Byt placený městem ?

Dobrý den, Jsem těhotná a budu sama, otec dítěte bude uveden v rodném listě. Domluvili jsme se, že mi bude platit 1.000,-/měsíc. Jsem vedena na ÚP od 23.12. na mateřské, papíry na PPM už jsem odevzdala v bývalém zaměstnání. Ale nebudu mít nic jiného než PPM (cca 5.000,-), z čehož sotva uživím miminko, natož sebe. Bohužel jsem se dostala do situace, kdy nemám kde bydlet. S otcem dítěte nežiji a k rodičům nemohu jít. Stěhuji se celé těhotenství z jednoho místa na druhé, ale je to pro mě čím dál obtížnější. Slyšela jsem něco o městských bytech (na pronájem), které platí město za sociálně slabé matky samozivitelky. Je to pravda? Pokud toto opravdu je v praxi, tak bych měla nárok na nějaký takový byt včetně toho, že by jej za mě platilo město (nebo sociální úřad)? Opravdu nebudu mít jiný příjem než PPM a z toho budu ráda, když vůbec uhradím náklady na novorozeně. Dále bych se chtěla zeptat, jestli mám nárok ještě na nějakou finanční výpomoc k PPM? Město Brno, odpracováno 1 rok 1 měsíc, trvalé bydliště hlášené u rodičů, do 5. ledna podpora z ÚP, otec dítěte bude v RL. Prosím o radu, děkuji.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2016 19:20

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, ano existují tzv. sociální byty, ale každé město ma pro přidělování trošku odlišná pravidla, určitě se dostavte na bytový odbor a na sociální odbor a poradí vám jak např. sepsat žádost apod. Další finančí pomoci vám můžou být dávky hmotné nouze tj příspěvek na živobytí a jakmile budete mít nájemní smlouvu s trvalým pobytem tak poté i příspěvek na bydlení ( dávka státní sociální podpory) a doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze), akorát co se týče výživného tak po vás budou chtít rozsudek soudu o výživném a pravě rodičovské odpovědnosti, pokud toto nemáte sociální odbor péče o dítě vám pomůže se sepsáním návrhu. Co se týče bydlení třeba město nabízí i možnost využití azylovébo domu pro matky s dětmi, tak trvalý pobyt nezískáte, ale smlouva v azylovém domě je postačující pro dávku hmotné nouze doplatek na bydlení. I kdybyste získala sociální byt město vám bohužel nepřispěje celou částkou. Doporučuji požádat o porodné, které vyřídíte na oddělení dávek státní sociální podpory a poté budete pobírat i přídavek na dítě. Akorát v případě, že budete mít i nadále trvalý pobyt u rodičů, abyste pro dávky hmotné nouze nebyla společně posuzována, tak bude potřeba doložit smlouvu o bydlení někdě mimo bydliště s rodiči. Podrobněji poradí na úřadu práce. Orientačně zde naše kalkulačky:
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-zivobyti
http://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne

7. 1. 2016 21:06

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Německo a Rakousko otevřely pracovní trh. Češi zůstanou za pecí

2. 5. 2011 | Luboš Palata | 14 komentářů

Německo a Rakousko otevřely pracovní trh. Češi zůstanou za pecí

Skoro by se chtělo napsat: Díky za sedm dlouhých let. Německá a rakouská stopka zaměstnávání lidí z nových členských zemí totiž udržela kvalitní pracovní sílu v Česku. A dnes, když se životní úroveň Čechů té rakouské a německé o dost přiblížila, najde jen málo lidí důvod stěhovat se za prací do Německa.

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

24. 4. 2011 | Petr Kučera | 13 komentářů

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce od roku 2012 umožnit, aby nezaměstnané matky dosáhly na vyšší rodičovský příspěvek snadněji než dosud...

Penzijní reforma: čím slabší vláda, tím silnější lobby

19. 4. 2011 | Tomáš Prouza | 8 komentářů

Penzijní reforma: čím slabší vláda, tím silnější lobby

V uplynulých týdnech Věci veřejné opravdu dostály svému názvu: tak veřejně se špinavé politické prádlo ještě nepralo! Zahraniční TV produkce jen tiše závidí: reality show těchto proporcí ještě vymyslet nedokázaly. Náklady na ni však poneseme my všichni: je na čase se ptát, kolik zaplatíme.

Kolik si můžete vydělat v předčasném důchodu

18. 4. 2011 | František Mašek | 4 komentáře

Kolik si můžete vydělat v předčasném důchodu

Pokud se rozhodnete odejít do předčasného důchodu, přijdete o nemalé peníze. A změnit tento důchod na řádný, když najednou získáte práci, již nejde. V řadě případů si k němu však můžete přivydělat, aniž by to mělo vliv na výši penze. Víte kdy a kolik?

