Sociální šetření u dávek hmotné nouze

Vážená paní Ledesmová, prosím o zodpovězení dotazů, který se týká provádění šetření u příjemce dávek hmotné nouze. Moje dotazy jsou velmi konkrétní, protože netrávím celé dny doma čekáním na "kontrolu." A zároveň se chci vyvarovat sankcím. 1. Pracovníci mohou přijít ohlášeně nebo také bez ohlášení? 2. V jakých intervalech (týden, měsíc, dva měsíce..) se sociální šetření provádí? Podle čeho se frekvence takových šetření určuje? 3. Co bude pracovníky na šetření zajímat a jak dlouho takové šetření trvá? 4. V jakých dnech (pracovní dny, víkendy) a časech (dopoledne, odpoledne, večer)se většinou takové šetření provádí? 5. Pokud nebudu doma, třeba i několikrát po sobě, jaký postih mne čeká? 6. Jaká legislativa, atd., upravuje výkon a kompetence pracovníků při sociálním šetření? 7. Jaký je rozdíl (i v pravomocích) mezi sociálním pracovníkem a ověřovatelem dávek hmotné nouzi v rámci výkonu sociálního šetření? 8. Je "něco", co bych měla o sociálním šetření vědět? Velmi Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Petra Knopová

Otázku poslal/a:  , 9. 10. 2015 14:15

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, k dotazu 1/ pracovníci chodí zpravidla neohlášeně, samozřejmě pokud se jim nepodaří Vás zastihnout stává se, že se s Vámi domluví, ale záleží na pracovníkovi, nebot přímo v zákoně je, že neumožnění soc šetření může vést k zamítnutí dávky...podrobněji zde výnatek zákona:
§ 63
(1) Zaměstnanci orgánů pomoci v hmotné nouzi jsou na základě souhlasu žadatele o dávku, příjemce dávky a osob společně posuzovaných oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona vstupovat do obydlí, v němž tyto osoby žijí, a to s cílem provádět sociální šetření, popřípadě šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky. Oprávnění k této činnosti jsou povinni prokázat služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním vydaným příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi jako doložkou služebního průkazu. Toto zvláštní oprávnění obsahuje označení účelu vydání, číslo služebního průkazu, jméno, popřípadě jména, a příjmení zaměstnance a identifikační údaje vydávajícího orgánu pomoci v hmotné nouzi. O sociálním šetření, popřípadě o šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky podle věty první se vždy učiní záznam ve spise.

(2) Pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí, znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popřípadě snížena její výše.
K dotazu 2/ šetření se provádí po podání žádosti, lhůty do kdy pracovník příjde se liší podle vytíženosti úřadu, počítejte však cca do 2 týdnů od podání žádosti..další šetření se neprovádí v žádných přesně zákonem stanovených intervalech, ale zhruba řekněme po 3 měsících můžou dorazit zase.
3/ šetření zpravidla trvá cca 20 min, nelze to plošně sdělit, záleží co vše je potřeba zjištovat, někdy jde jen o popis domácnosti zjištění majetkových a celkových sociálních poměrů, kolik osob se v bytě nachází atd...když mají pracovníci pochybnosti mohou se doptat sousedů např či domovníka, ale to se děje ve vyjímečných případech např když se jim nezdá počet osob v domácnosti atd..nebojte nebude je zajímat, kolik máte pc či noteboků, zda máte myčku apod. Často vám pracovník řekne jak se vyvíjí vaše žádost či zda je něco potřeba doplnit, dopodepsat vezme pracovník podklady ssebou a proberete to přímo. Jedná se o přátelské povídání, není třeba obav.
4/ Šetření se provádí v týdnu o víkendu nikoliv (máme na mysli dávky hmotné nouze) většinou během celého dne mohou přijít, nebot pracovníci mají na daný den naplánovano např více šetření a u někoho se staví dopoledne u někoho odpoledne, domluvte se s nimi, kdy býváte doma, at šetření nemusí provádět opakovaně, když vás nezastihnou.
5/ postih viz bod 1. citace paragrafu..nemějete obavy, muselo by se jednat o účelové jednání z vaší strany opakovaně,,,
6/ zákon 111/2006 Sb o pomoci v hmotné nouzi paragraf 63, pracovník se prokáže průkazem, který jej opravnuje provádět sociální šetření. ÚP má často praocvníky vyhrazené pouze na šetření a jiné, kteří vám zpracují žádost.
7/ rozdíl je v odbornosti např sociální praocovník má vzdělání v daném oboru či několikaletou uznanou praxi tohle řeší zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, ne každý pracovník ÚP splnuje tyto podínky a proot je pouze ověřovatel a nemůže provádět sociální šetření.
8/ doporučuji se s pracovníkem zksuit předem donluvit, pokud víte, že např dopo vodíte dceru do školky, či docházíte k lékaři či jinam a nebýváte v určitou dobu doma, at se šetření provede úspěšně. Nedělejte si vážně obavy, jde o několika minutový proces, pracovníci se podívají v jakém prostředí bdlíte, napíšou si popis a popř se vás doptají na pár věci, např. kdo s vámi bydlí atd...tento zápis je pak součástí spisu. Vážně není čeho se obávat, pracovníci, kteří dochází do domácnosti jsou dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce.

11. 10. 2015 15:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Další změny rodičovského příspěvku? Ať roste stejně jako důchody, volají Piráti

18. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další změny rodičovského příspěvku? Ať roste stejně jako důchody, volají Piráti

Zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc nemusí být jedinou výraznou změnou. Poslanci budou řešit třeba i to, jestli by se dávka neměla pravidelně valorizovat.

