Sociální šetření u dávek hmotné nouze

Vážená paní Ledesmová, prosím o zodpovězení dotazů, který se týká provádění šetření u příjemce dávek hmotné nouze. Moje dotazy jsou velmi konkrétní, protože netrávím celé dny doma čekáním na "kontrolu." A zároveň se chci vyvarovat sankcím. 1. Pracovníci mohou přijít ohlášeně nebo také bez ohlášení? 2. V jakých intervalech (týden, měsíc, dva měsíce..) se sociální šetření provádí? Podle čeho se frekvence takových šetření určuje? 3. Co bude pracovníky na šetření zajímat a jak dlouho takové šetření trvá? 4. V jakých dnech (pracovní dny, víkendy) a časech (dopoledne, odpoledne, večer)se většinou takové šetření provádí? 5. Pokud nebudu doma, třeba i několikrát po sobě, jaký postih mne čeká? 6. Jaká legislativa, atd., upravuje výkon a kompetence pracovníků při sociálním šetření? 7. Jaký je rozdíl (i v pravomocích) mezi sociálním pracovníkem a ověřovatelem dávek hmotné nouzi v rámci výkonu sociálního šetření? 8. Je "něco", co bych měla o sociálním šetření vědět? Velmi Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Petra Knopová

Otázku poslal/a:  , 9. 10. 2015 14:15

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, k dotazu 1/ pracovníci chodí zpravidla neohlášeně, samozřejmě pokud se jim nepodaří Vás zastihnout stává se, že se s Vámi domluví, ale záleží na pracovníkovi, nebot přímo v zákoně je, že neumožnění soc šetření může vést k zamítnutí dávky...podrobněji zde výnatek zákona:
§ 63
(1) Zaměstnanci orgánů pomoci v hmotné nouzi jsou na základě souhlasu žadatele o dávku, příjemce dávky a osob společně posuzovaných oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona vstupovat do obydlí, v němž tyto osoby žijí, a to s cílem provádět sociální šetření, popřípadě šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky. Oprávnění k této činnosti jsou povinni prokázat služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním vydaným příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi jako doložkou služebního průkazu. Toto zvláštní oprávnění obsahuje označení účelu vydání, číslo služebního průkazu, jméno, popřípadě jména, a příjmení zaměstnance a identifikační údaje vydávajícího orgánu pomoci v hmotné nouzi. O sociálním šetření, popřípadě o šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky podle věty první se vždy učiní záznam ve spise.

(2) Pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí, znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popřípadě snížena její výše.
K dotazu 2/ šetření se provádí po podání žádosti, lhůty do kdy pracovník příjde se liší podle vytíženosti úřadu, počítejte však cca do 2 týdnů od podání žádosti..další šetření se neprovádí v žádných přesně zákonem stanovených intervalech, ale zhruba řekněme po 3 měsících můžou dorazit zase.
3/ šetření zpravidla trvá cca 20 min, nelze to plošně sdělit, záleží co vše je potřeba zjištovat, někdy jde jen o popis domácnosti zjištění majetkových a celkových sociálních poměrů, kolik osob se v bytě nachází atd...když mají pracovníci pochybnosti mohou se doptat sousedů např či domovníka, ale to se děje ve vyjímečných případech např když se jim nezdá počet osob v domácnosti atd..nebojte nebude je zajímat, kolik máte pc či noteboků, zda máte myčku apod. Často vám pracovník řekne jak se vyvíjí vaše žádost či zda je něco potřeba doplnit, dopodepsat vezme pracovník podklady ssebou a proberete to přímo. Jedná se o přátelské povídání, není třeba obav.
4/ Šetření se provádí v týdnu o víkendu nikoliv (máme na mysli dávky hmotné nouze) většinou během celého dne mohou přijít, nebot pracovníci mají na daný den naplánovano např více šetření a u někoho se staví dopoledne u někoho odpoledne, domluvte se s nimi, kdy býváte doma, at šetření nemusí provádět opakovaně, když vás nezastihnou.
5/ postih viz bod 1. citace paragrafu..nemějete obavy, muselo by se jednat o účelové jednání z vaší strany opakovaně,,,
6/ zákon 111/2006 Sb o pomoci v hmotné nouzi paragraf 63, pracovník se prokáže průkazem, který jej opravnuje provádět sociální šetření. ÚP má často praocvníky vyhrazené pouze na šetření a jiné, kteří vám zpracují žádost.
7/ rozdíl je v odbornosti např sociální praocovník má vzdělání v daném oboru či několikaletou uznanou praxi tohle řeší zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, ne každý pracovník ÚP splnuje tyto podínky a proot je pouze ověřovatel a nemůže provádět sociální šetření.
8/ doporučuji se s pracovníkem zksuit předem donluvit, pokud víte, že např dopo vodíte dceru do školky, či docházíte k lékaři či jinam a nebýváte v určitou dobu doma, at se šetření provede úspěšně. Nedělejte si vážně obavy, jde o několika minutový proces, pracovníci se podívají v jakém prostředí bdlíte, napíšou si popis a popř se vás doptají na pár věci, např. kdo s vámi bydlí atd...tento zápis je pak součástí spisu. Vážně není čeho se obávat, pracovníci, kteří dochází do domácnosti jsou dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce.

