Nárok na nemocenskou mezi 2 mateřskými dovolenými

Dobrý den, prosím o radu. Od 7/2013 jsem na mateřské/rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek mi končí cca 13.9.2015. Syn se narodil 29.8.2013 (budou mu tedy 2 roky). U zaměstnavatele mám platnou smlouvu na HPP, od listopadu 2014 si u téhož zaměstnavatele přivydělávám na DPP (budu teď přecházet na DPČ z důvodu vyčerpání počtu hodin). Momentálně jsem těhotná a gynekolog mě chce poslat na rizikové těhotenství. O těhotenství zaměstnavatel ví. Termín porodu mám v lednu 2016. Nikde jsem nenahlašovala, jak dlouho chci být na rodičovské dovolené (kde to zjistím?), ale vždy když se někdo ptal, tak jsme se domlouvali do 2 let dítěte, resp. do dobrání příspěvku. Nejprve jsem měla nastoupit na 0,5 úvazek na původní místo, poté na místo, kde si teď přivydělávám na DPP (DPČ) - než syn dovrší 3 let. CHci se tedy zeptat, zda mám nárok na nemocenskou a případně od kdy? Od synových narozenin nebo od data dobrání rodičovského příspěvku? A pokud bych nárok na nemocenskou neměla, ovlivní dobrání rodičovského příspěvku nějak PPM nebo se mám někde nahlásit (ZP, sociálka), i když mám platnou smlouvu u zaměstnavatele nebo se domluvit jen s ním na neplaceném volnu (ale to bych si pak platila sociální a zdravotní?)? Děkuji

Otázku poslal/a:  , 16. 7. 2015 22:06

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu sice souvisí, ale ne úplně, nebot můžete dávku pobírat 2 roky a být doma na rodičovské 3 roky, i když dávku budete mít dočerpanou. Záleží na dohodě mezí Vámi a zaměstnavatelem, kdy jste uvedla, že budete doma. V případě, že chcete rodičovský příspěvek čerpat déle než stanoví zákon .např na 4 roky a být tedy doma s dítětem do 4 let věku. V tomto případě je nutný souhlas zaměstnavatele, budete tedy čerpat tzv. neplacené pracovní volno.
Protože existuje možnost volby délky rodičovského příspěvku, tak je možné pobírat rodičovský příspěvek kratší dobu než být na rodičovské dovolené.
Když se vyčerpá rodičovský příspěvek dříve, než se vyčerpá rodičovská dovolená, již do konce rodičovské dovolené žádný příspěvek nedostanete.
Během zbytku rodičovské dovolené si nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní pojištění bude platit stát. Osobní péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění, kdy není pojistné placeno a přesto je toto období zohledněno při výpočtu důchodu.
Co se týče nemocenské, tak ta neovlivní případnou výši PPM.
U DPP se neodvádí pojistné), tzn. že zaměstnanec, pracující na základě dohody o provedení práce, nemá např. nárok na nemocenské dávky. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace a nechte si nárop na dávky posoudit.

31. 7. 2015 21:27

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

21. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 81 komentářů

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

Vláda se definitivně shodla na zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Těšit se můžou i některé rodiny, které s jeho čerpáním začaly dřív. Jak na to?

Rodičovský příspěvek stoupne, schválila vláda. Kdo si polepší?

20. 5. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 22 komentářů

Rodičovský příspěvek stoupne, schválila vláda. Kdo si polepší?

Vláda dnes schválila návrh ministryně Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení rodičovského příspěvku.

Spoření na penzi má být pro všechny. Ve hře je státní fond i progresivní daň

20. 5. 2019 | Ondřej Tůma | 81 komentářů

Spoření na penzi má být pro všechny. Ve hře je státní fond i progresivní daň

Jak posílit takzvaný třetí pilíř a motivovat lidi, aby si víc spořili nad rámec státního důchodu? Proč v komisi chybí zástupce penzijních fondů? A kde najít zdroje na výplatu penzí v budoucnu? O tom je druhý díl rozhovoru s Danuší Nerudovou, předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody.

Reforma důchodů? Mission impossible, říká šéfka komise

18. 5. 2019 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Reforma důchodů? Mission impossible, říká šéfka komise

„Nerada bych se dožila toho, že by se mě děti za patnáct let zeptaly, proč jsem odmítla možnost pokusit se zlepšit náš důchodový systém. Je strašně jednoduché stát opodál a kritizovat,“ vysvětluje rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, proč přijala nabídku vést novou důchodovou komisi.

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

15. 5. 2019 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

Rodičovský příspěvek si můžete rozložit až do čtyř let věku dítěte, ale rodičovská dovolená trvá nejvýš do jeho tří let. Co když chcete nebo potřebujete zůstat doma s dítětem déle? Hrozí vám výpověď v práci? O jaké jistoty přijdete?

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

14. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Volby jsou za dveřmi, a tak je zase o něco jasnější, jak by se měl od příštího roku zvýšit rodičovský příspěvek.

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

25. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

Když budete žít aspoň tak dlouho jako průměrný důchodce, vyděláte na tom. Na konkrétním příkladu vám ukážeme, jak pracovat takzvaně na procenta.

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

5. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 46 komentářů

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

Jak velkou hrozbu představuje pro naši budoucnost demografický vývoj? Kdo nám zaplatí důchody? A jak motivovat Čechy, aby měli víc dětí?

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

4. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

Lidé chápou třetí pilíř jenom jako prostředek k získání státní podpory, říká šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová. Chce, aby si lidé ve fondech spořili víc.

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

3. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

Na rovinu, kalkulačka je to orientační: ani vláda neví, jaký přesně mechanismus zvýšení penzí v roce 2020 bude. Vzorec pro valorizaci důchodů počítá se vstupy, jejichž výše ještě není známa. Politický cíl je, aby průměrný důchod narostl o 900 korun. Takže se počká, až budeme vědět, o kolik by penze rostla normálně – a k tomu se přihodí nějaká ta stovka, aby to pěkně vyšlo.

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

1. 4. 2019 | Pavel Jégl | 32 komentářů

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

Vláda nepřemýšlí, jak ušetřit na dárcích. Zabývá se tím, jak jich rozdat co nejvíc.

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

28. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

ČSSD a ANO se shodnou na tom, že důchody mají narůst v průměru o 900 korun. Jejich ministryně se ale přou o to, jak to udělat. Přesněji o to, jak moc mají penze odrážet, kolik člověk vydělal a zaplatil na důchodovém pojištění.

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

25. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

Vláda slibovala od příštího roku tři sta tisíc rodičovského příspěvku všem, kdo v té době budou mít děti do čtyř let věku. Aby ale bylo na zvýšení důchodů a zálohované výživné, bude se přidávat jen rodinám s nově narozenými dětmi. AKTUALIZOVÁNO: Babiš slibuje příspěvek dalším rodinám.

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

18. 3. 2019 | Monika Veselíková | 40 komentářů

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

Předdůchod pomůže, když na stará kolena přijdete o práci nebo se vám nechce čekat na řádný starobní důchod. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

13. 3. 2019 | Jan Traxler | 272 komentářů

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před falešnou cestovní kanceláří s názvem expert...více

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

V bankách vrcholí přípravy na nová pravidla pro předčasné splacení. Téměř všechny chtějí...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services