Sociální šetření u dávek hmotné nouze

Vážená paní Ledesmová, prosím o zodpovězení dotazů, který se týká provádění šetření u příjemce dávek hmotné nouze. Moje dotazy jsou velmi konkrétní, protože netrávím celé dny doma čekáním na "kontrolu." A zároveň se chci vyvarovat sankcím. 1. Pracovníci mohou přijít ohlášeně nebo také bez ohlášení? 2. V jakých intervalech (týden, měsíc, dva měsíce..) se sociální šetření provádí? Podle čeho se frekvence takových šetření určuje? 3. Co bude pracovníky na šetření zajímat a jak dlouho takové šetření trvá? 4. V jakých dnech (pracovní dny, víkendy) a časech (dopoledne, odpoledne, večer)se většinou takové šetření provádí? 5. Pokud nebudu doma, třeba i několikrát po sobě, jaký postih mne čeká? 6. Jaká legislativa, atd., upravuje výkon a kompetence pracovníků při sociálním šetření? 7. Jaký je rozdíl (i v pravomocích) mezi sociálním pracovníkem a ověřovatelem dávek hmotné nouzi v rámci výkonu sociálního šetření? 8. Je "něco", co bych měla o sociálním šetření vědět? Velmi Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Petra Knopová

Otázku poslal/a:  , 9. 10. 2015 14:15

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, k dotazu 1/ pracovníci chodí zpravidla neohlášeně, samozřejmě pokud se jim nepodaří Vás zastihnout stává se, že se s Vámi domluví, ale záleží na pracovníkovi, nebot přímo v zákoně je, že neumožnění soc šetření může vést k zamítnutí dávky...podrobněji zde výnatek zákona:
§ 63
(1) Zaměstnanci orgánů pomoci v hmotné nouzi jsou na základě souhlasu žadatele o dávku, příjemce dávky a osob společně posuzovaných oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona vstupovat do obydlí, v němž tyto osoby žijí, a to s cílem provádět sociální šetření, popřípadě šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky. Oprávnění k této činnosti jsou povinni prokázat služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním vydaným příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi jako doložkou služebního průkazu. Toto zvláštní oprávnění obsahuje označení účelu vydání, číslo služebního průkazu, jméno, popřípadě jména, a příjmení zaměstnance a identifikační údaje vydávajícího orgánu pomoci v hmotné nouzi. O sociálním šetření, popřípadě o šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky podle věty první se vždy učiní záznam ve spise.

(2) Pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí, znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popřípadě snížena její výše.
K dotazu 2/ šetření se provádí po podání žádosti, lhůty do kdy pracovník příjde se liší podle vytíženosti úřadu, počítejte však cca do 2 týdnů od podání žádosti..další šetření se neprovádí v žádných přesně zákonem stanovených intervalech, ale zhruba řekněme po 3 měsících můžou dorazit zase.
3/ šetření zpravidla trvá cca 20 min, nelze to plošně sdělit, záleží co vše je potřeba zjištovat, někdy jde jen o popis domácnosti zjištění majetkových a celkových sociálních poměrů, kolik osob se v bytě nachází atd...když mají pracovníci pochybnosti mohou se doptat sousedů např či domovníka, ale to se děje ve vyjímečných případech např když se jim nezdá počet osob v domácnosti atd..nebojte nebude je zajímat, kolik máte pc či noteboků, zda máte myčku apod. Často vám pracovník řekne jak se vyvíjí vaše žádost či zda je něco potřeba doplnit, dopodepsat vezme pracovník podklady ssebou a proberete to přímo. Jedná se o přátelské povídání, není třeba obav.
4/ Šetření se provádí v týdnu o víkendu nikoliv (máme na mysli dávky hmotné nouze) většinou během celého dne mohou přijít, nebot pracovníci mají na daný den naplánovano např více šetření a u někoho se staví dopoledne u někoho odpoledne, domluvte se s nimi, kdy býváte doma, at šetření nemusí provádět opakovaně, když vás nezastihnou.
5/ postih viz bod 1. citace paragrafu..nemějete obavy, muselo by se jednat o účelové jednání z vaší strany opakovaně,,,
6/ zákon 111/2006 Sb o pomoci v hmotné nouzi paragraf 63, pracovník se prokáže průkazem, který jej opravnuje provádět sociální šetření. ÚP má často praocvníky vyhrazené pouze na šetření a jiné, kteří vám zpracují žádost.
7/ rozdíl je v odbornosti např sociální praocovník má vzdělání v daném oboru či několikaletou uznanou praxi tohle řeší zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, ne každý pracovník ÚP splnuje tyto podínky a proot je pouze ověřovatel a nemůže provádět sociální šetření.
8/ doporučuji se s pracovníkem zksuit předem donluvit, pokud víte, že např dopo vodíte dceru do školky, či docházíte k lékaři či jinam a nebýváte v určitou dobu doma, at se šetření provede úspěšně. Nedělejte si vážně obavy, jde o několika minutový proces, pracovníci se podívají v jakém prostředí bdlíte, napíšou si popis a popř se vás doptají na pár věci, např. kdo s vámi bydlí atd...tento zápis je pak součástí spisu. Vážně není čeho se obávat, pracovníci, kteří dochází do domácnosti jsou dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce.

