PPM z HPP a na MD a RP OSVČ, zaměstnání partnera

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s placením povinných záloh na zdravotní a sociální v případě, že živnost mám jako vedlejší činnost při pobírání rodičovského příspěvku? Je to tak, že sociální se neplatí a zdravotní poj. až podle výše skutečného příjmu za daný rok ve výši 6,75% ze zisku (nebo příjmu??)? V případě, že výdělek (tedy zisk po odečtení paušálních výdajů) nepřesáhne 15000/rok, co jsem povinna z jaké částky odvést? Je možnost, aby přítel žijící se mnou ve společné domácnosti (stejný TP) ve svém volném čase vykonával danou činnost místo mě? Práci bych samozřejmě fakturovala svým jménem, jen by ji prováděl on. Jde to bez pracovního vztahu mezi mnou a partnerem? Je jinak zaměstnaný na HPP. V případě, že to není možné, můžu jej zaměstnat na DPP/DPČ? Musí to někam hlásit a co jsem já povinna za něj odvádět? Dejme tomu, že bych mu dala např. 400,-/měsíčně. Našla jsem pouze informaci, že se NESMÍ zaměstnat manžel/ka, v případě partnera to možné je? Ideální případ by samozřejmě byl, kdyby mohl práci vykonávat i bez "papíru". Pokud pobírám RP a budu zároveň na vedlejší činnost podnikat (soc a zdr. zálohově platit tedy nebudu), můžu nastoupit do práce na HPP? Jak a co bych v tomto případě platila já, co zaměstnavatel? Příjmy z SVČ budou minimální, zisk (po odečtení paušálem) max. 10tis. Za odpověď a Váš čas předem děkuji

Otázku poslal/a:  , 14. 8. 2013 16:41

Na otázku odpovídá:

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová

Dobrý den. Detailní informace týkající se placení odvodů ZP a SP v průběhu pobírání rodičovského příspěvku (tzn. jako OSVČ vedlejší) najdete ve FAQ dotazech. Svého přítele, nikoliv manžela, můžete zaměstnat na vedlejší pracovní poměr nebo na DPP resp. DPČ . Tímto způsobem Vám může s Vaším podnikáním vypomáhat. Výkon závislé práce jinak, než v pracovněprávním vztahu je nelegální. Dohoda o provedení práce (DPP) do částky 10 tis. Kč za měsíc včetně nepodléhá platbám odvodů. Pokud Váš přítel podepsal „Prohlášení“ u svého hlavního zaměstnavatele, ze mzdy mu srazíte a FÚ odvedete srážkovou daň v sazbě 15% ze superhrubé mzdy, tzn. z příjmu 400,- Kč/měsíc. V tomto případě máte povinnost se zaregistrovat, u svého místně příslušného správce daně, jako plátce srážkové daně a jednou ročně podávat „Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně“. Pokud se svým přítelem uzavřete DPČ na stejnou částku, zaplatíte rovněž jenom srážkovou daň, odměna z DPČ do částky 2.500,- Kč za měsíc odvodům nepodléhá. Výše popsaná varianta je výhodná, pokud si budete uplatňovat výdaje z podnikání v prokazatelné výši, odměna DPP/DPČ včetně pojistného placeného zaměstnavatelem, je považovaná za daňově uznatelný výdaj. Jinou možností, jak převést na vypomáhajícího přítele část svých příjmů, je využití institutu spolupracující osoby. Zákon o daních z příjmů umožňuje příjmy dosažené při podnikání rozdělit na spolupracující osoby (mimo manžela, tady je procento vyšší), žijící s podnikatelem v jedné domácnosti tak, aby jejich podíl na společných příjmech a výdajích činil v úhrnu nejvýše 30 %; přitom částka připadající v úhrnu na spolupracující osoby, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 180 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 15 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce. Pro účely SP a ZP je Váš spolupracující přítel považován za OSVČ, se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (registrace u CSSZ a ZP, podávání přehledů, placení záloh a pojistného…atd.). Zahájení výdělečné činnosti - spolupráce je Váš přítel povinen oznámit i svému místně příslušnému FÚ a dále mu vzniká obecná povinnost podávat každoročně daňová přiznání k DPFO.
Pokud budete, při rodičovské dovolené, zaměstnaná na HPP a současně OSVČ, v zaměstnání budete platit odvody v plné výši a bez omezení. Jako OSVČ zůstanete i nadále OSVČ „vedlejší“.

