výše nemocenské

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 54 let, pracuji na smlouvu na dobu určitou od 1. 9. 2014 do 30. 6. 2015. Předtím jsem byla 1 rok na nemocenské (od června 2013-červenec 2014, pak srpnu 2014 registrována na úřadu práce bez podpory). Chci se zeptat, kdybych v případě opět nastoupila v červenci na nemocenskou, kdo by mi prvních 15 dní vyplácel nemocenskou a v jaké výši. Děkuji, Holušová J

Otázku poslal/a:  , 9. 6. 2015 12:17

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

V případě, že budete práce neschopná do evidence ÚP jako uchazeče o zaměstnání vás nezaregistrují. Záleží na několika skutečnostech, kdy u Vás nemoc nastane. V případě, že Nemoc nastane v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání: nemáte jako bývalý zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od bývalého zaměstnavatele. V případě, že byste onemocněla v ochranné lhůtě 7 dní, může že přes zaměstnavatele uplatňovat nárok na nemocenskou, kterou by Vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti začala vyplácet správa sociálního zabezpečení. Akorát v tomto konkrétním případě nastává problém se zdravotním pojištěním. Protože když se ihned po ukončení zaměstnání nepřihlásíte do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte zdravotní pojištění hradit sama.: Zdravotní pojištění je třeba platit za dobu od skončení pracovního poměru až do 15. dne pracovní neschopnosti. Takže nejen prvních 14 dní nemoci, ale i za ty dny, které byste nebyla nikde vedena. Onemocníte- li jako bývalý zaměstnanec po uplynutí ochranné lhůty, ztrácíte nárok na nemocenskou. Pokud byste však do doby nemoci nebyla registrovaná na úřadu práce, měla byste zaevidovat. "Vzhledem k tomu, že by nebyl nárok na nemocenskou, může Vám být poskytována podpora v nezaměstnanosti (pokud by na ni byl nárok), přičemž neschopenku byste donesla na úřad práce, který následně omluví dočasné neplnění povinností uchazeče o zaměstnání," Nemoc po registraci na úřadu práce: V případě, že byste onemocněla ještě v ochranné lhůtě, měla byste nárok na nemocenskou. Po dobu pobírání nemocenské by se přerušilo poskytování podpory v nezaměstnanosti. V jejím čerpání byste mohla pokračovat ihned poté, co by Vám přestala být vyplácena nemocenská.

Pokud byste však onemocněla po ochranné lhůtě, byla byste zajištěna jen podporou v nezaměstnanosti i po dobu pracovní neschopnosti, přičemž neschopenka by sloužila jako omluvenka před úřadem práce. Po dobu nemoci nemusí člověk chodit na úřad práce a aktivně hledat zaměstnání. Po dobu evidence na ÚP pojištění hradí stát.

Podrobnější informace podá správa sociálního zabezpečení a Úřad práce.

10. 6. 2015 16:38

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Odškrtáno: Vláda zvyšuje daně. A omezí podpory

24. 9. 2010 | Petr Kučera | 17 komentářů

Odškrtáno: Vláda zvyšuje daně. A omezí podpory

Vláda ve středu večer, respektive ve čtvrtek ráno schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Obsahuje řadu výdajových škrtů. Nejvíce lidí se dotkne snížení základní daňové sazby a omezení stavebního spoření.

Jaký důchod je třeba zdanit?

23. 9. 2010 | František Mašek | 1 komentářů

Jaký důchod je třeba zdanit?

Průměrný důchod v Česku mírně přesahuje 10 tisíc korun měsíčně. Těch, kdo berou podstatně vyšší penzi, není mnoho, existují ale také penzisté, kteří musí důchod zdanit. Víte, při jaké částce musí podávat daňové přiznání a platit tuto daň? Tipněte si a dozvíte se více!

Kolika procenty se podílí sociální pojištění na příjmech státního rozpočtu?

17. 9. 2010 | František Mašek | 1 komentářů

Kolika procenty se podílí sociální pojištění na příjmech státního rozpočtu?

Příjmy českého státního rozpočtu ze sociálního pojištění jsou podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vůbec nejvyšší ze všech členských zemí OECD. Tipněte si, kolik to je a dozvíte se více!

Má být spoření na důchod povinné?

16. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ | 23 komentářů

Má být spoření na důchod povinné?

Součástí reforem, které chystá nová vláda, by měla být i reforma penzijního systému. Zda a kdy bude realizována, a zejména jakou bude mít podobu, je zatím ve hvězdách. ODS ale nyní znovu nadhodila otázku, zda má být spoření na důchod povinné.