11. 10. 2015 15:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

31. 5. 2012 | Petr Dašek | 24 komentářů

Petr Borkovec: Výše naší penze záleží jen na nás

„O stáří se s klienty bavíme už při prvním setkání. Ptáme se, jak představují svou penzi a svůj život, kdy chtějí přestat pracovat. Většinou zjistíme, že jejich představy o důchodu jsou značně nereálné,“ říká místopředseda představenstva a ředitel divize distribuce společnosti Partners Petr Borkovec.

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

29. 5. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Školky jen pro vyvolené. Pomůžou „dětské skupiny“?

Má skvělou budoucnost, sotva začalo lézt, už vymýšlíte, jak ho pošlete na Harvard? Zadržte! Radši se začněte starat, aby ho vzali do mateřské školky. Dostat se do ní je u nás tvrdší ořech než se dostat na vysokou školu. Rodičům by mohly pomoci „dětské skupiny“ – ministerstvo je právě testuje.

Masáž

27. 5. 2012 | redakce Peníze.CZ

Masáž

Kdo nebude spořit na důchod, bude pomazán medem, vložen do mraveniště, naražen na kůl, rozčtvrcen, vykostěn a dán na hraní dětem v mateřské škole. O pořadí procedur bude teprve hlasovat parlament. Tak nějak to psali v novinách.

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

21. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 45 komentářů

Revoluce ve výplatách sociálních dávek se blíží!

Podpora v nezaměstnanosti a prakticky všechny dávky až na důchody a nemocenské. Od konce června se postupně všechny tyto peníze začnou příjemcům posílat přes Českou spořitelnu. K výběrům budou sloužit sKarty neboli karty sociálních systémů.

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

14. 5. 2012 | Barbora Buřínská | 25 komentářů

Nejen dítě. Otec musí živit i „osamělou matku“!

Každý ví, že když otec nebude žít se svým dítětem a jeho matkou, čeká ho placení alimentů. Živit ale musí nejen svého potomka, právo dostávat od něj peníze na svou výživu má do dvou let dítěte i novopečená matka.

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

10. 5. 2012 | Tomáš Raputa | 10 komentářů

Investiční certifikát: nízkonákladová investice

Ač se Češi rádi řadí mezi vyspělé západní národy, jejich ekonomická mentalita tomu příliš neodpovídá. Stále se příliš spoléhají na ochrannou ruku státu a o tržní ekonomice a investicích do cenných papírů mají minimum znalostí, natož aby s nimi měli širší zkušeností.

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

3. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Důchodci si penze vzít nenechají! Proč by taky měli? Co si o tom myslíte?

