Jak získat příspěvek na bydlení jako studentka SŠ bez příjmu?

Dobrý den, jsem studentkou SŠ denní formy vzdělávání. Již dlouhou dobu žiji sama bez rodičů v pronajatém bytě, ale trvalé bydliště mám stále u rodičů. Chci se zeptat zda mám nárok jako studentka SŠ bez příjmu (pouze chodím na brigády, kde mám smlouvu DPČ a můj příjem je každý měsíc jiný, podle počtu odpracovaných hodin, kdy mohu, aby se mi to nekrylo se školou) na příspěvek na bydlení, když jsi změním trvalé bydliště do místa mého podnájmu. V bytě má, ale nahlášený trvalý pobyt i majitel a jeho příjem je dost vysoký, zda to půjde nějakým způsobem prokázat, že byt mi pouze pronajímá? Již několikrát jsem se snažila dovolat na sociálku u nás ve městě, ale bez úspěchu. Jednou jsem se dovolala a paní mi řekla, že je úřední den a že má klienta na přepážce, že toto nemůže řešit ať ji zavolám jindy. Volala jsem snad už 5x a nikdy mi to nezvadla. Když jsem chtěla sociálku u nás ve městě navšítvit, tak tam bylo tolik lidí, čekali dlouhou frontu, až ven, že když na mě docházela řada, sociálka se zavřela a na mě řada nepřišla. Prosím o radu tedy takto přes internet, zda vůbec něco takového jde, ať tam mohu zajít osobně už třeba brzy ráno, aby na mě fronta vyšla a jaké náležitosti k tomu budu potřebovat? Určitě budu potřebovat změnu trvalého bydliště do bytu, kde jsem momentálně v pronájmu, potvrzení o studiu a nějaké potvrzení o DPČ z brigády? A jak prokážu, že jsem sama bez příjmu a příjmy majitele bytu mi nenáleží. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. KK

Otázku poslal/a:  , 27. 4. 2015 19:45

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Nárok na příspěvek na bydlení je závislý na typu smlouvy a trvalém pobytu. Tzn, aby jste na dávku dosáhla musíte být nájemcem anebo vlastníkem bytu s trvalým pobytem. Pozor však kdybyste byla v roli podnájemce příspěvek na bydlení nedostanete. Mohla byste žádat o doplatek na bydlení tj dávka hmotné nouze, kde jsou podmínky nároku mírnější. Orientačně vám může pomoci kalkulačka, kde zjistíte případnou výši.
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni

Na výši přiznané dávky záleží jaké jsou náklady na bydlení, vaše příjmy a také se přihlíží k tzv. normativním nákladům, které jsou stanoveny zákonem o státní sociální podpoře. Co se týče společně posuzovaných osob, tak se posuzují všechny osoby trvale hlášeny v bytě, ale je zde možnost požádat o vyloučení čili nepřihlížení, pokud prokážete, že v bytě skutečně majitel nebydlí, poté úřad o vyloučení rozhodne. O dávku žádejte na tiskopise, který je k dispozici na každém ÚP, anebo na internetu, s tím, že stačí žádost na ÚP poslat, nemusíte tam dojít osobně.
V případě, že by něco scházelo ÚP vám zašle výzvu k doplnění.
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=PByd150101109&SSID=QzCcK_kwZattx.1uXzvD.Qh2qkcVEQVn

K žádost doložte nájemní smlouvu, náklady za předcházející čtvrtletí, vaše příjmy a poté doklady prokazující, že majitel bydlí jinde a požádejte o vyloučení- nepřihlížení. Upozorňuji, že nárok na příspěvek na bydlení vzniká až po 3 měsících od přihlášení k trvalému pobytu. Do té doby můžete žádat o doplatek na bydlení. podrobnější informace podá ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.

30. 4. 2015 17:11

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

22. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 29 komentářů

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

Ministerstvo financí představilo plán na reformu daňového systému. Jde o změnu, jež mnohé narovnává a zjednodušuje, nedá se však říci, že je to změna zásadní – a především promyšlená. Zvážili reformátoři například dopad, jaký bude mít zrušení možnosti odečíst si úroky z hypoték a stavebních spoření?

Navržená reforma: trest za odpovědnost

19. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Navržená reforma: trest za odpovědnost

Vláda, která měla být vládou rozpočtové odpovědnosti, a tedy zejména vládou snižování výdajů, se změnila ve vládu zvyšování daní a rostoucího přerozdělování. Ještě horší ale je, že se stala vládou, trestající odpovědné a úspěšné.

Aleš Tůma: Přežijí penzisté fondy, nebo fondy penzisty?

14. 3. 2011 | Aleš Tůma | 7 komentářů

Aleš Tůma: Přežijí penzisté fondy, nebo fondy penzisty?

