PPM z HPP a na MD a RP OSVČ, zaměstnání partnera

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s placením povinných záloh na zdravotní a sociální v případě, že živnost mám jako vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku? Je to tak, že sociální se neplatí a zdravotní poj. až podle výše skutečného příjmu za daný rok ve výši 6,75% ze zisku (nebo příjmu??)? V případě, že výdělek (tedy zisk po odečtení paušálních výdajů) nepřesáhne 15000/rok, co jsem povinna z jaké částky odvést? Je možnost, aby přítel žijící se mnou ve společné domácnosti (stejný TP) ve svém volném čase vykonával danou činnost místo mě? Práci bych samozřejmě fakturovala svým jménem, jen by ji prováděl on. Jde to bez pracovního vztahu mezi mnou a partnerem? Je jinak zaměstnaný na HPP. V případě, že to není možné, můžu jej zaměstnat na DPP/DPČ? Musí to někam hlásit a co jsem já povinna za něj odvádět? Dejme tomu, že bych mu dala např. 400,-/měsíčně. Našla jsem pouze informaci, že se NESMÍ zaměstnat manžel/ka, v případě partnera to možné je? Ideální případ by samozřejmě byl, kdyby mohl práci vykonávat i bez "papíru". Pokud pobírám RP a budu zároveň na vedlejší činnost podnikat (soc a zdr. zálohově platit tedy nebudu), můžu nastoupit do práce na HPP? Jak a co bych v tomto případě platila já, co zaměstnavatel? Příjmy z SVČ budou minimální, zisk (po odečtení paušálem) max. 10tis. Za odpověď a Váš čas předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 14. 8. 2013 16:41

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Detailní informace týkající se placení odvodů ZP a SP v průběhu pobírání rodičovského příspěvku (tzn. jako OSVČ vedlejší) najdete ve FAQ dotazech. Svého přítele, nikoliv manžela, můžete zaměstnat na vedlejší pracovní poměr nebo na DPP resp. DPČ . Tímto způsobem Vám může s Vaším podnikáním vypomáhat. Výkon závislé práce jinak, než v pracovněprávním vztahu je nelegální. Dohoda o provedení práce (DPP) do částky 10 tis. Kč za měsíc včetně nepodléhá platbám odvodů. Pokud Váš přítel podepsal „Prohlášení“ u svého hlavního zaměstnavatele, ze mzdy mu srazíte a FÚ odvedete srážkovou daň v sazbě 15% ze superhrubé mzdy, tzn. z příjmu 400,- Kč/měsíc. V tomto případě máte povinnost se zaregistrovat, u svého místně příslušného správce daně, jako plátce srážkové daně a jednou ročně podávat „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“. Pokud se svým přítelem uzavřete DPČ na stejnou částku, zaplatíte rovněž jenom srážkovou daň, odměna z DPČ do částky 2.500,- Kč za měsíc odvodům nepodléhá. Výše popsaná varianta je výhodná, pokud si budete uplatňovat výdaje z podnikání v prokazatelné výši, odměna DPP/DPČ včetně pojistného placeného zaměstnavatelem, je považovaná za daňově uznatelný výdaj. Jinou možností, jak převést na vypomáhajícího přítele část svých příjmů, je využití institutu spolupracující osoby. Zákon o daních z příjmů umožňuje příjmy dosažené při podnikání rozdělit na spolupracující osoby (mimo manžela, tady je procento vyšší), žijící s podnikatelem v jedné domácnosti tak, aby jejich podíl na společných příjmech a výdajích činil v úhrnu nejvýše 30 %; přitom částka připadající v úhrnu na spolupracující osoby, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 180 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 15 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce. Pro účely SP a ZP je Váš spolupracující přítel považován za OSVČ, se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (registrace u CSSZ a ZP, podávání přehledů, placení záloh a pojistného…atd.). Zahájení výdělečné činnosti - spolupráce je Váš přítel povinen oznámit i svému místně příslušnému FÚ a dále mu vzniká obecná povinnost podávat každoročně daňová přiznání k DPFO.
Pokud budete, při rodičovské dovolené, zaměstnaná na HPP a současně OSVČ, v zaměstnání budete platit odvody v plné výši a bez omezení. Jako OSVČ zůstanete i nadále OSVČ „vedlejší“.

