PPM OSVČ, souvislé podnikání

Dobrý den, ráda bych požádala o radu, jak získat co nejvýhodnější mateřskou v mé situaci. 1/2010-10/2013 jsem byla OSVČ (neplatila jsem si nemocenské pojištění), 11/2013 – 10/2014 jsem HPP a od 11/2014 budu opět OSVČ a můj příjem bude měsíčně v průměru 40.000,-Kč. 1)Kdy (po jaké době placení nemocenského) je pro mne nejvýhodnější jít na MD a jakou výši nemocenského pojištění si mám platit a od kdy, abych dosáhla na co nejvyšší možný příspěvek (PPM i RP) s mým příjmem? Po MD bych ráda šla na rodičák na 2 roky. 2) Je možné mít při pobírání PPM a RP aktivní živnost a stále dál podnikat a za jakých podmínek? Musím si i souvisle platit sociální, zdravotní a nemocenskou a v jaké výši? Velmi vám děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 27. 10. 2014 11:43

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Na peněžitou pomoc v mateřství neboli PPM se nastupuje 6-8 týdnu před plánovaným termínem porodu a o jeho nástupu rozhoduje váš gynekolog, který vystaví žádanku. Pro nárok na PPM musíte splnit potřebnou dobu pojištění a v době nástupu být nemocenský pojištěná tj. být zaměstnaná. PPM se vypočítá z průměrné hrubé mzdy za 12 předcházejících měsíců z posledního zaměstnání.

Orientační výši peněžité pomoci v mateřství si můžete spočítat na Naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
Co se týče podnikání, tak se vychází z přehledu za loňský rok, jaké platby byly zasílány na důchodové pojištění. Navýšení bylo v loňském roce možné, letos už to nejde. Letos můžete platit nejvýše 299 Kč. Co se týče doby pojištění, tak pokud jste byla 2 roky před nástupem na PPM pojištěná tak stačí 180 dnů a pokud ne, tak je potřeba splnit 270 dnů doby pojištění. Ano, je potřeba současně platiti zálohy na důchodové pojištění.
Je-li tedy uplatňován nárok na PPM z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění. Jakmile je z obou příjmů odváděno sociální pojištění, tak se do vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství budou počítat oba příjmy. Lékař vystaví dvě žádosti o PPM. Na správě sociálního zabezpečení ty příjmy od obou zaměstnavatelů sečtou a PPM bude dostávat jen jednu.
Výše mateřské se může spočítat i z několika pracovních poměrů a to 2 roky zpětně. Výše se dělí počtem, kalendářních dnů, kdy zaměstnání trvalo, tudíž nevadí pokud jste pracovala jen např. pár měsíců, je důležitá podmínka doby pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM a hlavně, aby zaměstnání v době nástupu na PPM trvalo tj. být nemocenský pojištěná. Určitě doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit, v případě že nárok nevznikl, po porodu byste pobírala rodičovský příspěvek. V případě, že vám půjde stanovit vyměřovací základ budete moct volit výši a dobu pobírání rodičovského příspěvku, nejvyšší možná částka by byla 11 500,- Kč a doba pobírání 2 roky.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Náleží zpravidla zaměstnancům po dobu 28 týdnů (v některých specifických případech jako je narození vícerčat 37 týdnů) a vyplácí ji OSSZ. Nárok na ní má i OSVČ, pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění OSVČ a splní dané podmínky.

U pobírání PPM můžete mít aktivní živnost, ale je třeba splnit určité podmínky: - Pokud bysta jako OSVČ pobírala PPM z nemocenského pojištění z titulu OSVČ, nemůžete po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat v době pobírání PPM nemusíte v případě, že podnikání je vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod., výplata PPM pak nadále náleží. Při pobírání PPM je možné vykonávat výdělečnou činnost, pokud jde o jinou, např. zaměstnání, než ze kterého se PPM vyplácí. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (podnikat). V případě čerpání PPM z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání.

U rodičovských dávek na rozdíl od mateřské ovšem v průběhu rodičovské dovolené můžete bez omezení pracovat i u svého původního zaměstnavatele nebo pokračovat ve své podnikatelské činnosti.
Výhodou při vedlejší činnosti, což je při provozování samostatné výdělečné činnosti během rodičovské dovolené splněno, je skutečnost, že do zákonného limitu se vůbec neplatí sociální pojištění.

31. 10. 2014 16:09

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Delší ošetřovné? Jděte radši do práce, vzkazuje Schillerová

25. 9. 2020 | Petr Kučera | 208 komentářů

Delší ošetřovné? Jděte radši do práce, vzkazuje Schillerová

Rodiče, kteří se starají o dítě kvůli zavřené škole nebo jinému koronavirovému omezení, nedostanou po devíti dnech od státu ani korunu. Navzdory rekordnímu rozšíření nemoci Covid-19 totiž vládní hnutí ANO odmítá zavést podobná pravidla pro ošetřovné jako na jaře.

