nemocenská a registrace na ÚP

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 54 let, pracuji na smlouvu na dobu určitou od 1. 9. 2014 do 30. 6. 2015. Předtím jsem byla 1 rok na nemocenské (od června 2013-červenec 2014), pak srpnu 2014 registrována na ÚP. 30. 6. 2015 mi končí pracovní smlouva a chci se zeptat, kdybych v případě opět nastoupila v červenci na nemocenskou, kdo by mi prvních 15 dní vyplácel nemocenskou a zda bych musela být současně registrována na ÚP, abych nemusela platit zdravotní pojištění. Děkuji, Holušová

Otázku poslal/a:  , 10. 6. 2015 10:10

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

V případě, že budete práce neschopná do evidence ÚP jako uchazeče o zaměstnání vás nezaregistrují. Záleží na několika skutečnostech, kdy u Vás nemoc nastane. V případě, že Nemoc nastane v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání: nemáte jako bývalý zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od bývalého zaměstnavatele. V případě, že byste onemocněla v ochranné lhůtě 7 dní, může že přes zaměstnavatele uplatňovat nárok na nemocenskou, kterou by Vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti začala vyplácet správa sociálního zabezpečení. Akorát v tomto konkrétním případě nastává problém se zdravotním pojištěním. Protože když se ihned po ukončení zaměstnání nepřihlásíte do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte zdravotní pojištění hradit sama.: Zdravotní pojištění je třeba platit za dobu od skončení pracovního poměru až do 15. dne pracovní neschopnosti. Takže nejen prvních 14 dní nemoci, ale i za ty dny, které byste nebyla nikde vedena. Onemocníte- li jako bývalý zaměstnanec po uplynutí ochranné lhůty, ztrácíte nárok na nemocenskou. Pokud byste však do doby nemoci nebyla registrovaná na úřadu práce, měla byste zaevidovat. "Vzhledem k tomu, že by nebyl nárok na nemocenskou, může Vám být poskytována podpora v nezaměstnanosti (pokud by na ni byl nárok), přičemž neschopenku byste donesla na úřad práce, který následně omluví dočasné neplnění povinností uchazeče o zaměstnání," Nemoc po registraci na úřadu práce: V případě, že byste onemocněla ještě v ochranné lhůtě, měla byste nárok na nemocenskou. Po dobu pobírání nemocenské by se přerušilo poskytování podpory v nezaměstnanosti. V jejím čerpání byste mohla pokračovat ihned poté, co by Vám přestala být vyplácena nemocenská.

Pokud byste však onemocněla po ochranné lhůtě, byla byste zajištěna jen podporou v nezaměstnanosti i po dobu pracovní neschopnosti, přičemž neschopenka by sloužila jako omluvenka před úřadem práce. Po dobu nemoci nemusí člověk chodit na úřad práce a aktivně hledat zaměstnání. Po dobu evidence na ÚP pojištění hradí stát.

Podrobnější informace podá správa sociálního zabezpečení a Úřad práce.

10. 6. 2015 16:37

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

23. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat chce i zaměstnavatele.

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je ušetřit a posvítit si na spekulanty.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a zatím nesplnili podmínku minimální doby spoření.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma důchodového systému?

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentářů

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

Poslanci daňově zvýhodnili takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou kvůli zdravotnímu stavu závislými na pomoci druhých. Většina pojišťoven nový produkt teprve chystá.

Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce

10. 11. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková

Sleva na manželku bude přísnější. Některé rodiny přijdou o tisíce

Omezení daňové slevy na vyživovaného manžela nebo manželku je součástí vládního balíčku. Spolu se zrušením školkovného může významně ovlivnit rodinné rozpočty.

Jak se připravujete na důchod – jste mučedník, jezdec nebo hlídač?

9. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Jak se připravujete na důchod – jste mučedník, jezdec nebo hlídač?

Češi se podle toho, jak se připravují na stáří, dělí do čtyř skupin. Někteří ignorují stárnutí, jiní naopak chtějí mít všechno pod kontrolou a šetří, další důvěřují, že se o ně v penzi postará stát. Zjistěte, jaký typ jste vy.

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

9. 11. 2023 | Petr Kučera

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

Daňová sleva za školku skončí od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

2. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

Poslanci chtějí daňově zvýhodnit takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou ve stáří závislými na pomoci druhých. Většina pojišťoven nový produkt teprve chystá.

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Vyznáte se v penzijku? Ukažte, co všechno víte

21. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Vyznáte se v penzijku? Ukažte, co všechno víte

Staré penzijko už je staré. V našem kvízu se podíváme hlavně na to novější – na doplňkové penzijní spoření.

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

18. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentářů

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

Před víc než rokem začalo ministerstvo sociálních věcí chystat novelu, která zvedne příspěvek na péči a nastaví pravidla jeho dalšího zvyšování. Místo ní teď politici jednají o novele další. Zatím se nedohodli.

Nemoc, péče, studium. Jak si ohlídat, aby vyloučené doby zvýšily důchod

17. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Nemoc, péče, studium. Jak si ohlídat, aby vyloučené doby zvýšily důchod

O výši budoucího důchodu rozhoduje, kolik let jste pracovali (přesněji odváděli důchodové pojištění) a jak vysoké příjmy jste měli. Existují ale situace, kdy se vydělávat nedá nebo jen málo. Když jste například nemocní, pečujete o blízké nebo studujete. Takzvané vyloučené doby mají na důchod pozitivní vliv – jen je třeba si je ohlídat.

Předdůchod bude žádanější, míní penzijní společnost. Kdo ho může využít?

10. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Předdůchod bude žádanější, míní penzijní společnost. Kdo ho může využít?

Do předčasné penze lze podle nových pravidel odcházet už jen tři roky před řádným důchodem. Kdo chce jít ještě dřív, může využít takzvaný předdůchod. Má řadu výhod, ale jedno velké minus: lidé na něj musí mít naspořeno dost peněz. Jak vlastně předdůchod funguje a jak ho správně využít?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Kdo je teď pro firmy ideální zaměstnanec a vyplatí se jim na něj čekat? Po kom tuzemské...více

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně uložil online supermarketu Košík.cz pokutu...více

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Stěhování bank do nových centrál pokračuje. Do moderního sídla v jedné z nejnovějších...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services