24. 8. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

27. 9. 2011 | Roman Baroš | 9 komentářů

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

V minulém díle Školy finanční gramotnosti jsme si povídali o penzijním připojištění jako jedné z možností, jak si spořit na důchod. Než si ale řekneme, jaké jsou další možnosti, je potřeba si určit, kolik vlastně potřebujeme naspořit. Není to úplně triviální úloha. Kolik musíte dávat bokem vy?

Očima expertů: Penzijní reforma s mnoha otazníky

23. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Penzijní reforma s mnoha otazníky

Penzijní reforma se probojovává z vlády přes sněmovnou do senátu. Pomůžou však plánované změny, abychom v důchodu netřeli jen bídu s nouzí? Ptali jsme se ekonoma Jana Procházky, politologa Jiřího Pehe, právničky Kláry Samkové a dalších zajímavých osobností.

A šestistého dne řekl Ministr: Budiž dluhopis!

16. 9. 2011 | Aleš Tůma | 13 komentářů

A šestistého dne řekl Ministr: Budiž dluhopis!

... a byl čtvrtek den plus minus šestistý i vydali občanové sborově obdivné „aaaach“ a „ooooch“, neboť stát pro ně konečně stvořil dluhopisy. Jde o výhodnou investici?

Návod k pochopení první výplatní pásky

16. 9. 2011 | Michal Kašpárek | 6 komentářů

Návod k pochopení první výplatní pásky

Kolik je v září a říjnu na stromech červených jablek, tolik čerstvých absolventů, podobně rudých vzteky, máchá tou dobou úplně první výplatní páskou: „To snad ne! Člověk měsíc dře jak blbec a půlku pak narve do krku těm, co nehnou zadkem!“ Není to krádež. Jen začátek splátek za mastnou investici.

Vladimír Bezděk: Když se nic nezmění, v roce 2030 z nás sedřou kůži!

15. 9. 2011 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Vladimír Bezděk: Když se nic nezmění, v roce 2030 z nás sedřou kůži!

Budou všichni pracující od roku 2030 platit jako mourovatí? Uteče mladá generace raději do USA, Austrálie či jihovýchodní Asie? „Pokud se s důchodovým systémem nic nestane, tak je to možné,“ říká ekonom Vladimír Bezděk.

Reality show: Daně. Kolik z peněz vydělaných na nemovitostech vám vezme stát

7. 9. 2011 | Daniel Kotula | 19 komentářů

Reality show: Daně. Kolik z peněz vydělaných na nemovitostech vám vezme stát

Berňák číhá všude, investování do nemovitostí není výjimkou. Převod nemovitosti, její dlouhodobé držení, výnos z nájmu, prodej se ziskem – vše podléhá zdanění. Základní orientace v daních nám umožní rozhodnout se pro nejlepší ze tří možností: platit méně, platit víc a platit navíc penále.

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

5. 9. 2011 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

Být ženou v domácnosti, věnovat svůj čas a svou energii dětem a péči o dům – starosvětský ideál není zdaleka mrtev. Ovšem chce to movitého a řádně zabezpečeného partnera, nečekejte, že vám někdo něco dá. Naopak: aspoň něco musíte platit vy!

Česká losovačka: podivuhodný svět veřejných zakázek očima Dana Ťoka

3. 9. 2011 | Martin Vlnas | 1 komentářů

Česká losovačka: podivuhodný svět veřejných zakázek očima Dana Ťoka

„Losování mělo proběhnout na počítači. Asistentka by pětkrát klepla a počítač vyhodil pět čísel. Navrhli jsme, aby nejprv proběhlo losování, v němž se každé firmě náhodně přidělí číslo, s nímž do losování vstoupí. A to už nešlo.“ I to zažil Dan Ťok, generální ředitel Skansky, při rozdělování veřejných zakázek.

