nemocenská a registrace na ÚP

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 54 let, pracuji na smlouvu na dobu určitou od 1. 9. 2014 do 30. 6. 2015. Předtím jsem byla 1 rok na nemocenské (od června 2013-červenec 2014), pak srpnu 2014 registrována na ÚP. 30. 6. 2015 mi končí pracovní smlouva a chci se zeptat, kdybych v případě opět nastoupila v červenci na nemocenskou, kdo by mi prvních 15 dní vyplácel nemocenskou a zda bych musela být současně registrována na ÚP, abych nemusela platit zdravotní pojištění. Děkuji, Holušová

Otázku poslal/a:  , 10. 6. 2015 10:10

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

V případě, že budete práce neschopná do evidence ÚP jako uchazeče o zaměstnání vás nezaregistrují. Záleží na několika skutečnostech, kdy u Vás nemoc nastane. V případě, že Nemoc nastane v ochranné lhůtě po ukončení zaměstnání: nemáte jako bývalý zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od bývalého zaměstnavatele. V případě, že byste onemocněla v ochranné lhůtě 7 dní, může že přes zaměstnavatele uplatňovat nárok na nemocenskou, kterou by Vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti začala vyplácet správa sociálního zabezpečení. Akorát v tomto konkrétním případě nastává problém se zdravotním pojištěním. Protože když se ihned po ukončení zaměstnání nepřihlásíte do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte zdravotní pojištění hradit sama.: Zdravotní pojištění je třeba platit za dobu od skončení pracovního poměru až do 15. dne pracovní neschopnosti. Takže nejen prvních 14 dní nemoci, ale i za ty dny, které byste nebyla nikde vedena. Onemocníte- li jako bývalý zaměstnanec po uplynutí ochranné lhůty, ztrácíte nárok na nemocenskou. Pokud byste však do doby nemoci nebyla registrovaná na úřadu práce, měla byste zaevidovat. "Vzhledem k tomu, že by nebyl nárok na nemocenskou, může Vám být poskytována podpora v nezaměstnanosti (pokud by na ni byl nárok), přičemž neschopenku byste donesla na úřad práce, který následně omluví dočasné neplnění povinností uchazeče o zaměstnání," Nemoc po registraci na úřadu práce: V případě, že byste onemocněla ještě v ochranné lhůtě, měla byste nárok na nemocenskou. Po dobu pobírání nemocenské by se přerušilo poskytování podpory v nezaměstnanosti. V jejím čerpání byste mohla pokračovat ihned poté, co by Vám přestala být vyplácena nemocenská.

Pokud byste však onemocněla po ochranné lhůtě, byla byste zajištěna jen podporou v nezaměstnanosti i po dobu pracovní neschopnosti, přičemž neschopenka by sloužila jako omluvenka před úřadem práce. Po dobu nemoci nemusí člověk chodit na úřad práce a aktivně hledat zaměstnání. Po dobu evidence na ÚP pojištění hradí stát.

Podrobnější informace podá správa sociálního zabezpečení a Úřad práce.

10. 6. 2015 16:37

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Posílali byste část výplaty rodičům jako přilepšení k důchodu?

4. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ | 53 komentářů

Posílali byste část výplaty rodičům jako přilepšení k důchodu?

V české diskusi o penzijní reformě se objevuje i návrh, aby část sociálního pojištění placeného ze mzdy, mohli lidé přímo posílat jako přilepšení k důchodu svým rodičům. Využili byste takové možnosti? Napište, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních.

Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.

26. 1. 2010 | Jan Stuchlík | 46 komentářů

Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.

Je jen málo příjmů a majetku, které vám exekutor nemůže zabavit. Z výplaty, nemocenské, mateřské či podpory v nezaměstnanosti vám vezme jen určitou část. Spočítejte si, kolik by vám v případě exekuce zůstalo peněz a jak byste žili v osobním bankrotu.

Změny v důchodech, které byste měli znát

11. 1. 2010 | František Mašek | 50 komentářů

Změny v důchodech, které byste měli znát

Do důchodu se půjde později, studenti si pohorší, pracující důchodci budou moci žádat o zvýšení penze, mění se i pravidla pro invalidní a vdovské důchody. To jsou nejdůležitější změny, které přináší nový zákon o důchodovém pojištění.

Penzijní reforma na kolenou. Slováci si na důchod už sami nenaspoří.

5. 1. 2010 | Jan Stuchlík | 21 komentářů

Penzijní reforma na kolenou. Slováci si na důchod už sami nenaspoří.

Z dřívější slovenské chlouby, povinného soukromého pilíře důchodového systému, zůstala po pěti letech jen karikatura. Může za to sociálnědemokratická vláda strany Smer.

Neslavný konec ambiciózního plánu na reformu českých penzí

4. 1. 2010 | Jan Stuchlík | 12 komentářů

Neslavný konec ambiciózního plánu na reformu českých penzí

Bez penzijní reformy si bude muset Česko už brzy na vyplácení důchodů půjčovat. Do roku 2050 si takto půjčí dva roční hrubé domácí produkty. Zatím poslední pokus o reformu důchodů z dílny ODS se zastavil na prodloužení věku pro odchod do důchodu.