Budou důchodci za pár desítek let pojídat kořínky a umírat hlady, protože spoléhali jen na státní penze? Určitě ne! Už jen proto, že si zkrátka zvolí někoho, kdo jim důchody zachová. Taková volební síla totiž nepůjde ignorovat.

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

24. 4. 2012 | Zdeněk Bubák | 12 komentářů

Jak si Češi (ne)spoří na stáří? Investiční fondy jsou Popelka

Čtyřicet jedna procent Čechů nevyužívá podle nové studie žádnou z forem soukromého zabezpečení na penzi. Přitom stále klesá důvěra ve státní důchody. Čtvrtina tvrdí, že nemá z čeho spořit.

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

23. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 33 komentářů

Odmítnete veřejnou službu, skončíte na existenčním minimu!

Od letošního roku není veřejná služba vyhrazena jen pro lidi v hmotné nouzi. Nyní k ní mohou být – a budou prý stále častěji – vyzýváni i nezaměstnaní evidovaní na úřadech práce. Jak to funguje?

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

17. 4. 2012 | Jana Brhelová | 13 komentářů

Sociální stát: Sociální zákonodárství na počátku 20. století a po vzniku první republiky

Konec monarchie, první léta republiky. Jaké jistoty tehdy nabízel stát svým občanům a co nechával jen a jen na nich?

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

16. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 7 komentářů

Dávky pro postižené: od ledna přehlednější

I zdravotně postižených se dotkly změny platné od počátku roku 2012. Počet dávek – loni jich pro ně bylo určených až jedenáct – se letos snížil na dvě. Nově tak úřady práce vyplácejí lidem se zdravotním postižením příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku.

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

15. 4. 2012 | Tomáš Fránek | 8 komentářů

„Zvrhlost,“ kritizuje Drábkovu reformu ombudsman

Reformy prosazené ministerstvem práce a sociálních věcí, vedeným Jaromírem Drábkem z TOP 09, jsou terčem další ostré kritiky. Na mušku si je vzal ombudsman Pavel Varvařovský.

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

14. 4. 2012 | Martin Vlnas | 16 komentářů

Karel Janeček: Na ministerstvu sociálních věcí si myslí, že jsou všemocní a nemusí se nikoho bát

„To, co se má naprogramovat za dvě miliardy, je možné vytvořit za 20 až 40 milionů v rámci již existujícího systému. K vytváření nové platformy není nejmenší důvod,“ říká Karel Janeček o novém systému na vyplácení dávek. Ani v druhém díle exkluzivního rozhovoru si zakladatel protikorupčního fondu nebral servítky.

Rekordní zvyšování daní! Kalkulačka na Peníze.cz vám spočítá, co vás to bude stát

13. 4. 2012 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Rekordní zvyšování daní! Kalkulačka na Peníze.cz vám spočítá, co vás to bude stát

Minulý týden to vypadalo, že česká vláda to má spočítané. Leckdo se radoval, že předčasné volby škrtnou z politiky Věci veřejné. Škrtat se ale nakonec bude jinde. U vás doma. O kolik? Máte to spočítané: na Peníze.cz.

Ludmila Treutnerová: Souboj žen a mužů je nesmysl! Nejefektivnější je pár

11. 4. 2012 | Petra Dlouhá

Ludmila Treutnerová: Souboj žen a mužů je nesmysl! Nejefektivnější je pár

Je zdravý životní styl luxus pro vyvolené, nebo si ho může dovolit každý? Jak zlé je to s kvalitou potravin v českých supermarketech? Diskvalifikuje ženy na trhu práce mateřství? Co může do firmy přinést „ženský princip“? Čtěte druhý díl rozhovoru s mentorkou Dne rovnosti platů Ludmilou TREUTNEROVOU.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Pozor na falešnou cestovku, varuje ministerstvo. Nemá oprávnění ani pojištění

Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před falešnou cestovní kanceláří s názvem expert...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services