11. 10. 2015 15:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Porodné 2015. Máte na něj nárok? Přehled, kalkulačka, formuláře

14. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 85 komentářů

Porodné 2015. Máte na něj nárok? Přehled, kalkulačka, formuláře

Rok 2015 přináší rodinám s dětmi (případně v očekávání) několik příjemných novinek. Jednou z nich jsou nová pravidla porodného: nyní na něj dosáhne víc rodin a nově se dá čerpat i na druhého potomka. Přinášíme přehled všech důležitých pravidel – i pro rodiny s dvojčaty, kalkulačku, která vypočte, jestli na dávku máte nárok, a ke stažení potřebné formuláře.

Nápady důchodových reformátorů: Nový penzijní věk, sdílené penze manželů a jiné

12. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 25 komentářů

Nápady důchodových reformátorů: Nový penzijní věk, sdílené penze manželů a jiné

Připravili jsme pro vás přehled změn, které se chystají na náš penzijní systém. Některé už projednala a odsouhlasila vláda, jiné teprve projednávat bude, některé teprve zváží důchodová komise. A jiné snad jsou jen sci-fi. Vyberte, které se vám nejvíc líbí.

Jděte do práce! Vláda chce odradit od života na dávkách

4. 1. 2015 | Tereza Mynářová | 24 komentářů

Jděte do práce! Vláda chce odradit od života na dávkách

Česká vláda výrazně zvyšuje minimální mzdu. Zatímco ekonomové oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz to spíše vítají, zástupci zaměstnavatelů jsou proti.

Důchody od roku 2015 mimořádně rostou! Spočtěte si, o kolik bude větší váš

19. 12. 2014 | Martin Kohoutek | 149 komentářů

Důchody od roku 2015 mimořádně rostou! Spočtěte si, o kolik bude větší váš

Pravidla pro valorizaci důchodů se od roku 2015 vracejí k pravidlům, která platila před rokem 2013. Starobní důchod se tedy bude zase zvyšovat o výši inflace a o třetinu růstu reálných mezd. V příštím roce ale dostanou důchodci navíc mimořádně přidáno. Spočítejte si, o kolik vyroste penze vám nebo dědečkovi.

Odvolaná šéfka Úřadu práce: Ministryně si chce mého nástupce vytesat k obrazu svému

18. 12. 2014 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Odvolaná šéfka Úřadu práce: Ministryně si chce mého nástupce vytesat k obrazu svému

Vyvedla Úřad práce z rozvratu způsobeného překotnými reformami ministra Drábka. Když uhasila akutní požáry a úřad se mohl nadechnout k rozletu, musela Marie Bílková z funkce odejít. Nedobrovolně. Byl to od ministryně Marksové faul? Stojí za ním politikaření a řevnivost vysokých ministerských úředníků? Odpovědi v rozhovoru s bývalou šéfkou Úřadu práce ČR.

Velký investiční seriál: Seber prachy a zmiz! Jak na konci penzijního spoření

10. 12. 2014 | Daniel Tácha | 6 komentářů

Velký investiční seriál: Seber prachy a zmiz! Jak na konci penzijního spoření

Lidé, kteří vstoupili, přestoupili nebo uvažují o vstupu do doplňkového penzijního spoření, nástupce populárního penzijka, myslí na budoucnost. Mysleli už ale tak daleko, aby věděli, jak si nashromážděné peníze jednou budou vybírat?

