PPM z HPP a na MD a RP OSVČ, zaměstnání partnera

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s placením povinných záloh na zdravotní a sociální v případě, že živnost mám jako vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku? Je to tak, že sociální se neplatí a zdravotní poj. až podle výše skutečného příjmu za daný rok ve výši 6,75% ze zisku (nebo příjmu??)? V případě, že výdělek (tedy zisk po odečtení paušálních výdajů) nepřesáhne 15000/rok, co jsem povinna z jaké částky odvést? Je možnost, aby přítel žijící se mnou ve společné domácnosti (stejný TP) ve svém volném čase vykonával danou činnost místo mě? Práci bych samozřejmě fakturovala svým jménem, jen by ji prováděl on. Jde to bez pracovního vztahu mezi mnou a partnerem? Je jinak zaměstnaný na HPP. V případě, že to není možné, můžu jej zaměstnat na DPP/DPČ? Musí to někam hlásit a co jsem já povinna za něj odvádět? Dejme tomu, že bych mu dala např. 400,-/měsíčně. Našla jsem pouze informaci, že se NESMÍ zaměstnat manžel/ka, v případě partnera to možné je? Ideální případ by samozřejmě byl, kdyby mohl práci vykonávat i bez "papíru". Pokud pobírám RP a budu zároveň na vedlejší činnost podnikat (soc a zdr. zálohově platit tedy nebudu), můžu nastoupit do práce na HPP? Jak a co bych v tomto případě platila já, co zaměstnavatel? Příjmy z SVČ budou minimální, zisk (po odečtení paušálem) max. 10tis. Za odpověď a Váš čas předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 14. 8. 2013 16:41

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Detailní informace týkající se placení odvodů ZP a SP v průběhu pobírání rodičovského příspěvku (tzn. jako OSVČ vedlejší) najdete ve FAQ dotazech. Svého přítele, nikoliv manžela, můžete zaměstnat na vedlejší pracovní poměr nebo na DPP resp. DPČ . Tímto způsobem Vám může s Vaším podnikáním vypomáhat. Výkon závislé práce jinak, než v pracovněprávním vztahu je nelegální. Dohoda o provedení práce (DPP) do částky 10 tis. Kč za měsíc včetně nepodléhá platbám odvodů. Pokud Váš přítel podepsal „Prohlášení“ u svého hlavního zaměstnavatele, ze mzdy mu srazíte a FÚ odvedete srážkovou daň v sazbě 15% ze superhrubé mzdy, tzn. z příjmu 400,- Kč/měsíc. V tomto případě máte povinnost se zaregistrovat, u svého místně příslušného správce daně, jako plátce srážkové daně a jednou ročně podávat „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“. Pokud se svým přítelem uzavřete DPČ na stejnou částku, zaplatíte rovněž jenom srážkovou daň, odměna z DPČ do částky 2.500,- Kč za měsíc odvodům nepodléhá. Výše popsaná varianta je výhodná, pokud si budete uplatňovat výdaje z podnikání v prokazatelné výši, odměna DPP/DPČ včetně pojistného placeného zaměstnavatelem, je považovaná za daňově uznatelný výdaj. Jinou možností, jak převést na vypomáhajícího přítele část svých příjmů, je využití institutu spolupracující osoby. Zákon o daních z příjmů umožňuje příjmy dosažené při podnikání rozdělit na spolupracující osoby (mimo manžela, tady je procento vyšší), žijící s podnikatelem v jedné domácnosti tak, aby jejich podíl na společných příjmech a výdajích činil v úhrnu nejvýše 30 %; přitom částka připadající v úhrnu na spolupracující osoby, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 180 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 15 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce. Pro účely SP a ZP je Váš spolupracující přítel považován za OSVČ, se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (registrace u CSSZ a ZP, podávání přehledů, placení záloh a pojistného…atd.). Zahájení výdělečné činnosti - spolupráce je Váš přítel povinen oznámit i svému místně příslušnému FÚ a dále mu vzniká obecná povinnost podávat každoročně daňová přiznání k DPFO.
Pokud budete, při rodičovské dovolené, zaměstnaná na HPP a současně OSVČ, v zaměstnání budete platit odvody v plné výši a bez omezení. Jako OSVČ zůstanete i nadále OSVČ „vedlejší“.