Vláda schválila zdanění hazardu, platit začne v lednu

28. 8. 2011 | Tereza Mynářová

Vláda schválila zdanění hazardu, platit začne v lednu

Česká vláda poprvé v historii schválila zdanění hazardu. Přispívat do státní pokladny by měly herní společnosti od 1. ledna 2012. Nový zákon je součástí daňové reformy.

Očima expertů: Měly by se živnostníkům snížit daňové paušály?

19. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Očima expertů: Měly by se živnostníkům snížit daňové paušály?

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází s jedním reformním návrhem za druhým. V některých má jasnou podporu celé vládní koalice, s jinými naopak nesouhlasí ani premiér Petr Nečas. Návrh o snížení daňových paušálů pro živnostníky patří do druhé kategorie. Co si o této problematice myslí námi oslovení experti?

Vyděláš? Zaplatíš! Měly by se bohatším zvýšit daně?

18. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Vyděláš? Zaplatíš! Měly by se bohatším zvýšit daně?

V debatách kolem daňové reformy se nemohla neobjevit. Otázka, zda by napříště lidé s vyššími příjmy neměli platit mnohem vyšší daně, než platí nyní. O to zda má být daň spíš rovnější nebo spíš progresivní se svádějí souboje mezi odborníky, politiky i lidem obecným.

Vláda chystá daňový ráj pro manažery a živnostníky

14. 8. 2011 | Petr Holub | 13 komentářů

Vláda chystá daňový ráj pro manažery a živnostníky

Český kabinet má v plánu snižovat sazbu daně z příjmu i sociálního pojistného, a dokonce zrušit daň z dividend. Reforma z pera ministra financí Miroslava Kalouska vytvoří v Česku unikátní daňový systém, který nemá srovnání v žádné z vyspělých zemí.

Očima expertů: Stavební spoření se otřásá v základech. Kde budeme spořit?

12. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Očima expertů: Stavební spoření se otřásá v základech. Kde budeme spořit?

Miroslav Kalousek plánuje rozsáhlé změny stavebního spoření. Vše nasvědčuje tomu, že státní podporu ze stavebního spoření půjde od roku 2013 využívat pouze na bydlení. Ptali jsme se odborníků, který finanční produkt může stavební spoření nahradit.

Kryptosocialistická deviace: urážení daňových poplatníků

12. 8. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Kryptosocialistická deviace: urážení daňových poplatníků

Máte firmu, v ní zaměstnance. Ti vám při každé příležitosti opakují, že jste deviant, parazit, úchyl. Co uděláte? Důtka, důtka, výpověď. A až zavolá nový zaměstnavatel kvůli referencím, zasyčíte: tyhle gaunery nebrat! Proč jsme se tak ještě nenaučili přemýšlet o svých volených i nevolených zástupcích?

Vláda má dluhy ráda. „Bojem“ s nimi může ospravedlnit cokoli

9. 8. 2011 | Tomáš Prouza | 17 komentářů

Vláda má dluhy ráda. „Bojem“ s nimi může ospravedlnit cokoli

Poslední týdny plní média jeden článek o zadlužených ekonomikách za druhým. Příběh o snaze rychleji omezit zadlužování české ekonomiky dokonce nedávno vyvolal další koaliční bouři ve sklenici vody. Škoda, že jde jen o řečnická cvičení.

Stránka 66/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Přeplatky za léky už nedostanete. Limity se pohlídají jinak

Přeplatky za léky už nedostanete. Limity se pohlídají jinak

Systém doplatků za léky se brzy změní. Parlament schvaluje novelu, podle níž by se už...více

Nové triky, jak vám vysát účet. Oklamou i zkušené

Nové triky, jak vám vysát účet. Oklamou i zkušené

Sami dáte zloději klíč od domu. Tedy přihlašovací údaje do bankovnictví. Podvodník se...více

Máte peníze v Creditas i Max bance? Pozor na nový limit

Máte peníze v Creditas i Max bance? Pozor na nový limit

Lidé, kteří mají uložené peníze v Bance Creditas a současně v Max bance, by si měli po...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services