Kolik lidí pobírá český důchod v zahraničí?

14. 9. 2010 | František Mašek

Kolik lidí pobírá český důchod v zahraničí?

Důchodci, pobírající penzi z Česka, žijí prakticky v celém světě. Víte, kolik důchodů proplácela Česká sociální správa sociálního zabezpečení v polovině letošního roku do jiných zemí? Tipněte si a dozvíte se více!

Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc korun

3. 9. 2010 | Petr Kučera | 5 komentářů

Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc korun

Škrty v rodičovském příspěvku mají být výraznější, než původně navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pozměněný návrh, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, reaguje na kritiku ze strany ministerstva financí.

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?

26. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ | 24 komentářů

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?

Řada změn, které by měl přinést nově připravovaný zákoník práce, vyvolává silné emoce. Patří k nim zkrácení výpovědní lhůty, ale také postih těch, kdo sami dají výpověď.

O kolik je vyšší průměrný důchod mužů ve srovnání s důchodem žen?

23. 8. 2010 | Jan Stuchlík

O kolik je vyšší průměrný důchod mužů ve srovnání s důchodem žen?

Průměrný důchod v Česku dosáhl letos na jaře 10 058 korun. Jenže muži berou o dost více a ženy naopak méně. Víte, kolik činí rozdíl mezi průměrných důchodem muže a ženy? Tipněte si a dozvíte se víc.

Češi se bojí důchodové reformy. Polovina prý nemá na spoření na důchod.

9. 8. 2010 | Jan Stuchlík | 19 komentářů

Češi se bojí důchodové reformy. Polovina prý nemá na spoření na důchod.

Připravovaná důchodová reforma počítá s tím, že si Češi budou spořit na důchod více než dnes. Zároveň však hodlá snížit povinné odvody do důchodového systému, aby lidé na vlastní úspory měli peníze. Většina Čechů se přesto reformy bojí.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

6. 8. 2010 | Věra Tůmová | 16 komentářů

PŘEHLEDNĚ: Jak se vás dotknou změny podle nové vlády

Nadcházející čtyři roky čeká obyvatele České republiky řada změn, které připravuje podle programového prohlášení nová vláda. Minimálně reformy daní, důchodového, zdravotnického či vzdělávacího systému se dotknou snad každého. Podívejte, které změny se na nás chystají.

Peníze, které vám dá stát: Doplatek na bydlení

5. 8. 2010 | Ludmila Řezníčková | 21 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory.

Jak velkou podporu v nezaměstnanosti pobírali loni v průměru lidé bez práce?

2. 8. 2010 | Jan Stuchlík

Jak velkou podporu v nezaměstnanosti pobírali loni v průměru lidé bez práce?

Počet lidí bez práce rostl celý minulý rok. Zvýšila se i průměrná podpora v nezaměstnanosti, kterou noví uchazeči o práci pobírali. Víte, kolik průměrná podpora činila? Tipněte si a dozvíte se víc.

Peníze, které vám dá stát: Příspěvek na živobytí. Spočítejte si ho.

29. 7. 2010 | Ludmila Řezníčková | 63 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Příspěvek na živobytí. Spočítejte si ho.

Pro jednotlivce i rodiny, kteří se ocitli ve finanční tísni, je určena dávka Příspěvek na živobytí. Laici ji nazývají také doplatkem do životního minima. Spočítejte si, jestli na něj máte nárok.

Otcové: na dovolenou po narození dítěte zapomeňte

23. 7. 2010 | Petr Kučera

Otcové: na dovolenou po narození dítěte zapomeňte

Plán bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) na týdenní otcovskou dovolenou se odkládá na neurčito. Důvodem je podle očekávání nedostatek peněz ve státním rozpočtu.

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

8. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Který z plánovaných zásahů nové vlády vám přijde nejlepší a nejhorší?

Nová česká vláda hodlá provést řadu nepopulárních kroků. Reformovat chce sedm oblastí takovým způsobem, že změny pocítí asi každý v České republice. Která z těchto reforem má podle vás smysl, která vůbec ne a proč? Napište, co si myslíte, a přečtěte si názory ostatních.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Jak pokračuje přechod klientů do nové aplikace KB+? Co všechno už v ní banka od loňského...více

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Česká strojírenská firma Můj technik má široký záběr. Konstrukční řešení i hotové stroje...více

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services