pasuje obchodníky s drahými kovy na největší podvodníky v historii České republiky. Jenže spíš než úspěchem se finanční správa chlubila svou neschopností. Zřejmě to musela zkusit. Ministr financí potřebuje exemplární případ, aby ospravedlnil pevnější dozor nad firmami.

Speciální pořádková daň pro kofeinisty: Pět korun za kelímek!

3. 9. 2015 | Gabriel Pleska | 17 komentářů

Speciální pořádková daň pro kofeinisty: Pět korun za kelímek!

C-A-F-F-E-E, trink nicht so viel Kaffee, zpívá se v německé (mimochodem pěkně nekorektní) dětské písničce. U západních sousedů se prý vypije tolik kávy v kelímkách, že uvažují o speciálním zdanění tohoto obalového (a odpadního) materiálu. Taky byste chtěli kvůli ekologům zaplatit o pět kaček za kafe víc? Nebo byste si ke stánku donesli vlastní hrnek?

Účetní specialistka: Malé podnikatele může EET stát živnost. Nebo je postavit na nohy

27. 8. 2015 | Radim Zelený | 65 komentářů

Účetní specialistka: Malé podnikatele může EET stát živnost. Nebo je postavit na nohy

Drobným podnikatelům přinese elektronická evidence tržeb vyšší náklady. Nejen ty jednorázové na pořízení techniky, ale každoroční. Na druhou stranu z ní ale někteří, zejména podnikající v gastronomii, můžou i profitovat, říká v rozhovoru Jolana Pražáková, účetní specialistka společnosti Sečteno.

Přehled. Když důchodce vydělává: Na co dát pozor, s čím počítat

28. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Přehled. Když důchodce vydělává: Na co dát pozor, s čím počítat

Prostý fakt, že pobíráte starobní důchod, ještě neznamená, že musíte přestat pracovat. Starobní důchodce, který je při síle a při chuti, může klidně vydělávat. Jaká pro něj platí pravidla ohledně zdravotního a sociálního pojištění, daně z příjmů nebo nemocenské? A kdy žádat o navýšení důchodu? Odpovíme na všechno.

Jan Švejnar: Čekal bych, že pětadvacet let po revoluci budeme mnohem dál

25. 7. 2015 | Ondřej Tůma | 45 komentářů

Jan Švejnar: Čekal bych, že pětadvacet let po revoluci budeme mnohem dál

Proč se nám nedaří dohánět západní ekonomiky a utíkají nám i země jako Slovensko, Polsko a Slovinsko? Máme při současném uspořádání Evropy šanci něco na tom změnit? A podaří se nám zbavit nálepky „montovna Západu“?

Lukáš Kovanda: Proč teď už vůbec nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb

23. 7. 2015 | Lukáš Kovanda | 71 komentářů

Lukáš Kovanda: Proč teď už vůbec nesouhlasím s elektronickou evidencí tržeb

Česká vláda začíná boj proti šedé ekonomice ze špatného konce. Místo aby se zabývala opatřeními, která dokážou opravdu snížit motivaci podnikatelů k „odchodu“ do šedé zóny, dává jim najevo, že jim nevěří a že je nebere za důvěryhodné partnery.

Stránka 43/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services