Tříletá rodičovská klesne až o 16 tisíc, plánuje Drábek

17. 4. 2011 | Petr Kučera | 7 komentářů

Tříletá rodičovská klesne až o 16 tisíc, plánuje Drábek

Tříletá varianta rodičovského příspěvku klesne od roku 2012 až o téměř 16 tisíc korun. Vyplývá to z návrhu, který posílá do vlády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Být ženou se nevyplatí, říká výplatní páska (II)

13. 4. 2011 | Klára Šponerová | 12 komentářů

Být ženou se nevyplatí, říká výplatní páska (II)

Už zítra proběhne druhý ročník akce Equal Pay Day, která má upozornit na nerovné postavení žen a mužů v pracovní sféře. Ženy totiž v Česku vydělávají v průměru až o čtvrtinu méně než muži na stejných pozicích, jinak řečeno: jako by až do 14. dubna pracovaly zadarmo.

Peníze, které vám dá stát: podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci

12. 4. 2011 | Ludmila Řezníčková | 28 komentářů

Peníze, které vám dá stát: podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci

Podpora v nezaměstnanosti je určena k finančnímu překlenutí doby od ztráty zaměstnání k nalezení nového. Podpora při rekvalifikaci pak nezaměstnanému pomáhá, když se rozhodne změnit či rozšířit své pracovní schopnosti a dovednosti a zvýšit tak svoji šance na trhu práce.

Důchodová kalkulačka zklamání

12. 4. 2011 | Tomáš Prouza | 8 komentářů

Důchodová kalkulačka zklamání

Když minulý týden ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo kalkulačku výnosů k navržené důchodové reformě, vypadalo to na první dobrý mediální tah. Vždyť co přesvědčivějšího lze použít za argument než to, jak se lidem zvednou důchody, pokud do systému vstoupí?

Být ženou se nevyplatí, říká výplatní páska (I)

12. 4. 2011 | Klára Šponerová | 17 komentářů

Být ženou se nevyplatí, říká výplatní páska (I)

Stejná kvalifikace, stejné vzdělání, stejný věk. Při rozhodování zaměstnavatele o tom, jaký plat vám slíbí, hraje roli hlavně to, zda jste žena, nebo muž. Výsledek: aby vydělaly tolik, co muži za rok, musí české ženy pracovat rok a tři a půl měsíce.

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na péči

5. 4. 2011 | Ludmila Řezníčková | 43 komentářů

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na péči

Příspěvek na péči je určen osobám se zdravotním postižením, které potřebují péči jiné osoby či instituce. Není přitom rozhodující, zda jim potřebnou péči zprostředkují rodinní příslušníci v domácím prostředí, zda jim je poskytována terénní sociální služba, nebo se o ně starají ve speciálním zařízení.

Zadarmo ani penzijní fond nehrabe

30. 3. 2011 | Aleš Tůma | 20 komentářů

Zadarmo ani penzijní fond nehrabe

Podstatným otázkám penzijní reformy se věnuje předvčerejší komentář Markéty Šichtařové, pojďme se vrátit k těm „nepodstatným“, tedy poplatkům pro penzijní fondy.

Dojná kráva penzijní reformy

29. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 28 komentářů

Dojná kráva penzijní reformy

Ministerstvo financí minulý týden tiše a nenápadně zveřejnilo návrh na výši poplatků penzijních fondů a mezi řádky naznačilo i několik dalších zajímavých detailů. Právě poplatky rozhodnou o tom, jak výhodný či nevýhodný bude přestup lidí z průběžného systému do soukromých fondů.

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

28. 3. 2011 | Markéta Šichtařová | 6 komentářů

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

Ministerstvo financí „dostalo za uši“, že penzijní reformě nepředcházela pořádná debata. Náprava byla zjednána: veřejnost smí vyjádřit názor na to, jaké poplatky platit penzijním fondům. Kdy však přijde řeč na podobu prvního pilíře a další „méně zásadní“ věci?

Petra Kozlová: Žijeme všichni v Dluholandu?

24. 3. 2011 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Petra Kozlová: Žijeme všichni v Dluholandu?

Míra nesplácených bankovních spotřebitelských půjček podle statistik ČNB každým rokem výrazně stoupá. Dluhy českých domácností již dokonce přesáhly bilion korun. To, že se lidé stále více dostávají do finančních problémů, potvrzuje v našem rozhovoru i Petra Kozlová, vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Zpřísnění už od září

V bankách vrcholí přípravy na nová pravidla pro předčasné splacení. Téměř všechny chtějí...více

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Na Zanzibar už nestačí cestovní pojištění z Česka

Při cestách na ostrov Zanzibar bude od září povinné uzavřít po příletu speciální místní...více

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Vyplatí se žádat o důchod ještě letos? Porovnání valorizace s odchodem v roce 2025

Nesprávným výběrem dne odchodu do důchodu můžete přijít o stovky korun měsíčně, a to až...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services