Sociální šetření u dávek hmotné nouze

Vážená paní Ledesmová, prosím o zodpovězení dotazů, který se týká provádění šetření u příjemce dávek hmotné nouze. Moje dotazy jsou velmi konkrétní, protože netrávím celé dny doma čekáním na "kontrolu." A zároveň se chci vyvarovat sankcím. 1. Pracovníci mohou přijít ohlášeně nebo také bez ohlášení? 2. V jakých intervalech (týden, měsíc, dva měsíce..) se sociální šetření provádí? Podle čeho se frekvence takových šetření určuje? 3. Co bude pracovníky na šetření zajímat a jak dlouho takové šetření trvá? 4. V jakých dnech (pracovní dny, víkendy) a časech (dopoledne, odpoledne, večer)se většinou takové šetření provádí? 5. Pokud nebudu doma, třeba i několikrát po sobě, jaký postih mne čeká? 6. Jaká legislativa, atd., upravuje výkon a kompetence pracovníků při sociálním šetření? 7. Jaký je rozdíl (i v pravomocích) mezi sociálním pracovníkem a ověřovatelem dávek hmotné nouzi v rámci výkonu sociálního šetření? 8. Je "něco", co bych měla o sociálním šetření vědět? Velmi Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Petra Knopová

Otázku poslal/a:  , 9. 10. 2015 14:15

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, k dotazu 1/ pracovníci chodí zpravidla neohlášeně, samozřejmě pokud se jim nepodaří Vás zastihnout stává se, že se s Vámi domluví, ale záleží na pracovníkovi, nebot přímo v zákoně je, že neumožnění soc šetření může vést k zamítnutí dávky...podrobněji zde výnatek zákona:
§ 63
(1) Zaměstnanci orgánů pomoci v hmotné nouzi jsou na základě souhlasu žadatele o dávku, příjemce dávky a osob společně posuzovaných oprávněni v souvislosti s plněním úkolů podle tohoto zákona vstupovat do obydlí, v němž tyto osoby žijí, a to s cílem provádět sociální šetření, popřípadě šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky. Oprávnění k této činnosti jsou povinni prokázat služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním vydaným příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi jako doložkou služebního průkazu. Toto zvláštní oprávnění obsahuje označení účelu vydání, číslo služebního průkazu, jméno, popřípadě jména, a příjmení zaměstnance a identifikační údaje vydávajícího orgánu pomoci v hmotné nouzi. O sociálním šetření, popřípadě o šetření v místě pro vyhodnocení podmínek nároku na dávky podle věty první se vždy učiní záznam ve spise.

(2) Pokud žadatel o dávku, příjemce dávky nebo osoba společně posuzovaná tím, že nedají souhlas se vstupem do obydlí, znemožní provedení sociálního šetření k ověření skutečností rozhodných pro nárok na dávku nebo její výši, může jim být žádost o dávku zamítnuta nebo dávka odejmuta, popřípadě snížena její výše.
K dotazu 2/ šetření se provádí po podání žádosti, lhůty do kdy pracovník příjde se liší podle vytíženosti úřadu, počítejte však cca do 2 týdnů od podání žádosti..další šetření se neprovádí v žádných přesně zákonem stanovených intervalech, ale zhruba řekněme po 3 měsících můžou dorazit zase.
3/ šetření zpravidla trvá cca 20 min, nelze to plošně sdělit, záleží co vše je potřeba zjištovat, někdy jde jen o popis domácnosti zjištění majetkových a celkových sociálních poměrů, kolik osob se v bytě nachází atd...když mají pracovníci pochybnosti mohou se doptat sousedů např či domovníka, ale to se děje ve vyjímečných případech např když se jim nezdá počet osob v domácnosti atd..nebojte nebude je zajímat, kolik máte pc či noteboků, zda máte myčku apod. Často vám pracovník řekne jak se vyvíjí vaše žádost či zda je něco potřeba doplnit, dopodepsat vezme pracovník podklady ssebou a proberete to přímo. Jedná se o přátelské povídání, není třeba obav.
4/ Šetření se provádí v týdnu o víkendu nikoliv (máme na mysli dávky hmotné nouze) většinou během celého dne mohou přijít, nebot pracovníci mají na daný den naplánovano např více šetření a u někoho se staví dopoledne u někoho odpoledne, domluvte se s nimi, kdy býváte doma, at šetření nemusí provádět opakovaně, když vás nezastihnou.
5/ postih viz bod 1. citace paragrafu..nemějete obavy, muselo by se jednat o účelové jednání z vaší strany opakovaně,,,
6/ zákon 111/2006 Sb o pomoci v hmotné nouzi paragraf 63, pracovník se prokáže průkazem, který jej opravnuje provádět sociální šetření. ÚP má často praocvníky vyhrazené pouze na šetření a jiné, kteří vám zpracují žádost.
7/ rozdíl je v odbornosti např sociální praocovník má vzdělání v daném oboru či několikaletou uznanou praxi tohle řeší zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách, ne každý pracovník ÚP splnuje tyto podínky a proot je pouze ověřovatel a nemůže provádět sociální šetření.
8/ doporučuji se s pracovníkem zksuit předem donluvit, pokud víte, že např dopo vodíte dceru do školky, či docházíte k lékaři či jinam a nebýváte v určitou dobu doma, at se šetření provede úspěšně. Nedělejte si vážně obavy, jde o několika minutový proces, pracovníci se podívají v jakém prostředí bdlíte, napíšou si popis a popř se vás doptají na pár věci, např. kdo s vámi bydlí atd...tento zápis je pak součástí spisu. Vážně není čeho se obávat, pracovníci, kteří dochází do domácnosti jsou dostatečně proškoleni a ví, že je nepříjemné, když někomu do domácnosti příjde cizí osoba...Podrobnější informace podá úřad práce.