24. 8. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Očima expertů: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?

5. 4. 2013 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Národní rozpočtová rada – kladivo na plýtvání, nebo zbytečný úřad?

Bič na rozhazovačné choutky správců veřejných peněz: Návrh takzvané fiskální ústavy počítá se vznikem Národní rozpočtové rady, která se jim má dívat na prsty. Má takový úřad smysl? Zeptali jsme se Aleše Michla, Pavla Kohouta, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.

Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

4. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

Debata o parazitujících (?) živnostnících, kterou svým výrokem na sjezdu strany vyvolal stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, je bouřlivá. Potrefený se cítí leckdo, a tak se křičí zprava, zleva. V dnešním Co si o tom myslíte, bychom rádi dopřáli sluchu ještě jedné skupině zainteresovaných. Studenti živnostníci. Dvojnásobní paraziti! Nebo ne? Co si o tom myslíte?

Nové štítky, vyšší DPH: Kolik stojí letní pneumatiky?

2. 4. 2013 | Jindřich Hradecký | 7 komentářů

Nové štítky, vyšší DPH: Kolik stojí letní pneumatiky?

Ačkoliv výrobcům pneumatik vznikly nové povinnosti se štítkováním a zvedla se daň z přidané hodnoty, budeme letní pneumatiky, jejichž sezona právě začíná, kupovat levněji než dřív. Jak je to možné?

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

30. 3. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

První díl našeho rozhovoru s hlavním ekonomem dánské Saxo Bank sice skončil happy-endem a větou: „A všichni žijí šťastně až do smrti,“ jenže důvodů k radosti bylo pramálo. Dánská cesta plná státních regulací nedávala smysl ani Steenovi, ani mě. Pokusil jsem se mu popsat, proč se bojím, že naši politici inspiraci Dánskem berou opravdu vážně, když zvyšují DPH, zabíjejí drobné podnikání a chrlí koncepci za koncepcí. V tomto momentě můžeme na naše povídání znovu navázat Steenovou odpovědí...

Ani paraziti, ani sůl země. Ať živnostníci platí podobně jako zaměstnanci

29. 3. 2013 | Michal Kašpárek | 248 komentářů

Ani paraziti, ani sůl země. Ať živnostníci platí podobně jako zaměstnanci

Populistické recepty ODS ani ČSSD nefungují. Možnou cestou k narovnání pokřivených pravidel je zrušit živnostníkům výdajové paušály a naopak dovolit úlevy i zaměstnancům.

Očima expertů: Kalousek si brousí zuby na pojišťovny. Čeká je zvláštní daň?

29. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Kalousek si brousí zuby na pojišťovny. Čeká je zvláštní daň?

Ministerstvo financí se nedávno připomnělo zmínkou o zvláštní sektorové daní uvalené na pojišťovny. Přečtěte si, jak to komentují ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout, náměstek ministra financí Radek Urban, generální ředitel České pojišťovny Pavel Řehák a další osobnosti ze světa financí.

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

28. 3. 2013 | Tomáš Fürst | 14 komentářů

Jak v trenýrkovém království vařili HDP

Na obou březích Atlantiku se nadělá spousta řečí o vzdělanostní společnosti a přechodu k ekonomice založené na službách s vysokou přidanou hodnotou. Tuto cestu za světlými zítřky s velkým zájmem pozoruji a k pevnějšímu kroku nabízím následující baladu o trenýrkovém království jménem Absurdistán.

Nevypadá jako bankrotující země. Ale je. Reportáž z Kypru

27. 3. 2013 | Luboš Palata | 14 komentářů

Nevypadá jako bankrotující země. Ale je. Reportáž z Kypru

Šest set tisíc Kypřanů musí vymyslet, čím se v příštích letech živit. Bez ohledu na unijní pomoc a odvrácení hrozby státního bankrotu Kypr definitivně končí jako kapesní bankovní velmoc.