Důchody výrazně porostou. Spočítejte si, o kolik dostanete víc

10. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Důchody výrazně porostou. Spočítejte si, o kolik dostanete víc

Průměrný důchod od začátku příštího roku poroste podruhé v řadě o 900 korun. Minimálně o 750 korun si má polepšit devět z deseti důchodců.

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

9. 7. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Portál občana: Jak funguje online přístup k úřadům?

Portál občana, nástroj pro usnadnění elektronické komunikace se státem, spustilo Ministerstvo vnitra loni v červenci. Podívali jsme se, jak si za rok fungování Portál vede.

Vyřízení rodičovského příspěvku je od července jednodušší

3. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Vyřízení rodičovského příspěvku je od července jednodušší

Od začátku července se zjednodušilo vyřizování rodičovského příspěvku. K žádosti o příspěvek u Úřadu práce ČR již není třeba doložit potvrzení o čerpání mateřské. Rodičům tak ubyla jedna cesta na úřad.

Lidé by měli vědět, jaký dostanou důchod, shodla se komise

28. 6. 2019 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Lidé by měli vědět, jaký dostanou důchod, shodla se komise

Jak zefektivnit dobrovolné spoření na penzi se státním příspěvkem (třetí pilíř), aby připisovalo vyšší výnosy a lidé si v něm více spořili, dnes řešila důchodová komise. Na žádném konkrétním návrhu se ale její členové zatím neshodli. Mluvilo se třeba o státním penzijním fondu, o poplatcích těch stávajících nebo o vyšší státní podpoře.

Ministerstvo práce má nový web s průvodcem ve světě dávek

28. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Ministerstvo práce má nový web s průvodcem ve světě dávek

Zájemci o sociální dávky nebo důchody dostali na internetu nový servis. Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo nový web.

Za Kalouska byly vyšší důchody než za Babiše, ukazuje graf

27. 6. 2019 | Petr Kučera | 133 komentářů

Za Kalouska byly vyšší důchody než za Babiše, ukazuje graf

Nejvyšší starobní důchody v posledním desetiletí měli senioři za ministra financí Miroslava Kalouska. Aspoň pokud jde o poměr důchodů k průměrné mzdě. Ukazuje to graf, který zveřejnil podnikatel a investor Jiří Hlavenka.

Sýčkové straší matematikou

19. 6. 2019 | Pavel Jégl | 111 komentářů

Sýčkové straší matematikou

Kdepak, sýčkové z rozpočtové rady nás žádnou temnou předpovědí nevyděsí. Máme se skvěle a na matiku nevěříme.

Příspěvek na dojíždění a stěhování dostaly už tisíce lidí. Chcete taky?

13. 6. 2019 | Petr Kučera | 9 komentářů

Příspěvek na dojíždění a stěhování dostaly už tisíce lidí. Chcete taky?

Žijeme ve zlatých časech. Nezaměstnanost klesá níž a níž, nabídka volných pracovních míst trhá rekordy. Přesto už tři roky můžete dostat od státu příspěvek na dojíždění za prací. Nebo dokonce 50 tisíc na přestěhování.

Sociální dávky přehledně. Piráti spustili nového průvodce

12. 6. 2019 | Jiří Hovorka

Sociální dávky přehledně. Piráti spustili nového průvodce

Piráti spustili novou webovou aplikaci, která jednoduše zobrazuje systém sociální podpory. Na adrese socialnisystem.cz si  může každý ověřit, zda má nárok na sociální dávky a případně na jaké.

Nové varování: Bez reforem nebude dost peněz na důchody

11. 6. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Nové varování: Bez reforem nebude dost peněz na důchody

Česká republika si sice drží pozici jedné z nejméně zadlužených zemí Evropské unie a ve střednědobém horizontu zůstanou její veřejné finance dál v poměrně dobré kondici, z hlediska jejich dlouhodobé udržitelnosti však bude nutné přistoupit k podstatným změnám. Upozorňuje na to nová Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Práci hledá nejméně lidí od května 1997, volných je 347 tisíc míst

10. 6. 2019 | Petr Kučera

Práci hledá nejméně lidí od května 1997, volných je 347 tisíc míst

Úřady práce evidovaly ke konci května 200 675 uchazečů o zaměstnání. To je o 9 153 méně než v dubnu a o 28 957 méně než před rokem. „Zároveň jde o nejnižší hodnotu od května 1997,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

30. 5. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

Největší skupina lidí ve věku 50 až 65 let má na důchod naspořeno od 100 do 500 tisíc korun – z celkového počtu budoucích důchodců jde jenom o 27 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting, kterého se účastnil vzorek 1050 uživatelů internetu v této věkové kategorii.

Limit pro jesle při rodičovském příspěvku stoupne

21. 5. 2019 | Petr Kučera

Limit pro jesle při rodičovském příspěvku stoupne

Součástí novely zákona o státní sociální podpoře, kterou včera podpořila vláda, není jen zvýšení rodičovského příspěvku. Zvýší se také limit týkající se jeslí nebo mateřské školy.

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

21. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 81 komentářů

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

Vláda se definitivně shodla na zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Těšit se můžou i některé rodiny, které s jeho čerpáním začaly dřív. Jak na to?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými...více

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Firmy chtějí jednorožce. Realita trhu práce je ale jiná, říká šéfka personální agentury

Kdo je teď pro firmy ideální zaměstnanec a vyplatí se jim na něj čekat? Po kom tuzemské...více

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Košík.cz dostal pokutu za zneužití tržní síly. Kvůli smlouvám s dodavateli

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně uložil online supermarketu Košík.cz pokutu...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services