24. 8. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma daň z nemovitosti, daň z příjmu, daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, daně, daňová poradna, dph, silniční daň

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

30. 11. 2005 | Simona Ely Plischke | 4 komentáře

Skryté tajemství EU: eurozóna je na tom lépe, než se zdá

Němci nechtějí ekonomické reformy, mladí nezaměstnaní Francouzi se bouří a Evropská centrální banka se snaží nalézt výmluvu pro zvýšení úrokových sazeb. Pro euroskeptiky nic nového, ekonomika eurozóny je, a bude, v mizerné kondici. Kdyby se ale pozorně podívali z jiného úhlu, spařili by zcela jiný, podstatně radostnější obrázek, píše The Economist.

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

23. 11. 2005 | Roman Stuchlík, Milan Šmíd | 9 komentářů

Nejvíc prodělá, kdo neinvestuje. Inflace mu zdaní úspory

Za posledních deset let "ukradla" inflace českým občanům 35 % neinvestovaných úspor. Obrana proti tomuto "zloději" je jediná – investovat. Přinášíme výpočty reálného zhodnocení v jednotlivých typech investic a údaje o tom, jak inflace poškozuje všechny, kteří neinvestují.

Neviditelné zvyšování daní

21. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 9 komentářů

Neviditelné zvyšování daní

Sazby daně z příjmu fyzických osob se nezvyšují, přesto platíme na daních stále víc. Nejen nominálně, ale i procentuálně. Jak je to možné? Podívejme se, co s našimi daněmi udělalo "zakonzervování" daňových pásem a odčitatelných položek a jak se na čistých příjmech podepsala inflace.

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

10. 11. 2005 | Miroslav Škaloud | 7 komentářů

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

Podle národního akčního plánu vlády nás čeká spousta rozumných reforem. Realita ale bohužel často vypadá jinak. Např. schodek rozpočtů má klesat, ve skutečnosti ale roste. Zvýšení investic do dopravní infrastruktury by bylo chvályhodné, kdyby ale kilometr české dálnice nestál dvakrát víc než jinde v Evropě, liberalizace pracovního trhu v podání ministerstva stěží jeho pružnosti pomůže. Obdobně lze zhodnotit další kapitoly, podívejme se na ně.

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

8. 11. 2005 | Matěj Šuster | 9 komentářů

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

Lidem se prý po chystaném zvýšení minimální mzdy vyplatí pracovat. Ale vyplatí se také zaměstnavatelům tyto lidi zaměstnat? Proč se je tedy nesnaží nalákat vyšší mzdou už teď? Důvodem zvyšování minimální mzdy je spíše ochrana fiskálních zájmů státu, tedy snaha snížit úniky příjmů z daní a pojistného.

Společné zdanění manželů: nechtějte slevu zadarmo!

8. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 44 komentářů

Společné zdanění manželů: nechtějte slevu zadarmo!

Minulý týden se v médiích objevila zpráva o tom, že společné zdanění manželů přinese kromě jiného statisícům rodin s malými dětmi povinnost shánět u bank půjčku na zaplacení daně, kterou jim finanční úřad o několik týdnů později vrátí. Je zřejmé, že zákon obsahuje jednu chybu a existuje jeden sporný výklad. A že řešení navrhované ministerstvem je absurdní.

