Jak získat příspěvek na bydlení jako studentka SŠ bez příjmu?

Dobrý den, jsem studentkou SŠ denní formy vzdělávání. Již dlouhou dobu žiji sama bez rodičů v pronajatém bytě, ale trvalé bydliště mám stále u rodičů. Chci se zeptat zda mám nárok jako studentka SŠ bez příjmu (pouze chodím na brigády, kde mám smlouvu DPČ a můj příjem je každý měsíc jiný, podle počtu odpracovaných hodin, kdy mohu, aby se mi to nekrylo se školou) na příspěvek na bydlení, když jsi změním trvalé bydliště do místa mého podnájmu. V bytě má, ale nahlášený trvalý pobyt i majitel a jeho příjem je dost vysoký, zda to půjde nějakým způsobem prokázat, že byt mi pouze pronajímá? Již několikrát jsem se snažila dovolat na sociálku u nás ve městě, ale bez úspěchu. Jednou jsem se dovolala a paní mi řekla, že je úřední den a že má klienta na přepážce, že toto nemůže řešit ať ji zavolám jindy. Volala jsem snad už 5x a nikdy mi to nezvadla. Když jsem chtěla sociálku u nás ve městě navšítvit, tak tam bylo tolik lidí, čekali dlouhou frontu, až ven, že když na mě docházela řada, sociálka se zavřela a na mě řada nepřišla. Prosím o radu tedy takto přes internet, zda vůbec něco takového jde, ať tam mohu zajít osobně už třeba brzy ráno, aby na mě fronta vyšla a jaké náležitosti k tomu budu potřebovat? Určitě budu potřebovat změnu trvalého bydliště do bytu, kde jsem momentálně v pronájmu, potvrzení o studiu a nějaké potvrzení o DPČ z brigády? A jak prokážu, že jsem sama bez příjmu a příjmy majitele bytu mi nenáleží. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. KK

Otázku poslal/a:  , 27. 4. 2015 19:45

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Nárok na příspěvek na bydlení je závislý na typu smlouvy a trvalém pobytu. Tzn, aby jste na dávku dosáhla musíte být nájemcem anebo vlastníkem bytu s trvalým pobytem. Pozor však kdybyste byla v roli podnájemce příspěvek na bydlení nedostanete. Mohla byste žádat o doplatek na bydlení tj dávka hmotné nouze, kde jsou podmínky nároku mírnější. Orientačně vám může pomoci kalkulačka, kde zjistíte případnou výši.
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni

Na výši přiznané dávky záleží jaké jsou náklady na bydlení, vaše příjmy a také se přihlíží k tzv. normativním nákladům, které jsou stanoveny zákonem o státní sociální podpoře. Co se týče společně posuzovaných osob, tak se posuzují všechny osoby trvale hlášeny v bytě, ale je zde možnost požádat o vyloučení čili nepřihlížení, pokud prokážete, že v bytě skutečně majitel nebydlí, poté úřad o vyloučení rozhodne. O dávku žádejte na tiskopise, který je k dispozici na každém ÚP, anebo na internetu, s tím, že stačí žádost na ÚP poslat, nemusíte tam dojít osobně.
V případě, že by něco scházelo ÚP vám zašle výzvu k doplnění.
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=PByd150101109&SSID=QzCcK_kwZattx.1uXzvD.Qh2qkcVEQVn

K žádost doložte nájemní smlouvu, náklady za předcházející čtvrtletí, vaše příjmy a poté doklady prokazující, že majitel bydlí jinde a požádejte o vyloučení- nepřihlížení. Upozorňuji, že nárok na příspěvek na bydlení vzniká až po 3 měsících od přihlášení k trvalému pobytu. Do té doby můžete žádat o doplatek na bydlení. podrobnější informace podá ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.

30. 4. 2015 17:11

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

5. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

Polovička prázdnin za námi. Pro ty, kdo letos končili školu, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda mají v pořádku všechny úřední náležitosti. Aby pak nebyli překvapení, že dluží na nějakém pojistném nebo že jim zničehonic nechodí přídavky na dítě. Využijte škaredého počasí a zaúřadujte si.

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

30. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

V rozhovoru s Petrem Šimčákem, ředitelem obchodu pro banky a instituce skupiny Pioneer Investments v ČR, se dozvíte, jak vnímá plánovanou důchodovou reformu, proč by podle něj investování do státních dluhopisů nemělo být jedinou volbou budoucích penzistů nebo jaké jsou investiční možnosti drobných investorů.