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

21. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda schválila valorizaci podle vzorečku v zákoně. Průměrný důchod poprvé překoná 15 tisíc. Kalkulačka uvnitř.

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 260 komentářů

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku.

Ošetřovné při zavřené škole: Rodiče teď mají smůlu

17. 9. 2020 | Petr Kučera | 57 komentářů

Ošetřovné při zavřené škole: Rodiče teď mají smůlu

Čím dál víc škol posílá děti domů, lidí s koronavirem je mnohonásobně víc než na jaře. Pro ošetřovné však platí stejná pravidla jako před epidemií. Podle hnutí ANO už je líp.

Vánoční bonus pro důchodce v ohrožení. Vláda nestíhá

15. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 134 komentářů

Vánoční bonus pro důchodce v ohrožení. Vláda nestíhá

Vládě se komplikuje plán na předvánoční příspěvek pro důchodce ve výši 5000 korun.

Ty už si nezahraješ. Startuje rejstřík proti hazardu

15. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Ty už si nezahraješ. Startuje rejstřík proti hazardu

Ministerstvo financí spouští rejstřík osob vyloučených z hazardních her. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo ti, kdo se léčí z gamblerství, si tak již brzy nezahrají v kasinu nebo si nevsadí na sportovní zápasy.

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

31. 8. 2020 | Petr Kučera | 108 komentářů

Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevěří, že politici přijdou s takovou důchodovou reformou, která vyřeší hlavní problém penzijního systému, tedy stárnutí populace. „Žádná důchodová reforma nemůže v praxi existovat, je to chiméra akademiků,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Utratit 90 miliard umíme. Snad jsme zaplatili i přípravu na druhou vlnu

31. 8. 2020 | Gabriel Pleska | 38 komentářů

Utratit 90 miliard umíme. Snad jsme zaplatili i přípravu na druhou vlnu

Ať si vláda čaruje s daněmi a příspěvky pro penzisty. Ale napřed ať ukáže, že udělala domácí úkoly a že připravila zemi na druhou covidovou vlnu nebo jakoukoli jinou podobnou „nepříjemnost“. Protože životy nakonec jsou víc než peníze.

Pět tisíc ke každému důchodu. Vláda se shodla na rouškovném

28. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 78 komentářů

Pět tisíc ke každému důchodu. Vláda se shodla na rouškovném

Důchodci nakonec od vlády dostanou letos v prosinci jednorázových 5000 korun. Mimořádná valorizace nebude.

Rouškovné pro důchodce očima expertů. Šest tisíc, čtyři tisíce, nic?

28. 8. 2020 | Ondřej Tůma | 212 komentářů

Rouškovné pro důchodce očima expertů. Šest tisíc, čtyři tisíce, nic?

Měli by důchodci dostat několikatisícový příspěvek jako kompenzaci za těžkosti během pandemie koronaviru? Podaří se vládě návrh prosadit? A pokud ano, jedná se o spravedlivé řešení, nebo kupování voličů?

Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

25. 8. 2020 | Jiří Hovorka

Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

Penzijní fondy investující do akcií už smazaly většinu koronavirových ztrát. V průměru jsou na 83 procentech úrovně, na které byly na začátku letošního roku. Vyplývá to ze statistiky Asociace penzijních společností ČR ke konci druhého čtvrtletí.

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka, Hana Vincourová | 16 komentářů

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

Koronavirová krize vrátila do hry myšlenku takzvaného nepodmíněného příjmu. S experimentem začalo Španělsko, chystá se k němu Německo.

Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!

24. 8. 2020 | Gabriel Pleska | 161 komentářů

Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!

Penzisté přidáno dostanou, žádný strach, na tom se koalice shodne. Bojuje se o to, kdo si za přidávání připíše zásluhy.

Investování pro všechny: Když je dnes člověku dvacet

24. 8. 2020 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Investování pro všechny: Když je dnes člověku dvacet

Máte před sebou celý život. A je jen na vás, co budete moct odpovědět, až se vás důchod zeptá, co jste dělali v mládí.

Důchodci dostanou peníze navíc ještě před Vánoci, chce Schillerová

19. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Důchodci dostanou peníze navíc ještě před Vánoci, chce Schillerová

Důchodci by se peněz navíc mohli dočkat ještě před letošními Vánoci. V rozhovoru pro web Blesk.cz to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Nejsilnější pasy světa. Pro koho je snadné cestovat a kdo se skoro nehne?

Nejsilnější pasy světa. Pro koho je snadné cestovat a kdo se skoro nehne?

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Zdražování nemovitostí nabírá na rychlosti. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází...více

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Jak pokračuje přechod klientů do nové aplikace KB+? Co všechno už v ní banka od loňského...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services