Události uplynulého měsíce: říjen

4. 11. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: říjen

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

Snížení daní, které možná právě vám daň zvýší

3. 11. 2005 | Kateřina Havlíčková | 53 komentářů

Snížení daní, které možná právě vám daň zvýší

Novela zákona o daních z příjmů, kterou právě schválila sněmovna, je v médiích prezentována výhradně jako snížení daní. U osob se středními a vyššími příjmy ovšem v mnoha případech dochází ke zvýšení daní. O tom ale bohužel nikdo nemluví.

ODS nižší daně nechce

27. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 58 komentářů

ODS nižší daně nechce

"Když neušetří všichni, ať tedy nikdo, všem stejně," hlásá česká pravice. Že toto rovnostářství bychom čekali někde nalevo? Poslance ale zajímají voliči jenom v den voleb. Volební sliby i programy padnou, když jde o ambice a zviditelnění. Česká pravice si příliš zvykla kázat vodu.

Penzijní připojištění: pozor, stát dává, ale i bere

14. 10. 2005 | Jiří Šedivý | 17 komentářů

Penzijní připojištění: pozor, stát dává, ale i bere

Říkali vám při uzavírání smlouvy, že peníze z penzijního fondu se nezdaňují? Vždycky tam nějaká daňová povinnost je. Na druhou stranu systém také využívá různých úlev. Přinášíme přehled kladů a záporů, které daňové předpisy související s penzijním připojištěním způsobují.

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Progresivní zdanění servírované jako rovná daň

6. 10. 2005 | Matěj Šuster | 46 komentářů

Progresivní zdanění servírované jako rovná daň

Málokdo si uvědomuje, že koncepce rovná daně s existencí nezdanitelného minima je ve skutečnosti progresivní zdanění. Ověřme si to na slovenském příkladu efektivního zdanění. Zároveň vyvraťme tvrzení, že vysoké mezní sazby daně z příjmu automaticky znamenají vysoké efektivní zdanění příjmu bohatých.

Jak zúročit 12 000 o desítky % p.a. na životní pojistce

4. 10. 2005 | Karel Doležal | 17 komentářů

Jak zúročit 12 000 o desítky % p.a. na životní pojistce

Víte, co umožňuje naše legislativa? Pomocí kombinace daňových odpočtů na životní pojištění a možnosti částečných odkupů úsporu na dani ve výši 54 000 až 115 200 Kč za 30 let. A to i v případě, kdy vám u pojišťovny leží jen 12 000 Kč a dalších 12 000 Kč každý rok vkládáte a vybíráte.

Jak za rozumnou cenu na internet?

22. 9. 2005 | Petr Vykoukal | 13 komentářů

Jak za rozumnou cenu na internet?

Pro mnoho z nás se internet stal nepostradatelným pomocníkem. Na otázku jak jej používat a přitom neplatit příliš, však stále neexistuje jednoduchá odpověď. Jaké tedy máme možnosti?

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

19. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

Minimální mzda, minimální daň a minimální odvody na pojistné jsou pro každého liberála zavrženíhodné. Jsou ale jednoznačně negativním prvkem? Český trh práce je bezpochyby nutné uvolnit, říká autorka článku, otázka však zní, jak to udělat. Jaký význam, účinnost a dopady podle ní mají tato tři "minima"? A jak je smysluplně upravit?

Stránka 98/127

Partner sekce

Barbora Krížová - daňový poradce

Barbora Krížová - daňový poradce

Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 18letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky. Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky. info@dane-krizova.cz

Za poradnu odpovídá:

Barbora Krížová

http://dane-krizova.cz

Partnerem poradny od: 16.1.2012

Aktuální články

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Porozumět potřebám zákazníků je alfou omegou práce Sylwie Szymuly. Jaké nové obchodní...více

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Češi si připlatí za streamovací služby Netflix, Max a Disney+. Poslední z nich oznámila...více

Generali Česká pojišťovna má novou mobilní aplikaci

Generali Česká pojišťovna má novou mobilní aplikaci

Generali Česká pojišťovna spustila mobilní aplikaci Moje Generali – klientskou zónu v...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services