Daně podle ČSSD: Tohle čeká „parazitující živnostníky“

24. 3. 2013 | Jiří Hovorka | 53 komentářů

Daně podle ČSSD: Tohle čeká „parazitující živnostníky“

Přinejmenším tisíce, ale spíše desítky tisíc korun na daních a odvodech si připlatí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a zaměstnanci s nadprůměrnými příjmy v příštích letech, pokud ČSSD prosadí své plány.

Očima expertů: Zdanění vkladů byl trest za nízké kyperské daně. Takže u nás nehrozí

22. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Očima expertů: Zdanění vkladů byl trest za nízké kyperské daně. Takže u nás nehrozí

Mohlo by ke zdanění bankovních vkladů dojít i v Česku? Kdy? Zeptali jsme se ekonomů Aleše Michla a Pavla Kohouta. Náměstka ministra financí Radka Urbana, zástupce ČNB Lubomíra Lízala a dalších osobností ze světa financí.

Komu se vyplatí daňový poradce

20. 3. 2013 | Martin Vlnas | 7 komentářů

Komu se vyplatí daňový poradce

Blíží se den podání daňového přiznání. Ne ovšem každému – ten, kdo se rozhodně využít služeb daňového poradce, má tříměsíční odklad. Stačí jen včas dodat finančnímu úřadu plnou moc, která poradce zplnomocní daně za vás vyřídit. V čem ale vlastně může daňový poradce pomoci? Zeptali jsme se Ing. Barbory Krížové, která na Peníze.cz vede Daňovou poradnu.

Tomáš Prouza: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je dluhová past!

19. 3. 2013 | Tomáš Prouza | 12 komentářů

Tomáš Prouza: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je dluhová past!

Škrtáme, škrtáme – a pořád se nemůžeme proškrtat k lepším hospodářským výsledkům. Škrtání bez hlubšího rozmyslu, pro škrtání samo a pro hezčí obrázek u ratingových agentur, k nim totiž prostě nevede.

Daňová optimalizace pro OSVČ a firmy

18. 3. 2013 | Michal Chleboun | 3 komentáře

Daňová optimalizace pro OSVČ a firmy

V článku o daňové optimalizaci pro fyzické osoby jste mohli získat přehled o všech obvyklých možnostech, jaké mají běžní plátci daní bez ohledu na to, zda se jedná o živnostníky, nebo zaměstnance. V tomto volném pokračování vám ukážeme, jak výhod snižování daňového základu využít v případě, že se jedná výlučně o podnikatele.

Hrst čísel k (ne)udržitelnosti prvního pilíře

12. 3. 2013 | Viola Baštýřová | 25 komentářů

Hrst čísel k (ne)udržitelnosti prvního pilíře

Letos narozené děti bude čekat důchod až v 73 letech. Člověk, který v roce 2013 dosáhne 30 let, bude odcházet do důchodu v 68 letech.

Stránka 56/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Změny v zákoníku práce mají zelenou. Výpovědi se zkrátí, zkušebka prodlouží

Změny v zákoníku práce mají zelenou. Výpovědi se zkrátí, zkušebka prodlouží

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba, dřívější návrat z rodičovské, možnost brigády...více

Luxusní aerolinky hledají letušky a stewardy v Česku. Co chtějí a nabízejí?

Luxusní aerolinky hledají letušky a stewardy v Česku. Co chtějí a nabízejí?

Jedny z největších a nejluxusnější aerolinek světa, dubajské Emirates, se v Praze poohlížejí...více

Zaměstnanec beze slova zmizel. Co mu hrozí, když nepřijde do práce

Zaměstnanec beze slova zmizel. Co mu hrozí, když nepřijde do práce

Občas se to prostě stane: zaměstnanec nedorazí do práce a nedá o sobě ani vědět. Kdy to...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services