potřeby pri zadosti v hmotne nouzi

Dobrý den, jsem od června roku 2014 na pracovním úřadě, brala jsem podporu 4300 do listopadu 2014, ale práci stále nenalezla. Do té doby jsem žila z úspor a z půjček od známých. Včera jsem už ale šla na sociální úřad zažádat si o hmotnou nouzi. Nejen, že paní byla na mě nepříjemná, ale také mi nebyla ochotna poradně poradit. Ve finále, když jsem jí vysvětlila, že nevím, co všechno po mně chce, tak mi napsala seznam věcí, co ji mám donést. Žiji sama, dcera je v péči otce a já žiju v podnájmu. Paní na sociálce chce po mně prohlášení od všech, co mi půjčovali na živobytí, a musí být ověřeny podpisy. Problém je v tom, že toto pro mě nikdo neudělá, nikdo mi nepůjde ani na tu poštu a nechtějí nikde na sociálce figurovat. Dále mám auto, ale je nepojízdné, musím prý prokázat, že jsem se snažila auto prodat. Přijde mi to postavené na hlavu, že místo toho, aby byl stát rád, že jsem mu ušetřila peníze a netahala z nich peníze už od začátku a doufala, že najdu práci a raději si budu půjčovat, než abych šla na sociálku, a teď, když už to jinak nešlo, tak jdu na sociálku a mají to odnášet i lidé, kteří mi pomáhali. Prosím i o radu, co vše po ně mohou požadovat? Předem moc děkuji, Lenka.

Otázku poslal/a: Lenka Jašková, 24. 2. 2015 15:06

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Při žádání o dávky se zkoumají příjmy a také sociální a majetkové poměry. Co se týče půjček apod, být vámi uvedu do protokolu tak jak to bylo, že vám pomáhali známí popř rodina s zajištěním výživy, ale jak uvádíte v dotazu, že už je to neúnosné žádáte o pomoc stát. Zjišťují se příjmy za poslední 3 měsíce tudíž je na vás zda prohlásíte, zda jste měla nějaký příjem či nikoliv. Co se týče majetku, záleží jak je to staré auto myslím tím, který ročník. Auto nemusí hned znamenat, že vám dávky nebudou přiznány, do protokolu uveďte k čemu popř. auto používáte, např. pro hledání zaměstnání apod, doložíte technický průkaz atd a v případě že úřad usoudí, že by vám mohl prodej auta zajistit výživu, nezbyde vám nic jiného, než jej nabídnout k prodeji a tuto aktivitu doložit, je jasné, že auto nepodáte ze dne na den, to je nereálné, proto byste dávky pobírala do doby přijetí financí za auto atd.. Bližší informace poskytne kterákoliv pobočka ÚP. V případě nepřiznání dávek máte možnost podat odvolání, kdy vaši situaci posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí.

28. 2. 2015 19:42

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

25. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

Když se zaměstnavatel rozhodne někoho propustit, musí uvést výpovědní důvod. Ten nejčastější se jmenuje nadbytečnost. Podnikatel se jistě musí přizpůsobovat situaci na trhu a regulovat počet svých lidí. Jenže nadbytečnost se v praxi často také zneužívá, stačí se znelíbit a letíte… Dá se nějak bránit?

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

20. 7. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

Poslanci a ministerstvo práce chtějí změny v rodičovském příspěvku. Co konkrétně bude jinak, pokud jejich návrhy získají dostatečnou podporu?

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

11. 7. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

Prvního července začala platit nová pravidla pro vydávání dokladů. Staré občanky nahradily elektronické průkazy, které umožní prokázání totožnosti online. Co konkrétně s novou občankou vyřídíte přes internet a jak se změnilo vydávání cestovních pasů a řidičáků? Poradíme.

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

9. 7. 2018 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

Kdo chce vyšší šanci na nové zaměstnání i vyšší podporu v nezaměstnanosti, může zkusit rekvalifikační kurz. Přečtěte si, jaká jsou pravidla a kolik od státu dostanete.

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

21. 6. 2018 | Monika Veselíková | 27 komentářů

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

20. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

V některých případech se podpora v nezaměstnanosti neurčuje z výdělku v posledním zaměstnání, ale z průměrné mzdy. Taková podpora je ovšem velmi nízká.

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

14. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 17 komentářů

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

Někdy se nedaří a člověk skončí jako nezaměstnaný na úřadu práce opakovaně, brzy po sobě. Třeba když ho propustí z nového zaměstnání ve zkušební době. Kdy má uchazeč o zaměstnání i při další registraci na úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

5. 6. 2018 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

Příspěvek na bydlení, porodné nebo dávky hmotné nouze. Kolik Čechů se bez nich neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase? Prošli jsme statistiky a přehledy ministerstva práce a připravili přehled čerpání dávek státní sociální podpory.

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

4. 6. 2018 | Monika Veselíková | 49 komentářů

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

Přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven. Nejzásadnější novinky, které chce ministerstvo práce prosadit. Pokud novely zákonů projdou, začnou nová pravidla platit už příští rok.

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

29. 5. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené přiznává zákoník práce určitá práva. Kdo chce být při návratu do zaměstnání při vyjednávání se šéfem pevný v kramflecích, měl by je znát. Peníze.cz přinášejí užitečný přehled pro každého, kdo řeší návrat do zaměstnání.

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

22. 5. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 33 komentářů

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

Za absenci v práci kvůli mateřské dovolené se dovolená nekrátí, kvůli rodičovské už ale ano. Pokud vám zbyla řádná dovolená, je tedy finančně výhodné vybrat si ji před nástupem na rodičovskou.

Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

21. 5. 2018 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Programové prohlášení vlády. Staré dluhy, nové sliby

Víc peněz pro důchodce a rodiče, zrušení superhrubé mzdy, slevy na jízdném i zálohované výživné. Projděte si priority nové vládní koalice.

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

23. 4. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

Poslanci TOP 09 navrhují zrušení redukčních hranic pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud novinka projde, polepší si zhruba třicet procent rodičů s vyššími příjmy. Co konkrétně se změní a o kolik jim mateřská stoupne?

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

20. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

Druhé dítě se narodí v době, kdy ještě berete rodičovský příspěvek na prvního potomka nebo krátce po dočerpání dávky. Dostanete na druhé dítě mateřskou? Jak se liší pravidla u zaměstnankyň a podnikatelek?

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

14. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

Musí podnikatelka, která začne brát mateřskou a rodičovskou, přerušit živnost? Jak je to s odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění? Co když chcete aspoň trochu vydělávat?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services