11. 10. 2015 15:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jak je to tedy se stavebním spořením?

31. 1. 2002 | Emil Dočkal | 41 komentářů

Jak je to tedy se stavebním spořením?

Na první pohled všední poznámka ministra financí při diskusi o státním rozpočtu ke stavebnímu spoření - to když si stěžoval na státní podporu, která ubírá stále víc a víc z rozpočtu - uvolnila, každoročně se opakující, lavinu diskusí o tom, jak moc či jak málo stát ztrácí, podporuje-li stavební spoření.

Kapitálové trhy v týdnu od 19.1. do 25.1.

28. 1. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy v týdnu od 19.1. do 25.1.

Uplynulý obchodní týden začal pro indexy Nasdaq Composite a Dow Jones poklesem, který se jim podařilo v následujících dnech vyrovnat. U Nasdaqu byl tento výkyv celkem velký, zatímco u DJIA šlo jen o mírnou korekci.

Jak na spotřebitelské soutěže

11. 1. 2002 | Jan Heřman | 12 komentářů

Jak na spotřebitelské soutěže

Ačkoli zákon o daních z příjmu zakazuje, aby výhra ve spotřebitelské soutěži přesáhla dvacet tisíc korun, nemusíte se bát. Firmy totiž vymyslely několik legálních metod, jak své zákazníky obdarovat hodnotnými cenami.

Jak si banky rozdělí trh?

10. 1. 2002 | Tomáš Prouza | 9 komentářů

Jak si banky rozdělí trh?

Kvalitní nabídka produktů sice hraje při volbě banky velkou roli, ale průměrný Čech je stále velmi loajální zákazník.

Kapitálové trhy v týdnu od 31.12. do 4. 1.

7. 1. 2002 | David Petráček

Kapitálové trhy v týdnu od 31.12. do 4. 1.

Přinášíme vám přehled toho, co se stalo v uplynulém týdnu na kapitálových trzích.

Ani po zvýšení se pracovat nevyplatí

5. 12. 2001 | Jan Heřman | 20 komentářů

Ani po zvýšení se pracovat nevyplatí

Vláda vyrukovala do boje s nezaměstnaností s další zbraní. Zvýšila minimální mzdu. Podrobnější analýza však ukazuje, že ostří této zbraně je poněkud tupé. Při současné výši státní sociální podpory a životního minima plat 5 700 korun hrubého téměř nikoho pracovat nepřiměje.

Kolik stojí rande

9. 11. 2001 | Marta Šmídová | 46 komentářů

Kolik stojí rande

"Ty ještě nikoho nemáš!?" Přátelé se asi nespokojí s odpovědí, že tři roky od posledního rozchodu uběhly příliš rychle. A ani vás už vlastně nebaví trčet na firemních večírcích bez partnerky a vítat nový rok jen s lahví alkoholu jako filmová Bridget Jonesová.