Rodinný rozpočet v roce 2010: Připravte se na úspory

30. 12. 2009 | Petr Kučera | 4 komentáře

Rodinný rozpočet v roce 2010: Připravte se na úspory

Nový rok 2010 přináší pro domácnosti i jednotlivce množství změn. Řada lidí tak musí počítat s výrazným snížením příjmů do rodinného rozpočtu. Podívejte se a spočítejte si, jak na tom budete v roce 2010.

Od ledna budou v Česku tři druhy invalidních důchodů

5. 11. 2009 | Eva Sovová | 38 komentářů

Od ledna budou v Česku tři druhy invalidních důchodů

Invalidní důchody se v Česku od ledna změní. Nově se zavádí tři druhy invalidních důchodů namísto současných dvou. Třístupňové členění má více rozlišovat, na kolik klesla schopnost člověka pracovat v případě vážné choroby, úrazu či postižení.

Jak se připravit na ztrátu práce. Spočítejte si to.

29. 10. 2009 | Jan Stuchlík | 3 komentáře

Jak se připravit na ztrátu práce. Spočítejte si to.

Počet lidí bez práce by měl podle ekonomů růst ještě příští rok. Ztráta zaměstnání přitom pro rodinu znamená pořádný propad příjmu. S naší kalkulačkou uvidíte, proč má smysl se na možnou ztrátu práce dlouhodobě připravovat.

SCHVÁLENO: Jak se změní daně a dávky příští rok

29. 9. 2009 | Jan Stuchlík | 23 komentářů

SCHVÁLENO: Jak se změní daně a dávky příští rok

Vyšší daně, nižší nemocenská či mateřská. Taková je výsledná podoba úsporného balíčku, který sníží deficit státního rozpočtu na příští rok z 230 na 162 miliard korun. Přinášíme přehled změn a kalkulačky, na kterých si spočítáte jejich dopad na váš rodinný rozpočet.

PŘEHLEDNĚ: Co vám vezme Janotův úsporný balíček

23. 9. 2009 | Jan Stuchlík | 42 komentářů

PŘEHLEDNĚ: Co vám vezme Janotův úsporný balíček

Zvýší se daně a sníží se některé sociální dávky a podpory. Platit nebude ani část z opatření na podporu boje s recesí, která poslanci schválili navzdory prezidentovu vetu. Tak vypadá balíček ministra financí, který má snížit obrovský deficit státního rozpočtu.

Protikrizová opatření jsou schválená. Spočítejte si, co z nich budete mít.

10. 9. 2009 | Jan Stuchlík | 11 komentářů

Protikrizová opatření jsou schválená. Spočítejte si, co z nich budete mít.

Poslanci přehlasovali veto prezidenta a schválili vyšší přídavky na děti. Od listopadu se zvýší podpora v nezaměstnanosti a od příštího ledna vzroste sleva na dani na dítě. Spočítejte si, co z těchto opatření budete mít vy.

Půjde o vyšší přídavky na děti žádat zpětně? Nikdo neví

28. 7. 2009 | Petr Kučera

Půjde o vyšší přídavky na děti žádat zpětně? Nikdo neví

Kvůli nedávnému prezidentově vetu "protikrizového balíčku" se zatím nezvýší přídavky na děti.

Evropané chtějí vyšší důchody, ale nemíní si je zaplatit

21. 7. 2009 | Jan Stuchlík | 6 komentářů

Evropané chtějí vyšší důchody, ale nemíní si je zaplatit

Evropané chtějí po svých vládách, aby nalily více peněz do důchodových systémů. Přitom tuší, že ty si to v budoucnu nebudou moci dovolit. A sami nebudou chtít vyšší výdaje na důchody hradit z vyšších daní či sociálního pojištění.

Jak se započítá doba nezaměstnanosti do nároku na starobní důchod?

20. 7. 2009 | Jan Stuchlík | 7 komentářů

Jak se započítá doba nezaměstnanosti do nároku na starobní důchod?

Kvůli nezaměstnanosti o důchod v budoucnu nepřijdete. Nicméně nejspíš nebude takový, jako kdybyste stále pracovali. Víte, jak se započítá doba nezaměstnanosti do nároku na starobní důchod? Tipněte si a dozvíte se víc.

Důchod již není pro některé jen almužnou

20. 7. 2009 | Eva Sovová | 8 komentářů

Důchod již není pro některé jen almužnou

Počet českých důchodců se za deset let zvýšil o téměř 220 tisíc. Průměrný důchodce pobírá od státu necelých 10 tisíc korun, přes 670 tisíc lidí má důchod vyšší. Skoro 80 procent pracující populace si na důchod začíná spořit už o 12 let dříve než nynější důchodci.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Další plány Komerční banky? Velký rozhovor o nové éře

Jak pokračuje přechod klientů do nové aplikace KB+? Co všechno už v ní banka od loňského...více

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Práce bude vždycky. Česká strojírenská firma dodává všem, od pekáren po automobilky

Česká strojírenská firma Můj technik má široký záběr. Konstrukční řešení i hotové stroje...více

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services