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

5. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 43 komentářů

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

V posledních letech zaplatíme na důchodech ročně o desítky miliard víc, než vybereme. Co s tím?

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

1. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

Zůstali jste doma s dětmi a v důchodu vás čeká jen almužna? Vychovali jste státu budoucí plátce daní a pojistného, ale ten vás za to nijak neocení? Důchodová komise to chce měnit a má první návrhy, které by v rámci penzijního systému měly vycházet víc vstříc rodinám s dětmi.

Důchodci v roce 2015. Jak zpětně uplatnit slevu na dani. A kdo začne danit důchod

21. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Důchodci v roce 2015. Jak zpětně uplatnit slevu na dani. A kdo začne danit důchod

Příští rok bude důchod danit víc penzistů. Změny se dotknou důchodců, kteří mají i další příjmy – jsou zaměstnaní, podnikají nebo si třeba přivydělávají pronájmem. Je tu ale i příjemná novinka: důchodci budou moct znovu uplatňovat daňovou slevu na poplatníka. Uplatní ji dokonce už za letošní rok a zpětně i za rok 2013.

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

20. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

Ministerstvo financí chystá zákon, který má znamenat průlom v regulaci hazardu v Česku – hazardní hráčství se prý vymklo kontrole a stát kvůli němu přichází o miliardy ročně. Automaty zmizí z hospod, benzinek i okolí škol. Člověk v dluzích nebo na dávkách už bednu ani ruletu neroztočí. A ostatní jedině s průkazkou. Co si o chystaných opatřeních myslíte vy? Hlasujte!

Chystá se velká přestavba ve „spoření na penzi“

3. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Chystá se velká přestavba ve „spoření na penzi“

Nová výsluhová penze, doplňkové spoření pro děti, vyšší provize zprostředkovatelům, změna výpočtu státního příspěvku či povinné zapojení zaměstnavatelů. To všechno jsou změny, které (možná) čekají doplňkové penzijní spoření. Zatím nepříliš úspěšného nástupce populárního penzijka.

Vít Samek: Povinný třetí pilíř dává smysl

1. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Vít Samek: Povinný třetí pilíř dává smysl

Ve druhé části rozhovoru s Vítem Samkem, místopředsedou ČMKOS a vedoucím pracovního týmu důchodové komise, který má na starosti úpravy třetího pilíře, bude řeč především o výpočtu státní podpory a větším zapojení zaměstnavatelů do spoření na stáří.

Vít Samek: Třetí pilíř čeká nová výsluhová penze a spoření na důchod už od narození

25. 10. 2014 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Vít Samek: Třetí pilíř čeká nová výsluhová penze a spoření na důchod už od narození

Český důchodový systém dozná dalších změn. Měly by se týkat především možnosti „vypůjčení“ peněz z třetího pilíře, způsobu výpočtu státního příspěvku či zakládání penzijních smluv dětem. O plánovaných novinkách jsme si povídali se spolutvůrcem „reformy důchodové reformy“ Vítem Samkem.

Velký přehled: Sociální pojištění v roce 2015. Minimální zálohy rostou

22. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Velký přehled: Sociální pojištění v roce 2015. Minimální zálohy rostou

Podnikatelé, živnostníci, konec roku se blíží – je načase podívat se, kolik budete platit za sociální pojištění v roce 2015. Peníze.cz přinášejí přehled všech důležitých cifer, pravidel i změn. A jednoduché modelové příklady, podle kterých si můžete výši měsíčních záloh vypočítat.

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

6. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 59 komentářů

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

Dlužíte a nesplácíte? Možná čekáte exekutora každou hodinu. Přitom ale vůbec přijít nemusí… Pohledávku může dobývat různě a někteří pracují jen „z kanceláře“. Zabavování majetku doma má být až poslední v řadě. Co to ale znamená v praxi? A může exekutor vydat příkaz na zajištění majetku hned v úvodu exekuce?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

V bankách vrcholí přípravy na nová pravidla pro předčasné splacení. Téměř všechny chtějí...více

Doména VirtualniSidlo.cz vydražena za rekordní cenu

Doména VirtualniSidlo.cz vydražena za rekordní cenu

V červnu proběhla rekordní aukce české domény, kterou si za 152 077 Kč pořídila slovenská...více

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Při cestách na ostrov Zanzibar bude od září povinné uzavřít po příletu speciální místní...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services