Informace za všechny peníze?

31. 10. 2001 | Martin Pawinger | 9 komentářů

Informace za všechny peníze?

Zákon o svobodném přístupu k informacím sice stanovuje přesná pravidla pro získávání potřebných údajů od orgánů státní správy, to hlavní ale řešit nemůže. Na ochotu a pružnost úředníka, který požadavek na informace posuzuje, je totiž každý zákon krátký.

Profesionální armáda bude levnější

24. 10. 2001 | Jan Heřman | 24 komentářů

Profesionální armáda bude levnější

Každý z nás zaplatí denně do státního rozpočtu 12 korun na financování armády. Zdá se to mnoho či málo? Otázka, kterou nelze jednoznačně zodpovědět. Zavedením profesionálního vojska však vedle nesporného zvýšení kvality a bojové připravenosti také ušetříme. Tak praví fakta.

Vážený pane předsedo, vážená vládo!

22. 10. 2001 | Pavel Zajíček | 30 komentářů

Vážený pane předsedo, vážená vládo!

Je možné, že si vzpomenete na mojí živou korespondenci s Vámi ohledně dividendy a vlastního prodeje Českých radiokomunikací. Jsem pouhý nicotný burzovní spekulant, některá konkrétní čísla byla trochu spekulativní, nicméně podstata byla vždy můj skutečný názor, píše v otevřeném dopisu Pavel Zajíček.

Nejsem tak bohatý, abych měl účet v eBance?

24. 9. 2001 | Michal Hazi | 105 komentářů

Nejsem tak bohatý, abych měl účet v eBance?

Dotovat studentská konta je součástí obchodní politiky většiny tuzemských bank. Do mainstreamu se s počátkem akademického roku zařadila i eBanka. Snaží se novým levným produktem oživit svou početně stagnující klientskou základnu?

Zmást už nebude tak snadné

11. 9. 2001 | Lukáš Půda | 9 komentářů

Zmást už nebude tak snadné

Na začátku září podepsal prezident republiky zákon o spotřebitelských úvěrech. Neuškodí proto stručně nastínit, co to znamená pro běžné lidi a jak moc to ovlivní obsah jejich peněženek.

Šedý průměr Vojenského penzijního fondu

20. 7. 2001 | Danuše Pecharová | 21 komentářů

Šedý průměr Vojenského penzijního fondu

Jednoduché, vzdušné stránky, které se snadno natahují. Jinak graficky ani technicky nic zajímavého. Jen šeď a šeď.

Peníze nejsou všechno

12. 7. 2001 | Lenka Fialová | 12 komentářů

Peníze nejsou všechno

Co byste řekli tomu, že s podpisem pracovní smlouvy získáte víc než jen hromadu povinností a zodpovědnosti? Třeba auto, abyste nemuseli do práce městskou hromadnou dopravou. Byt nebo výhodně úročenou půjčku na byt. Telefon, týden dovolené navíc a zaplacenou letenku! Permanentku do posilovny a volňásky do divadla. Zaměstnanecké akcie nebo penzijní připojištění, které budou přinášet rentu, když vy sami na práci nebudete muset ani pomyslet. Sen nebo skutečnost?

Čeští bankéři nemají e-commerce rádi

13. 6. 2001 | Petr Vykoukal | 16 komentářů

Čeští bankéři nemají e-commerce rádi

Klienti některých českých bank při snaze platit svou kartou na internetu zjistili, že mají smůlu. Jejich banka totiž všechny tyto transakce zakázala. Snaha o povolení těchto plateb zatím ne vždy končí úspěchem. Kromě těchto "drsných" řešení existují i jiná snadná a elegantní, české banky však o ně zatím nejeví zájem.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je mainstream, kupují ho největší banky. Týden v kryptu

Bitcoin je v kryptu největší zvíře, dominuje trhu nejvíc za tři roky, ETFka se z propadu...více

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Tyto značky v Česku končí. Electro World, Hamleys, samostatné CZC – a kdo dál?

Na tuzemském trhu působily celé roky, ale nakonec se buď stáhly, nebo je pohltil nový...více

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Realitní mapa Česka: Kde za průměrnou hypotéku koupíte dům a kde jen garsonku?

Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? V Hypox.cz jsme se podívali...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services