Sociální šetření u dávek hmotné nouze

Vážená paní Ledesmová, prosím o zodpovězení dotazů, který se týká provádění šetření u příjemce dávek hmotné nouze. Moje dotazy jsou velmi konkrétní, protože netrávím celé dny doma čekáním na "kontrolu." A zároveň se chci vyvarovat sankcím. 1. Pracovníci mohou přijít ohlášeně nebo také bez ohlášení? 2. V jakých intervalech (týden, měsíc, dva měsíce..) se sociální šetření provádí? Podle čeho se frekvence takových šetření určuje? 3. Co bude pracovníky na šetření zajímat a jak dlouho takové šetření trvá? 4. V jakých dnech (pracovní dny, víkendy) a časech (dopoledne, odpoledne, večer)se většinou takové šetření provádí? 5. Pokud nebudu doma, třeba i několikrát po sobě, jaký postih mne čeká? 6. Jaká legislativa, atd., upravuje výkon a kompetence pracovníků při sociálním šetření? 7. Jaký je rozdíl (i v pravomocích) mezi sociálním pracovníkem a ověřovatelem dávek hmotné nouzi v rámci výkonu sociálního šetření? 8. Je "něco", co bych měla o sociálním šetření vědět? Velmi Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Petra Knopová

Otázku poslal/a:  , 9. 10. 2015 14:15

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, k dotazu 1/ pracovníci chodí zpravidla neohlášeně, samozřejmě pokud se jim nepodaří Vás zastihnout stává se, že se s Vámi domluví, ale záleží na pracovníkovi, nebot přímo v zákoně je, že neumožnění soc šetření může vést k zamítnutí dávky...podrobněji zde výnatek zákona:
§ 63
(1) Zaměstnanci orgánů pomoci v hmotné nouzi jsou na základě souhlasu žadatele o dávku, příjemce dávky a osob společně posuzovaných oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona vstupovat do obydlí, v němž tyto osoby žijí, a to s cílem provádět sociální šetření, popřípadě šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky. Oprávnění k této činnosti jsou povinni prokázat služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním vydaným příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi jako doložkou služebního průkazu. Toto zvláštní oprávnění obsahuje označení účelu vydání, číslo služebního průkazu, jméno, popřípadě jména, a příjmení zaměstnance a identifikační údaje vydávajícího orgánu pomoci v hmotné nouzi. O sociálním šetření, popřípadě o šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky podle věty první se vždy učiní záznam ve spise.

(2) Pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí, znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popřípadě snížena její výše.
K dotazu 2/ šetření se provádí po podání žádosti, lhůty do kdy pracovník příjde se liší podle vytíženosti úřadu, počítejte však cca do 2 týdnů od podání žádosti..další šetření se neprovádí v žádných přesně zákonem stanovených intervalech, ale zhruba řekněme po 3 měsících můžou dorazit zase.
3/ šetření zpravidla trvá cca 20 min, nelze to plošně sdělit, záleží co vše je potřeba zjištovat, někdy jde jen o popis domácnosti zjištění majetkových a celkových sociálních poměrů, kolik osob se v bytě nachází atd...když mají pracovníci pochybnosti mohou se doptat sousedů např či domovníka, ale to se děje ve vyjímečných případech např když se jim nezdá počet osob v domácnosti atd..nebojte nebude je zajímat, kolik máte pc či noteboků, zda máte myčku apod. Často vám pracovník řekne jak se vyvíjí vaše žádost či zda je něco potřeba doplnit, dopodepsat vezme pracovník podklady ssebou a proberete to přímo. Jedná se o přátelské povídání, není třeba obav.
4/ Šetření se provádí v týdnu o víkendu nikoliv (máme na mysli dávky hmotné nouze) většinou během celého dne mohou přijít, nebot pracovníci mají na daný den naplánovano např více šetření a u někoho se staví dopoledne u někoho odpoledne, domluvte se s nimi, kdy býváte doma, at šetření nemusí provádět opakovaně, když vás nezastihnou.
5/ postih viz bod 1. citace paragrafu..nemějete obavy, muselo by se jednat o účelové jednání z vaší strany opakovaně,,,
6/ zákon 111/2006 Sb o pomoci v hmotné nouzi paragraf 63, pracovník se prokáže průkazem, který jej opravnuje provádět sociální šetření. ÚP má často praocvníky vyhrazené pouze na šetření a jiné, kteří vám zpracují žádost.
7/ rozdíl je v odbornosti např sociální praocovník má vzdělání v daném oboru či několikaletou uznanou praxi tohle řeší zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, ne každý pracovník ÚP splnuje tyto podínky a proot je pouze ověřovatel a nemůže provádět sociální šetření.
8/ doporučuji se s pracovníkem zksuit předem donluvit, pokud víte, že např dopo vodíte dceru do školky, či docházíte k lékaři či jinam a nebýváte v určitou dobu doma, at se šetření provede úspěšně. Nedělejte si vážně obavy, jde o několika minutový proces, pracovníci se podívají v jakém prostředí bdlíte, napíšou si popis a popř se vás doptají na pár věci, např. kdo s vámi bydlí atd...tento zápis je pak součástí spisu. Vážně není čeho se obávat, pracovníci, kteří dochází do domácnosti jsou dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce.