V souvislosti s plánovanou penzijní reformou se často objevuje otázka: kde máme jistotu, že nám fondy za pár let někdo neznárodní, neprovede „měnovou reformu“ a podobně. Existuje vůbec na světě nějaký fond, který přežil třeba sto let?

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

11. 3. 2011 | Petr Šafránek | 12 komentářů

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

Osudí se točí, publikum tají dech, osudí se zastavuje. Jeden z koaličních kouzelníků si vysouká rukáv a šátrá v losovacím bubnu: Dámy a pánové, nová sazba DPH bude – chvilka napětí – 17,5 procenta. A teď se zřejmě čeká, že velevážené publikum, tedy my, spustí bouřlivý potlesk...

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

11. 3. 2011 | František Mašek

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

Správně si poradit s přehledem příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení je snazší než dobře vyplnit daňové přiznání. I u nich je však potřeba dát si na několik věcí dobrý pozor.

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

10. 3. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

Nájem, elektrika, vodné, stočné, plyn – přerůstá vám to přes hlavu? Nedokážete sami hradit náklady spojené s bydlením? V článku Ludmily Řezníčkové, odbornice z Poradny na Peníze.cz, se dozvíte, jestli máte nárok na státní příspěvek na bydlení.

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

10. 3. 2011 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

Ponechme teď stranou, zda je vládou navržená penzijní reforma správná, či nikoliv. Jedno je jisté – ať už je jakákoliv, vláda rozhodně nezvládla první fázi komunikace reformy se širokou veřejností. Jediné, co si ze zamýšlené reformy lid doposud odnesl, je zdražování v důsledku sjednocení sazeb DPH.

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

10. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 55 komentářů

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

Důchodová reforma dál vyvolává emoce. Nečekaně se do ní pustil i prezident Klaus, kritika znovu zaznívá i od Věcí veřejných. Poslanec za ČSSD a hejtman David Rath dokonce vyhrožuje, že když se dostane sociální demokracie k moci, úspory v soukromých penzijních fondech znárodní.

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

9. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 21 komentářů

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

Je to zvláštní paradox – peníze milujeme, chceme je, ale přitom se o ně moc nestaráme. Necháváme je ležet bez užitku, neříkáme jim, co mají dělat, utrácíme je za falešný pocit jistoty místo toho, abychom věděli, co je důležité a bez čeho se obejdeme.

Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám

6. 3. 2011 | Petr Kučera | 11 komentářů

Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám

Lidé, kteří žádají stát o příspěvek na živobytí, by měli nově vyplnit také čestné prohlášení. V něm mají uvést, že jim jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

3. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 39 komentářů

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

Penzijní reforma vyvolala v Česku velký rozruch, vlnu kritiky za nedomyšlenost a obavy z toho, že stát využil reformu důchodů ke zvýšení daní, zejména DPH. Přinesl ale i jednu poměrně nosnou myšlenku - možnost, aby děti podpořili částí svého výdělku penzi svých rodičů.

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

1. 3. 2011 | František Mašek | 1 komentářů

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

Dlouho očekávaná cenová mapa ministerstva pro místní rozvoj zatím umožňuje stanovit jen cenu desetiny nemovitostí s deregulovanými nájmy. Zdá se nicméně, že soudy o výši nájemného zatím příliš nehrozí.

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

1. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 19 komentářů

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

Do startu důchodové reformy zbývají ještě skoro dva roky, ale vládě se během týdne úspěšně podařilo zklamat a naštvat i ty, kteří by jinak reformu ze všech sil podporovali.

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

25. 2. 2011 | Tomáš Prouza

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

Pokud chci, aby mi někdo věřil, neměl bych mu lhát. A pokud chci něčí důvěru, měl bych mu odkrýt karty. Vláda bohužel při představení důchodové reformy porušila obě základní pravidla a výrazně tak omezila naději na to, že lidé navrženou reformu přijmou.

Jaký můžete mít invalidní důchod?

24. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 57 komentářů

Jaký můžete mít invalidní důchod?

Vysoké nasazení, plný výkon – tak to žádá doba a především zaměstnavatelé. Někomu v tom ovšem dlouhodobě brání zdraví – a co pak? Ludmila Řezníčková z poradny serveru Peníze.cz ve svém článku uvádí, co vše můžete v případě invalidity požadovat od státu.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Nejsilnější pasy světa. Pro koho je snadné cestovat a kdo se skoro nehne?

Nejsilnější pasy světa. Pro koho je snadné cestovat a kdo se skoro nehne?

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Zdražování nemovitostí nabírá na rychlosti. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází...více

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Jak pokračuje přechod klientů do nové aplikace KB+? Co všechno už v ní banka od loňského...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services