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

28. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

Ústředním tématem druhého dílu videorozhovoru s ekonomem Vladimírem Bezděkem je členění důchodových systémů. Soustředí se na rizika zaměstnavatelského soukromého důchodového systému, který v zahraničí často posloužil k obřímu tunelování. Mohlo by něco podobného nastat i v České republice?

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

21. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

Přinášíme sérii videorozhovorů s Vladimírem Bezděkem, ekonomem, členem NERVu, předním odborníkem na důchodové systémy. Stále se říká, že k penzijní reformě se nevede dostatečná veřejná debata. Vladimír Bezděk nás tedy seznámí se základními pojmy, jež bychom měli znát, než se do ní zapojíme.

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

15. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 41 komentářů

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

Co může za to, že si české domácnosti nedokážou vytvořit dostatečné finanční rezervy? Rozhazovačnost? Neschopnost správně investovat? Nízké příjmy? Zeptali jsme se, jaký na tuto problematiku mají názor ekonomové Petr Mach a Pavel Kohout, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci.

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

12. 7. 2011 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

Sirotčí důchod je dávka, která má zabezpečit nezaopatřené dítě, které přijde o jednoho či oba rodiče (nebo jejich zákonné náhradníky), po dobu jeho studií a přípravy na povolání.

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

10. 7. 2011 | Petr Holub | 4 komentáře

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

Český statistický úřad publikoval zjištění, která odporují vžitému většinovému pohledu na stav společnosti. Nejbohatší třetině českých rodin se loni propadly reálné příjmy, zatímco ostatním se zvýšily.

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

26. 6. 2011 | Karel Toman | 10 komentářů

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

Novela zákona o zaměstnanosti má vážné chyby. Shodly se na tom Akční spolek nezaměstnaných (ASN) a Evropský institut pro veřejné otázky (EIVO).

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

6. 6. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

Dlužíte na pojistném 50 haléřů? I takovou částku může někdy vymáhat exekutor. Řada exekucí je přitom zbytečná – často stačí pravidelně kontrolovat poštu, platit pokuty, a když přijde nějaká upomínka, nehrát si na mrtvého brouka. Víte, co vám nemůže vzít ani exekutor?

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

31. 5. 2011 | František Mašek | 20 komentářů

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

K zemím Evropské unie, v nichž mohou Češi bez omezení pracovat, začátkem května konečně přibylo i Německo a Rakousko. Co znamená práce v Evropě pro váš důchod a co je třeba udělat, abyste za práci v cizině penzi dostali?

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

25. 5. 2011 | František Mašek | 28 komentářů

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

Beze změn v průběžném pilíři penzijního systému budou Češi narození v letech 1980 až 2008 platit na důchod několikrát víc, než kolik jim na něm pak stát vyplatí. Studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu doporučuje tyto náklady rozložit mezi více generací, včetně současných důchodců.

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

17. 5. 2011 | Petra Dusová | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec soukromé firmy či osoba samostatně výdělečně činná. Máme rovné šance, nebo je někdo nespravedlivě zvýhodněn?

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

12. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 62 komentářů

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

Poslanci včera schválili tzv. malou důchodovou reformu, která zvedne penze lidem s vyššími příjmy, jak požaduje Ústavní soud. Kromě toho zvyšuje i věk pro odchod do důchodu. Bude ale pracovní trh o šedesátníky stát?

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

10. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 6 komentářů

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

Když vláda oznamovala zvýšení daně z přidané hodnoty, ospravedlňovala ho důchodovou reformou. Navýšení DPH prý mělo financovat výpadek příjmů průběžného důchodového systému. Celkově měla nová sazba přinést do státní pokladny zhruba 22 miliard korun.

Změna v zákoně. Chudí si budou muset najít levnější byt

8. 5. 2011 | Petr Kučera | 28 komentářů

Změna v zákoně. Chudí si budou muset najít levnější byt

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce omezit čerpání příspěvku na bydlení i doplatku na bydlení, tedy státních podpor určeným lidem s nízkými příjmy.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Zdražování nemovitostí nabírá na rychlosti. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází...více

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Jak pokračuje přechod klientů do nové aplikace KB+? Co všechno už v ní banka od loňského...více

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Česká strojírenská firma Můj technik má široký záběr. Konstrukční řešení i hotové stroje...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services