11. 10. 2015 15:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Nezaměstnanost zůstává nízká. Zlom má přijít za měsíc

4. 5. 2020 | Jiří Hovorka

Nezaměstnanost zůstává nízká. Zlom má přijít za měsíc

Nezaměstnanost v Česku stoupla během dubna na 3,4 procenta z březnových rovných tří procent. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 53 tisíc uchazečů. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Na dlužnou mzdu si počkáte. Zaměstnanci přišli o pomoc od státu

3. 5. 2020 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Na dlužnou mzdu si počkáte. Zaměstnanci přišli o pomoc od státu

Nový zákon, který poslanci přijali kvůli dopadům koronaviru, chrání dlužníky – včetně zaměstnavatelů. Takže když vám firma dluží mzdu, nemůžete teď navrhnout její insolvenci. Ta je přitom základní podmínkou pro to, aby peníze místo ní zaplatil stát.

Jak na vyšší ošetřovné. Odpovědi na otázky a kalkulačka

30. 4. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Jak na vyšší ošetřovné. Odpovědi na otázky a kalkulačka

Ošetřovné dočasně stoupne a rozšíří se i na takzvané dohodáře. Změny už schválili i senátoři. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

29. 4. 2020 | Petr Kučera | 89 komentářů

Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

Zvýšení proběhne zpětně od 1. dubna, a to nejenom při zavřené škole. Nově na něj dosáhnou i někteří lidé pracující na DPP a DPČ.

Zjednodušení pro pendlery. Na úřad nemusí s potvrzením z ciziny

20. 4. 2020 | Jiří Hovorka

Zjednodušení pro pendlery. Na úřad nemusí s potvrzením z ciziny

Lidé, kteří pracovali v zahraničí a přišli kvůli koronavirové krizi o práci, teď můžou získat podporu v nezaměstnanosti snadněji.

Nová podpora spoření. Stát chce vylepšit penzijko i investice

14. 4. 2020 | Petr Kučera | 65 komentářů

Nová podpora spoření. Stát chce vylepšit penzijko i investice

Daňové výhody z penzijního spoření se rozšíří i na investiční produkty. Vznikne také nový penzijní fond, odvážnější než ten dynamický. Počítá s tím návrh, který dokončilo ministerstvo financí.

Podporu získáte i na dálku, některé dávky bez dokládání příjmů

8. 4. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podporu získáte i na dálku, některé dávky bez dokládání příjmů

Na úřad práce se nově půjde registrovat online a u některých sociálních dávek lidé dočasně nebudou muset dokládat své příjmy. Počítají s tím návrhy ministerstva práce a sociálních věcí a opozičních Pirátů, které schválili poslanci. Cílem je zjednodušit přístup k pomoci v době krize.

O podporu v nezaměstnanosti brzo požádáte i na dálku

1. 4. 2020 | Jiří Hovorka

O podporu v nezaměstnanosti brzo požádáte i na dálku

Lidé se nově budou moct registrovat do evidence úřadu práce – a tedy žádat o podporu v nezaměstnanosti – na jakémkoli úřadu práce nebo i online. Návrh ministerstva práce dnes schválila vláda. Teď zamíří do Parlamentu, poslanci by ho měli potvrdit v příštím týdnu.

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik dostanete, když přijdete o práci

27. 3. 2020 | Terezie Nývltová Vojáčková, redakce Peníze.CZ | 14 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik dostanete, když přijdete o práci

Ještě v únoru to díky ekonomickému růstu a nedostatku zaměstnanců vypadalo jako vzdálené téma. Koronavirus a naprosto nečekaný propad ekonomiky všechno změnil.

Potřebujete pomoc? Žádat o mimořádnou dávku teď jde i přes e-mail

26. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Potřebujete pomoc? Žádat o mimořádnou dávku teď jde i přes e-mail

Lidé, kteří jsou na dně, mohou na úřadech práce žádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Teď to jde i na dálku. U dalších dávek chce vláda dočasně zrušit povinnost dokládat příjmy.

Ošetřovné se prodlouží. Nově i pro děti do 13 let a OSVČ

24. 3. 2020 | Petr Kučera | 89 komentářů

Ošetřovné se prodlouží. Nově i pro děti do 13 let a OSVČ

Rodiče, kteří musí pečovat o děti kvůli zavřené škole, nezůstanou bez peněz.

Ošetřovné při zavřené škole: Projděte si, co schválili poslanci

24. 3. 2020 | Petr Kučera | 62 komentářů

Ošetřovné při zavřené škole: Projděte si, co schválili poslanci

Prodloužení ošetřovného prošlo, nově na něj dosáhnou i OSVČ a rodiče dětí do 13 let. Snadnější bude i střídání rodičů. S dalšími zlepšeními opozice neuspěla.

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Nová kalkulačka

17. 3. 2020 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Nová kalkulačka

Od dubna stoupne životní minimum. Jak se díky tomu změní nárok na přídavek na dítě?

Ošetřovné se prodlouží. Dostanou ho i OSVČ a rodiče starších dětí

13. 3. 2020 | Petr Kučera | 238 komentářů

Ošetřovné se prodlouží. Dostanou ho i OSVČ a rodiče starších dětí

Doba pro čerpání ošetřovného se prodlouží až do otevření škol. Formou speciální dávky na něj výjimečně dosáhnou i podnikatelé.

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

12. 3. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

Pokud si jeden z manželů ve společné domácnosti loni vydělal méně než 68 tisíc korun, může si druhý z páru odečíst z daní 24 840 korun. Co se do limitu počítá a na co si ještě dát pozor?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Kdo je teď pro firmy ideální zaměstnanec a vyplatí se jim na něj čekat? Po kom tuzemské...více

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně uložil online supermarketu Košík.cz pokutu...více

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Fio banka se přestěhovala do jedné z nejnovějších budov v centru Prahy

Stěhování bank do nových centrál pokračuje. Do moderního sídla v jedné z nejnovějších...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services